Uprawnienia służby folwarcznej, tracącej pracę w związku ze zniesieniem służebności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.18.159

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lutego 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 16 lutego 1928 r.
o uprawnieniach służby folwarcznej, tracącej pracę w związku ze zalesieniem służebności.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
1)
Służbie folwarcznej, która traci pracę w związku z wydzieleniem gruntów jako wynagrodzenia za służebności, zniesione w trybie rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 74 i 75), służą uprawnienia, ustalone w niniejszem rozporządzeniu.
2)
Oznaczone w rozporządzeniu niniejszem uprawnienia służą tym pracownikom rolnym, których uznaje się za stalą służbę folwarczną w rozumieniu ustawy z dnia 28 grudnia 1925 roku o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1).

Jeżeli jako wynagrodzenie za zniesione służebności wydziela się część lub cały obszar gruntów ornych poszczególnej jednostki gospodarczej (folwarku), a jednocześnie ulegają parcelacji użytki rolne dziedziny służebnej, z której wydziela się to wynagrodzenie, to służba folwarczna tracąca pracę wskutek omawianego wydzielenia gruntów ornych winna być traktowana narówni z tą służbą folwarczną, która traci pracę wskutek parcelacji (art. 45, 72, 73 i 74 ustawy o wykonaniu reformy rolnej).

1)
Jeżeli mimo prowadzenia parcelacji, oznaczonej w art. 2 służbie folwarcznej nie zaproponowano nabycia działek, lub też jeżeli oznaczona w art. 2 parcelacja nie jest przeprowadzana, wówczas da służby tej mieć będą analogiczne zagłosowanie postanowienia cz. 2, 3, 5 i 6 art. 44 ustawy o wykonaniu reformy rolnej.
2)
Prawo do jednorazowej odprawy służy tracącej pracę służbie folwarcznej tylko wówczas gdy obszar wydzielonych za zniesione służebności gruntów ornych przekracza 15 ha.

Jeżeli, jako wynagrodzenie za zniesione służebności ma być wydzielona z jednostki gospodarczej tylko część obszaru gruntów ornych, odpowiadająca warunkom cz. 2 art. 3, to jako tracącą pracę przyjmuje się maksymalnie ilość służby folwarcznej, ustaloną na podstawie stosunku obszaru gruntów ornych, wydzielonego za służebności, do ogólnego obszaru gruntów ornych, przed zniesieniem służebności, z zaokrągleniem ułamków na ciężar obszaru pozostałego.

Oznaczone w art. 3 odprawy mogą być zakredytowane i zaliczkowo pokryte przez urzędy ziemskie na czas nie dłuższy jak 5 lat. Warunki udzielania kredytu i stopę procentową ustali rozporządzenie Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Reform Rolnych.

Orzekanie w sporach o wypłacenie jednorazowej odprawy należy do właściwych sądów cywilnych.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie również do tych przypadków zniesienia służebności, gdy objecie w posiadanie wynagrodzenia nastąpiło po dniu 1 lipca 1927 r.