Rozdział 4 - Obowiązki właścicieli zwierząt podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu. - Upoważnienie niektórych powiatowych rad narodowych do wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia trzody chlewnej.
Dziennik Ustaw
Dz.U.1967.32.158
Akt utracił moc Wersja od: 1 stycznia 1967 r.
Rozdział 4.
Obowiązki właścicieli zwierząt podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu.
Obowiązki właścicieli zwierząt podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu.
§ 8.
Posiadacz ubezpieczonego zwierzęcia obowiązany jest opłacać składki zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i taryfami.§ 9.
Posiadacze zwierząt podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu obowiązani są: 1)
zapobiegać szkodom, 2)
stosować się do przepisów o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych, w szczególności w razie zachorowania lub wystąpienia u zwierzęcia objawów wzbudzających podejrzenie zachorowania na chorobę zaraźliwą, niezwłocznie zgłosić taki wypadek do państwowego zakładu leczniczego dla zwierząt, biura gromadzkiej rady narodowej, sołtysa lub bezpośrednio do powiatowego lekarza weterynarii, 3)
poddawać zwierzęta szczepieniu ochronnemu przeciwko różycy przy akcji masowych szczepień wiosenno-letnich i jesiennych, przeprowadzanych przez służbę weterynaryjną.§ 10.
1.
W razie wypadku lub choroby ubezpieczonego zwierzęcia właściciel obowiązany jest wezwać niezwłocznie pomocy organu służby weterynaryjnej i zastosować się do jego zaleceń.2.
W razie wypadku zwierzęcia, gdy uzyskanie pomocy organu służby weterynaryjnej okaże się niemożliwe, właściciel obowiązany jest wezwać dwóch miejscowych doświadczonych rolników i wykonać uzgodnione z nimi czynności, zmierzające do uratowania życia zwierzęcia lub jego wartości rzeźnej.3.
W razie padnięcia zwierzęcia nie leczonego przez organ służby weterynaryjnej właściciel obowiązany jest wezwać organ służby weterynaryjnej dla dokonania sekcji zwierzęcia i ustalenia przyczyny padnięcia.§ 11.
1.
W razie powstania szkody właściciel zwierzęcia obowiązany jest: 1)
zawiadomić o szkodzie właściwy inspektorat Państwowego Zakładu Ubezpieczeń niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin od jej powstania lub od chwili, gdy się o szkodzie dowiedział, 2)
w razie dobicia zwierzęcia - poddać mięso badaniu przez urzędowy organ badania zwierząt rzeźnych i mięsa; urzędowy organ badania zwierząt rzeźnych i mięsa, na podstawie wyników badań, wydaje pisemne potwierdzenie wyników oceny mięsa, 3)
postąpić ze zwłokami zwierzęcia w sposób ustalony obowiązującymi przepisami, 4)
ułatwić organom Państwowego Zakładu Ubezpieczeń wykonanie czynności niezbędnych do ustalenia okoliczności, rozmiaru szkody i jej przyczyny oraz udzielić żądanych wyjaśnień.2.
W ciągu 7 dni od powstania szkody właściciel obowiązany jest doręczyć właściwemu inspektoratowi Państwowego Zakładu Ubezpieczeń: 1)
zgłoszenie szkody na formularzu PZU, poświadczone przez biuro gromadzkiej rady narodowej lub sołtysa, 2)
opinię o przyczynie szkody organu służby weterynaryjnej, który leczył zwierzę oraz dokonał sekcji zwierzęcia lub poubojowego badania mięsa, 3)
dowody stwierdzające wysokość kwot uzyskanych ze sprzedaży mięsa i skóry, 4)
rachunek poniesionych kosztów leczenia oraz kosztów sekcji zwierzęcia, wydany przez organ służby weterynaryjnej, 5)
przy szkodzie dotyczącej sztuki bekonowej zakontraktowanej - umowę kontraktacyjną lub potwierdzenie umowy.§ 12.
1.
Państwowy Zakład Ubezpieczeń może zmniejszyć o 50% wysokość odszkodowania w razie przyczynienia się właściciela zwierzęcia do powstania szkody na skutek rażącego niedbalstwa.2.
Odszkodowanie nie przysługuje: 1)
w razie stwierdzenia świadomego spowodowania szkody przez właściciela zwierzęcia w celu uzyskania odszkodowania, 2)
gdy z winy właściciela zwierzęcia niemożliwe jest ustalenie przyczyny szkody lub wysokości odszkodowania.