Uprawnienia przewodniczących Urzędów Rozjemczych do spraw najmu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.64.633

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 19 lipca 1924 r.
o uprawnieniach przewodniczących Urzędów Rozjemczych do spraw najmu.

Na zasadzie art. 32 ustawy z dnia 11 kwietnia 1924 r. o ochronie lokatorów (Dz. U. R. P. № 39 poz. 406) zarządza się co następuje:
Przewodniczący Urzędu lub jego zastępca kieruje rozprawą i winien starać się o rzeczowe i wyczerpujące omówienie sprawy.

On udziela głosu i odbiera głos, przesłuchuje strony i inne osoby, biorące udział w sprawie, ogłasza wykluczenie jawności sprawy oraz orzeczenie.

Przewodniczący Urzędu lub jego zastępca winien dbać o utrzymanie spokoju i powagi rozpraw. W tym celu władny jest osobom, które przez niewłaściwe zachowanie się zakłócają porządek rozpraw udzielić upomnienia i przywołać je do porządku, gdyby to nie odniosło skutku po poprzedniem zagrożeniu zarządzić wydalenia takich osób z sali rozpraw.
Przewodniczący Urzędu lub jego zastępca pst również uprawniony do nałożenia grzywny do 15 złotych na osoby, które dopuściły się w sali rozpraw cięższego przewinienia, a w szczególności obrazy członków Urzędu Rozjemczego, strony lub innej osoby, biorącej udział w sprawie. Grzywny wpływają do kasy komunalnej. Grzywna nieściągalna może być zamienioną na karę aresztu do trzech dni.

Te kary porządkowe nie uchylają karno-sądowej lub dyscyplinarnej odpowiedzialności.

Przeciw nałożeniu grzywny służy odwołanie w trybie przewidzianym w art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 kwietnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 39 poz. 406). Wykonanie kar porządkowych należy do władz policyjnych.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa Śląskiego.