Umundurowanie urzędników celnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.52.420

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1929 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 1929 r.
o umundurowaniu urzędników celnych.

Na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 164) zarządza się co następuje:
Umundurowanie urzędników celnych winno odpowiadać niżej podanym przepisom i wzorom.
Zasadniczy kolor munduru jest ciemnozielony, zaś dystynkcyj - złoty; guziki z żółtego metalu (złota) z orłem państwowym; rozmiary guzików: duży - 23 mm. średnicy, mały - 17 mm. średnicy.
Mundur składa się z kurtki, spodni, płaszcza i czapki.

a) Kurtka kroju kurtki oficerów marynarki (tabl. Nr. 1) z dwoma rzędami guzików dużych, w każdym rzędzie po 4; zapinana na 3 guziki; u dołu kurtki 2 kieszenie boczne. Długość kurtki taka, aby dół jej z tyłu dotykał płaszczyzny siedzenia przy pozycji siedzącej. Na kołnierzu patki z zielonego aksamitu, koloru nieco jaśniejszego od koloru munduru, w kształcie prostokąta o podstawie 3 cm. i wysokości 5 cm., zakończonego u góry trójkątem równoramiennym o wysokości 2 cm.; u góry patki laska Merkurego w wieńcu z liści laurowych i dębowych, długości 2 cm., z żółtego metalu (tabl. Nr. 2).

Do kurtki należy nosić koszulę białą, oraz biały kołnierz stojący z rożkami i krawat (muszkę) czarny, lub biały kołnierz stojący, wykładany i krawat długi czarny.

b) Spodnie długie do trzewików, kroju cywilnego, równej szerokości w dole i w kolanie (bez mankietów). Trzewiki tylko czarne.

c) Płaszcz kroju płaszcza oficerów marynarki (tabl. Nr. 3) cały na podszewce, z dwoma rzędami guzików dużych, w każdym rzędzie po 6, zapinany na 4 guziki, a podczas zimna na 6 guzików; w tyle dragon przytwierdzony w stanie zapomocą dwóch dużych guzików; u dołu z tyłu rozpięcie z czterema małemi guzikami. Na kołnierzu płaszcza patki takie, jak na kołnierzu kurtki.

d) Czapka angielska, kroju czapek oficerów marynarki (tabl. 4 a i b) z sukna koloru munduru, z daszkiem i podpinką ze skóry czarnej lakierowanej; podpinka przytwierdzona do czapki na dwóch małych guzikach. Wokoło czapki aksamitny otok koloru patek; na rondzie czapki nad otokiem orzeł państwowy bez tarczy, z białego metalu (srebrny) (tabl. Nr. 5), na otoku nad podpinką laska Merkurego w wieńcu z liści laurowych i dębowych.

Wymiary: wysokość ronda 5 cm., wysokość otoku 5 cm., długość daszka 5 cm., szerokość podpinki 1 1/2 cm., wysokość orła 4 cm., wysokość laski Merkurego 2 cm.

Oznaki stopni służbowych.

Na czapce wzdłuż górnej krawędzi otoku złoty płaski sznur, szerokości 6 mm. (tabl. Nr. 4-a), ponadto u urzędników od VIII st. sł. wzwyż poniżej tego sznura w odstępie 3 mm. drugi, płaski sznur o szerokości 2 mm. (tabl. 4-b).

Na patce kołnierza kurtki: złote haftowane sześciopromienne gwiazdki o promieniu 1 cm., ponadto u urzędników od VIII st. sł. wzwyż - złota haftowana taśma szerokości 5 mm.

Urzędnik XII st. sł. nie ma żadnych oznak stopnia na patce.

Urzędnik XI st. sł. ma na patce jedną gwiazdkę (tabl. 6).

Urzędnik X st. sł. ma na patce dwie gwiazdki (tabl. 7).

Urzędnik IX st. sł. ma na patce trzy gwiazdki (tabl. 8).

Urzędnik VIII st. sł. ma na patce wzdłuż jej dolnego brzegu taśmę haftowaną szerokości 5 mm. i jedną gwiazdkę (tabl. 9).

Urzędnik VII st. sł. ma taśmę jak urzędnik VIII st. sł. i dwie gwiazdki.

Urzędnik VI st. sł. ma taśmę jak urzędnik VIII st. sł. i trzy gwiazdki.

Urzędnikom celnym dozwolone jest noszenie munduru także poza służbą.
Urzędnikom celnym przeniesionym w stan spoczynku nie przysługuje prawo noszenia munduru.
Wszyscy urzędnicy celni, używający munduru służbowego, obowiązani są zmienić dotychczasowe oznaki stopni oraz szczegóły munduru, niezgodne z przepisami niniejszego rozporządzenia, do trzech miesięcy od dnia jego ogłoszenia.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 17 lipca 1920 r. w przedmiocie umundurowania urzędników celnych (Monitor Polski Nr. 175).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika