Umundurowanie strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.93.461

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1996 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 24 września 1992 r.
w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Na podstawie art. 37 pkt 1-3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
Przepisy rozporządzenia regulują sprawy umundurowania i dystynkcji strażaków Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "strażakami", zasady noszenia orderów, odznaczeń, medali i odznak oraz normy umundurowania, odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego.
1.
Strażacy noszą umundurowanie w miejscu służby, jak również w szkołach i ośrodkach szkolenia Państwowej Straży Pożarnej oraz w miejscu odbywania ćwiczeń (przeszkolenia), według zasad określonych w rozporządzeniu.
2.
Umundurowanie strażaków składa się z ubiorów: wyjściowego i służbowego, których wzory określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Zasadniczymi przedmiotami umundurowania wchodzącymi w skład ubioru wyjściowego są:
1) 1
kurtka i płaszcz w kolorze ciemnogranatowym,
2) 2
spodnie w kolorze ciemnogranatowym,
3) 3
wiatrówka w kolorze ciemnogranatowym,
4)
koszula wyjściowa w kolorze białym,
5) 4
czapka rogatywka w kolorze ciemnogranatowym z otokiem ciemnoniebieskim,
6)
obuwie w kolorze czarnym.
4.
Zasadniczymi przedmiotami umundurowania wchodzącymi w skład ubioru służbowego są:
1) 5
kurtka 3/4, kurtka i spodnie w kolorze ciemnogranatowym,
2)
koszula służbowa w kolorze niebieskim: z długim i krótkim rękawem,
3)
buty służbowe w kolorze czarnym,
4)
beret czarny.
1.
Na umundurowanie strażaka składają się również:
1)
dystynkcje strażaka (oznaczenia stopni strażackich), których wzory określa załącznik nr 2 rozporządzenia,
2)
odznaki i emblematy, których wzory określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2.
Sposób umieszczenia odznak na ubiorze strażaka określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3.
Na nakryciach głowy wchodzących w skład umundurowania strażaka umieszcza się stylizowany wizerunek orła w koronie, w kolorze złotym.
4.
Na guzikach zewnętrznych przedmiotów umundurowania umieszcza się wizerunek orła w koronie, w kolorze tego przedmiotu.
5.
Wzory wizerunków orła, o których mowa w ust. 3 i 4, określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
1.
Dystynkcje na ubiorze wyjściowym i służbowym są wykonywane z taśmy dystynkcyjnej, tworzyw sztucznych, metalu lub haftowane bajorkiem w kolorze złotym.
2.
Dystynkcje umieszcza się na naramiennikach kurtek, wiatrówek, płaszczy i koszul letnich służbowych oraz na taśmach otokowych czapek.
1.
Zasadniczymi przedmiotami wchodzącymi w skład odzieży specjalnej są:
1)
kurtka i spodnie specjalne,
2)
hełm strażacki,
3)
buty specjalne,
4)
pas bojowy z wyposażeniem.
2.
Wzór odzieży specjalnej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
1.
Strażak może użytkować tylko te przedmioty umundurowania, odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego, które zostały wykonane zgodnie z ustalonym wzorem i zatwierdzonymi warunkami technicznymi.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych może zezwolić na noszenie przez strażaków ubiorów, odznak i emblematów według innych wzorów niż określone w rozporządzeniu, w ramach testowania, sondażu lub badań, o czym powinien poinformować w środkach masowego przekazu.
1.
Strażacy są obowiązani do posiadania kompletu umundurowania zapewniającego wykonywanie obowiązków służbowych o każdej porze roku.
2.
Poszczególne ubiory strażacy noszą według zestawów ubiorczych z uwzględnieniem pory roku. Rozróżnia się okres letni od 1 maja do 30 września i okres zimowy od 1 listopada do 31 marca. Miesiące kwiecień i październik stanowią okresy przejściowe.
3.
Tabelarycznych zestawień przedmiotów umundurowania wchodzących w skład poszczególnych ubiorów strażaków dokonuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, z uwzględnieniem norm umundurowania określonych w rozporządzeniu.
4.
W okresach przejściowych strażacy, w zależności od warunków atmosferycznych, mogą nosić płaszcze sukienne, kurtki 3/4 lub płaszcze letnie. Decyzje w tej sprawie wydają kierownicy jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.
Dopuszcza się noszenie przez umundurowanych strażaków:
1)
okularów przeciwsłonecznych i zdrowotnych,
2)
symbolu żałoby,
3)
w pocztach sztandarowych oraz kompaniach honorowych - butów oficerskich i bryczesów,
4)
podczas uroczystości folklorystycznych - elementów strojów regionalnych.
1.
Strażakom zabrania się:
1)
użytkowania przedmiotów umundurowania niezgodnie z obowiązującym zestawem ubiorczym albo niezgodnie z ich przeznaczeniem,
2)
noszenia przedmiotów umundurowania, których stopień zużycia lub wygląd zewnętrzny narusza godność munduru,
3)
noszenia przedmiotów umundurowania w połączeniu z przedmiotami ubioru cywilnego,
4)
przebywania w odzieży specjalnej w miejscach publicznych (np. w teatrach, kinach, lokalach rozrywkowych, klubach i parkach), jeżeli nie wymagają tego okoliczności służby.
2.
Szczegółowy sposób użytkowania przedmiotów umundurowania i odzieży specjalnej, uwzględniający charakter i warunki służby, określa regulamin wydany przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
3.
Regulamin, o którym mowa w ust. 2, określa również indywidualny znak identyfikacyjny, jego wzór oraz sposób umieszczenia tego znaku na ubiorze strażaka.
Kierownicy jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej:
1)
kontrolują przestrzeganie przepisów o umundurowaniu przez podległych strażaków,
2)
przeprowadzają apele mundurowe polegające na sprawdzeniu kompletności i stanu jakościowego przedmiotów umundurowania oraz odzieży specjalnej strażaków.
1.
Ubiór wyjściowy nosi się ze sznurem galowym, z orderami, odznaczeniami, medalami i odznakami:
1)
w dniach świąt państwowych,
2)
w czasie uroczystości wręczania sztandarów, orderów i odznaczeń, mianowania na stopień i ślubowania strażaków,
3)
podczas innych ważnych uroczystości - na polecenie Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, komendantów wojewódzkich i rejonowych oraz komendantów szkół Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Ordery i odznaczenia nosi się na wstążkach po lewej stronie piersi, w kolejności określonej przez akt prawny ustanawiający order lub odznaczenie. Ordery lub odznaczenia państw obcych nosi się w sposób określony przez te państwa i umieszcza się po orderach i odznaczeniach polskich.
3.
Ubiór wyjściowy nosi się ze sznurem galowym, z baretkami orderów, odznaczeń i medali, gdy nie ma obowiązku noszenia pełnych odznak, oraz innymi odznakami podczas:
1)
uroczystych przedstawień w teatrach, salach koncertowych i oficjalnych spotkań - jeżeli w tym zakresie nie zostały wydane inne decyzje,
2)
uroczystości rodzinnych oraz w innych okolicznościach, w których przyjęty jest zwyczajowo strój wieczorowy - jeżeli strażak występuje w umundurowaniu.
4.
Nosi się baretki wszystkich orderów i odznaczeń nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spośród pozostałych nosi się baretkę odznaczenia najwyższego stopnia. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5.
Odznaki absolwentów szkół i kursów pożarniczych oraz inne odznaki strażacy noszą w sposób określony w przepisach ustanawiających te odznaki, z uwzględnieniem przepisów regulaminu, o którym mowa w § 9 ust. 2 i 3.
1.
Ubiór wyjściowy nosi się bez sznura galowego:
1)
podczas wystąpień w charakterze przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej na oficjalnych spotkaniach lub imprezach, jeżeli nie zachodzi konieczność występowania w mundurze wyjściowym ze sznurem galowym,
2)
przy meldowaniu się przełożonym po przybyciu do nowej jednostki lub przed odejściem na inne stanowisko służbowe,
3)
w czasie pogrzebów strażaków lub pracowników, z udziałem strażackich asyst honorowych,
4)
podczas wręczania aktów nadania stopnia w Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Strażacy mogą nosić ubiór wyjściowy bez sznura galowego w czasie pełnienia służby:
1)
w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej,
2)
w szkołach i ośrodkach szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli nie występują w szykach zwartych i na placach ćwiczeń,
3)
w pozostałych jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli pełnią służbę w pomieszczeniach biurowych,
4)
w czasie wolnym od zajęć służbowych.
Noszenie ubioru wyjściowego, określonego w § 11 i 12, w czasie uroczystości religijnych pozostawia się uznaniu strażaka, z tym że w razie zorganizowanego udziału strażaków w takich uroczystościach obowiązuje jednolitość ubioru.
1.
Ubiór służbowy nosi się w czasie wykonywania obowiązków służbowych oraz w innych okolicznościach nie wymagających noszenia ubioru wyjściowego.
2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej ustala wypadki, w których wolno wykonywać obowiązki służbowe w ubraniu cywilnym.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy strażaków jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej.
Odzież specjalną nosi się w czasie akcji ratowniczej, działań ratowniczych, ćwiczeń i manewrów.
1.
Strażacy są zaopatrywani w przedmioty umundurowania, odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego zgodnie z normami określonymi w załączniku nr 6.
2. 6
Absolwenci Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i szkół aspirantów otrzymują na promocję przedmioty umundurowania zgodnie z normami określonymi w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
3. 7
Normy, o których mowa w ust. 1, stanowią podstawę do planowania zaopatrzenia, zaopatrywania strażaków w przedmioty umundurowania oraz rozliczania ich z przedmiotów umundurowania, odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego.
Uprawnienie do zaopatrzenia w przedmioty umundurowania powstaje z dniem mianowania i wygasa z dniem zwolnienia ze służby w Państwowej Straży Pożarnej.
1.
Strażacy mianowani na stałe otrzymują przedmioty umundurowania na własność.
2.
Strażacy w służbie przygotowawczej i kandydackiej nabywają prawo własności przedmiotów umundurowania po upływie okresu ich używalności.
3.
Strażakom, o których mowa w ust. 2, mogą być wydane przedmioty uprzednio używane, o ile mają wartość użytkową. Przedmioty te wydaje się na okres używalności, odpowiedni do ich stopnia zużycia.
1. 8
