Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Uposażenie pracowników Głównej Komisji Arbitrażowej i okręgowych komisji arbitrażowych oraz pracowników administracyjnych i obsługi okręgowych komisji arbitrażowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.26.149

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rozporządzenie stosuje się do:
1)
pracowników orzecznictwa zatrudnionych w Głównej Komisji Arbitrażowej i w okręgowych komisjach arbitrażowych,
2)
pracowników administracyjnych i pracowników obsługi zatrudnionych w okręgowych komisjach arbitrażowych.
2.
Przepisów rozporządzenia z zastrzeżeniem § 4, 5 i 6 nie stosuje się do pracowników zatrudnionych w halach maszyn oraz kierowców i innych pracowników samochodowych.
§  2.
1.
Ustala się tabele stanowisk, kwalifikacji i uposażeń zasadniczych stanowiące załączniki nr 1 i 3 do rozporządzenia.
2.
Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może uzupełniać tabele, o których mowa w ust. 1, nowymi stanowiskami i określać dla tych stanowisk kwalifikacje oraz wysokość uposażeń zasadniczych w ramach grup ustalonych w tych tabelach. Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej może także określić kierunek wykształcenia wyższego lub średniego dla pracowników objętych załącznikiem nr 3.
3.
Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej ustali zakres i tryb składania egzaminów na stanowiska arbitrów i sekretarzy.
§  3.
1.
Ustala się tabele dodatków funkcyjnych stanowiące załączniki nr 2 i 4 do rozporządzenia.
2.
Szczegółowe zasady przyznawania dodatków funkcyjnych, o których mowa w ust. 1, ustala Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej.
3.
W razie zbiegu prawa do kilku dodatków funkcyjnych przysługuje tylko jeden dodatek funkcyjny wybrany przez pracownika.
4.
Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może uzupełniać tabele, o których mowa w ust. 1, nowymi funkcjami i określać dla nich wysokość dodatków funkcyjnych w ramach stawek ustalonych w tych tabelach.
§  4.
1.
Ustala się tabelę dodatków za wysługę lat stanowiącą załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2.
Dodatek za wysługę lat przysługuje niezależnie od innych dodatków i wypłacany jest począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub prawo do wyższej stawki dodatku.
§  5.
1.
Tworzy się fundusz nagród w wysokości 1% planowanego osobowego funduszu płac pracowników wymienionych w § 1.
2.
Zasady gospodarowania funduszem nagród (ust. 1) ustala Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych.
§  6.
1.
Pracownikom przysługują gratyfikacje jubileuszowe za długoletnią pracę w wysokości:
1)
za 25 lat pracy - 75% miesięcznego wynagrodzenia,
2)
za 35 lat pracy - 150% miesięcznego wynagrodzenia,
3)
za 40 lat pracy - 200% miesięcznego wynagrodzenia.
2.
Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych określa zasady wypłaty gratyfikacji jubileuszowych oraz zaliczania okresów pracy do okresów uzasadniających prawo do tych gratyfikacji.
§  7. 1
(skreślony).
§  8.
1.
Uposażenie zasadnicze, dodatek za wysługę lat, gratyfikacje jubileuszowe, narody, a także inne wynagrodzenia, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu (§ 21-24), wolne są od podatku od wynagrodzeń i potrąceń na składkę emerytalną.
2.
Dodatek funkcyjny nie podlega opodatkowaniu i jest wolny od potrąceń na składkę emerytalną.
§  9.
1.
Pracownik może awansować w obrębie danego stanowiska nie częściej niż jeden raz w ciągu dwóch lat pracy bądź o jedną grupę uposażenia zasadniczego, bądź o jedną stawkę dodatku funkcyjnego, w terminach awansowych, tj. 1 stycznia lub 22 lipca z mocą od 1 sierpnia.
2.
W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych zwiększeniem zakresu czynności bez zmiany stanowiska lub nabyciem kwalifikacji szczególnie przydatnych na danym stanowisku, okres oczekiwania na awans może być skrócony, jednak nie więcej niż o jeden rok.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą wypadków powołania na stanowisko kierownicze bądź na stanowisko hierarchicznie wyższe od zajmowanego, a także wypadków wymienionych w § 11 oraz podwyższenia wynagrodzenia po złożeniu egzaminów na stanowisko sekretarza lub przyznania uposażenia po okresie próbnym bądź po ukończeniu wstępnego stażu pracy.
1 § 7 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 grudnia 1974 r. (Dz.U.74.47.286) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.