Rozdział 2 - Umundurowanie policjantów - Umundurowanie policjantów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.90.738

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.

Rozdział  2

Umundurowanie policjantów

§  2.  2
 Umundurowanie policjantów składa się z ubiorów: służbowego, wyjściowego i ćwiczebnego.
§  3. 
1. 
Wzory ubioru służbowego policjanta określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wzory ubioru wyjściowego policjanta określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.  3
 (uchylony).
4. 
Wzory ubioru ćwiczebnego policjanta określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  4. 
1.  4
 Beret w kolorze granatowym noszą policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji i komórek organizacyjnych właściwych do spraw minersko - pirotechnicznych:
1)
z oznakami stopni - do ubioru służbowego i wyjściowego;
2)
bez oznak stopni - do ubioru ćwiczebnego.
2. 
Beret nosi się lekko przechylony na prawe ucho. Dolna jego krawędź powinna znajdować się na wysokości około 4 cm nad brwią. Prawą krawędź denka beretu opuszcza się w dół nieco ku tyłowi, tak aby nie przysłaniała ucha.
§  5. 
1.  5
 Czapka gabardynowa jest w kolorze granatowym z otokiem w tym samym kolorze. Rondo czapki zawiera usztywniacz zapewniający regularny owal. Górna część czapki jest zdejmowana. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę. Rozmiar czapki powinien odpowiadać obwodowi głowy. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi. Policjanci, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo w komórkach organizacyjnych właściwych do spraw ruchu drogowego, w jednostkach organizacyjnych Policji albo komórkach organizacyjnych właściwych do spraw prewencji na wodach i terenach przywodnych, oraz policjanci członkowie orkiestr noszą czapkę, której górna część jest w kolorze białym.
2.  6
 Czapka letnia służbowa z daszkiem typu sportowego jest w kolorze ciemnogranatowym. Na klinach bocznych czapki w ich dolnej części są umieszczone odblaskowe napisy "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonane metodą wgrzewania w materiał. Czapkę letnią nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi.
3.  7
 (uchylony).
4.  8
 Czapka zimowa służbowa typu sportowego jest wykonana z polaru w kolorze ciemnogranatowym z wykończeniem z dzianiny w tym samym kolorze. Czapka posiada doszyty nausznik z polaru, który w zależności od warunków atmosferycznych może być wysunięty lub schowany do wewnątrz. Czapkę zimową nosi się prosto nałożoną na głowę. Dolna krawędź czapki powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi.
5.  9
 Czapka zimowa kontrterrorysty jest typu sportowego i jest wykonana z dzianiny w kolorze czarnym. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę.
6.  10
 Furażerka jest w kolorze ciemnogranatowym. Furażerkę nosi się lekko przechyloną w kierunku prawego ucha.
§  6. 
1.  11
 Guziki zewnętrzne do przedmiotów umundurowania z wizerunkiem orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej są wykonane z metalu w kolorze starego srebra.
2. 
Guziki wewnętrzne kryte są wykonane bez wizerunku orła.
§  7. 
1.  12
 Kurtka gabardynowa wyjściowa jest w kolorze granatowym, jednorzędowa, z wykładanym kołnierzem i wykładanymi klapami, zapinana z przodu na cztery guziki. Rękawy kurtki są gładkie. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na przodzie kurtki są cztery kieszenie, po dwie na górze i na dole. Górne kieszenie są naszyte, a dolne są cięte z naszytymi patkami, zapinane na guziki. Długość kurtki powinna być taka, aby w pozycji siedzącej jej dolna krawędź sięgała do płaszczyzny siedzenia, a krawędź rękawów - do nasady kciuka. Kurtkę nosi się z koszulą wyjściową i krawatem.
2.  13
 (uchylony).
3.  14
 Kurtka służbowa letnia jest w kolorze ciemnogranatowym. Kurtka jest zapinana na zamek błyskawiczny kryty podwójną plisą zapinaną na napy. Kurtka posiada dopinany na zamek błyskawiczny kaptur z daszkiem. W szwach bocznych kurtki znajdują się rozcięcia zapinane na zamek błyskawiczny, przystosowane do wkładania i wyjmowania broni służbowej. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na lewej i prawej piersi wszyte są kieszenie wpuszczane, zapinane na zamki błyskawiczne, przykryte karczkiem stanowiącym patki kieszeni. Dół patek jest wykończony wypustką odblaskową w kolorze srebrnym. Na dole kurtki umieszczone są symetrycznie kieszenie wpuszczane z patkami zapinanymi taśmą przyczepną. Patki są wykończone taśmą wypustową odblaskową w kolorze srebrnym. Na lewym rękawie, w górnej części, naszyta jest kieszeń z mieszkami i klapką zapinaną taśmą przyczepną. Na plecach i na patce górnej lewej kieszeni umieszczony jest odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał.
4.  15
 Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polaru jest w kolorze ciemnogranatowym. Kurtka jest zapinana na zamek błyskawiczny, kryty podwójną plisą zapinaną na napy. Kurtka posiada dopinany na zamek błyskawiczny kaptur z daszkiem. W szwach bocznych kurtki znajdują się rozcięcia zapinane na zamek błyskawiczny, przystosowane do wkładania i wyjmowania broni służbowej. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na lewej i prawej piersi są naszyte kieszenie nakładane z patką, zapinane taśmą przyczepną. Dół patek jest wykończony wypustką odblaskową w kolorze srebrnym. Na dole przodu kurtki są naszyte dwie kieszenie nakładane z patkami zapinanymi na napy. Na lewym rękawie pomiędzy łokciem a barkiem jest naszyta kieszeń nakładana z patką zapinaną taśmą przyczepną, z wykończeniem wypustką odblaskową. Na plecach i patce lewej górnej kieszeni umieszczony jest odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Na patkach kieszeni i dole kurtki są przyszyte od wewnątrz listwy z taśmami odblaskowymi, które po odpięciu zwiększają widoczność policjanta. Ocieplacz z polaru posiada naszyte naramienniki i może stanowić samodzielny element umundurowania. Ocieplacz po odpięciu rękawów może być używany jako kamizelka.
5.  16
 (uchylony).
6.  17
 (uchylony).
7.  18
 Kurtki, o których mowa w ust. 3 i 4, stanowią element ubioru służbowego oraz ubioru ćwiczebnego policjanta.
8.  19
 Kurtka ochronna jest w kolorze granatowym, z kołnierzem typu stójka, zapinana z przodu na zamek błyskawiczny. Na przodzie kurtki, na dole, są dwie wpuszczane kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. W górnej części rękawów są naszyte kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. Z tyłu kurtki i na lewej górnej części przodu kurtki jest umieszczony odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Bezpośrednio nad napisem "POLICJA" umieszczonym na przodzie kurtki jest naszyta taśma przyczepna, na której nosi się oznaczenie stopnia.
§  8. 
1. 
Kamizelka ostrzegawcza jest wykonana z dzianiny z elementami odblaskowymi w kolorze żółtym, zapinana z przodu na klamrę zaciskową. Na górnej części pleców jest naszyty duży napis "POLICJA" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle. Dopuszcza się uzupełnienie napisu o drugi człon z nazwą specjalizacji lub funkcji. Na górnym lewym przodzie jest naszyty napis "POLICJA" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle, na prawym górnym przodzie - pas z taśmy odblaskowej. W dolnej części kamizelki na całym obwodzie są dwa pasy z taśmy odblaskowej.
2. 
Kamizelkę, o której mowa w ust. 1, nosi się na przedmiotach umundurowania służbowego i ćwiczebnego w trakcie wykonywania zadań na drogach, w celu poprawienia widoczności policjanta.
3. 
Kamizelkę, o której mowa w ust. 1, można nosić na przedmiotach umundurowania służbowego i ćwiczebnego w trakcie wykonywania zadań innych niż wymienione w ust. 2, w celu poprawienia widoczności policjanta.
4. 
Dopuszcza się noszenie przez policjanta kamizelki, o której mowa w ust. 1, do ubioru cywilnego podczas wykonywania zadań służbowych.
§  9. 
1.  20
 Koszula służbowa i koszula służbowa letnia są w kolorze ciemnogranatowym. Na lewym rogu kołnierzyka znajduje się napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, haftowany metodą mechaniczną. Na ramionach koszul są umieszczone naramienniki. Na przodach koszul są naszyte dwie nakładane kieszenie z patkami zapinanymi na guzik. Nad lewą kieszenią jest umieszczony odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Koszule nosi się bez krawata, z rozpiętym górnym guzikiem.
2.  21
 Koszula wyjściowa jest w kolorze białym. Do kurtki wyjściowej nosi się koszulę z krawatem, tak aby górna krawędź kołnierzyka wystawała nieco ponad kołnierz kurtki.
3. 
Koszulę wyjściową letnią w kolorze białym nosi się z krawatem. Na ramionach koszuli są umieszczone naramienniki. Na przodach koszuli są naszyte nakładane dwie kieszenie z patkami. Dopuszcza się noszenie spinki do krawata w kolorze srebrnym.
4. 
Koszulka polo z krótkim rękawem jest w kolorze ciemnogranatowym. Kołnierzyk jest wykonany z dzianiny bawełnianej, zapięcie na 3 guziki. Na ramionach są umieszczone naramienniki. Z przodu po lewej stronie jest naszyta kieszeń zewnętrzna z patką zapinaną na guzik. Na plecach, nad patką kieszeni i na obu rękawach znajduje się napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
5. 
Koszulka z krótkim rękawem T-shirt jest wykonana z dzianiny bawełnianej w kolorze ciemnogranatowym. Na plecach, obu rękawach i na wysokości odpowiadającej lewej górnej kieszeni jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
6.  22
 (uchylony).
§  10. 
Krawat w kolorze granatowym nosi się wiązany podwójnym węzłem. Węzeł powinien ściśle przylegać do kołnierzyka koszuli.
§  11.  23
 (uchylony).
§  11a.  24
 Kombinezon kontrterrorysty w kolorze czarnym jest wykonany z tkaniny trudnopalnej. Kombinezon jest zapinany z przodu na dwa zamki błyskawiczne, kryte plisą, które są wszyte wzdłuż całej długości kombinezonu i na dole każdej nogawki są zakończone zapięciem na taśmę przyczepną. Do kombinezonu jest dopinany kaptur. Rękawy i nogawki kombinezonu są wykończone patkami pozwalającymi na regulowanie ich obwodu. Na piersiach kombinezonu i na jego nogawkach, na wysokości ud, są naszyte skośnie kieszenie z patkami zapinanymi taśmą przyczepną. Na rękawach, między łokciem a barkiem, są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi taśmą przyczepną. Z boku kieszeni jest wszyty zamek błyskawiczny. W pasie kombinezonu jest wszyta guma, umożliwiająca dopasowanie kombinezonu do sylwetki.
§  12.  25
 Mundur ćwiczebny jest dwuczęściowy, w kolorze ciemnogranatowym. Bluza ćwiczebna jest zapinana na guziki, kryte plisą. Kołnierz typu stójka jest zapinany taśmą przyczepną. Na ramionach bluzy są umieszczone naramienniki. W górnej części przodów bluzy są naszyte skośnie kieszenie z patkami zapinanymi taśmą przyczepną oraz kryte kieszenie zapinane na suwak. Na rękawach, między łokciem a barkiem, są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi taśmą przyczepną. Z boku kieszeni jest wszyty zamek błyskawiczny. Na plecach bluzy i patkach kieszeni rękawów jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Bluzę nosi się wyłożoną na spodnie ćwiczebne albo włożoną do nich. Spodnie ćwiczebne mają proste nogawki. Na dole spodni jest wszyta taśma umożliwiająca regulację ich obwodu. Spodnie mają dwie boczne, skośne kieszenie wpuszczane. Na bokach nogawek, w ich górnej części, są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na guziki. Na patkach znajduje się napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Spodnie mają szelki przypinane na guziki. Spodnie ćwiczebne nosi się wyłożone na buty.
§  13. 
1. 
Obuwie jest koloru czarnego. Wierzchy obuwia nie mogą być ozdobnie wyszywane, wytłaczane ani dziurkowane.
2. 
Półbuty męskie wyjściowe są z przodu sznurowane.
3. 
Półbuty służbowe są sznurowane. Cholewki półbutów są zakończone kołnierzem, wypełnionym pianką, a podeszwy półbutów są antypoślizgowe.
4. 
Trzewiki służbowe, z cholewkami okrywającymi do połowy łydki nóg, są z przodu sznurowane.
5. 
Trzewiki-botki ocieplane męskie, z cholewkami okrywającymi kostki nóg, są zapinane na zamki błyskawiczne umieszczone w bokach cholewek od wewnętrznych stron nóg.
6. 
Półbuty damskie wyjściowe są bez zapięcia. Obcas typu "słupek" powinien mieć wysokość od 5 do 7 cm.
7. 
Trzewiki-botki ocieplane damskie, z cholewkami okrywającymi kostki nóg, są zapinane na zamki błyskawiczne umieszczone w bokach cholewek od wewnętrznych stron nóg.
8. 
Buty z wysokimi cholewami są bez zapięcia.
9.  26
 Trzewiki specjalne są z cholewkami i są z przodu sznurowane. Podeszwa trzewików jest dostosowana do poruszania się w różnych warunkach terenowych i klimatycznych.
§  14. 
( 27 )
1.  28
 Płaszcz wyjściowy całoroczny jest w kolorze granatowym, jednorzędowy, z wykładanym kołnierzem i wykładanymi klapami, zapinany z przodu na cztery guziki. Rękawy płaszcza są gładkie. Na ramionach płaszcza są umieszczone naramienniki. Z tyłu płaszcza jest wszyty pasek, którego długość jest regulowana, co umożliwia dopasowanie płaszcza do sylwetki. Odległość od podłoża do dolnej krawędzi płaszcza powinna wynosić, w zależności od wzrostu, 42-52 cm. Dolna granica odległości odnosi się do niskiego wzrostu, a górna - do wysokiego. Rękawy płaszcza powinny zakrywać rękawy kurtki, nie sięgając przy opuszczonej ręce dalej niż do nasady palców dłoni. Płaszcz wyjściowy całoroczny nosi się do ubioru wyjściowego.
2.  29
 (uchylony).
§  15.  30
1. 
Pas główny jest w kolorze czarnym. Pas jest wykonany z tkaniny syntetycznej i składa się z dwóch elementów: pasa właściwego i pasa wewnętrznego, który zapobiega przesuwaniu się elementów wyposażenia umieszczonych na pasie właściwym. Pas główny nosi się:
1)
w podtrzymywaczach spodni:
a)
służbowych:
letnich do trzewików,
letnich do półbutów,
zimowych,
b)
ćwiczebnych - przy występowaniu z koszulką z krótkim rękawem T-shirt, koszulką polo z krótkim rękawem oraz z bluzą ćwiczebną włożoną do spodni ćwiczebnych,
c)
wyjściowych - przy występowaniu w koszuli wyjściowej letniej;
2)
w podtrzymywaczach spódnicy - przy występowaniu w koszuli wyjściowej letniej;
3)
na mundurze ćwiczebnym - przy występowaniu w mundurze ćwiczebnym z bluzą ćwiczebną wyłożoną na spodnie ćwiczebne.
2. 
Policjanci, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo w komórkach organizacyjnych, właściwych do spraw ruchu drogowego, noszą do ubioru służbowego i wyjściowego z koszulą wyjściową letnią pas główny skórzany w kolorze białym.
3. 
Dopuszcza się noszenie ubioru ćwiczebnego bez pasa głównego podczas przebywania na terenie jednostki organizacyjnej Policji.
§  16. 
Półgolf jest w kolorze ciemnogranatowym. Na ściągaczu pod szyją jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą haftu komputerowego. Półgolf jest przeznaczony do użytkowania w okresie jesienno-zimowym jako ocieplenie pod kurtkę lub sweter.
§  17. 
Rajstopy damskie są koloru beżowego.
§  18. 
Rękawiczki skórzane letnie i zimowe są koloru czarnego. Rękawiczki zimowe są ocieplane.
§  19. 
1. 
Spodnie służbowe letnie do półbutów są w kolorze ciemnogranatowym. Nogawki spodni są szerokie i proste. W przednich częściach nogawek znajdują się kieszenie boczne (skośne) wpuszczane, a z tyłu kieszeń wpuszczana z wypustką zapinaną na guzik. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości jest wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym.
2. 
Spodnie służbowe letnie do trzewików są w kolorze ciemnogranatowym. Na dole spodni jest wszyta patka umożliwiająca regulację szerokości dołu nogawek. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości spodni jest wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym. W przedniej części spodni na wysokości kolan znajdują się wzmocnienia z tkaniny zasadniczej. Na bokach nogawek są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na napy. Na patkach jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
3. 
Spodnie służbowe zimowe są w kolorze ciemnogranatowym. Spodnie mają odpinaną podpinkę. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości jest wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym. Na bokach nogawek są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na napy. Na patkach jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
4.  31
 Spodnie wyjściowe są w kolorze granatowym. W przednich częściach nogawek spodni są boczne kieszenie. W prawej tylnej części nogawki jest cięta kieszeń zapinana na guzik. W pasek spodni są wszyte podtrzymywacze. Po bokach paska są naszyte ściągacze zapinane na guzik. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości spodni są naszyte lampasy w kolorze ciemnoniebieskim o szerokości 2,5 cm - dla oficerów Policji albo wszyte wypustki w kolorze ciemnoniebieskim - dla szeregowych Policji, podoficerów Policji i aspirantów Policji. Długość spodni powinna być taka, aby dolna krawędź nogawek z tyłu sięgała 2-2,5 cm powyżej obcasa.
5. 
Spodnie wyjściowe generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji mają przy bocznych szwach naszyte lampasy o szerokości 2,5 cm każdy i wypustki w kolorze ciemnoniebieskim. Dolna krawędź nogawek powinna sięgać 2-2,5 cm powyżej obcasa.
6. 
Spodnie noszone do butów z cholewami - bryczesy, dla generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji, są w kolorze ciemnogranatowym. Przy bocznych szwach są naszyte lampasy o szerokości 2,5 cm każdy i wypustki w kolorze ciemnoniebieskim.
6a.  32
 Spodnie ochronne są w kolorze granatowym. W przednich częściach nogawek, na wysokości ud, są naszyte kieszenie. Prawa kieszeń jest zapinana na zamek błyskawiczny. Na lewej kieszeni jest patka zapinana na taśmę przyczepną, na której jest napis "POLICJA" w kolorze srebrnym. W górnej części nogawek są skośne kieszenie cięte, zapinane na zamek błyskawiczny. Na dole nogawek, wzdłuż szwów bocznych, jest wszyty zamek błyskawiczny, który służy do zwiększenia obwodu nogawki. W pasek spodni są wszyte podtrzymywacze. Z tyłu spodni pasek jest szerszy i ma wszytą od wewnątrz tkaninę termostabilizacyjną.
7.  33
 Spódnica jest w kolorze ciemnogranatowym, o prostym kroju z rozcięciem z tyłu o długości do 15 cm od dolnej jej krawędzi. Dolna krawędź spódnicy powinna sięgać między 5 cm powyżej kolan a 5 cm poniżej kolan. W pasek spódnicy są wszyte podtrzymywacze. Policjant-kobieta nosi spódnicę do ubioru wyjściowego.
8.  34
 Spódnica dla policjanta-kobiety w stopniu generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji ma naszyte wzdłuż bocznych szwów po dwa lampasy o szerokości 2,5 cm każdy oraz wypustki, w kolorze ciemnoniebieskim.
§  20. 
Sweter w kolorze ciemnogranatowym jest wykonany z dzianiny, wzmocniony tkaniną na barkach i łokciach. Z tej samej tkaniny są naszyte naramienniki oraz kieszeń z patką na lewej piersi. Na patce jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym. Sweter nosi się wyłożony na pas do ubioru służbowego. W okresie zimowym może być noszony jako element ocieplający pod okrycia wierzchnie.
§  21. 
Szalik letni i zimowy w kolorze ciemnoniebieskim nosi się pod płaszczem, tak aby jego górna krawędź wystawała nieco ponad kołnierz. W zależności od warunków atmosferycznych szalik zimowy może zakrywać całkowicie odsłoniętą część piersi między klapami płaszcza.
§  22. 
Skarpetki letnie i zimowe są koloru czarnego lub ciemnogranatowego.
§  23. 
1.  35
 Sznur galowy jest koloru srebrnomatowego. Nosi się go na prawym ramieniu, przypinając do guzika przyszytego w tym celu pod naramiennikiem kurtki wyjściowej.
2. 
Sznur galowy generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji składa się z:
1)
pojedynczego sznura w kształcie pętli przewieszonego przez ramię pod naramiennikiem i ułożonego pionowo pod pachą rękawa;
2)
splecionego odcinka w formie warkocza z dwoma pojedynczymi sznurkami po obu jego stronach, zakończonego metalowym wisiorkiem, ułożonego na prawym przodzie kurtki wyjściowej i przypiętego do drugiego od góry guzika przodu;
3)
splecionego odcinka w formie warkocza zakończonego metalowym wisiorkiem, przewieszonego od naramiennika przez tył kurtki wyjściowej pod prawą pachę rękawa i przypiętego na górny guzik przodu.
3. 
Sznur galowy oficera starszego Policji i oficera młodszego Policji składa się z:
1)
pojedynczego sznura w kształcie pętli przewieszonego przez ramię pod naramiennikiem i ułożonego pionowo pod pachą rękawa;
2)
splecionego odcinka w formie warkocza z jednym pojedynczym sznurkiem na dole warkocza, zakończonego metalowym wisiorkiem, ułożonego na prawym przodzie kurtki wyjściowej i przypiętego do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
4. 
Sznur galowy aspiranta Policji tworzy spleciony odcinek w formie warkocza i ułożony przy nim jeden pojedynczy sznurek, zakończony metalowym wisiorkiem i przypięty do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
5. 
Sznur galowy podoficera Policji tworzy spleciony odcinek w formie warkocza zakończony metalowym wisiorkiem, przypięty do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
6.  36
 (uchylony).
7.  37
 (uchylony).
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
3 § 3 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
4 § 4 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

- zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

5 § 5 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

6 § 5 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

7 § 5 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
8 § 5 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

9 § 5 ust. 5:

- dodany przez § 1 pkt 2 lit. e rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.

10 § 5 ust. 6:

- dodany przez § 1 pkt 2 lit. e rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

11 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
12 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
13 § 7 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
14 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
15 § 7 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
16 § 7 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
17 § 7 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.
18 § 7 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
19 § 7 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 6 lit. c rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
20 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
21 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
22 § 9 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
23 § 11 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.
24 § 11a:

- dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

25 § 12:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

26 § 13 ust. 9 dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
27 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r., z tym że w brzmieniu nadanym rozporządzeniem zmieniającym ust. 2 stosuje się do dnia 31 grudnia 2018 r.
28 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
29 § 14 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.
30 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
31 § 19 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
32 § 19 ust. 6a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
33 § 19 ust. 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

34 § 19 ust. 8:

- dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 lipca 2015 r. (Dz.U.2015.1003) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2015 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

35 § 23 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
36 § 23 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
37 § 23 ust. 7 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.