Uposażenie funkcjonariuszów administracji lasów państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.8.67

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1949 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 stycznia 1934 r.
o uposażeniu funkcjonarjuszów administracji lasów państwowych. *

Na podstawie art. 25 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 663) zarządza się co następuje:
Rozporządzenie niniejsze normuje uposażenie funkcjonarjuszów administracji lasów państwowych, których stosunek służbowy ma charakter publiczno-prawny.
Funkcjonarjusze administracji lasów państwowych otrzymują uposażenie zasadnicze według następującej tabeli:
Grupa uposażeniaWysokość uposażenia miesięcznego w złotych
11.200
2850
3700
4550
5450
6370
7300
8250
9200
10160
11130
12100
1390
1475
1560
1650
Dyrektor Naczelny Lasów Państwowych otrzymuje uposażenie grupy 1.
Osoby, odbywające służbę przygotowawczą na stanowiska w administracji lasów państwowych, otrzymują:
1)
o ile chodzi o stanowiska, na które wymagane jest wykształcenie wyższe, - uposażenie grupy 10,
2)
o ile chodzi o stanowiska, na które wymagane jest wykształcenie gimnazjalne lub równorzędne, - uposażenie grupy 11,
3)
o ile chodzi o stanowiska, na które wymagane jest wykształcenie niższe, niż określone w pkt. 2), - uposażenie grupy 12.
(1)
Po odbyciu służby przygotowawczej otrzymują urzędnicy uposażenie grupy bezpośrednio wyższej od odpowiedniej grupy, podanej w § 4. Mianowani na stanowiska, na które wymagane jest wykształcenie wyższe, mogą otrzymać uposażenie grupy 8.
(2)
Urzędnicy mianowani na stanowiska, na które nie jest wymagane wykształcenie wyższe, mogą awansować najwyżej do grupy 6.
Funkcjonarjusze niżsi administracji lasów państwowych otrzymują:

prowadzący pociąg, hamulczy, dozorca toru, maszynista kolejek leśnych, szofer - uposażenie grupy 12-9, woźny - uposażenie grupy 12 - 10,

dozorca w zakładach przemysłowych i na kolejkach leśnych - uposażenie grupy 12 - 11,

laborant w Instytucie Badawczym Lasów Państwowych - uposażenie grupy 11 - 10

gajowy, strażnik - uposażenie grupy 16 - 13.

W wyjątkowych przypadkach Minister Rolnictwa i Reform Rolnych za zgodą Prezesa Rady Ministrów może zezwolić na rozpoczęcie służby na stanowisku urzędniczem w wyższej grupie uposażenia, niż określono w § 5 ust. (1), na awansowanie urzędnika, mianowanego na stanowisko, na które nie jest wymagane wykształcenie wyższe, do grupy uposażenia wyższej niż 6 i na awansowanie funkcjonarjusza niższego do grupy uposażenia wyższej od przewidzianej w § 6.
Funkcjonarjuszom administracji lasów państwowych przyznaje się dodatki lokalne, a mianowicie:
a)
funkcjonarjuszom, pełniącym służbę na obszarze m. st. Warszawy, w wysokości następującej:
Grupa uposażeniaWysokość dodatku w złotych miesięcznie
1180
2125
3100
480
565
655
745
835
930
1025
1120
1215
b) 2
funkcjonarjuszom, pełniącym służbę na obszarze półwyspu Hel i w miastach Cieszynie i Gdyni, w wysokości następującej:
Grupa uposażeniaWysokość dodatku w złotych miesięcznie
455
545
635
730
825
920
1015
1115
1210
1310
1410
155
165
Dla funkcjonarjuszów administracji lasów państwowych, zajmujących stanowiska, wymienione w § 10, ustanawia się następujące stawki dodatku służbowego:
Stawka dodatkuWysokość dodatku w złotych miesięcznie
11.200
2500
3400
4300
5200
6150
7100
875
950
(1) 3
Dodatki służbowe przysługują funkcjonarjuszom, zajmującym niżej wymienione stanowiska, według stawek następujących:
1stawka-Dyrektor Naczelny Lasów Państwowych,
2 " -Szef działu w Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych, Radca Prawny w Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych, Dyrektor Lasów Państwowych,
3 " -Kierownik biura w Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych, Główny Inspektor Lasów Państwowych, Dyrektor Instytutu Badawczego Lasów Państwowych
4 " -Kierownik biura w Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych wchodzącego w skład działu,
5 " -Kierownik biura w Dyrekcji Lasów Państwowych,
6 " -Inspektor w Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych, Kierownik referatu w Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych podlegający bezpośrednio Szefowi działu lub Kierownikowi biura, Kierownik Sekretarjatu w Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych, Kierownik oddziału w Instytucie Badawczym Lasów Państwowych
7 " -Inspektor w Dyrekcji Lasów Państwowych, Kierownik Oddziału w Dyrekcji Lasów Państwowych,
8 " -Kierownik Sekretarjatu w Dyrekcji Lasów Państwowych.
(2)
Nadleśniczowie, kierownicy zakładów przemysłowych, kierownicy zarządów kolejek leśnych i zawiadowcy kolejek leśnych otrzymują dodatki służbowe według niżej podanych stawek w zależności od wielkości, znaczenia i innych właściwości zarządzanych przez nich objektów:

