Umundurowanie policjantów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.90.738

| Akt obowiązujący
Wersja od: 9 kwietnia 2019 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 20 maja 2009 r.
w sprawie umundurowania policjantów

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2-4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Przepis ogólny

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
umundurowanie, dystynkcje i znaki identyfikacyjne policjantów;
2)
zasady i sposób noszenia umundurowania oraz orderów, odznaczeń, medali i odznak;
3)
normy umundurowania.

Umundurowanie policjantów

§  2. 
Umundurowanie policjantów składa się z ubiorów: służbowego, wyjściowego, galowego i ćwiczebnego.
§  3. 
1. 
Wzory ubioru służbowego policjanta określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wzory ubioru wyjściowego policjanta określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Wzór ubioru galowego policjanta określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. 
Wzory ubioru ćwiczebnego policjanta określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  4. 
1.  2
 Beret w kolorze granatowym, z wizerunkiem orła w kolorze srebrnym, z napisem "POLICJA", haftowany mechanicznie, na czarnym tle, noszą policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji i komórek organizacyjnych właściwych do spraw minersko - pirotechnicznych:
1)
z oznakami stopni - do ubioru służbowego i wyjściowego;
2)
bez oznak stopni - do ubioru ćwiczebnego.
2. 
Beret nosi się lekko przechylony na prawe ucho. Dolna jego krawędź powinna znajdować się na wysokości około 4 cm nad brwią. Prawą krawędź denka beretu opuszcza się w dół nieco ku tyłowi, tak aby nie przysłaniała ucha.
§  5. 
1.  3
 Czapka gabardynowa jest w kolorze błękitnoszarym z otokiem w kolorze ciemnoniebieskim. Z przodu na czapce znajduje się wizerunek orła w kolorze srebrnym, z napisem "POLICJA", haftowany mechanicznie, na błękitnoszarym tle. Rondo czapki zawiera usztywniacz, zapewniający regularny owal. Czapkę nosi się nałożoną prosto na głowę. Rozmiar czapki powinien odpowiadać obwodowi głowy. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi. Policjanci, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo w komórkach organizacyjnych, właściwych do spraw ruchu drogowego, oraz w jednostkach organizacyjnych Policji albo komórkach organizacyjnych, właściwych do spraw prewencji na wodach i terenach przywodnych, nakładają na czapkę pokrowiec w kolorze białym.
2.  4
 Czapka letnia służbowa z daszkiem typu sportowego jest w kolorze ciemnogranatowym. Z przodu na czapce umieszcza się wizerunek orła w kolorze srebrnym z napisem "POLICJA", haftowany mechanicznie, na ciemnogranatowym tle. Na klinach bocznych czapki w ich dolnej części są umieszczone odblaskowe napisy "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonane metodą wgrzewania w materiał. Czapkę letnią nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi.
3.  5
 (uchylony).
4.  6
 Czapka zimowa służbowa typu sportowego jest wykonana z polaru w kolorze ciemnogranatowym z wykończeniem z dzianiny w tym samym kolorze. Z przodu na czapce umieszcza się wizerunek orła w kolorze srebrnym z napisem "POLICJA", haftowany mechanicznie, na ciemnogranatowym tle. Czapka posiada doszyty nausznik z polaru, który w zależności od warunków atmosferycznych może być wysunięty lub schowany do wewnątrz. Czapkę zimową nosi się prosto nałożoną na głowę. Dolna krawędź czapki powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi.
5.  7
 Czapka zimowa antyterrorysty jest typu sportowego i jest wykonana z dzianiny w kolorze czarnym. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę.
6.  8
 Furażerka jest w kolorze ciemnogranatowym. Z przodu na furażerce znajduje się wizerunek orła w kolorze srebrnym, z napisem "POLICJA", haftowany mechanicznie. Furażerkę nosi się lekko przechyloną w kierunku prawego ucha.
§  6. 
1. 
Guziki zewnętrzne do przedmiotów umundurowania z wizerunkiem orła są wykonane z tworzywa sztucznego w kolorze błękitnoszarym lub czarnym.
2. 
Guziki wewnętrzne kryte są wykonane bez wizerunku orła.
§  7. 
1. 
Kurtka gabardynowa wyjściowa jest w kolorze btękitnoszarym, jednorzędowa z wykładanym kołnierzem i klapami, zapinana z przodu na cztery guziki. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Kurtka męska ma naszyte na piersiach i po bokach poniżej linii pasa kieszenie nakładane z fałdkami i klapkami. Kurtka damska ma tylko kieszenie dolne cięte z klapkami. Rękawy są gładkie bez mankietów. Długość kurtki powinna być taka, aby w pozycji siedzącej dolna jej krawędź sięgała do płaszczyzny siedzenia, a krawędź rękawów do nasady kciuka. Kurtkę nosi się z koszulą wyjściową i krawatem.
2. 
Kurtka gabardynowa galowa jest w kolorze błękitnoszarym, dwurzędowa z wykładanym kołnierzem i klapami. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Po bokach kurtki poniżej linii pasa są kieszenie cięte wykończone patkami. Rękawy są gładkie bez mankietów. Długość kurtki powinna być taka, aby w pozycji siedzącej dolna jej krawędź sięgała do płaszczyzny siedzenia, a krawędź rękawów do nasady kciuka. Kurtkę galową nosi się z koszulą wyjściową i krawatem.
3. 
Kurtka służbowa letnia jest w kolorze ciemnogranatowym. Kurtka jest zapinana na zamek błyskawiczny kryty podwójną plisą zapinaną na napy. Kurtka posiada dopinany na zamek błyskawiczny kaptur z daszkiem. W szwach bocznych kurtki znajdują się rozcięcia zapinane na zamek błyskawiczny, przystosowane do wkładania i wyjmowania broni służbowej. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na lewej i prawej piersi wszyte są kieszenie wpuszczane, zapinane na zamki błyskawiczne, przykryte karczkiem stanowiącym patki kieszeni. Dół patek jest wykończony wypustką odblaskową w kolorze srebrnym. Na dole kurtki umieszczone są symetrycznie kieszenie wpuszczane z patkami zapinanymi taśmą samosczepną. Patki są wykończone taśmą wypustową odblaskową w kolorze srebrnym. Na lewym rękawie, w górnej części, naszyta jest kieszeń z mieszkami i klapką zapinaną taśmą samosczepną. Na plecach i na patce górnej lewej kieszeni umieszczony jest odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał.
4. 
Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polaru jest w kolorze ciemnogranatowym. Kurtka jest zapinana na zamek błyskawiczny, kryty podwójną plisą zapinaną na napy. Kurtka posiada dopinany na zamek błyskawiczny kaptur z daszkiem. W szwach bocznych kurtki znajdują się rozcięcia zapinane na zamek błyskawiczny, przystosowane do wkładania i wyjmowania broni służbowej. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na lewej i prawej piersi są naszyte kieszenie nakładane z patką, zapinane taśmą samosczepną. Dół patek jest wykończony wypustką odblaskową w kolorze srebrnym. Na dole przodu kurtki są naszyte dwie kieszenie nakładane z patkami zapinanymi na napy. Na lewym rękawie pomiędzy łokciem a barkiem jest naszyta kieszeń nakładana z patką zapinaną taśmą samosczepną, z wykończeniem wypustką odblaskową. Na plecach i patce lewej górnej kieszeni umieszczony jest odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Na patkach kieszeni i dole kurtki są przyszyte od wewnątrz listwy z taśmami odblaskowymi, które po odpięciu zwiększają widoczność policjanta. Ocieplacz z polaru posiada naszyte naramienniki i może stanowić samodzielny element umundurowania. Ocieplacz po odpięciu rękawów może być używany jako kamizelka.
5.  9
 (uchylony).
6.  10
 Kurtka 3/4 z podpinką jest w kolorze błękitnoszarym. Kurtka jest wykonana z tkaniny nieprzemakalnej i ma dopinaną podpinkę. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na bokach kurtki znajdują się dwie wpuszczone kieszenie. Kurtka ma z przodu kryte zapięcie na guziki. Wykrój szyi jest wykończony kołnierzem, do którego jest dopinany kaptur oraz kołnierz z tkaniny futerkowej w kolorze szarym. W okresie zimowym kurtkę nosi się z podpinką i kołnierzem z tkaniny futerkowej. Dopuszcza się noszenie kurtki z rozpiętym górnym guzikiem. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych na czas dojścia do miejsca uroczystości zezwala się na noszenie kaptura.
7.  11
 Kurtki, o których mowa w ust. 3 i 4, stanowią element ubioru służbowego oraz ubioru ćwiczebnego policjanta.
§  8. 
1. 
Kamizelka ostrzegawcza jest wykonana z dzianiny z elementami odblaskowymi w kolorze żółtym, zapinana z przodu na klamrę zaciskową. Na górnej części pleców jest naszyty duży napis "POLICJA" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle. Dopuszcza się uzupełnienie napisu o drugi człon z nazwą specjalizacji lub funkcji. Na górnym lewym przodzie jest naszyty napis "POLICJA" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle, na prawym górnym przodzie - pas z taśmy odblaskowej. W dolnej części kamizelki na całym obwodzie są dwa pasy z taśmy odblaskowej.
2. 
Kamizelkę, o której mowa w ust. 1, nosi się na przedmiotach umundurowania służbowego i ćwiczebnego w trakcie wykonywania zadań na drogach, w celu poprawienia widoczności policjanta.
3. 
Kamizelkę, o której mowa w ust. 1, można nosić na przedmiotach umundurowania służbowego i ćwiczebnego w trakcie wykonywania zadań innych niż wymienione w ust. 2, w celu poprawienia widoczności policjanta.
4. 
Dopuszcza się noszenie przez policjanta kamizelki, o której mowa w ust. 1, do ubioru cywilnego podczas wykonywania zadań służbowych.
§  9. 
1.  12
 Koszula służbowa i koszula służbowa letnia są w kolorze ciemnogranatowym. Na lewym rogu kołnierzyka znajduje się napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, haftowany metodą mechaniczną. Na ramionach koszul są umieszczone naramienniki. Na przodach koszul są naszyte dwie nakładane kieszenie z patkami zapinanymi na guzik. Nad lewą kieszenią jest umieszczony odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Koszule nosi się bez krawata, z rozpiętym górnym guzikiem.
2. 
Koszula wyjściowa jest w kolorze białym. Do kurtki wyjściowej lub galowej nosi się koszulę z krawatem, tak aby górna krawędź kołnierzyka wystawała nieco ponad kołnierz kurtki.
3. 
Koszulę wyjściową letnią w kolorze białym nosi się z krawatem. Na ramionach koszuli są umieszczone naramienniki. Na przodach koszuli są naszyte nakładane dwie kieszenie z patkami. Dopuszcza się noszenie spinki do krawata w kolorze srebrnym.
4. 
Koszulka polo z krótkim rękawem jest w kolorze ciemnogranatowym. Kołnierzyk jest wykonany z dzianiny bawełnianej, zapięcie na 3 guziki. Na ramionach są umieszczone naramienniki. Z przodu po lewej stronie jest naszyta kieszeń zewnętrzna z patką zapinaną na guzik. Na plecach, nad patką kieszeni i na obu rękawach znajduje się napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
5. 
Koszulka z krótkim rękawem T-shirt jest wykonana z dzianiny bawełnianej w kolorze ciemnogranatowym. Na plecach, obu rękawach i na wysokości odpowiadającej lewej górnej kieszeni jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
6.  13
 (uchylony).
§  10. 
Krawat w kolorze granatowym nosi się wiązany podwójnym węzłem. Węzeł powinien ściśle przylegać do kołnierzyka koszuli.
§  11. 
Kombinezon ochronny letni, dwuczęściowy, w kolorze czarnym jest wykonany z tkaniny nieprzemakalnej. Bluza ma kryte zapięcie przodu na zamek błyskawiczny. Na przodach znajdują się kieszenie nakładane z patkami, dwie na piersiach i dwie w dolnej części bluzy. Na patce górnej lewej kieszeni naszyty jest mały odblaskowy napis "POLICJA". Na ramionach są naszyte naramienniki. Dół bluzy i rękawów jest wykończony ściągaczem. W bokach bluzy są zamki błyskawiczne. Kaptur jest dopinany na guziki. Na plecach znajduje się napis "POLICJA" na żółtym odblaskowym tle. Spodnie typu ogrodniczki na szelki, w przodzie jest zamek błyskawiczny, w szwach bocznych - dwie kieszenie. Na prawym boku na wysokości uda jest naszyta kieszeń z patką. Na wysokości kolan dokoła nogawek naszyta jest taśma odblaskowa w kolorze żółtym. Dół nogawek jest prosty. Kombinezon ochronny letni nosi się do ubioru ćwiczebnego w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych.
§  11a.  14
 Kombinezon kontrterrorysty w kolorze czarnym jest wykonany z tkaniny trudnopalnej. Kombinezon jest zapinany z przodu na dwa zamki błyskawiczne, kryte plisą, które są wszyte wzdłuż całej długości kombinezonu i na dole każdej nogawki są zakończone zapięciem na taśmę samosczepną. Do kombinezonu jest dopinany kaptur. Rękawy i nogawki kombinezonu są wykończone patkami pozwalającymi na regulowanie ich obwodu. Na piersiach kombinezonu i na jego nogawkach, na wysokości ud, są naszyte skośnie kieszenie z patkami zapinanymi taśmą samosczepną. Na rękawach, między łokciem a barkiem, są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi taśmą samosczepną. Z boku kieszeni jest wszyty zamek błyskawiczny. W pasie kombinezonu jest wszyta guma, umożliwiająca dopasowanie kombinezonu do sylwetki.
§  12.  15
 Mundur ćwiczebny jest dwuczęściowy, w kolorze ciemnogranatowym. Bluza ćwiczebna jest zapinana na guziki, kryte plisą. Kołnierz typu stójka jest zapinany taśmą samosczepną. Na ramionach bluzy są umieszczone naramienniki. W górnej części przodów bluzy są naszyte skośnie kieszenie z patkami zapinanymi taśmą samosczepną oraz kryte kieszenie zapinane na suwak. Na rękawach, między łokciem a barkiem, są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi taśmą samosczepną. Z boku kieszeni jest wszyty zamek błyskawiczny. Na plecach bluzy i patkach kieszeni rękawów jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Bluzę nosi się wyłożoną na spodnie ćwiczebne albo włożoną do nich. Spodnie ćwiczebne mają proste nogawki. Na dole spodni jest wszyta taśma umożliwiająca regulację ich obwodu. Spodnie mają dwie boczne, skośne kieszenie wpuszczane. Na bokach nogawek, w ich górnej części, są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na guziki. Na patkach znajduje się napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Spodnie mają szelki przypinane na guziki. Spodnie ćwiczebne nosi się wyłożone na buty.
§  13. 
1. 
Obuwie jest koloru czarnego. Wierzchy obuwia nie mogą być ozdobnie wyszywane, wytłaczane ani dziurkowane.
2. 
Półbuty męskie wyjściowe są z przodu sznurowane.
3. 
Półbuty służbowe są sznurowane. Cholewki półbutów są zakończone kołnierzem, wypełnionym pianką, a podeszwy półbutów są antypoślizgowe.
4. 
Trzewiki służbowe, z cholewkami okrywającymi do połowy łydki nóg, są z przodu sznurowane.
5. 
Trzewiki-botki ocieplane męskie, z cholewkami okrywającymi kostki nóg, są zapinane na zamki błyskawiczne umieszczone w bokach cholewek od wewnętrznych stron nóg.
6. 
Półbuty damskie wyjściowe są bez zapięcia. Obcas typu "słupek" powinien mieć wysokość od 5 do 7 cm.
7. 
Trzewiki-botki ocieplane damskie, z cholewkami okrywającymi kostki nóg, są zapinane na zamki błyskawiczne umieszczone w bokach cholewek od wewnętrznych stron nóg.
8. 
Buty z wysokimi cholewami są bez zapięcia.
9.  16
 Trzewiki specjalne są z cholewkami i są z przodu sznurowane. Podeszwa trzewików jest dostosowana do poruszania się w różnych warunkach terenowych i klimatycznych.
§  14.  17
1. 
Płaszcz wyjściowy całoroczny jest w kolorze błękitnoszarym, dwurzędowy z wykładanym kołnierzem i wyłogami. Ma wydłużony karczek z przodu i z tyłu. Płaszcz jest zapinany na trzy guziki. Na ramionach są umieszczone naramienniki. Rękawy gładkie są zakończone patką. Pasek w płaszczu jest zapinany z przodu na klamerkę. Płaszcz całoroczny nosi się do ubioru wyjściowego i galowego. Odległość od podstawy do dolnej krawędzi płaszcza powinna wynosić, w zależności od wzrostu, 42-52 cm. Dolna granica odległości odnosi się do niskiego, a górna - do wysokiego wzrostu. Rękawy płaszcza powinny zakrywać rękawy kurtki, nie sięgając przy opuszczonej ręce dalej niż do nasady palców dłoni. Klamra po zapięciu paska powinna znajdować się na wysokości linii guzików płaszcza.
2. 
Dopuszcza się noszenie kurtki, o której mowa w § 7 ust. 6, zamiast płaszcza wyjściowego całorocznego.
§  15.  18
1. 
Pas główny jest w kolorze czarnym. Pas jest wykonany z tkaniny syntetycznej i składa się z dwóch elementów: pasa właściwego i pasa wewnętrznego, który zapobiega przesuwaniu się elementów wyposażenia umieszczonych na pasie właściwym. Pas główny nosi się:
1)
w podtrzymywaczach spodni:
a)
służbowych:
letnich do trzewików,
letnich do półbutów,
zimowych,
b)
ćwiczebnych - przy występowaniu z koszulką z krótkim rękawem T-shirt, koszulką polo z krótkim rękawem oraz z bluzą ćwiczebną włożoną do spodni ćwiczebnych,
c)
wyjściowych - przy występowaniu w koszuli wyjściowej letniej;
2)
w podtrzymywaczach spódnicy - przy występowaniu w koszuli wyjściowej letniej;
3)
na mundurze ćwiczebnym - przy występowaniu w mundurze ćwiczebnym z bluzą ćwiczebną wyłożoną na spodnie ćwiczebne.
2. 
Policjanci, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo w komórkach organizacyjnych, właściwych do spraw ruchu drogowego, noszą do ubioru służbowego i wyjściowego z koszulą wyjściową letnią pas główny skórzany w kolorze białym.
3. 
Dopuszcza się noszenie ubioru ćwiczebnego bez pasa głównego podczas przebywania na terenie jednostki organizacyjnej Policji.
§  16. 
Półgolf jest w kolorze ciemnogranatowym. Na ściągaczu pod szyją jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą haftu komputerowego. Półgolf jest przeznaczony do użytkowania w okresie jesienno-zimowym jako ocieplenie pod kurtkę lub sweter.
§  17. 
Rajstopy damskie są koloru beżowego.
§  18. 
Rękawiczki skórzane letnie i zimowe są koloru czarnego. Rękawiczki zimowe są ocieplane.
§  19. 
1. 
Spodnie służbowe letnie do półbutów są w kolorze ciemnogranatowym. Nogawki spodni są szerokie i proste. W przednich częściach nogawek znajdują się kieszenie boczne (skośne) wpuszczane, a z tyłu kieszeń wpuszczana z wypustką zapinaną na guzik. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości jest wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym.
2. 
Spodnie służbowe letnie do trzewików są w kolorze ciemnogranatowym. Na dole spodni jest wszyta patka umożliwiająca regulację szerokości dołu nogawek. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości spodni jest wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym. W przedniej części spodni na wysokości kolan znajdują się wzmocnienia z tkaniny zasadniczej. Na bokach nogawek są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na napy. Na patkach jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
3. 
Spodnie służbowe zimowe są w kolorze ciemnogranatowym. Spodnie mają odpinaną podpinkę. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości jest wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym. Na bokach nogawek są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na napy. Na patkach jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
4. 
Spodnie wyjściowe i letnie są w kolorze ciemnogranatowym, bez mankietów. Szerokość nogawek u dołu uzależniona jest od rozmiaru spodni, czyli długości i obwodu pasa. W przednich częściach nogawek kieszenie boczne są z wypustką. W prawej tylnej części nogawki jest cięta kieszeń z klapką zapinaną na guzik. W pasek spodni są wszyte podtrzymywacze. Po bokach paska są naszyte ściągacze zapinane na guzik. Spodnie powinny sięgać z tyłu dolną krawędzią nogawek 2-2,5 cm powyżej obcasa.
5. 
Spodnie wyjściowe generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji mają przy bocznych szwach naszyte lampasy o szerokości 2,5 cm każdy i wypustki w kolorze ciemnoniebieskim. Dolna krawędź nogawek powinna sięgać 2-2,5 cm powyżej obcasa.
6. 
Spodnie noszone do butów z cholewami - bryczesy, dla generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji, są w kolorze ciemnogranatowym. Przy bocznych szwach są naszyte lampasy o szerokości 2,5 cm każdy i wypustki w kolorze ciemnoniebieskim.
7.  19
 Spódnica jest w kolorze ciemnogranatowym, o prostym kroju z rozcięciem z tyłu o długości do 15 cm od dolnej jej krawędzi. Dolna krawędź spódnicy powinna sięgać między 5 cm powyżej kolan a 5 cm poniżej kolan. W pasek spódnicy są wszyte podtrzymywacze. Policjant-kobieta nosi spódnicę do ubioru wyjściowego i galowego.
8.  20
 Spódnica dla policjanta-kobiety w stopniu generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji ma naszyte wzdłuż bocznych szwów po dwa lampasy o szerokości 2,5 cm każdy oraz wypustki, w kolorze ciemnoniebieskim.
§  20. 
Sweter w kolorze ciemnogranatowym jest wykonany z dzianiny, wzmocniony tkaniną na barkach i łokciach. Z tej samej tkaniny są naszyte naramienniki oraz kieszeń z patką na lewej piersi. Na patce jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym. Sweter nosi się wyłożony na pas do ubioru służbowego. W okresie zimowym może być noszony jako element ocieplający pod okrycia wierzchnie.
§  21. 
Szalik letni i zimowy w kolorze ciemnoniebieskim nosi się pod płaszczem, tak aby jego górna krawędź wystawała nieco ponad kołnierz. W zależności od warunków atmosferycznych szalik zimowy może zakrywać całkowicie odsłoniętą część piersi między klapami płaszcza.
§  22. 
Skarpetki letnie i zimowe są koloru czarnego lub ciemnogranatowego.
§  23. 
1. 
Sznur galowy jest koloru srebrnomatowego. Nosi się go na prawym ramieniu, przypinając do guzika przyszytego w tym celu pod naramiennikiem kurtki wyjściowej lub galowej.
2. 
Sznur galowy generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji składa się z:
1)
pojedynczego sznura w kształcie pętli przewieszonego przez ramię pod naramiennikiem i ułożonego pionowo pod pachą rękawa;
2)
splecionego odcinka w formie warkocza z dwoma pojedynczymi sznurkami po obu jego stronach, zakończonego metalowym wisiorkiem, ułożonego na prawym przodzie kurtki wyjściowej i przypiętego do drugiego od góry guzika przodu;
3)
splecionego odcinka w formie warkocza zakończonego metalowym wisiorkiem, przewieszonego od naramiennika przez tył kurtki wyjściowej pod prawą pachę rękawa i przypiętego na górny guzik przodu.
3. 
Sznur galowy oficera starszego Policji i oficera młodszego Policji składa się z:
1)
pojedynczego sznura w kształcie pętli przewieszonego przez ramię pod naramiennikiem i ułożonego pionowo pod pachą rękawa;
2)
splecionego odcinka w formie warkocza z jednym pojedynczym sznurkiem na dole warkocza, zakończonego metalowym wisiorkiem, ułożonego na prawym przodzie kurtki wyjściowej i przypiętego do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
4. 
Sznur galowy aspiranta Policji tworzy spleciony odcinek w formie warkocza i ułożony przy nim jeden pojedynczy sznurek, zakończony metalowym wisiorkiem i przypięty do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
5. 
Sznur galowy podoficera Policji tworzy spleciony odcinek w formie warkocza zakończony metalowym wisiorkiem, przypięty do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
6. 
Do kurtki galowej generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji, oficera starszego Policji, oficera młodszego Policji, aspiranta Policji i podoficera Policji nosi się sznury galowe, o których mowa w ust. 2-5.
7. 
Do kurtki galowej części (odcinki) sznura galowego zakończone metalowymi wisiorkami przypina się do guzika przyszytego pod lewą klapą kurtki za pomocą małej pętelki, na wysokości górnych guzików, tak aby ułożone pionowo metalowe wisiorki znajdowały się na środku między dwoma rzędami guzików.

