Upoważnienie naczelników gmin oraz organów prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów do prowadzenia egzekucji administracyjnej i postępowania zabezpieczającego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.35.207

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1975 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 1973 r.
w sprawie upoważnienia naczelników gmin oraz organów prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów do prowadzenia egzekucji administracyjnej i postępowania zabezpieczającego. *

Na podstawie art. 20 § 1 oraz art. 23 § 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 24, poz. 151) zarządza się, co następuje:
1.
Upoważnia się naczelników gmin oraz organy prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów do prowadzenia w charakterze organów egzekucyjnych egzekucji administracyjnej oraz postępowania zabezpieczającego w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 24, poz. 151).
2.
Upoważnienie do prowadzenia egzekucji administracyjnej i postępowania zabezpieczającego (ust. 1) dotyczy obowiązków o charakterze niepieniężnym, wynikających:
1)
z decyzji wydanych w sprawach należących do właściwości naczelnika gminy lub organu prezydium miejskiej rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu jako organów I instancji,
2)
bezpośrednio z przepisów prawa, związanych z właściwością organów wymienionych w pkt 1.
Przepisy art. 23 § 1 i 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji określające uprawnienia naczelników gmin oraz przewodniczących prezydiów miejskich rad narodowych do doraźnego wstrzymania czynności egzekucyjnych dotyczących prowadzonej na terenie gminy i miasta egzekucji administracyjnej należności pieniężnych od rolników tam zamieszkałych - rozciąga się na egzekucję administracyjną od rolników obowiązków o charakterze niepieniężnym, prowadzoną przez inne organy egzekucyjne.
Postępowanie egzekucyjne i zabezpieczające w sprawach określonych w § 1 wszczęte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia prowadzą organy egzekucyjne właściwe w myśl przepisów dotychczasowych.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o naczelniku gminy, należy przez to rozumieć również naczelnika miasta i gminy.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 1 czerwca 1975 r. nin. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U.66.24.151) przez art. 22 ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz.U.75.16.91).