nadleśniczowie według stawek 9 - 7,

kierownicy zakładów przemysłowych według sławek 9 - 2,

kierownicy zarządów kolejek leśnych według stawek 7-3,

zawiadowcy kolejek leśnych według stawek 9 - 6.

(3)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych określa w ramach ust. (2) zasady, według których osobom, wymienionym w ust. (2), będzie wypłacany dodatek służbowy.
(1)
Dodatek służbowy otrzymują również funkcjonarjusze, pełniący zastępczo obowiązki przywiązane do stanowisk, wymienionych w § 10, z tą różnicą, że prawo ich do dodatku powstaje dopiero od dnia pierwszego miesiąca po upływie okresu dwumiesięcznego pełnienia tych obowiązków.
(2)
Można otrzymać tylko jeden dodatek służbowy. W razie zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków służbowych służy uprawnionemu prawo wyboru.
(3)
Dodatek służbowy nie przysługuje osobom, pozostającym w stanie nieczynnym, zawieszonym w czynnościach służbowych, oraz niepełniącym czynności służbowych z jakiegokolwiek powodu dłużej niż przez dwa miesiące.
(1)
Funkcjonarjusze nadleśnictw mają prawo opalania swych mieszkań drewnem, otrzymywanem bezpłatnie z lasów państwowych. Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu może przyznać to prawo również innym funkcjonarjuszom administracji lasów państwowych.
(2)
Ilość drewna do opalania mieszkania, zajmowanego przez funkcjonarjusza, nie może przekraczać wymiaru maksymalnego, oznaczonego w podanej niżej tabeli:
Rodzaj drewnaMaksymalny wymiar w metrach przestrzennych
na ogrzewanie mieszkania na każdy m3 przestrzeni ogrzewalnej-roczniena przygotowanie strawy dla ludzi i zwierząt, na pranie oraz wszelkie inne potrzeby - ogółem rocznie
Szczapy drewna sosnowego0.1214
Szczapy innego drewna miękkiego0.1418
Szczapy drewna twardego0.1011
(3)
Drewno może być wydawane również w innych niż szczapy sortymentach drewna opałowego przy zastosowaniu zamienników, ustalonych w obowiązujących w państwowem gospodarstwie leśnem przepisach o sposobie gatunkowania, pomiaru i oznaczania wartości drewna.
(4)
Jeżeli przy obliczaniu rocznej ilości drewna, przypadającego do wydania w myśl wyżej podanej tabeli na ogrzewanie mieszkania, wypadną ułamki, zaokrągla się je wzwyż do metra przestrzennego.
(5)
Prawo, określone w niniejszym paragrafie, nie przysługuje funkcjonarjuszom, przeniesionym w stan nieczynny.
(6)
Szczegółowe przepisy o wydawaniu funkcjonarjuszom administracji lasów państwowych drewna opałowego wydaje Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
(1)
Nadleśniczowie, leśniczowie, podleśniczowie i gajowi mają prawo bezpłatnego użytkowania gruntów rolnych państwowego gospodarstwa leśnego.
(2)
Innym funkcjonarjuszom nadleśnictw Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może przyznać to prawo, o ile w państwowem gospodarstwie leśnem znajdują się odpowiednie do tego celu grunty.
(3)
W wyjątkowych przypadkach postanowienie, zawarte w ust. (2), może być zastosowane do funkcjonarjuszów jednostek organizacyjnych szczególnych, podległych dyrekcjom lasów państwowych.
(4)
Normy gruntów rolnych, przydzielanych do bezpłatnego użytkowania, wynoszą przy jakości, odpowiadającej III klasie gruntów według klasyfikacji, przyjętej w przepisach w sprawie oszacowania nieruchomości ziemskich, przymusowo wykupywanych przy przeprowadzaniu reformy rolnej,
dlanadleśniczych10hektarów
"leśniczych7 "
"podleśniczych i gajowych5 "
(5)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych określa, w jakiej mierze wyżej wymienione normy ulegają zmniejszeniu względnie zwiększeniu w przypadkach, gdy zostają przydzielone grunty, zaliczone w powołanych wyżej przepisach do klasy wyższej lub niższej od klasy III.
(6)
Powierzchnia gruntów rolnych, przydzielonych do bezpłatnego użytkowania na zasadzie ust. (2) i (3), nie może przekraczać 10 hektarów o ile chodzi o kierowników jednostek organizacyjnych szczególnych i 5 hektarów - o ile chodzi o innych funkcjonarjuszów.
(7)
Funkcjonarjuszom, pełniącym obowiązki na stanowiskach wymienionych w ust. (1), służy, o ile stanowiska te wakują, prawo bezpłatnego użytkowania gruntów rolnych według normy, przewidzianej dla danego stanowiska.
(8)
Prawo, określone w paragrafie niniejszym, nie przysługuje funkcjonarjuszom przeniesionym w stan nieczynny.
(9)
Sposób użytkowania gruntów rolnych oraz zasady rozrachunku w przypadkach przeniesienia na inne stanowisko służbowe, przeniesienia w stan nieczynny, rozwiązania stosunku służbowego lub śmierci funkcjonarjusza, określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
(1)
Funkcjonarjusze, wymienieni w § 13 ust. (1), którym w braku odpowiednich gruntów nie przydzielono gruntów rolnych wcale lub w wymiarze mniejszym niż określono w § 13 ust. (4), otrzymują odpowiedni równoważnik w gotówce.
(2)
Jeżeli równoważnik ma być wypłacony tylko za część, brakującą do pełnej należnej normy, wypłaca się równoważnik jedynie w przypadku, gdy różnica pomiędzy należną normą a ilością faktycznie przydzieloną wynosi co najmniej 0,5 ha; przy obliczaniu równoważnika bierze się wówczas za podstawę całą różnicę, przyczem nie uwzględnia się ilości do 0.05 ha, ilość zaś większą zaokrągla się wzwyż do 0.10 ha.
(3)
Wysokość równoważnika w gotówce określa na każdy rok obrachunkowy lasów państwowych Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych określa, którym funkcjonarjuszom nadleśnictw i jednostek organizacyjnych szczególnych, podległych dyrekcjom lasów państwowych, oraz w jakim zakresie i na jakich warunkach będzie dozwolone bezpłatne pasanie inwentarza w lasach państwowych.
(1)
Funkcjonarjusze nadleśnictw, zajmujący stanowiska, określone przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, obowiązani są mieszkać w miejscach, które zostaną im wyznaczone, i w tym celu otrzymują bezpłatne mieszkania służbowe wraz z odpowiedniemi budynkami gospodarczemi. Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu może powyższy przepis zastosować do funkcjonarjuszów jednostek organizacyjnych szczególnych, podległych dyrekcjom lasów państwowych.
(2)
Funkcjonarjuszom administracji lasów państwowych poza wymienionymi w ust. (1) mogą być przydzielane na ich prośbę mieszkania w budynkach, pozostających pod zarządem organów administracji lasów państwowych, za opłatą należności według norm, które określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
(1)
W przypadku rozwiązania stosunku służbowego, przeniesienia w stan nieczynny lub zmiany stanowiska służbowego, z powodu którego przydział mieszkania nastąpił, funkcjonarjusz winien na żądanie władzy przełożonej opróżnić mieszkanie służbowe (§ 16 ust. (1)) wraz z budynkami gospodarczemi w przeciągu miesiąca, mieszkanie zaś przydzielone mu na zasadzie § 16 ust. (2) w przeciągu trzech miesięcy, licząc od dnia doręczenia wezwania. Przy dobrowolnem wystąpieniu ze służby całkowite opróżnienie mieszkania winno nastąpić natychmiast.
(2)
Funkcjonarjusz, zajmujący mieszkanie służbowe, obowiązany jest od pierwszego dnia najbliższego miesiąca po dniu rozwiązania stosunku służbowego, przeniesienia w stan nieczynny lub przeniesienia na inne stanowisko, z tytułu którego nie przysługuje mu prawo do bezpłatnego mieszkania służbowego, opłacać należność za mieszkanie do czasu jego opróżnienia według norm, określonych na zasadzie § 16 ust. (2).
(3)
W przypadku zawieszenia w czynnościach służbowych władza przełożona może w razie potrzeby nakazać funkcjonarjuszowi, zajmującemu mieszkanie służbowe, opróżnienie w przeciągu miesiąca części mieszkania, niezbędnej dla funkcjonarjusza, któremu powierzono pełnienie zastępcze czynności na danem stanowisku.
(4)
W razie nieopróżnienia mieszkania w oznaczonych terminach władza przełożona ma prawo zarządzić eksmisję z mieszkania w trybie postępowania przymusowego w administracji.
(1)
Funkcjonarjusze niżsi administracji lasów państwowych, obowiązani do noszenia w służbie munduru, otrzymują umundurowanie za opłatą 25% jego wartości.
(2)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych określa, którzy funkcjonarjusze niżsi administracji lasów państwowych mają obowiązek noszenia w służbie munduru.
Funkcjonarjuszom administracji lasów państwowych może być udzielona w przypadkach, zasługujących na uwzględnienie, zaliczka na uposażenie. Warunki przyznawania i spłaty zaliczek oraz ich wysokość określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
Funkcjonarjusze administracji lasów państwowych i ich rodziny mają prawo do pomocy leczniczej w zakresie, który określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
Funkcjonarjuszom administracji lasów państwowych i ich małżonkom służy prawo do takich samych ulg w przejazdach państwowemi środkami komunikacyjnemi jak funkcjonarjuszom państwowym.
(1)
Funkcjonarjusze administracji lasów państwowych mogą otrzymywać zasiłki i nagrody pieniężne, w szczególności nagrody pieniężne o charakterze premij za wydajność pracy. Na ten cel wstawiane będą co roku odpowiednie kwoty do planu finansowo-gospodarczego lasów państwowych.
(2)
Również wstawiane będą do planu finansowo-gospodarczego lasów państwowych specjalne kwoty dla funkcjonariuszów utrzymujących liczniejszą rodzinę.
W razie pełnienia czynności służbowych poza zwykłem miejscem służbowem oraz w razie przeniesień na inne miejsce służbowe otrzymują funkcjonarjusze administracji lasów państwowych należności, które określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
Funkcjonarjuszowi administracji lasów państwowych służy prawo do jednego tylko uposażenia, jako wynagrodzenia za ogół czynności, połączonych z jego stanowiskiem służbowem. Za spełnianie czynności dodatkowych, niezwiązanych z jego stanowiskiem, może funkcjonarjusz otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie, którego wysokość określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
(1)
Uposażenie pobierane przez funkcjonarjuszów administracji lasów państwowych na zasadzie rozporządzenia niniejszego, wolne jest od państwowego podatku dochodowego i opłaty emerytalnej.
(2)
Wolne są również od państwowego podatku dochodowego zasiłki i nagrody pieniężne, wypłacane na zasadzie § 22.
Prawo do uposażenia powstaje:
a)
dla wstępujących do służby czy to po raz pierwszy, czy ponownie - od dnia objęcia służby, przyczem jeżeli objęcie służby nie nastąpiło z dniem pierwszym miesiąca kalendarzowego, lecz w ciągu miesiąca, uposażenie za czas do pierwszego dnia najbliższego miesiąca oblicza się w wysokości dziennej po 1/30 części uposażenia; postanowienie to dotyczy także ponownego powołania do służby emeryta, winien on jednak za ten czas i w takim samym stosunku zwrócić Skarbowi Państwa pobrane do końca miesiąca zaopatrzenie emerytalne;
b)
w pozostałych przypadkach-z dniem pierwszym najbliższego miesiąca kalendarzowego po dniu mianowania (awansu) lub po dniu powstania innych warunków, uzasadniających zmianę uposażenia, jeżeli dzień mianowania (awansu) albo zmiany warunków nie zbiega się z terminem płatności uposażenia; w razie zmiany miejsca służbowego, pociągającej za sobą zmianę wysokości uposażenia, prawo do uposażenia odpowiadającego nowemu miejscu służbowemu przysługuje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego po zwolnieniu od poprzednich obowiązków służbowych.
Prawo opalania mieszkania drewnem, otrzymywanem bezpłatnie z lasów państwowych, oraz prawo bezpłatnego użytkowania gruntów rolnych powstają od dnia objęcia służby na stanowisku, z tytułu którego prawa te przysługują.
Prawo do uposażenia gaśnie:
a)
w razie śmierci funkcjonarjusza - z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego, w którym śmierć nastąpiła,
b)
w razie rozwiązania stosunku służbowego w inny sposób - z ostatnim dniem tego miesiąca kalendarzowego, w którym stosunek służbowy istotnie ustał; przepis ten nie dotyczy osób, które samowolnie opuściły służbę; winny one zwrócić Skarbowi Państwa odpowiednią część uposażenia za dni nieprzesłużone według zasad, określonych w § 26 lit. a).
(1)
Prawo opalania mieszkania drewnem, otrzymywanem bezpłatnie z lasów państwowych, ustaje z dniem zwolnienia ze stanowiska, z tytułu którego prawo to przysługiwało, w przypadku zaś zajmowania mieszkania służbowego (§ 16 ust. (1)) - z dniem, od którego w myśl § 17 ust. (2) funkcjonarjusz obowiązany jest opłacać za to mieszkanie należność.
(2)
Prawo bezpłatnego użytkowania gruntów rolnych ustaje z dniem zwolnienia ze stanowiska, z tytułu którego prawo to przysługiwało.
Funkcjonarjusze administracji lasów państwowych otrzymują uposażenie w terminie, ustalonym dla wypłaty uposażenia funkcjonarjuszów państwowych.
(1)
Na czas pełnienia obowiązkowej służby wojskowej traci funkcjonarjusz administracji lasów państwowych od najbliższego terminu płatności prawo do uposażenia z tytułu służby w administracji lasów państwowych. Po powrocie ze służby wojskowej służy mu prawo do uposażenia od dnia objęcia służby według zasad, określonych w § 26 lit. a).
(2)
Na czas odbywania perjodycznych ćwiczeń wojskowych zatrzymuje funkcjonarjusz uposażenie z tytułu służby w administracji lasów państwowych.
(3)
Funkcjonarjusz administracji lasów państwowych, powołany do służby wojskowej na skutek mobilizacji lub ze względu na bezpieczeństwo Państwa, otrzymuje uposażenie, określone dla powołanych do służby wojskowej podczas mobilizacji, a nadto, jeżeli uposażenie jego z tytułu służby wojskowej jest niższe od uposażenia w służbie w administracji lasów państwowych, otrzymuje od administracji lasów państwowych różnicę do wysokości uposażenia w gotówce w służbie w administracji lasów państwowych, z uwzględnieniem każdorazowych zmian, zachodzących w uposażeniu w służbie w administracji lasów państwowych i wojskowej.
(1)
W razie dostania się funkcjonarjusza administracji lasów państwowych do niewoli lub zaginięcia na terenie działań wojennych, prawo jego do uposażenia ulega zawieszeniu w całości aż do jego powrotu. O ile jednak pozostający w niewoli (zaginiony) pozostawił rodzinę, zawieszeniu ulega tylko połowa uposażenia, drugą zaś połowę należy wypłacać rodzinie, jeżeli pozostający w niewoli (zaginiony) jest ich jedynym żywicielem. Za rodzinę uważa się żonę i dzieci (ślubne, uprawnione i pasierby).
(2)
Jeżeli okoliczności wskazują na to, że funkcjonarjusz popadł w niewolę rozmyślnie, zawiesza się również prawo do uposażenia, pobieranego przez rodzinę.
(3)
Po powrocie funkcjonarjusza i po stwierdzeniu, że dostał się on do niewoli lub też zaginął bez własnej winy, otrzymuje on za cały czas niewoli (zaginięcia) uposażenie, które uległo zawieszeniu, z potrąceniem ewentualnych zaliczek, wypłaconych w czasie niewoli (zaginięcia) i kwot uposażenia wypłaconego jego rodzime w czasie niewoli (zaginięcia).
(4)
Gdy funkcjonarjusz, który zaginął na terenie działań wojennych, nie odnajdzie się najpóźniej w ciągu roku od chwili ratyfikacji pokoju, rodzina zaginionego traci prawo do uposażenia, otrzymuje natomiast tymczasowe zaopatrzenie w myśl obowiązujących przepisów. W wyjątkowych przypadkach Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może ten termin przedłużyć.
W razie śmierci funkcjonarjusza przyznaje się osobie, która poniesie koszty pogrzebu, zwrot tych kosztów, przyczem:
a)
jeżeli koszty pogrzebu ponoszą żona albo dzieci lub rodzice, przyznaje się na pokrycie tych kosztów ryczałt w wysokości trzymiesięcznego ostatnio pobranego przez zmarłego uposażenia bez dodatków w naturze,
b)
jeżeli koszty pogrzebu ponosi inna osoba, przyznaje się jej zwrot kosztów rzeczywiście poniesionych i udowodnionych, najwyżej jednak do wysokości, określonej w lit. a), o ile zmarły nie pozostawił majątku ruchomego lub nieruchomego, wystarczającego na pokrycie tych kosztów.
(1)
Z uposażenia mogą być dokonywane potrącenia na podstawie:
1)
postanowień ustawowych,
2)
tytułów egzekucji sądowej, zaopatrzonych klauzulą wykonalności,
3)
zarządzeń właściwych władz administracyjnych.
(2)
Na podstawie zarządzeń administracyjnych potrącenia mogą być dokonywane jedynie w celu zaspokojenia roszczeń Skarbu Państwa z tytułu uposażenia służbowego oraz należności i danin.
(3)
Roszczeniom Skarbu Państwa służy bez względu na czas ich powstania pierwszeństwo zaspokojenia przed innemi roszczeniami. Wyjątek stanowią roszczenia o alimenty, które powinny być traktowane na równi z roszczeniami Skarbu Państwa.
(4)
Co do dopuszczalności i wysokości potrąceń należy stosować przepisy, dotyczące egzekucji sądowej i administracyjnej. Nie dotyczy to rat zaliczek na uposażenie, należności za świadczenia Skarbu Państwa w naturze oraz kwot uposażenia podlegających zwrotowi w myśl § 28 lit. b), które potrąca się w pełnej wysokości niezależnie od potrąceń z innego tytułu.
(5)
Potrącenia uskutecznia władza asygnująca uposażenie.
(1)
Roszczenia funkcjonarjuszów administracji lasów państwowych do Skarbu Państwa, wynikające z tytułu uposażenia, przedawniają się po upływie lat trzech od dnia powstania odnośnego tytułu prawnego.
(2)
Bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność, przedsięwziętą przez te osoby w celu ustalenia lub dochodzenia wierzytelności, jeżeli została o tych czynnościach zawiadomiona administracja lasów państwowych.