Dystynkcje i znaki identyfikacyjne policjantów

§  24. 
Policjanci na ubiorach umundurowania oraz na nakryciach głowy noszą dystynkcje i znaki identyfikacyjne.
§  25. 
1. 
Dystynkcje do ubioru:
1)
służbowego i ćwiczebnego są wykonane haftem mechanicznym w kolorze srebrnym na pochewkach w kolorze granatowym;
2)
wyjściowego i galowego są haftowane ręcznie bajorkiem w kolorze matowosrebrnym bezpośrednio na naramiennikach lub haftem mechanicznym w kolorze srebrnym na pochewkach w kolorze granatowym.
2. 
Wzory dystynkcji określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  26. 
1. 
Dystynkcje umieszcza się na:
1)
naramiennikach:
a)
kurtki:
służbowej letniej,
służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru,
gabardynowej wyjściowej,
gabardynowej galowej,
21
 (uchylony),
b)
płaszcza wyjściowego całorocznego,
c)
kombinezonu ochronnego letniego,
d)
swetra służbowego,
e)
koszuli:
służbowej,
służbowej letniej,
wyjściowej letniej,
f)
koszulki polo z krótkim rękawem,
g)
ocieplacza z polaru,
h) 22
 bluzy ćwiczebnej,
i) 23
 kurtki 3/4 z podpinką;
2)
taśmie otokowej czapki gabardynowej;
3) 24
 berecie noszonym przez policjanta Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego Policji i komórki organizacyjnej właściwej do spraw minersko-pirotechnicznych.
2. 
Na daszku czapki gabardynowej:
1)
oficerowie starsi Policji oraz generałowie Policji noszą dwa galony o szerokości 6 mm naszyte obok siebie w odległości 6 mm od krawędzi daszka, na całej długości łuku daszka;
2)
oficerowie młodsi Policji noszą jeden galon o szerokości 6 mm naszyty w odległości 6 mm od krawędzi daszka, na całej długości łuku daszka.
3.  25
 Policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji i komórek organizacyjnych właściwych do spraw minersko-pirotechnicznych noszą dystynkcje na beretach w następujący sposób:
1)
podoficerowie Policji i aspiranci Policji noszą takie same dystynkcje jak na taśmie otokowej czapki gabardynowej;
2)
oficerowie młodsi Policji noszą jeden pasek na lewej stronie beretu, o długości 3 cm i o szerokości 5 mm, umieszczony pod kątem 45° w stosunku do dolnej krawędzi beretu, oraz odpowiednią ilość gwiazdek w zależności od posiadanego stopnia; gwiazdki rozmieszcza się w linii prostej nad środkiem paska - prostopadle do jego położenia; pierwszą gwiazdkę umieszcza się w odległości 5 mm od paska do podstawy jej ramion, drugą i następne w odległości 5 mm od wierzchołka ramienia pierwszej gwiazdki do kąta własnego ramion drugiej gwiazdki;
3)
oficerowie starsi Policji noszą dwa paski o długości 3 cm i szerokości 5 mm w odstępie 4 mm oraz odpowiednią ilość gwiazdek, w zależności od posiadanego stopnia; sposób rozmieszczania pasków i gwiazdek jest taki sam jak dla oficerów młodszych Policji.
§  27.  26
1. 
Na nakryciach głowy policjanta umieszcza się wizerunek orła z napisem "POLICJA".
2. 
Wzór wizerunku orła z napisem "POLICJA" określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  28. 
1. 
Znakami identyfikacyjnymi policjanta są:
1)
znak identyfikacji indywidualnej;
2)
znak identyfikacji imiennej;
3)
znak rodzaju służby Policji;
4)
znak generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji;
5)
napis "POLICJA".
2.  27
 Znak identyfikacji indywidualnej obejmuje napis "POLICJA" i numer identyfikacyjny policjanta wyrażony cyframi arabskimi. Nosi się go na środku lewej górnej kieszeni ubioru służbowego i ćwiczebnego, z wyjątkiem okoliczności występowania w pododdziale zwartym.
3.  28
 Znak identyfikacji imiennej, obejmujący pierwszą literę imienia oraz nazwisko policjanta, w postaci:
l)
metalowej tabliczki w kształcie prostokąta o szerokości 13 mm i długości 80-100 mm, w kolorze granatowym z obramowaniem w kolorze starego srebra, na której są litery, o wysokości 5 mm i grubości 1 mm, oraz kropka w kolorze starego srebra, z zapięciem umożliwiającym przyleganie do tkaniny wierzchniej,
2)
taśmy sczepnej w kolorze granatowym, w kształcie prostokąta o wymiarach 25 x 130 mm, na której są litery, o wysokości 8,5 mm i grubości 1 mm, oraz kropka w kolorze srebrnym haftowane mechanicznie

– nosi się na elementach umundurowania, z wyjątkiem gdy policjanci występują w pododdziale zwartym, kompanii reprezentacyjnej Policji i kompanii honorowej Policji.

3a.  29
 Znak identyfikacji imiennej w postaci:
1)
metalowej tabliczki nosi się na:
a)
kurtce gabardynowej wyjściowej i koszuli wyjściowej letniej - bezpośrednio nad prawą górną kieszenią,
b)
kurtce gabardynowej galowej - po prawej stronie na wysokości odpowiadającej jego położeniu na kurtce gabardynowej wyjściowej,
c)
koszuli służbowej i koszuli służbowej letniej - bezpośrednio nad prawą górną kieszenią;
2)
taśmy sczepnej nosi się na:
a)
bluzie ćwiczebnej - nad prawą górną kieszenią,
b)
koszulce polo z krótkim rękawem - po prawej stronie na wysokości odpowiadającej położeniu lewej górnej kieszeni,
c)
kurtce służbowej letniej oraz na kurtce służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru - na patce prawej górnej kieszeni,
d)
swetrze służbowym - po prawej stronie na wysokości odpowiadającej położeniu lewej górnej kieszeni,
e)
ocieplaczu z polaru, jeśli występuje jako samodzielny element ubioru służbowego - po prawej stronie na wysokości odpowiadającej napisowi "POLICJA" po lewej stronie.
4.  30
 Policjant-kobieta nosi znak identyfikacji imiennej, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, na kurtce gabardynowej wyjściowej na wysokości odpowiadającej jego położeniu na kurtce gabardynowej wyjściowej policjanta.
4a.  31
 Na ubiorze służbowym i ćwiczebnym policjant nosi znak identyfikacji indywidualnej lub znak identyfikacji imiennej.
5. 
Znak rodzaju służby Policji nosi się na kołnierzu kurtki wyjściowej oraz na lewym rękawie kurtki galowej, kurtki służbowej letniej i kurtki służbowej zimowej z podpinką z polaru.
6. 
Znak generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji nosi się na kołnierzu kurtki wyjściowej.
7. 
Znak identyfikacyjny "POLICJA" policjanci noszą na:
1)
górnej części lewego rękawa płaszcza całorocznego i kurtki galowej - w kolorze granatowym z umieszczonym w łuku napisem "POLICJA" w kolorze srebrnym;
2)
umundurowaniu ćwiczebnym - w kształcie prostokąta w kolorze żółtym z napisem "POLICJA" w kolorze czarnym.
8. 
Sposób umieszczenia na ubiorze policjanta znaków: identyfikacji indywidualnej, identyfikacji imiennej, "POLICJA" i znaku rodzajów służb Policji określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
9. 
Wzory znaków identyfikacyjnych policjanta określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.

Zasady i sposób noszenia umundurowania oraz orderów, odznaczeń, medali i odznak

§  29.  32
1. 
Ubiór służbowy nosi się w czasie wykonywania obowiązków służbowych, z zastrzeżeniem § 32 ust. 1 pkt 2.
2. 
Policjanci, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo komórkach organizacyjnych, właściwych do spraw ruchu drogowego, oraz w jednostkach organizacyjnych Policji lub komórkach organizacyjnych, właściwych do spraw prewencji na wodach i terenach przywodnych, mogą nosić do ubioru służbowego czapkę gabardynową zamiast czapki letniej służbowej lub czapki zimowej służbowej.
3. 
Dopuszcza się noszenie przez policjantów spodni wyjściowych albo przez policjantów-kobiety spódnicy oraz:
1)
półbutów wyjściowych w zestawie ubioru służbowego z koszulą służbową, koszulą służbową letnią lub swetrem, w okresie letnim,
2)
trzewików-botków ocieplanych w zestawie ubioru służbowego w okresie zimowym - w czasie pełnienia służby w jednostkach organizacyjnych Policji, o których mowa w § 30 ust. 2, lub podczas wystąpień służbowych w charakterze przedstawiciela danej jednostki organizacyjnej Policji.
§  30. 
1. 
Ubiór wyjściowy nosi się:
1)
podczas wystąpień w charakterze przedstawiciela Policji na oficjalnych spotkaniach lub uroczystościach, jeżeli nie zachodzi konieczność występowania w ubiorze wyjściowym ze sznurem galowym;
2)
przy meldowaniu się przełożonym po przybyciu do nowej jednostki organizacyjnej Policji lub przed odejściem na inne stanowisko służbowe.
2. 
Policjanci mogą nosić ubiór wyjściowy bez sznura galowego w czasie pełnienia służby w:
1)
Komendzie Głównej Policji;
2)
Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, szkołach policyjnych i ośrodkach szkolenia Policji, jeżeli nie występują w szykach zwartych i na placach ćwiczeń;
3)
jednostkach organizacyjnych Policji, jeżeli służbę pełnią w pomieszczeniach biurowych;
4) 33
 (uchylony).
§  31. 
1. 
Ubiór wyjściowy ze sznurem galowym lub ubiór galowy z odznaczeniami, medalami i odznakami nosi się podczas:
1)
uroczystości w dniach świąt państwowych;
2)
uroczystości wręczania sztandarów, orderów i odznaczeń, zaprzysiężenia, mianowania na stopień lub ślubowania policjantów;
3) 34
 innych ważnych uroczystości na polecenie Komendanta Głównego Policji, Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji, komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, komendanta szkoły policyjnej lub dyrektora instytutu badawczego.
2. 
Ubiór wyjściowy ze sznurem galowym, z baretkami orderów, odznaczeń i medali, gdy nie ma obowiązku noszenia pełnych odznak, oraz z innymi odznakami policjanci mogą nosić podczas:
1)
uroczystych przedstawień w teatrach, salach koncertowych i oficjalnych spotkań, jeżeli w tym zakresie nie zostały wydane inne polecenia;
2)
uroczystości rodzinnych oraz w innych okolicznościach, w których w środowisku cywilnym przyjęty jest zwyczajowo strój wieczorowy, jeżeli policjant występuje w umundurowaniu;
3)
uczestniczenia w uroczystościach pogrzebowych policjantów lub pracowników z udziałem policyjnych asyst honorowych.
3.  35
 Komendant Główny Policji, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji, komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, komendant szkoły policyjnej i dyrektor instytutu badawczego mogą zarządzić noszenie ubioru wyjściowego ze sznurem galowym i ubioru galowego również w innych okolicznościach niż określone w ust. 1.
§  32. 
1. 
Ubiór ćwiczebny nosi się:
1) 36
 na zajęciach szkoleniowych i ćwiczebnych - w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, szkołach policyjnych i ośrodkach szkolenia Policji oraz oddziałach prewencji Policji, Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji "BOA" i samodzielnych pododdziałach kontrterrorystycznych Policji, a także w jednostkach organizacyjnych Policji podczas odbywania doskonalenia zawodowego;
2) 37
 w czasie pełnienia służby - w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji "BOA" i samodzielnych pododdziałach kontrterrorystycznych Policji;
3)
w czasie wykonywania zadań o charakterze specjalnym na polecenie kierownika jednostki organizacyjnej Policji;
4)
w czasie szkolenia osób powołanych na ćwiczenia do jednostek organizacyjnych Policji.
1a.  38
 Dopuszcza się noszenie ubioru ćwiczebnego przez policjantów:
1)
pełniących służbę w:
a)
komórkach organizacyjnych właściwych do spraw:
patrolowych,
interwencyjnych,
patrolowo-interwencyjnych,
konwojowych,
b)
oddziałach prewencji Policji lub samodzielnych pododdziałach prewencji Policji,
c)
pomieszczeniach dla osób zatrzymanych;
2)
sprawujących opiekę nad psem służbowym;
3) 39
 w innych przypadkach niż wymienione w pkt 1 i 2, wynikających z potrzeb służby.
2.  40
 (uchylony).
§  33. 
Użytkowane przedmioty umundurowania powinny być należycie dopasowane, czyste i wyprasowane.
§  34.  41
1. 
Przedmioty umundurowania wchodzące w skład ubiorów, o których mowa w § 3, policjanci noszą, z uwzględnieniem okresu letniego trwającego od dnia 1 maja do dnia 31 października i okresu zimowego trwającego od dnia 1 listopada do dnia 30 kwietnia, zgodnie z zestawami przedmiotów umundurowania, stanowiącymi załącznik nr 9 do rozporządzenia.
2. 
Dopuszcza się noszenie przedmiotów umundurowania stosownie do warunków atmosferycznych, niezależnie od okresów wymienionych w ust. 1.
3. 
Decyzję w sprawie noszenia przedmiotów umundurowania stosownie do warunków atmosferycznych podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej Policji w stosunku do podległych funkcjonariuszy.
§  34a.  42
 Dopuszcza się noszenie umundurowania bez nakrycia głowy przez policjantów pełniących służbę:
1)
na stanowiskach rzeczników prasowych lub przez policjantów upoważnionych przez komendantów powiatowych, miejskich lub rejonowych Policji do wykonywania działalności prasowo-informacyjnej - w czasie udzielania informacji środkom masowego przekazu;
2)
z wykorzystaniem pojazdu służbowego - w czasie przebywania w pojeździe.
§  35. 
Dopuszcza się noszenie przez policjantów umundurowanych:
1)
okularów przeciwsłonecznych i zdrowotnych z przyciemnionymi szkłami;
2)
symbolu żałoby według zasad określonych w praktykowanym przez policjanta obrządku religijnym;
3)
oznaczeń specjalistycznych (specjalności zawodowych).
§  36. 
Zabrania się policjantom:
1)
noszenia przedmiotów umundurowania niezgodnie z obowiązującym zestawem przedmiotów umundurowania albo niezgodnie z ich przeznaczeniem;
2)
noszenia przedmiotów umundurowania o nieestetycznym wyglądzie lub o znacznym stopniu ich zużycia;
3)
noszenia przedmiotów umundurowania w połączeniu z przedmiotami ubioru cywilnego;
4)
samowolnego dokonywania przeróbek, poprawek i zniekształcania przedmiotów umundurowania.
§  37. 
Ordery, odznaczenia, medale i odznaki nosi się, z zastrzeżeniem § 39, na wstążkach na lewej stronie piersi od prawej do lewej strony, w kolejności określonej w przepisach ustanawiających order, odznaczenie, medal lub odznakę. Ordery i odznaczenia państw obcych nosi się w sposób określony przez te państwa, odpowiednio po orderach i odznaczeniach polskich.
§  38. 
Ordery i odznaczenia zawiesza się na wstążkach o długości 6-6,5 cm każda. Górna krawędź wstążek wszystkich orderów i odznaczeń powinna tworzyć równą linię poziomą.
§  39. 
1. 
Na kurtce wyjściowej ordery i odznaczenia nosi się na wysokości 3,5 cm powyżej klapy górnej kieszeni, w następujący sposób:
1)
jeden order lub odznaczenie - nad środkiem kieszeni;
2)
od dwóch do czterech orderów lub odznaczeń - w jednym rzędzie bez przerw między wstążkami, z tym że przy ilości trzech i więcej - wstążkę pierwszego orderu lub odznaczenia podkłada się do odpowiedniej szerokości niezbędnej dla zachowania symetrii pod klapę kurtki;
3)
od pięciu do ośmiu orderów lub odznaczeń - w jednym rzędzie, tak aby zajęły szerokość czterech wstążek umieszczonych obok siebie, przy czym wstążkę drugiego i kolejnych orderów lub odznaczeń podkłada się częściowo pod wstążkę poprzedniego orderu lub odznaczenia;
4)
powyżej ośmiu orderów lub odznaczeń - umieszcza się tylko w dwóch rzędach maksymalnie po sześć w rzędzie, w taki sposób, aby górny rząd krył wstążki dolnego rzędu w całości, a odznaczenia dolnego rzędu - do połowy.
2. 
Na kurtce galowej ordery i odznaczenia nosi się na wysokości odpowiadającej miejscu powyżej górnej kieszeni w kurtce wyjściowej policjanta.
3. 
Policjant-kobieta nosi ordery i odznaczenia na kurtce wyjściowej na wysokości odpowiadającej miejscu powyżej górnej kieszeni w kurtce wyjściowej policjanta.
§  40. 
1.  43
 Odznaki policyjne nosi się w następujący sposób:
1)
"Zasłużony Policjant" - na lewej stronie piersi, po orderach, medalach i odznaczeniach nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Medalu za Zasługi dla Policji;
2)
"Absolwent Szkoły" - na środku prawej górnej kieszeni kurtki wyjściowej;
3)
"Instruktor Wyszkolenia Policyjnego" - na prawej górnej kieszeni kurtki wyjściowej;
4)
"Policyjna Odznaka Sprawności Fizycznej" - na prawym brzegu patki prawej górnej kieszeni kurtki wyjściowej;
5)
zwycięzcy konkursu lub turnieju z wiedzy i sprawności zawodowej - centralnie między wyłogiem a wszyciem rękawa kurtki wyjściowej, 5 cm nad górną krawędzią lewej górnej kieszeni, w taki sposób, aby oś podłużna odznaki tworzyła z tą krawędzią kąt 60°;
6)
"Pilot Lotnictwa Policji" - centralnie między wyłogiem a wszyciem rękawa kurtki wyjściowej, na wysokości wycięcia wyłogu na lewej stronie piersi, lub centralnie nad lewą kieszenią koszuli wyjściowej letniej;
7)
"Mechanik Lotnictwa Policji" - centralnie między wyłogiem a wszyciem rękawa kurtki wyjściowej, na wysokości wycięcia wyłogu na lewej stronie piersi, lub centralnie nad lewą kieszenią koszuli wyjściowej letniej;
8)
"Skoczek Spadochronowy Policji" - centralnie między wyłogiem a wszyciem rękawa kurtki wyjściowej, na wysokości wycięcia wyłogu na lewej stronie piersi, lub centralnie nad lewą kieszenią koszuli wyjściowej letniej;
9) 44
 "Odznaka Honorowa Służby Kontrterrorystycznej" - centralnie między wyłogiem a wszyciem rękawa kurtki wyjściowej, 6 cm nad górną krawędzią prawej górnej kieszeni, lub centralnie nad prawą kieszenią koszuli wyjściowej letniej, 6 cm nad jej górną krawędzią.
2.  45
 Policjant-kobieta nosi odznaki, o których mowa w ust. 1 pkt:
1) 46
 2-4 i 9 - na kurtce wyjściowej na wysokości odpowiadającej położeniu prawej górnej kieszeni kurtki wyjściowej policjanta;
2)
5 - na kurtce wyjściowej na wysokości odpowiadającej położeniu lewej górnej kieszeni kurtki wyjściowej policjanta.
3.  47
 Spośród odznak, o których mowa w ust. 1 pkt 3, 4 i 8, nosi się odznakę najwyższego stopnia, a w przypadku posiadania przez policjanta więcej niż jednej odznaki, o której mowa w ust. 1 pkt 5, nosi się jedną, w zależności od uznania policjanta.
4. 
Oznaki szkolne noszą słuchacze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie - na naramiennikach kurtek i płaszczy. Oznaką szkolną jest naramiennik obszyty dookoła, z wyjątkiem wszycia przy rękawie, sznurkiem plecionym koloru srebrnomatowego o średnicy 3 mm.
§  41. 
Odznaki inne niż wymienione w § 40 ust. 1 nosi się w sposób określony w przepisach ustanawiających te odznaki.
§  42. 
1. 
Na prawej górnej kieszeni kurtki policjant może nosić, z zastrzeżeniem ust. 2, najwyżej dwie odznaki, w następujący sposób:
1)
jedną odznakę - na środku między guzikiem klapy a dolną krawędzią prawej górnej kieszeni;
2)
dwie odznaki - rozmieszczone na środku wysokości między guzikiem klapy a dolną krawędzią prawej kieszeni w jednej linii poziomej, w odstępie 3 cm; jeżeli jedna z odznak ma kształt wydłużony poziomo, to odznaki nosi się na środku kieszeni w linii pionowej, przy czym odznakę wydłużoną nosi się tuż pod odznaką pierwszą.
2. 
W zależności od uznania policjanta i okoliczności można nosić jedną wybraną odznakę organizacji społecznych, zawodowych lub sportowych na klapie prawej górnej kieszeni, na wysokości guzika, na środku lewej połowy klapki. Jeżeli wielkość odznaki organizacji społecznych przekroczy wymiary 3,5 cm x 3,5 cm, nosi się ją w sposób określony w ust. 1 pkt 1.
§  43. 
1. 
W przypadkach gdy nie ma obowiązku noszenia orderów, odznaczeń, medali i odznak, nosi się ich baretki wykonane ze wstążki barwy przewidzianej dla danego orderu, odznaczenia, medalu lub odznaki. Długość baretki równa się szerokości wstążki stosowanej w najniższej klasie danego orderu lub odznaczenia. Szerokość baretki wynosi 8 mm. Baretki nakłada się na podkładkę sukienną koloru czarnego. Podkładka powinna być o 2 mm dłuższa i szersza od baretki.
2. 
Policjanci noszą baretki wszystkich orderów i odznaczeń nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kolejności określonej w przepisach ustanawiających dany order lub odznaczenie. W odniesieniu do pozostałych nosi się baretki każdego odznaczenia, medalu lub odznaki najwyższego stopnia.
3. 
Baretki nosi się na kurtkach galowych i wyjściowych na lewej stronie piersi od prawej do lewej strony w linii poziomej.
4. 
W jednym rzędzie nosi się nie więcej niż trzy baretki umieszczone obok siebie bez przerw między nimi. Dolny rząd baretek powinien być umieszczony bezpośrednio nad klapą górnej kieszeni kurtki wyjściowej, przy czym:
1)
pojedynczą baretkę umieszcza się symetrycznie nad środkiem kieszeni;
2)
od dwóch do trzech baretek umieszcza się w jednym rzędzie obok siebie symetrycznie nad środkiem kieszeni;
3)
więcej niż trzy baretki umieszcza się w dwóch lub więcej rzędach bezpośrednio jeden pod drugim, w każdym rzędzie po trzy baretki:
a)
w rzędzie dolnym mniej niż trzy baretki nosi się w taki sposób, aby znajdowały się one pod środkiem bezpośredniego rzędu górnego,
b)
gdy klapa kurtki zakrywa całkowicie pierwszą baretkę najwyższego orderu lub odznaczenia górnego rzędu, wówczas nosi się w tym rzędzie tylko dwie baretki umieszczone w taki sposób, aby były one widoczne.
5. 
Baretki nosi się do wysokości kołnierza z wyłogiem (wycięcia), przy czym w przypadku posiadania ponad sześciu rzędów baretek - dwa dolne rzędy mogą być wykonane z czterech i więcej baretek do całkowitego wypełnienia przestrzeni nad klapą lewej górnej kieszeni a wyłogiem. Lewą krawędź zestawu baretek, składającego się z sześciu i więcej rzędów, należy umieszczać ukosem - równolegle do wszycia rękawa, przy czym każdy rząd baretek powinien być wysunięty o 1-1,5 mm w stosunku do poprzedniego.
6. 
Policjant-kobieta nosi baretki na kurtce wyjściowej na wysokości odpowiadającej miejscu nad klapą górnej kieszeni w kurtce wyjściowej policjanta.

Normy umundurowania

§  44. 
Policjanci są obowiązani do posiadania kompletu umundurowania zapewniającego wykonywanie obowiązków służbowych.
§  45. 
1. 
Policjanci otrzymują umundurowanie i rozliczani są z przedmiotów umundurowania, zgodnie z normami umundurowania.
2.  48
 Normy umundurowania określa załącznik nr 10 do rozporządzenia, z tym że dla policjantów zwolnionych od obowiązku wykonywania zadań służbowych określonych w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 71, poz. 336) okres używalności przedmiotów umundurowania w nim wskazanych wydłuża się o czas trwania zwolnienia.
3.  49
 Policjant otrzymuje znak identyfikacji imiennej, o którym mowa w § 28 ust. 1 pkt 2, również po zmianie imienia lub nazwiska.
§  46.  50
 Przedmioty umundurowania ubioru służbowego, wyjściowego i galowego policjantów mianowanych na stałe nie podlegają zwrotowi, z zastrzeżeniem § 50 ust. 1.
§  47.  51
 Przedmioty umundurowania ubioru wyjściowego i służbowego wydane policjantom mianowanym na okres służby przygotowawczej oraz przedmioty ubioru służbowego wydane policjantom mianowanym na okres służby kandydackiej podlegają zwrotowi, z wyłączeniem przedmiotów wydawanych jednorazowo, półgolfu i obuwia.
§  48. 
1. 
Policjantom można wydać na połowę okresu używalności używane przedmioty umundurowania, jeżeli posiadają one wartość użytkową.
2. 
Policjantom można wydać przedmioty umundurowania przed upływem okresu ich używalności w przypadku:
1)
utraty wartości użytkowej przedmiotu lub jego utraty powstałej z przyczyn niezależnych od policjanta:
a)
w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych lub wypadkiem losowym,
b)
wskutek stwierdzonych wad produkcyjnych;
2)
utraty wartości użytkowej przedmiotu lub jego utraty powstałej z winy policjanta;
3)
innym niż określony w pkt 1 i 2 - po uiszczeniu jego wartości według cen detalicznych obowiązujących w dniu wydania nowego przedmiotu.
3. 
Policjantom wydaje się nowe umundurowanie lub jego część:
1)
bezpłatnie, z przyjęciem okresu używalności od dnia jego wydania, na podstawie raportu policjanta zaopiniowanego przez kierownika komórki organizacyjnej, w której policjant pełni służbę, w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1;
2)
odpłatnie, w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 2, po wpłaceniu równowartości według ceny detalicznej obowiązującej w dniu wydania umundurowania, pomniejszonej o stopień amortyzacji wydanego uprzednio przedmiotu.
4. 
Policjantom, którzy na podstawie odrębnych przepisów mogą w czasie służby nosić ubranie cywilne, w przypadku utraty przedmiotu lub jego wartości użytkowej można, zgodnie z zasadą określoną w ust. 3 pkt 1, wypłacić równowartość pieniężną odpowiadającego mu przedmiotu umundurowania, obliczoną według aktualnej ceny detalicznej.
§  49. 
1. 
Okres używalności przedmiotów umundurowania wydawanych w naturze liczy się od dnia ich wydania policjantowi.
2.  52
 Okres używalności dystynkcji, wizerunku orła z napisem "POLICJA" oraz znaków identyfikacyjnych policjanta, o których mowa w § 28 ust. 1 pkt 3-5, jest równy okresowi używalności przedmiotów umundurowania, do których one zostały wydane.
§  50. 
1.  53
 Policjanci mianowani na stałe w przypadku zwolnienia ze służby zwracają:
1)
przedmioty ubioru służbowego wydane w naturze, których okres używalności nie upłynął, z wyłączeniem:
a)
bielizny termoaktywnej,
b)
skarpet,
c)
obuwia,
d)
koszuli służbowej i służbowej letniej,
e)
półgolfu,
f)
koszulki polo z krótkim rękawem,
g)
koszulki z krótkim rękawem T-shirt;
2)
przedmioty ubioru ćwiczebnego, z wyłączeniem obuwia i zasobnika osobistego.
2.  54
 W przypadku zwolnienia ze służby policjanci mianowani na okres służby:
1)
przygotowawczej - zwracają przedmioty ubioru ćwiczebnego, z wyłączeniem obuwia i zasobnika osobistego oraz przedmioty ubioru wyjściowego i służbowego, z wyłączeniem przedmiotów wydawanych jednorazowo, półgolfu i obuwia;
2)
kandydackiej - zwracają przedmioty ubioru ćwiczebnego, z wyłączeniem obuwia oraz przedmioty ubioru służbowego, z wyłączeniem przedmiotów wydawanych jednorazowo i obuwia.
3. 
Obowiązek określony w ust. 1 i 2 nie dotyczy rodzin zmarłych policjantów.
§  51.  55
1. 
Policjanci przenoszeni do innych jednostek Policji zabierają ze sobą przedmioty umundurowania ubioru służbowego, wyjściowego, galowego i ćwiczebnego.
2. 
Policjanci skierowani na szkolenie zawodowe albo doskonalenie zawodowe centralne zabierają ze sobą umundurowanie wymagane przez jednostkę organizacyjną Policji przeprowadzającą to szkolenie lub doskonalenie.
§  52. 
Policjantom zawieszonym w czynnościach służbowych wstrzymuje się na okres tego zawieszenia wydawanie nowych przedmiotów umundurowania, które należałyby się im w związku z upływem okresu używalności przedmiotów dotychczas użytkowanych.
§  53. 
1. 
Policjantom w okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego trwającego powyżej sześciu miesięcy nie przysługuje zaopatrzenie mundurowe.
2. 
Policjantom po zakończeniu urlopu bezpłatnego lub wychowawczego zalicza się na poczet należności przedmioty umundurowania, których okres używalności nie upłynął do miesiąca rozpoczęcia tego urlopu.

Przepisy przejściowe i końcowe

§  54.  56
 Do dnia 31 grudnia 2015 r. dopuszcza się noszenie przez policjantów:
1)
umundurowania, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia wymienionego w § 55 niniejszego rozporządzenia;
2)
pasa głównego skórzanego, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 8 oraz § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia wymienionego w § 55 niniejszego rozporządzenia, zamiast pasa głównego w kolorze czarnym, o którym mowa w § 15 ust. 1 niniejszego rozporządzenia;
3)
w okresie letnim, w zestawie ubioru ćwiczebnego policjanta, koszuli służbowej letniej do spodni wchodzących w skład munduru ćwiczebnego;
4)
ubioru ćwiczebnego w czasie pełnienia służby:
a)
patrolowo-interwencyjnej,
b)
w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych,
c)
w komórkach interwencyjnych,
d)
w komórkach konwojowych, z wyjątkiem wykonywania konwojów do sądu lub prokuratury,
e)
przez przewodników psów służbowych,
f)
patrolowej w ramach pododdziału alarmowego przez policjantów oddziałów prewencji Policji.
§  55. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie umundurowania policjantów (Dz. U. z 2002 r. Nr 3, poz. 29, z 2003 r. Nr 8, poz. 101 oraz z 2007 r. Nr 80, poz. 544 i Nr 210, poz. 1533).
§  56. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZORY UBIORU SŁUŻBOWEGO POLICJANTA

wzór

Ubiór policjanta w koszuli służbowej

wzór

Ubiór policjanta w koszuli służbowej letniej

wzór

Ubiór policjanta w koszulce polo z krótkim rękawem

wzór

Ubiór policjanta w koszulce z krótkim rękawem T-shirt

wzór

Ubiór policjanta w kurtce służbowej letniej

wzór

Ubiór policjanta w kurtce służbowej letniej

wzór

Ubiór policjanta w kurtce służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru

wzór

Ubiór policjanta w kurtce służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru (z podniesionym kapturem)

wzór

Ubiór policjanta w swetrze służbowym

wzór

Ubiór policjanta w ocieplaczu od kurtki służbowej zimowej

wzór

Ubiór policjanta w półgolfie

ZAŁĄCZNIK Nr  2  57

WZORY UBIORU WYJŚCIOWEGO POLICJANTA

wzór

Ubiór policjanta-kobiety w kurtce wyjściowej

wzór

Ubiór policjanta w kurtce wyjściowej

wzór

Ubiór policjanta-kobiety w koszuli letniej wyjściowej

wzór

Ubiór policjanta w koszuli letniej wyjściowej

wzór

Ubiór policjanta w płaszczu wyjściowym

wzór

Ubiór policjanta w kurtce 3/4 z podpinką

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR UBIORU GALOWEGO POLICJANTA

wzór

Ubiór policjanta w kurtce galowej

ZAŁĄCZNIK Nr  4  58

WZORY UBIORU ĆWICZEBNEGO POLICJANTA

wzór

a)

wzór

b)

