Rozdział 3 - Pracownicy administracyjni i pracownicy obsługi zatrudnieni w okręgowych komisjach arbitrażowych. - Uposażenie pracowników Głównej Komisji Arbitrażowej i okręgowych komisji arbitrażowych oraz pracowników administracyjnych i obsługi okręgowych komisji arbitrażowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.26.149

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

Rozdział  3

Pracownicy administracyjni i pracownicy obsługi zatrudnieni w okręgowych komisjach arbitrażowych.

§  17.
1.
Zaszeregowania pracowników administracyjnych i pracowników obsługi zatrudnionych w okręgowych komisjach arbitrażowych do poszczególnych grup uposażenia zasadniczego i stawek dodatku funkcyjnego dokonują prezesi okręgowych komisji arbitrażowych.
2.
Pracownikowi, o którym mowa w ust. 1, przy przyjęciu do pracy przyznaje się najniższą grupę uposażenia zasadniczego przewidzianą w tabeli dla danego stanowiska. Jeżeli pracownik posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe albo wymaga tego interes służby, prezes okręgowej komisji arbitrażowej może przyznać pracownikowi wyższą grupę uposażenia zasadniczego.
§  18.
1.
Pracownikom, o których mowa w § 17 ust. 1, nie przysługują dodatki funkcyjne w okresie zawieszenia w pełnieniu służby oraz za czas przekraczający trzy miesiące niepełnienia funkcji z innych powodów. Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej może w uzasadnionych wypadkach przedłużyć wypłatę dodatku funkcyjnego.
2.
Pracownikowi, który w zastępstwie pełni funkcję uprawniającą do dodatku, dodatek funkcyjny przyznaje się od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego po upływie trzech miesięcy pełnienia tej funkcji.
§  19.
1.
Pracownikom, o których mowa w § 17 ust. 1, do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy pracy w państwowym i resortowym arbitrażu gospodarczym.
2.
Do wysługi lat nie wlicza się okresów niewykonywania pracy z powodu zawieszenia w czynnościach służbowych, chyba że postępowanie dyscyplinarne zostało zakończone umorzeniem lub uniewinnieniem.
§  20.
Uposażenie pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się w wysokości proporcjonalnej do uposażenia zasadniczego oraz dodatków przysługujących na danym stanowisku za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.
§  21.
1.
Pracownikom obsługi, z wyjątkiem pracowników zatrudnionych na stanowiskach starszych strażników, strażników, dozorców i portierów, przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych na zasadach określonych w ustawie z dnia 18 grudnia 1919 r. o czasie pracy w przemyśle i handlu (Dz. U. z 1933 r. Nr 94, poz. 734 z późniejszymi zmianami).
2.
Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach starszego strażnika, strażnika, dozorcy i portiera przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości:
1)
za każdą godzinę ponad 8 godzin na dobę lub ponad 6 godzin w sobotę do pełnych 12 godzin na dobę (ponad 46 godzin tygodniowo do 72 godzin tygodniowo) - 110% zasadniczej stawki godzinowej,
2)
za godziny nadliczbowe ponad 12 godzin na dobę i za godziny nadliczbowe przypadające w niedzielę i święta oraz w nocy - 200% zasadniczej stawki godzinowej.
3.
Pracownikom wymienionym w ust. 2 przysługuje w tygodniu jeden dzień (pełne 24 godziny) wolny od pracy, z tym że co trzeci tydzień - wolny dzień od pracy powinien przypadać w niedzielę.
4.
W celu ustalenia stawki godzinowej za pracę dzieli się kwotę miesięcznego uposażenia zasadniczego przez 200.
§  22.
1.
Pracownicy obsługi kotłowni centralnego ogrzewania (palacze centralnego ogrzewania, ich pomocnicy, konserwatorzy) mogą być wynagradzani według zasad obowiązujących dla tej kategorii pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach (zakładach) gospodarki komunalnej.
2.
Wynagrodzenie sprzątaczek za sprzątaną powierzchnię regulują odrębne przepisy.
3.
Pracownicy służby wartowniczej zatrudnieni w komisjach, w których służbę tę zorganizowano na zasadach straży przemysłowej, mogą być wynagradzani według zasad przewidzianych dla straży przemysłowej.
4.
Pracownicy wynagradzani według zasad wymienionych w ust. 1, 2 i 3 otrzymują nagrody (§ 5) i gratyfikacje jubileuszowe (§ 6) przewidziane w niniejszym rozporządzeniu, a pracownicy wynagradzani według zasad wymienionych w ust. 1 i 2 otrzymują ponadto dodatek za wysługę lat (§ 4).
§  23.
Rzemieślnicy mogą otrzymywać za terminowe i należyte jakościowo wykonywanie zadań premię miesięczną w wysokości do 10% uposażenia zasadniczego.
§  24.
1.
Pracownikom zatrudnionym w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych przysługuje dodatek.
2.
Szczegółowe zasady wypłaty i wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1, ustali Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych.