Rozdział 4 - Pracownicy instytucji i placówek upowszechniania kultury. - Upowszechnianie kultury oraz prawa i obowiązki pracowników upowszechniania kultury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.26.129

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1990 r.

Rozdział  4

Pracownicy instytucji i placówek upowszechniania kultury.

1.
Przepisy niniejszego rozdziału określają wymagania kwalifikacyjne oraz zasady wynagradzania pracowników instytucji i placówek upowszechniania kultury, o których mowa w art. 9, zwanych dalej "pracownikami upowszechniania kultury".
2.
Pracownicy upowszechniania kultury powinni:
1)
mieć odpowiednie do zajmowanego stanowiska kwalifikacje ogólne i specjalistyczne,
2)
wykazywać się właściwą postawą etyczną i obywatelską,
3)
czynnie uczestniczyć w życiu kulturalnym środowiska,
4)
akceptować i realizować cele polityki kulturalnej państwa.
3.
Pracownicy upowszechniania kultury są obowiązani do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
4.
Kwalifikacje pracowników bibliotek i muzeów określają przepisy ustaw o bibliotekach oraz o ochronie dóbr kultury i o muzeach.
5.
Pracownicy upowszechniania kultury podlegają okresowym ocenom kwalifikacyjnym. Ocena jest podstawą do awansowania.
6.
Minister Kultury i Sztuki po zasięgnięciu opinii zainteresowanych organizacji, w drodze rozporządzenia, określa:
1)
wymagania kwalifikacyjne, zasady i tryb stwierdzania kwalifikacji oraz dokonywania ocen kwalifikacyjnych, uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w instytucjach i placówkach upowszechniania kultury,
2)
zasady doskonalenia i dokształcania pracowników upowszechniania kultury oraz zasady finansowania tej działalności.
1. 18
Minister Kultury i Sztuki oraz gminy i wojewodowie mogą tworzyć ośrodki doskonalenia i dokształcania kadr upowszechniania kultury.
2.
Ogólne zasady organizacji oraz zakres i formy pracy tych ośrodków określa Minister Kultury i Sztuki.
1.
Wynagrodzenie pracowników upowszechniania kultury składa się z wynagrodzenia zasadniczego i dodatków.
2.
Wysokość wynagrodzenia zasadniczego jest uzależniona od posiadanego wykształcenia i kwalifikacji oraz rodzaju pracy i jej wyników, a wysokość dodatków - od stażu pracy i pełnionej funkcji, zajmowanego stanowiska i warunków pracy.
3.
Pracownicy upowszechniania kultury otrzymują dodatki, a w szczególności za staż pracy, pełnienie funkcji, posiadanie stopni naukowych, znajomość języków obcych, za pracę w porze nocnej oraz za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych.
4. 19
Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej określa wysokość stawek wynagrodzenia zasadniczego i dodatków, a także ich rodzaje i zasady przyznawania.

Pracownicy upowszechniania kultury, zatrudnieni w instytucjach i placówkach upowszechniania kultury przedsiębiorstw i innych państwowych jednostek organizacyjnych oraz organizacji spółdzielczych i społecznych, są wynagradzani według zasad określonych w niniejszej ustawie i wydanych na jej podstawie przepisów albo - zgodnie z przyjętym przez tych pracowników wyborem - według zasad obowiązujących w układach zbiorowych pracy lub innych przepisach obowiązujących w ich zakładach pracy.

Pracownikom upowszechniania kultury zatrudnionym na terenie wsi, a także miast liczących do 5 tys. mieszkańców przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego.

Zasady corocznego podwyższania przeciętnego wynagrodzenia pracowników upowszechniania kultury, zatrudnionych w instytucjach i placówkach upowszechniania kultury, utworzonych przez naczelne i centralne organy administracji państwowej oraz rady narodowe, określają przepisy o kształtowaniu środków na wynagrodzenia w sferze budżetowej.

1.
Wyróżniającym się działaczom społecznym, o których mowa w art. 22, i pracownikom upowszechniania kultury oraz innym osobom zasłużonym w dziedzinie kultury i sztuki nadaje się odznakę honorową "Zasłużony Działacz Kultury".
2.
Odznakę honorową "Zasłużony Działacz Kultury" nadaje Minister Kultury i Sztuki.
3. 21
Minister Kultury i Sztuki, określa szczegółowe zasady nadawania odznaki honorowej "Zasłużony Działacz Kultury", tryb przedstawiania wniosków o nadanie odznaki, wzór odznaki oraz tryb jej wręczania i sposób noszenia.

Właściwy minister lub wojewoda występuje z wnioskiem o nadanie pracownikowi upowszechniania kultury:

1)
Złotego Krzyża Zasługi - za wyróżniającą pracę, po przepracowaniu dwudziestu lat w instytucjach i placówkach upowszechniania kultury,
2)
Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski - za szczególnie wyróżniającą pracę, po przepracowaniu trzydziestu lat w instytucjach i placówkach upowszechniania kultury

- jeżeli nie otrzymał on wcześniej takiego lub wyższego odznaczenia państwowego.

(skreślony).

18 Art. 24 ust. 1 zmieniony przez art. 32 pkt 1 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r., zmiana wynikająca z art.7 pkt 3 wyżej wymienionej ustawy zmieniającej jest bezprzedmiotowa.
19 Art. 25 ust. 4 zmieniony przez art. 62 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
20 Art. 28 zmieniony przez art. 9 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o kształtowaniu środków na wynagrodzenia w sferze budżetowej (Dz.U.89.4.24) z dniem 1 stycznia 1989 r.
21 Art. 29 ust. 3 zmieniony przez art. 62 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
22 Art. 31 skreślony przez art. 62 pkt 3 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.