Przepisy przejściowe i końcowe.

(1)
Funkcjonarjusze administracji lasów państwowych pozostający w służbie w dniu 1 lutego 1934 r. zostaną zaszeregowani do jednej z dwóch po sobie następujących grup uposażenia, z których jedna ma uposażenie zasadnicze wyższe, a druga niższe od dotychczasowych poborów netto funkcjonarjusza. Przy zaszeregowaniu tem nie obowiązują przepisy § 4, 5 i 6.
(2)
Starsi gajowi, gajowi i strażnicy zostaną zaszeregowani do jednej z grup uposażenia, ustalonych dla gajowych i strażników w § 6.
(3)
Przez dotychczasowe pobory netto, o których mowa w ust. (1), rozumie się sumę, obejmującą uposażenie według stanu na dzień 1 stycznia 1934 r. wraz z dodatkami: regulacyjnym, mieszkaniowym i wyrównawczym, a dla utrzymujących rodzinę nadto ekonomicznym na jednego członka rodziny, - zmniejszoną o przypadające od takiej sumy: podatek dochodowy, opłatę emerytalną i opłatę na Fundusz Pracy.
(4)
Przy obliczaniu dotychczasowych poborów netto funkcjonarjuszów, pobierających uposażenie według wymiaru dla stolicy, sumę obliczoną według zasad ust. (3), zmniejsza się o 15%.
(5)
W wyjątkowych przypadkach Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może zaszeregować funkcjonarjusza do grupy uposażenia bezpośrednio wyższej od tej, która jest wyższą z dwóch przewidzianych w ust. (1).
Zaszeregowania funkcjonarjuszów administracji lasów państwowych na zasadzie § 36 dokona Minister Rolnictwa i Reform Rolnych lub upoważnieni przez niego kierownicy podległych mu organów.
(1)
Funkcjonarjusze administracji lasów państwowych, którzy tracą przy porównaniu dotychczasowej płacy netto z nowem uposażeniem (uposażenie zasadnicze wraz z dodatkiem lokalnym i służbowym), przyznanem z dniem 1 lutego 1934 r., więcej niż 7% tej dotychczasowej płacy netto, pobierają zasiłek wyrównawczy.
(2)
Zasiłek ten powinien pokrywać różnicę między pełną stratą a stratą 7%.
(3)
Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje w przypadkach, w których miałby wynosić mniej niż 5 zł, jeżeli chodzi o funkcjonarjuszów pobierających uposażenie grupy 8 i niższych, a mniej niż 10 zł, jeżeli chodzi o funkcjonarjuszów pobierających uposażenie grupy 7 i wyższych.
(4)
Przez dotychczasową płacę netto, o której mowa w ust. (1), rozumie się uposażenie, jakie przysługiwało w dniu 1 stycznia 1934 r. wraz z dodatkiem: regulacyjnym, ekonomicznym, mieszkaniowym, kresowym, wyrównawczym i innym stałym dodatkiem miesięcznym, po potrąceniu podatku dochodowego, opłaty emerytalnej i opłaty na Fundusz Pracy.
(5)
Przyznane zasiłki winny być zaokrąglone do sum podzielnych przez pięć, przyjmując kwotę od 2 zł 50 gr wzwyż za 5 zł.
(6)
Postanowienia paragrafu niniejszego nie mają zastosowania do starszych gajowych, gajowych i strażników. Wysokość zasiłku wyrównawczego dla nich oraz zasady jego obliczenia określi Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje lub podlega stosownemu zmniejszeniu, jeżeli funkcjonarjusz administracji lasów państwowych awansuje do wyższej grupy uposażenia lub otrzyma dodatek służbowy, którego poprzednio nie otrzymywał lub otrzymywał w niższym wymiarze.
Do czasu wydania przepisów, określających pomoc leczniczą dla funkcjonarjuszów administracji lasów państwowych i ich rodzin, korzystać będą oni z pomocy leczniczej, przewidzianej dla funkcjonarjuszów państwowych.
Funkcjonarjusze, którzy na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów użytkują tytułem deputatu rolnego większe powierzchnie gruntów od przysługujących im na zasadzie § 13, mogą użytkować nadal te grunty do czasu, który określi Minister Rolnictwa i Reform Rolnych. Jeżeli różnica wynosi więcej niż 1 ha, funkcjonarjusz uiszcza za ilość gruntu ponad normę, przysługującą mu na zasadzie § 13 opłatę w wysokości, określonej przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
Deputat opałowy, wydany na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów funkcjonarjuszom, którym na podstawie rozporządzenia niniejszego nie przysługuje prawo opalania mieszkania drewnem, otrzymywanem bezpłatnie z lasów państwowych, za okres po dniu 31 stycznia 1934 r., nie podlega zwrotowi.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1934 r.

