Rozdział 3 - Pracownicy inżynieryjno-techniczni i inni równorzędni oraz pracownicy administracyjni i fizyczni pracownicy obsługi. - Uposażenie pracowników instytutów naukowo-badawczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.43.226

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1971 r.

Rozdział  III

Pracownicy inżynieryjno-techniczni i inni równorzędni oraz pracownicy administracyjni i fizyczni pracownicy obsługi.

§  12.
1.
Ustala się:
1)
tabele stanowisk, kwalifikacji i uposażenia zasadniczego pracowników inżynieryjno-technicznych i innych równorzędnych, stanowiące załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
tabele stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników administracyjnych i fizycznych pracowników obsługi, stanowiące załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
O zastosowaniu w instytucie jednej z trzech tabel płac określonych w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia decyduje właściwy minister w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac, z tym że tabela "A" w części dotyczącej pracowników inżynieryjno-technicznych może mieć zastosowanie wyłącznie w instytutach technicznych, rolniczych, leśnych i medycznych, a w części dotyczącej pracowników ekonomicznych - w instytutach technicznych, ekonomicznych, rolniczych i leśnych.
3.
Pracownicy finansowo-księgowi zatrudnieni w instytutach, których system finansowy oparty jest na zasadzie rozrachunku gospodarczego, otrzymują raz w roku premię za prawidłowe i terminowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego (premia bilansowa). Na premię bilansową przeznacza się raz w roku kwotę stanowiącą 15% miesięcznego uposażenia zasadniczego pracowników objętych premiowaniem. Wysokość indywidualnej premii nie może przekroczyć 30% miesięcznego uposażenia zasadniczego danego pracownika.
4.
Za dyżury niezbędne ze względu na ciągłość procesu badawczego, a trwające nieprzerwanie co najmniej 2 godziny dziennie poza czasem normalnej pracy, pracownicy inżynieryjno-techniczni otrzymują wynagrodzenie dodatkowe w wysokości 1/175 części otrzymywanego miesięcznego uposażenia zasadniczego za każdą godzinę dyżuru.
5.
Maszynistki zatrudnione w halach maszyn oraz kierownicy hal maszyn poza uposażeniem, o którym mowa w ust. 1, otrzymują premię na zasadach obowiązujących w zakładach gospodarki uspołecznionej.

§ 13.[]  5 (skreślony).

§  14.
Właściwi ministrowie w stosunku do podległych im instytutów mogą za zgodą Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac uzupełniać tabele stanowisk, o których mowa w § 12 ust. 1 pkt 1, niezbędnymi stanowiskami pracowników inżynieryjno-technicznych lub pracowników równorzędnych.
§  15.
1.
Zakwalifikowania pracowników zatrudnionych w instytucie w dniu wejścia w życie rozporządzenia oraz pracowników nowo przyjmowanych na stanowiska określone tabelami wymienionymi w § 12 ust. 1 dokonuje dyrektor instytutu.
2.
Dyrektor instytutu może za zgodą właściwego ministra zwolnić pracownika zatrudnionego w instytucie w dniu wejścia w życie rozporządzenia od wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych dla danego stanowiska, jeżeli pracownik ten dotychczas wykonywał pracę odpowiadającą temu stanowisku oraz wyróżnia się zdolnościami i wynikami pracy.
3.
Zwolnienie od wymagań kwalifikacyjnych może być udzielone całkowicie w zakresie wykształcenia, a częściowo w zakresie wymaganej ilości lat praktyki zawodowej, z tym że pracownik może być zobowiązany do uzupełnienia wykształcenia w określonym terminie.
5 § 13 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1970 r. (Dz.U.70.30.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1971 r.