Uprawnienia wojewodów i starostów do udzielania urlopów podwładnym funkcjonarjuszom państwowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.2.7

Akt utracił moc
Wersja od: 12 stycznia 1931 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 grudnia 1930 r.
o uprawnieniach wojewodów i starostów do udzielania urlopów podwładnym funkcjonariuszom państwowym.

Na podstawie art. 119 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 164) zarządza się co następuje:
Wojewodzie (Komisarzowi Rządu m. st. Warszawy) przysługuje prawo udzielania urlopów podwładnym mu funkcjonariuszom państwowym (art. 29 p. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) w następującym zakresie:
a)
urlopów z powodu choroby i dla poratowania zdrowia w wymiarze nie przenoszącym jednorazowo lub łącznie trzech miesięcy w ciągu roku kalendarzowego,
b)
urlopów w celu załatwienia spraw osobistych, rodzinnych i majątkowych w wymiarze, nie przenoszącym jednorazowo lub łącznie jednego miesiąca w ciągu roku kalendarzowego.

Nadto wojewoda (Komisarz Rządu m. st. Warszawy) udziela urlopów wypoczynkowych w pełnym ustawowym wymiarze kierownikom władz i urzędów mu podległych, wszystkim funkcjonariuszom urzędu wojewódzkiego (Komisarjatu Rządu m. st. Warszawy), oraz funkcjonariuszom tych podległych mu urzędów, których kierownicy nie otrzymali stosownego uprawnienia na zasadzie § 4 niniejszego rozporządzenia.

Urlopów w wymiarze czternastu dni lub dłuższych udziela dyrektorom robót publicznych wojewoda w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych.

Staroście (powiatowemu, grodzkiemu i morskiemu) przysługuje prawo udzielania podwładnym mu funkcjonariuszom państwowym (art. 67 ustęp 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) urlopów w celu załatwienia spraw osobistych, rodzinnych i majątkowych w wymiarze, nie przenoszącym trzech dni jednorazowo, łącznie zaś piętnastu dni w ciągu roku kalendarzowego.

Nadto starosta udziela urlopów Wypoczynkowych wszystkim podwładnym mu funkcjonariuszom w pełnym wymiarze ustawowym.

Prawo, przysługujące wojewodom (§ 1) Minister Spraw Wewnętrznych może rozciągnąć w całości lub w części również na kierowników innych bezpośrednio mu podległych urzędów.
Wojewodowie mogą dać upoważnienie kierownikom podległych im poza starostwami urzędów do udzielania podwładnym funkcjonarjuszom urlopów w zakresie, określonym w § 2.
Wojewoda śląski może przekazać Komendantowi Głównemu Policji województwa śląskiego uprawnienia wynikające z § 1 w całości lub w części, w odniesieniu do niższych funkcjonarjuszów policji śląskiej; komendantom powiatowym zaś - w odniesieniu do niższych funkcjonarjuszów policji uprawnienia w zakresie § 2.

Dyrektorzy policji w Katowicach, Królewskiej Hucie i Bielsku śląskiem mają te same uprawnienia przy udzielaniu urlopów, co i starostowie (§ 2).

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Z dniem tym tracą moc obowiązującą wszelkie sprzeczne z niem przepisy.