Z dniem tym tracą moc obowiązującą przepisy w sprawach unormowanych rozporządzeniem niniejszem.

* Z dniem 1 września 1946 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie uregulowanym rozporządzeniem Ministra Leśnictwa z dnia 24 września 1946 r. wydanym w porozumieniu z Ministrem Skarbu oraz za zgodą Prezesa Rady Ministrów o uposażeniu funkcjonariuszów administracji lasów państwowych (Dz.U.46.49.283), zgodnie z § 8 rozporządzenia zmieniającego.

Z dniem 1 stycznia 1949 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie uregulowanym rozporządzeniem Ministra Leśnictwa z dnia 15 lutego 1949 r. wydanym w porozumieniu z Ministrem Skarbu oraz za zgodą Prezesa Rady Ministrów w sprawie uposażenia funkcjonariuszów administracji lasów państwowych (Dz.U.49.14.95), zgodnie z § 10 rozporządzenia zmieniającego.

1 § 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 1934 r. (Dz.U.34.36.330) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 1934 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 1936 r. (Dz.U.36.68.492) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 września 1936 r.

2 § 8 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 1936 r. (Dz.U.36.68.492) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1935 r.
3 § 10 ust. (1) zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 1934 r. (Dz.U.34.36.330) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 1934 r.