Przedmioty umundurowania, odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego wydaje się stosownie do okresów ich używalności. W wypadku niewydania przedmiotów umundurowania wypłaca się równoważnik pieniężny na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.
Jednostki i komórki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej właściwe w sprawach zaopatrzenia mundurowego mogą wydać przedmioty umundurowania, odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego przed upływem terminu ich używalności w wypadkach:
1)
utraty wartości użytkowej lub utraty przedmiotu, powstałych z przyczyn niezależnych od użytkownika w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych,
2)
utraty wartości użytkowej lub utraty przedmiotu powstałej z winy użytkownika,
3)
w innych uzasadnionych wypadkach.
3.
W wypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nowy przedmiot umundurowania, odzieży specjalnej lub wyekwipowania osobistego wydaje się bezpłatnie z przyjęciem okresu używalności od daty jego wydania.
4.
W wypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, nowy przedmiot umundurowania, odzieży specjalnej lub wyekwipowania osobistego wydaje się po opłaceniu jego wartości według cen detalicznych obowiązujących w dniu wydania nowego przedmiotu, za czas, jaki pozostał do końca okresu jego używalności. Okres używalności wydanego przedmiotu liczy się od dnia jego wydania.
5.
W razie utraty wartości użytkowej przedmiotów umundurowania, odzieży specjalnej lub wyekwipowania osobistego wskutek stwierdzonych wad produkcyjnych, należy wydać nowy przedmiot. Polecenie w tej sprawie wydają kierownicy jednostek lub komórek organizacyjnych, o których mowa w ust. 2.
1.
Okres używalności przedmiotów umundurowania, odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego liczy się od dnia ich wydania użytkownikowi.
2.
Okres używalności dystynkcji, odznak i emblematów oraz wizerunków orła równy jest okresowi używalności przedmiotów, do których zostały one wydane.
1. 9
Strażacy zwolnieni ze służby są obowiązani oddać do magazynu przedmioty odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego lub uiścić ich równowartość według cen detalicznych obowiązujących w dniu rozliczenia za czas, jaki pozostał do końca ich używalności. Nie zwraca się wydanych przedmiotów osobistego użytku.
2.
Strażacy przeniesieni na stałe do innych jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej nie oddają przedmiotów umundurowania, lecz przenoszą je do nowej jednostki wraz z kartą mundurową. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3.
Strażacy mianowani na stałe w wypadku zwolnienia ze służby nie oddają przedmiotów umundurowania.
4.
Strażacy w służbie kandydackiej i przygotowawczej, w wypadku zwolnienia ze służby, są obowiązani zwrócić umundurowanie, którego okres używalności nie upłynął, lub uiścić jego równowartość według cen ewidencyjnych za czas, jaki pozostał do końca okresu używalności. Nie zwraca się wydanych przedmiotów osobistego użytku.
5.
Obowiązki określone w ust. 1, 2 i 4 wygasają w wypadku śmierci strażaka.
1.
Strażacy, którzy ze względu na budowę ciała nie mogą dopasować gotowych przedmiotów umundurowania, otrzymują na odpowiedni przedmiot umundurowania tkaninę według normy nr 8 zawartej w załączniku nr 6 do rozporządzenia oraz zwrot kosztów za szycie, dodatki krawieckie i materiały pomocnicze na zasadach określonych w przepisach w sprawie wysokości i warunków przyznawania strażakom Państwowej Straży Pożarnej równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie.
2.
Strażakom, którym wydano przedmioty umundurowania gotowe, wymagające odpowiednich poprawek krawieckich, przysługuje zwrot kosztów wykonania tych poprawek na zasadach, o których mowa w ust. 1.
1.
Strażakom zawieszonym w czynnościach służbowych wstrzymuje się na okres tego zawieszenia wydawanie nowego umundurowania, które należałoby się im w związku z upływem okresu używalności przedmiotów dotychczas użytkowanych.
2.
Strażaków zwolnionych ze służby po okresie zawieszenia w czynnościach służbowych należy rozliczyć z przedmiotów umundurowania stosownie do przepisów § 21.
1.
Strażakom nie przysługuje zaopatrzenie w przedmioty umundurowania w okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego trwającego powyżej 6 miesięcy.
2.
Strażakom po zakończeniu urlopu bezpłatnego lub wychowawczego zalicza się na poczet należności przedmioty umundurowania, których okres używalności nie upłynął do miesiąca rozpoczęcia tego urlopu.
Szczegółową gospodarkę umundurowaniem i sposób prowadzenia ewidencji przedmiotów umundurowania, odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego określa Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
Dopuszcza się noszenie przez strażaków przedmiotów umundurowania i odzieży specjalnej według dotychczas obowiązujących wzorów, aż do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 1998 r.
Określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia normy umundurowania, odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego stosuje się do zaopatrzenia strażaków od dnia 1 kwietnia 1992 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZORY UBIORÓW I ODZIEŻY SPECJALNEJ STRAŻAKÓW

1. Wzory ubiorów wyjściowych

Ubiór wyjściowy nadbrygadiera - ze sznurem galowym

Ubiór wyjściowy oficera (aspiranta) - ze sznurem galowym

Ubiór wyjściowy podoficera (szeregowca) - ze sznurem galowym

Ubiór wyjściowy zimowy oficera (aspiranta, podoficera, szeregowca)

Ubiór wyjściowy letni oficera (aspiranta, podoficera, szeregowca) w wiatrówce letniej

Ubiór wyjściowy letni oficera (aspiranta, podoficera, szeregowca) w płaszczu letnim

Ubiór wyjściowy oficera (aspiranta) kobiety - ze sznurem galowym

Ubiór wyjściowy zimowy oficera (aspiranta, podoficera, szeregowca) kobiety

Ubiór wyjściowy letni oficera (aspiranta, podoficera, szeregowca) kobiety

2. Wzory ubiorów służbowych

Ubiór służbowy nadbrygadiera

Ubiór służbowy oficera (aspiranta, podoficera, szeregowca)

Ubiór służbowy oficera (aspiranta, podoficera, szeregowca) kobiety

3. Wzór odzieży specjalnej strażaków

Strażak w odzieży specjalnej z hełmem

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZORY OZNACZEŃ STOPNI STRAŻACKICH

Korpus szeregowych straży pożarnej

strażak

starszy strażak

Korpus podoficerów straży pożarnej

sekcyjny

starszy sekcyjny

młodszy ogniomistrz

ogniomistrz

starszy ogniomistrz

Korpus aspirantów straży pożarnej

młodszy aspirant

aspirant

starszy aspirant

Korpus oficerów straży pożarnej

młodszy kapitan

kapitan

starszy kapitan

młodszy brygadier

brygadier

starszy brygadier

nadbrygadier

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZORY ODZNAK I EMBLEMATÓW

1. Wzory odznak

Odznaka pożarnicza

Odznaka kadetów Szkoły Aspirantów Pożarnictwa

Odznaka podchorążego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej

2. Wzory emblematów

Emblemat na odzieży specjalnej strażaka Szkoły Głównej Służby Pożarniczej

Emblemat na odzieży specjalnej strażaka Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Poznaniu

Oznaczenia jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej:

KG - Komenda Główna

KW - Komenda Wojewódzka

KR - Komenda Rejonowa

JGR - Jednostka Gaśniczo-Ratownicza

Emblemat na odzieży specjalnej strażaka Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

SPOSÓB UMIESZCZENIA ODZNAK

Naramiennik kurtki kadeta i podchorążego z odznaką szkoły

Fragment klapy kurtki z odznaką pożarniczą

Fragment klapy płaszcza sukiennego z odznaką pożarniczą

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZORY WIZERUNKÓW ORŁA

1. Na czapce

2. Na guzikach

3. Wzór wizerunku orła oraz sposób rozmieszczenia go na kołnierzu kurtki i płaszcza sukiennego nadbrygadiera

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  6

  11 NORMY UMUNDUROWANIA, ODZIEŻY SPECJALNEJ I WYEKWIPOWANIA OSOBISTEGO STRAŻAKÓW

Norma umundurowania nr 1 dla strażaków mianowanych na stałe (kobiet i mężczyzn)
Lp. PrzedmiotJednostka miaryLiczba Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1Czapka gabardynowa rogatywka szt. 1 3dla kobiet kapelusz
2Czapka tropikowa rogatywkaszt.13
3Czapka zimowa uszankaszt.15
4Czapka służbowa (beret)szt.13
5Płaszcz sukiennyszt.1 7
6Kurtka 3/4 z podpinkąszt.13
7Płaszcz letni z podpinkąszt.14
8Mundur wyjściowy gabardynowy kpl.13dla kobiet kurtka i spódnica
9Mundur wyjściowy tropikowykpl.13dla kobiet kurtka i spódnica
10Mundur służbowy gabardynowy (bluza z klamrą)kpl.13dla kobiet bluza i spódnica
11Wiatrówka letniaszt.13
12Spodnie letnie tropikoweszt.13dla kobiet spódnica
13Peleryna przeciwdeszczowa lub płaszczszt.17
14Krawatszt.23
15Szalik zimowyszt.13
16Szalik letniszt.13
17Sweterszt.14
18Rękawiczki skórzane zimowepara13
19Rękawiczki skórzane letniepara14
20Nausznikiszt.14
21Koszula wyjściowa biała*szt.12dla kobiet damska
22Koszula wyjściowa biała krótki rękaw*szt.12dla kobiet damska
23Koszula służbowa niebieska*szt.22dla kobiet damska
24Koszula służbowa niebieska krótki rękaw*szt.12dla kobiet damska
25Podkoszulek z długim rękawem*szt.22dla kobiet damski
26Podkoszulek letni*szt.22dla kobiet damski
27Kalesony zimowe*szt.22dla kobiet rajstopy
28Kalesony letnie*szt.22dla kobiet rajstopy
29Skarpety zimowe*para21dla kobiet rajstopy
30Skarpety letnie*para21dla kobiet rajstopy
31Botki ocieplanepara13dla kobiet botki damskie
32Półbuty służbowepara22dla kobiet damskie
33Półbuty wyjściowepara12dla kobiet damskie
34Sznur galowyszt.17
35Pasek do spodni lub szelkiszt.17nie dotyczy kobiet
36Teczka czarna (neseser)szt.14
37Raportówka skórzanaszt.16
38Walizka (torba podróżna)szt.17
39Oznaki stopnia i służby, baretkikpl.dla każdego przedmiotu według przepisów ubiorczych
40Pas główny skórzanyszt.17
41Identyfikator osobistyszt.1jednorazowo

* Przedmiot osobistego użytku.

Uwagi: 1. Strażakowi mianowanemu na stałe wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne pranie chemiczne umundurowania w ciągu jednego roku oraz na renowację oporządzenia.

2. Strażacy mianowani na kolejny stopień służbowy otrzymują komplet dystynkcji do umundurowania oraz sznur galowy w przypadku zmiany korpusu.

Norma umundurowania nr 2 dla strażaków w służbie kandydackiej

Lp.PrzedmiotJednostka miaryPodchorążowieKadeciUwagi
Licz-

ba

okres używalności w latachlicz-

ba

okres używalności w latach
1 2 3 4 5 6 7 8
1Czapka gabardynowa rogatywkaszt.1jednorazowo1jednorazowo
2Czapka zimowa uszankaszt.1jednorazowo1 jednorazowo
3Czapka służbowa (beret)szt.1 jednorazowo1 jednorazowo
4Płaszcz sukienny szt.1 jednorazowo1jednorazowotylko dla kompanii honorowej
5Płaszcz letni z podpinką szt.1 jednorazowo1 5
6Mundur wyjściowy gabardynowy kpl.1 jednorazowo1 3
7Mundur wyjściowy tropik kpl.1 jednorazowo13
8Wiatrówka letnia szt.1 jednorazowo1 jednorazowo
9Spodnie letnie szt.2 jednorazowo1 jednorazowo
10Krawatszt.2 jednorazowo1 jednorazowo
11Szalik zimowyszt.1jednorazowo1 jednorazowo
12Szalik letniszt.1 jednorazowo1 jednorazowo
13Rękawiczki zimowe skórzanepara 1 3 1 3
14Koszula wyjściowa biała*szt.2 jednorazowo1 jednorazowo
15Koszula wyjściowa biała krótki rękaw*szt.1 jednorazowo1jednorazowo
16Koszula służbowa niebieska*szt.4jednorazowo2jednorazowo
17Koszula służbowa niebieska krótki rękaw*szt.2jednorazowo1jednorazowo
18Podkoszulek z długim rękawem*szt.4jednorazowo2jednorazowo
19Kalesony zimowe*szt.4jednorazowo2jednorazowo
20Koszulka gimnastyczna*szt.4jednorazowo2jednorazowo
21Spodenki gimnastyczne*szt.4jednorazowo2jednorazowo
22Spodenki kąpielowe - slipy*szt.2jednorazowo1jednorazowo
23Piżama dwuczęściowa*szt.4jednorazowo2jednorazowo
24Ręcznik frotte*szt.3jednorazowo2jednorazowo
25Ręcznik zwykły*szt.3jednorazowo2jednorazowo
26Chusteczka do nosa*szt.5jednorazowo2jednorazowo
27Skarpety zimowe*para8jednorazowo4jednorazowo
28Skarpety letnie*para8jednorazowo4jednorazowo
29Botki ocieplanepara2jednorazowo1jednorazowo
30Półbuty wyjściowepara2jednorazowo1jednorazowo
31Sznur galowyszt.17 17
32Pasek do spodniszt.1717
33Teczka skórzana czarna neseserszt.1616do każdego przedmiotu według przepisów ubiorczych
34Oznaki stopnia i służby, baretkikpl.do każdego przedmiotu według przepisów ubiorczych
37Pas główny skórzanyszt.1717
38Kurtka 3/4 z podpinkąszt.1313

* Przedmiot osobistego użytku.

Uwaga: Strażacy po odbyciu służby kandydackiej i mianowani na stałe przy przejściu do innej jednostki zabierają ze sobą przedmioty umundurowania, których okres używalności jest dłuższy niż okres szkolenia.

Norma nr 3 dla strażaków w służbie przygotowawczej (kobiet i mężczyzn)

Lp.PrzedmiotJednostka miaryLiczbaOkres używalności w latachUwagi
123456
1Czapka zimowaszt.13
2Czapka służbowa (beret)szt.13
3Mundur służbowykpl.13dla kobiet kurtka i spódnica
4Kurtka 3/4 z podpinkąszt.13
5Sweterszt.14
6Koszula służbowa niebieska*szt.22dla kobiet damska
7Podkoszulek z długim rękawem*szt.22dla kobiet damski
8Podkoszulek letni*szt.22dla kobiet damski
9Kalesony zimowe*szt.22dla kobiet reformy
10Kalesony letnie*szt.22dla kobiet reformy
11Skarpety zimowe*para21dla kobiet rajstopy
12Skarpety letnie*para2**1dla kobiet rajstopy
13Półbuty służbowepara22dla kobiet damskie
14Pasek do spodniszt.17nie dotyczy kobiet
15Oznaki stopnia i służby, baretkikpl.do każdego przedmiotu według przepisów ubiorczych
16Krawatszt.23

* Przedmiot osobistego użytku.

** Dla kobiet 3 pary.

Norma umundurowania nr 4 dla nadbrygadiera

Lp.PrzedmiotJednostka miaryLiczbaOkres używalności w latachUwagi
123456
I.Umundurowanie
1Czapka gabardynowa rogatywkaszt.14
2Czapka tropikowa rogatywkaszt.14
3Czapka zimowa uszankaszt.15
4Płaszcz sukiennyszt.13
5Płaszcz letni z podpinkąszt.14
6Peleryna przeciwdeszczowaszt.15
7Mundur galowy gabardynowykpl.15
8Mundur wyjściowy gabardynowykpl.13
9Mundur wyjściowy letnikpl.13
10Kurtka służbowa gabardynowaszt.13
11Spodnie do butów nadbrygadieraszt.13
12Wiatrówka letniaszt.24
13Spodnie letnieszt.12
14Krawatszt.22
15Szalik zimowyszt.13
16Szalik letniszt.12
17Sweterszt.16
18Rękawiczki skórzane zimowepara12
19Rękawiczki skórzane letniepara12
20Nausznikiszt.14
21Oznakikpl.do każdego przedmiotu według przepisów ubiorczych
IIBielizna
22Koszula wyjściowa biała*szt.23
23Koszula wyjściowa biała krótki rękaw*szt.12
24Koszula służbowa niebieska*szt.21
25Koszula służbowa niebieska krótki rękaw*szt.12
26Podkoszulek zimowy długi rękaw*szt.22
27Podkoszulek letni krótki rękaw*szt.22
28Kalesony zimowe długie*szt.33
29Kalesony letnie krótkie*szt.21
30Skarpety letnie*para31
31Skarpety zimowe*para31
IIIObuwie
32Butypara14
33Trzewiki-botki ocieplanepara12
34Półbuty wyjściowe galowepara12
35Półbutypara22
36Zelówki skórzanepara21
IVOporządzenie
37Sznur galowykpl.15
38Pas głównyszt.17
39Teczka oficera z aktówkąkpl.110
40Identyfikator osobistyszt.1jednorazowo

* Przedmiot osobistego użytku.

Uwagi: Starszy brygadier mianowany na stopień nadbrygadiera otrzymuje z zaliczeniem okresu używalności od dnia mianowania przedmioty wymienione w pozycja 1, 2, 3, 6, 11, 13, 22 i 36 oraz buty z prawidłami i walizkę-zasobnik nadbrygadiera.

Norma nr 5 odzieży specjalnej dla strażaków (mianowanych na stałe, w służbie kandydackiej i przygotowawczej)

Lp.PrzedmiotJednostka miaryLiczbaOkres używalności w latachUwagi
123456
1Ubranie specjalnekpl.15
2Ubranie koszarowekpl.21dla słu-

chaczy szkół pożar-

ni-

czych

według odrę-

bnego wzoru

3Sweter do ubrania koszarowegoszt.13
4Rękawice 5-palcowe specjalne*para1do zużycia
5Buty specjalnepara15
6Pas bojowyszt.1według normy producenta
7Hełm strażackiszt.1według normy producenta
8Toporek strażackiszt.1do zużycia
9Latarka specjalnaszt.1do zużycia
10Nóż specjalnyszt.1do zużycia
11Rękawice jednorazowe*szt.1do zużycia
12Gwizdek*szt.1do zużycia
13Podpinka linkowaszt.1do zużycia
14Zatrzaśnikszt.1do zużycia
15Przywoływacz osobisty (sygnalizator)szt.1do zużycia
16Maska do aparatu oddechowegoszt.1według normy producenta
17Podkoszulek letni*szt.21
18Podkoszulek zimowy*szt.21
19Kalesony letnie*szt.21
20Obuwie koszarowe*para22
21Czapka dżokejka koszarowaszt.12
22Kombinezon roboczyszt.13
23Kurtka robocza ocieplanaszt.13
24Czapka dżokejka roboczaszt.13
25Kominiarka niepalnaszt.15

* Przedmiot osobistego użytku.

Uwaga: 1. Norma dotyczy strażaków stosownie do zakresów lub obowiązków służbowych.

2. Dla sekcji specjalnych przewiduje się wydanie przedmiotów odzieży specjalnej odpowiedniej do wykonywanych zadań, takich jak: ratownictwo wysokościowe, ekologiczne, wodne, chemiczne itp., według regulaminów działań.

Norma nr 6 wyekwipowania osobistego dla strażaków mianowanych na stałe i w służbie przygotowawczej

Lp.PrzedmiotJednostka miaryLicz-

ba

Okres używalności w latach dla systemów pełnienia służbyUwagi
codzienny, stanowiska kierowaniazmianowy, powołani do pełnienia służby operacyjnej
1234567
1Pantofle gimnastyczne (trampki)*para122
2Ubranie treningowekpl.122
3Spodenki gimnastyczne*szt.222
4Koszulka gimnastyczna*szt.222
5Buty filcowe gumowe*para1-4
6Kominiarka dziana*szt.143
7Rękawiczki ocieplane*para132
8Szalik zimowy*szt.143
9Skarpety wełniane*para111
10Ręcznik*szt.211
11Mydło toaletowe*gram240011
12Pasta do rąk*gram2000-1
13Pasta do obuwia*gram50021
14Mazak do pasty*szt.153
15Szczotka do butów*szt.153
16Szczotka do ubrania*szt.153
Odzież dyżurna na 10 osób na zmianie
17Peleryna przeciwdeszczowaszt.2-4na każde następne 10 osób na zmianie po 1 sztuce
18Kożuch 3/4 lub długiszt.1-7

* Przedmiot osobistego użytku.

Norma nr 7 wyekwipowania osobistego dla strażaków w służbie kandydackiej

Lp.PrzedmiotJednostka miaryLiczbaOkres używalności w latachUwagi
123456
1Ubranie treningowekpl.11,5
2Pantofle gimnastyczne*para11,5
3Pantofle nocne*para13
4Trampki*para11,5
5Kocszt.28
6Koperta na kocszt.22
7Poduszka z pierzaszt.18
8Poszewka na poduszkęszt.22
9Prześcieradłoszt.22
10Materacszt.18
11Podkład pod materacszt.17
12Torba polowa brezentowaszt.15
13Tornister-plecak z szelkamikpl.18
14Manierka z przesuwką i pokrowcemkpl.18
15Menażkaszt.18
16Niezbędnik (nóż, łyżka, widelec)kpl.18
17Szczotka do ubrania*szt.1na okres służby
18Szczotka do obuwia*szt.1na okres służby
19Mazak do pasty*szt.1na okres służby
20Wieszak ramiączkoszt.6na okres służby
21Woreczek na przybory*szt.1na okres służby
22Pasta do obuwia*gram5001
23Żelazkoszt.1do zużyciana 25 słuchaczy
24Igły krawieckie*szt.2na okres służby
25Nici á 25 m*szp.2na okres służby
26Maszynka do golenia*szt.1na okres służby
27Pędzel do golenia*szt.1na okres służby
28Szczotka do zębów z futerałem*kpl.1na okres służby
29Kubek do mycia zębów*szt.1na okres służby
30Szczotka do rąk*szt.1na okres służby
31Żyletki do golenia*szt.241
32Krem do golenia*szt.61
33Pasta do zębów*tub.121
34Proszek do prania*gram12001
35Mydelniczka*szt.1na okres służby
36Mydło toaletowe*gram30001
37Woreczek na środki higieny*szt.1na okres służby
38Skarpety wełniane*para11
39Rękawice ocieplane*para12
40Kominiarka dziana*szt.1na okres służby
41Szalik zimowy*szt.1na okres służby
Fundusz dyspozycyjny Komendanta Szkoły
42Namiot uniwersalny NS-64kpl.181 namiot na 8 słuchaczy
43Łóżko poloweszt.18na 100% stanu osobowego
44Materac polowo-koszarowyszt.18na 100% stanu osobowego
45Śpiwórszt.18na 100% stanu osobowego
46Worek marynarzaszt.18na 100% stanu osobowego
47Peleryna przeciwdeszczowaszt.12na 10 słuchaczy
48Kożuch 3/4szt.17na 30 słuchaczy
49Buty filcowe - gumowepara14na 30 słuchaczy
50Buty gumowepara14na 10 słuchaczy
Wyposażenie kompanii honorowej
51Spodnie zwężane lub bryczesyszt.1do zużyciana cały stan kompanii honorowej
52Trzewiki bukatowe z gwoździami lub oficerskiepara1do zużyciana cały stan kompanii honorowej
53Rękawiczki letnie białepara1do zużyciana cały stan kompanii honorowej
54Sznur galowyszt.1do zużyciana cały stan kompanii honorowej

* Przedmiot osobistego użytku.

