Umundurowanie urzędników kontroli skarbowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.106.966

Akt utracił moc
Wersja od: 12 grudnia 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 27 maja 1924 r.
o umundurowaniu urzędników kontroli skarbowej.

Na zasadzie art. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1923 roku o uprawnieniach organów wykonawczych władz skarbowych (Dz. U. R. P. z r. 1924 № 5, poz. 37) zarządza się co następuje:
Urzędnicy kontroli skarbowej, jako organa wykonawcze władz skarbowych w dziale podatków pośrednich (akcyz) i monopolów obowiązani są do noszenia w służbie munduru wedle zasad poniżej przedstawionych.

Kobiety w służbie podatków pośrednich (akcyz) i monopoli używane do rewizji kobiet noszą w służbie jako odznaki służbowe opaski sukienne koloru zielonego z napisem czarnym "Kontrola Skarbowa", Opaski te nosi się na lewem ramieniu.

Zasadniczy kolor munduru urzędników kontroli skarbowej szaro niebieski. (Wzór munduru patrz załącznik).

Mundur składa się z:

a)
kurtki,
b)
spodni,
c)
płaszcza,
d)
czapki.

ad a) Kurtka: kroju polskiego, w stanie wcięta, zapinana na 5 złotych guzików, ż naszytemi dwoma kieszeniami ściętemi, zapinanemi na jeden guzik złoty. Długość kurtki taka, aby dół poły dotykał do płaszczyzny siedzenia przy postawie siedzącej. Kołnierz stojący bez patek z wypustkami koloru ciemnozielonego. Przy mankiecie rękawów po jednym guziku złotym.

ad b) Spodnie: długie lub krótkie do butów wysokich z ciemno zieloną wypustką z boku.

ad c) Płaszcz: dwurzędowy po sześć guzików złotych z każdej strony. Kołnierz Wykładany bez patak z ciemno-zielonemi wypustkami; dwie kieszenie boczne z klapami; z tyłu płaszcza, wciętego w stanie, dragon zapinany na dwa złote guzik Mankiety rękawów z wykładami.

ad d) Czapka (rogatywka) z rogami łagodnie zaokrąglonemi z sukna mundurowego z daszkiem skórzanym czarnym, wokoło otoku wypustki koloru ciemno-zielonego. Na czapce nad otokiem złoty orzeł państwowy długości 4 cm. Nad daszkiem zloty pasek (podpinka).

§  3.
dla urzędników XI stopnia służbowego: na zewnętrznej stronie rękawów kurtki i płaszcza w odległości 1 cm. ponad wypustkę mankietu taśma złota 1/2 cm. szeroka 6 cm. długa;

dla urzędników X stopnia służbowego: dwie taśmy złote, odległe jedna od drugiej o ile cm. każda 1/2 cm., szeroka a 6 cm. długa;

dla urzędników IX stopnia służbowego - jak u urzędników XI i X stopnia służbowego: trzy taśmy złote każda po 1/2 cm. szeroka a 6 cm. długa. Odstęp między taśmami 1/2 cm.;

dla urzędników VIII stopnia służbowego: na zewnętrznej stronie rękawów kurtki i płaszcza w odległości 1 cm. ponad wypustkę mankietu jedna taśma złota 12 mm. szeroka a 6 cm. długa. Ma kołnierzu jedna taśma złota 1 cm. szeroka biegnąca pod wypustką wzdłuż całego kołnierza;

dla urzędników VII stopnia służbowego: na zewnętrznej stronie rękawów kurtki i płaszcza w odległości 1 cm. ponad wypustkę mankietu dwie taśmy złote każda 12 mm. szeroka 6 cm. długa. Odstęp między taśmami 1/2 cm. Na kołnierzu jedna taśma jak u urzędników VIII st. służbowego.

§  4.
Służbę w cywilnem ubraniu, o ile urzędnik kontroli skarbowej takie ubranie posiada, może zarządzić w poszczególnych przypadkach bezpośredni przełożony, jeżeli to ze względu na zachodzące szczególne okoliczności okazuje się koniecznem.
§  5.
Urzędnicy kontroli skarbowej mogą nosić mundur również poza służbą.
§  6.
Urzędnikom kontroli skarbowej przeniesionym w stan spoczynku prawo noszenia munduru nie przysługuje.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i wchodzi w życie z dniem 1 marca 1925 r.

Z tym dniem tracą moc wszelkie dotychczasowe przepisy, wydane w przedmiocie unormowanem tem rozporządzeniem.

ZAŁĄCZNIK 

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................