Umundurowanie szeregowych jednostek pływających Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.78.609

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 1930 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W PO-ROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WOJSKOWYCH I MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 16 października 1930 r.
w sprawie umundurowania szeregowych jednostek pływających Straży Granicznej.

Na podstawie art. 35 ustęp 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o Straży Granicznej (Dz. U. R. P. Nr. 37, poz. 349) zarządza się co następuje:
Ubiór szeregowego jednostki pływającej Straży Granicznej winien odpowiadać niżej podanym przepisom i wzorom.
a) Bluza z sukna koloru khaki lub w lecie biała płócienna kroju marynarskiego podwijana z przyszytym sukiennym, względnie płóciennym kołnierzem. Z przodu umieszczone są dwie kieszenie. Rękawy zwężające się ku dołowi, rozcięte na 8 cm od dolnego brzegu i spięte dwoma małemi guzikami mundurowemi.

Na bluzę przypina się ciemno-zielony płócienny kołnierz, którego brzeg obszyty jest potrójną jasno-zieloną taśmą. Szerokość taśmy 1/2 cm, odstępy między taśmami 1/2 cm, odległość zewnętrznej taśmy od brzegu 1 cm. Kołnierz jest spięty ciemnozielonym krawatem (wzór Nr. 1).

b)
Spodnie długie z sukna bluzy, lub też w lecie białe płócienne, równej szerokości u góry i u dołu (bez kloszy) (wzór Nr. 3).
c)
Kurtka z sukna koloru khaki kroju marynarkowego, dwa rzędy guzików w każdym rzędzie po cztery, zapinana na trzy guziki bez naramienników (wzór Nr. 18).
d)
Kurtka zimowa z sukna grubszego koloru khaki krojem zbliżona do kurtki opisanej pod c) tylko nieco obszerniejsza. Dwa rzędy guzików w każdym po pięć. Długość kurtki do połowy uda (wzór Nr. 2).
e)
Czapka z sukna koloru khaki, lub w lecie biała płócienna, okrągła kroju morskiego bez daszka, dla przodowników i starszych przodowników z daszkiem. Otok opasany ciemno-zieloną wstążką z drukowanym srebrnym napisem "Straż Graniczna". (Wysokość liter 2 cm, szerokość 1 cm, szerokość wstążki 3 cm). Wstążka związana z lewej strony w kształcie kokardki. Orzełek biały metalowy, umieszczony na przodzie czapki w środku nad wstążką (wzór Nr. 4 i 13).
f)
Płaszcz dla przodowników i starszych przodowników z sukna grubszego koloru khaki. Krój według przepisów rozporządzenia z dnia 4 lutego 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 228).
g)
Koszulka wełniania letnia biała w zielone poprzeczne paski z wycięciem naokoło szyi i krótkiemi rękawami (szerokość pasków zielonych i białych 1 i 1/2 centymetra) (wzór Nr. 6).

Koszulka wełniania zimowa barwy ciemno-popielatej bez wycięcia naokoło szyi i z długiemi rękawami (wzór Nr. 7).

h)
Trzewiki czernione lub nie.

Odróżnianie służb.

Oznaki specjalności na lewym rękawie kurtki wycięte z karmazynowego sukna zależnie od wzoru (wzory Nr. Nr. 8 - 12):
1)
pokładowi - kotwice,
2)
sternicy - kotwica z kołem sterowem,
3)
obsługa działka - 2 skrzyżowane lufy armatnie,
4)
maszyniści - śruba okrętowa,
5)
obsługa karabinu maszynowego - emblemat karabinu maszynowego.

Oznaki stopni służbowych (wzory Nr. Nr. 14 - 17).

1)
Strażnik graniczny nie ma żadnych oznak.
2).
Starszy strażnik graniczny na zewnętrznej stronie obu rękawów kurtki w odległości 5 centymetrów od dolnego brzegu rękawów oraz na zewnętrznej stronie obu rękawów kurtki zimowej w odległości 8 centymetrów od dolnego brzegu rękawów naszyte patki koloru ciemno-zielonego wycięte na końcu w ząb, szerokości 4 cm, długości 14 cm poczynając od szwa łokciowego. Na patkach tych naszyta jedna taśma srebrna oksydowana szerokości 5 mm w kształcie kąta ostrego 70° skierowanego wierzchołkiem do wycięcia patki w odległości 2 cm od brzegu.

Na lewym rękawie bluzy poniżej oznaki specjalności skośnie naszyte patką tej samej szerokości i koloru, jak na rękawach kurtki, długości 11 cm bez ząbka - taśma tegoż samego kształtu.

3)
Przodownik - po dwie taśmy na patkach u rękawów tych samych rozmiarów, jak i u starszego strażnika z takiejże taśmy w odległości 5 mm jedna od drugiej.
4)
Starszy przodownik - taśma srebrna oksydowana szerokości 1 cm w kształcie kąta ostrego przez całą długość patki skierowanego wierzchołkiem do wycięcia patki na końcu w ząb.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Wzory od 1-17

grafika