Norma nr 8 umundurowania na promocję dla absolwentów szkoły Głównej Służby Pożarniczej

Lp.PrzedmiotLiczbaJednostka

miary

1234
1Czapka gabardynowa rogatywka łącznie z haftowanymi dystynkcjami1szt.
2Mundur wyjściowy gabardynowy łącznie z haftowanymi dystynkcjami1szt.
3Koszula wyjściowa biała*1szt.
4Krawat1szt.
5Sznur galowy1szt.
6Skarpety letnie*1para
7Półbuty wyjściowe1para
8Odznaka ukończenia szkoły (absolwentka)1szt.

* Przedmiot osobistego użytku.

Norma nr 9 umundurowania na promocję dla absolwentów szkół aspirantów

Lp.PrzedmiotLiczbaJednostka

miary

1234
1Czapka gabardynowa rogatywka łącznie z haftowanymi dystynkcjami1szt.
2Koszula wyjściowa biała*1szt.
3Krawat1szt.
4Sznur galowy1szt.
5Skarpety letnie*1para
6Półbuty wyjściowe1para
7Odznaka ukończenia szkoły (absolwentka)1szt.

* Przedmiot osobistego użytku.

Uwaga: Przedmioty określone w normach nr 8 i 9 wydaje się na poczet należności ujętych w normie nr 1.

Norma nr 10 określająca ilość tkanin wydawanych w zamian gotowych przedmiotów umundurowania

1. Na płaszcz sukienny (według rozmiarów)

GrupaObwód klatki piersiowej (cm)Wzrost

(cm)

Ilość sukna płaszczowego (przy szerokości tkaniny 1,42 metra)
1234
a)89-92160-1652,55
b)88-921702,65
96160
c)921752,75
96165-170
100165
d)961752,85
100170-175
104165-170
e)96-1001802,95
104175
108165
f)96-1001853,00
104180
108170
g)1041853,10
108175
112-116170
h)1041903,20
108180-185
112175-180
116175
i)1081903,30
112185
116180
j)1121903,40
116185
120180
i więceji więcej

2. Na kurtkę i spodnie (spódnicę) z tkaniny gabardynowej i tropikowej (według rozmiarów)

GrupaObwód klatki piersiowej (cm)Wzrost

(cm)

Ilość tkaniny zasadniczej w metrach (przy szerokości tkaniny 1,42 metra)
na kurtkęna spodniena spódnicę
123456
a)88-96160-1651,551,10na wzrost
b)88-921701,601,15do 170 cm-
961650,80 m
c)92175
961701,651,20na wzrost
100160-165powyżej 170
d)961751,701,20cm-0,90 m
100170
e)1001751,751,25
104165-170
f)961801,801,25
g)100180
1041751,801,30
108165
h)96-100185
1041801,851,30
108170
i)104185
1081751,901,35
112-116170
j)104190
108180-1851,951,40
112175-180
116175
k)108190
1121852,051,45
116180
l)1121902,101,50
ł)1161852,151,55
120180
i więceji więcej

Uwaga: W przypadku stwierdzenia, że obwód klatki piersiowej, pasa użytkownika lub jego wzrost przekracza o 2 cm rozmiar podany w jednej z grup, materiał wydaje się według należności przewidzianej dla najbliższej większej grupy rozmiarów.

1 § 2 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 1995 r. (Dz.U.95.34.171) zmieniajacego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1995 r.
2 § 2 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 1995 r. (Dz.U.95.34.171) zmieniajacego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1995 r.
3 § 2 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 1995 r. (Dz.U.95.34.171) zmieniajacego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1995 r.
4 § 2 ust. 3 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 1995 r. (Dz.U.95.34.171) zmieniajacego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1995 r.
5 § 2 ust. 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 1995 r. (Dz.U.95.34.171) zmieniajacego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1995 r.
6 § 16 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 16 marca 1995 r. (Dz.U.95.34.171) zmieniajacego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1995 r.
7 § 16 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 marca 1995 r. (Dz.U.95.34.171) zmieniajacego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1995 r.
8 § 19 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 16 marca 1995 r. (Dz.U.95.34.171) zmieniajacego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1995 r.
9 § 21 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 16 marca 1995 r. (Dz.U.95.34.171) zmieniajacego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1995 r.
10 § 26:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 16 marca 1995 r. (Dz.U.95.34.171) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 1996 r. (Dz.U.96.51.224) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1996 r.

11 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 16 marca 1995 r. (Dz.U.95.34.171) zmieniajacego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1995 r.