Ubiór policjanta w mundurze ćwiczebnym z pasem głównym:

a) z bluzą ćwiczebną włożoną do spodni ćwiczebnych,

b) z bluzą ćwiczebną wyłożoną na spodnie ćwiczebne

wzór

Ubiór policjanta w mundurze ćwiczebnym bez pasa głównego

wzór

Ubiór policjanta w spodniach ćwiczebnych i koszulce polo z krótkim rękawem

wzór

Ubiór policjanta w spodniach ćwiczebnych i koszulce z krótkim rękawem T-shirt

wzór

Ubiór policjanta w kurtce służbowej letniej

wzór

Ubiór policjanta w kurtce służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

WZORY DYSTYNKCJI

DYSTYNKCJE NA NARAMIENNIKACH

Korpus generałów Policji

wzór

Korpus oficerów starszych Policji

wzór

Korpus oficerów młodszych Policji

wzór

Korpus aspirantów Policji

wzór

Korpus podoficerów Policji

wzór

Korpus szeregowych Policji

wzór

DYSTYNKCJE NA CZAPKACH

Korpus generałów Policji

wzór

Korpus oficerów starszych Policji

wzór

Korpus oficerów młodszych Policji

wzór

Korpus aspirantów Policji

wzór

Korpus podoficerów Policji

wzór

Korpus szeregowych Policji

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  6  59

WZÓR WIZERUNKU ORŁA Z NAPISEM "POLICJA"

ZAŁĄCZNIK Nr  7 

SPOSÓB UMIESZCZENIA NA UBIORZE POLICJANTA ZNAKÓW:

IDENTYFIKACJI INDYWIDUALNEJ, IDENTYFIKACJI IMIENNEJ, "POLICJA" I ZNAKU RODZAJÓW SŁUŻB POLICJI

wzór

Sposób umieszczenia znaku identyfikacji indywidualnej

wzór

Sposób umieszczenia znaku identyfikacji imiennej

wzór

Sposób umieszczenia napisu "POLICJA" na koszuli

wzór

Sposób umieszczenia napisu "POLICJA" na kołnierzyku koszuli służbowej i koszuli służbowej letniej

wzór

Fragment klapy kurtki wyjściowej z umieszczeniem znaku generalnego inspektora i nadinspektora Policji

wzór

Fragment klapy kurtki wyjściowej z umieszczeniem znaku rodzaju służby

wzór

Sposób umieszczenia na rękawie kurtki galowej znaku "POLICJA" oraz znaku rodzaju służby

ZAŁĄCZNIK Nr  8  60

I. WZORY ZNAKÓW IDENTYFIKACYJNYCH POLICJANTA

wzór

Znak identyfikacji indywidualnej policjanta

wzór

Znak identyfikacji imiennej w postaci metalowej tabliczki

wzór

Znak identyfikacji imiennej w postaci taśmy sczepnej

II. WZORY ZNAKÓW RODZAJÓW SŁUŻB POLICJI, ZNAKÓW GENERALNEGO INSPEKTORA I NADINSPEKTORA POLICJI ORAZ ZNAKU "POLICJA"

Do kurtki wyjściowej

wzór

Służba kryminalna

wzór

Służba śledcza

wzór

Służba spraw wewnętrznych

wzór

Służba prewencyjna (z wyłączeniem komórek organizacyjnych ruchu drogowego)

wzór

Służba prewencyjna (komórki organizacyjne ruchu drogowego)

wzór

Oddziały prewencji

wzór

Policja sądowa

wzór

Służba kontrterrorystyczna

a) na prawą stronę kołnierza,

b) na lewą stronę kołnierza

wzór

Służba wspomagająca, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, szkoły policyjne i ośrodki szkolenia Policji

Do kurtki galowej, kurtki służbowej letniej i kurtki służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru

wzór

Służba kryminalna

wzór

Służba śledcza

wzór

Służba spraw wewnętrznych

wzór

Służba prewencyjna (z wyłączeniem komórek organizacyjnych ruchu drogowego)

wzór

Służba prewencyjna (komórki organizacyjne ruchu drogowego)

wzór

Oddziały prewencji

wzór

Policja sądowa

wzór

Służba kontrterrorystyczna

wzór

Służba wspomagająca, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, szkoły policyjne i ośrodki szkolenia Policji

wzór

Znak do elementów ubioru służbowego i munduru ćwiczebnego

wzór

Znak generalnego inspektora i nadinspektora Policji

wzór

Znak do kurtki galowej i płaszcza wyjściowego całorocznego

ZAŁĄCZNIK Nr  9  61

ZESTAWY PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA

Ubiór służbowy policjanta w okresie letnim

 Tabela nr 1

Lp.Nazwa przedmiotuZestawy ubioru
1234
1Czapka letnia służbowaxxxx
2Koszula letnia służbowax
3Koszula służbowax
4Koszulka polo z krótkim rękawemx
5Koszulka T-shirtx
6Spodnie służbowe letnie do trzewikówxx
7Spodnie służbowe letnie do półbutówxx
8Kurtka służbowa letniaxxxx
9Półbuty służbowexx
10Trzewiki służbowexx
11Pas głównyxxxx

Uwagi:

1.
W zależności od warunków atmosferycznych do ubioru służbowego nosi się sweter, ocieplacz z polaru od kurtki służbowej zimowej lub kurtkę służbową letnią.
2.
Koszulę służbową i koszulę służbową letnią można nosić w zestawie ze spodniami służbowymi letnimi do trzewików oraz z trzewikami służbowymi.
3.
Koszulkę polo z krótkim rękawem i koszulkę T-shirt można nosić w zestawie ze spodniami służbowymi letnimi do półbutów oraz z półbutami służbowymi.
4.
(uchylona).

Ubiór służbowy policjanta w okresie zimowym

 Tabela nr 2

Lp.Nazwa przedmiotuZestawy ubioru
123
1Czapka zimowa służbowaxxx
2Koszula służbowax
3Półgolfx
4Sweterx
5Spodnie zimowe do trzewikówxxx
6Trzewiki służbowexxx
7Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polaruxxx
8Pas głównyxxx
9Rękawiczki zimowe skórzanexxx

Ubiór wyjściowy policjanta - bez sznura galowego

 Tabela nr 3

Lp.Nazwa przedmiotuZestawy ubioruUwagi
w okresie zimowymw okresie letnim
123
1Czapka gabardynowaxxx
2Płaszcz wyjściowy całoroczny lub kurtkaxx-
3Kurtka gabardynowa wyjściowaxx-
4Koszula wyjściowaxx-
5Koszula wyjściowa letnia--x
6Spodnie wyjściowexxxspódnica dla kobiet
7Krawatxxx
8Szalikxx-w zestawie 2-letni
9Rękawiczkixx-w zestawie 2-letnie
10Trzewiki-botki ocieplanex--
11Półbuty wyjściowe-xx

Uwagi:

1.
Policjanci pododdziałów honorowych oraz pocztów sztandarowych noszą do kurtki wyjściowej pas główny skórzany lub pas główny skórzany z koalicyjką. Na kurtce dolna krawędź pasa powinna znajdować się 5-7 cm powyżej bioder, a środek klamry na linii guzików.
2.
W okresie letnim w przypadku występowania w koszuli wyjściowej letniej nosi się pas główny.
3.
Dopuszcza się noszenie przez kobiety do ubioru wyjściowego spodni wyjściowych.

Ubiór wyjściowy policjanta - ze sznurem galowym

 Tabela nr 4

Lp.Nazwa przedmiotuZestawy ubioruUwagi
w okresie zimowymw okresie letnim
12
1Czapka gabardynowaxx
2Kurtka gabardynowa wyjściowaxx
3Koszula wyjściowaxx
4Spodnie wyjściowexxspódnica dla kobiet
5Krawatxx
6Rękawiczkixxnie nosi się w pomieszczeniach zamkniętych
7Półbutyxx
8Sznur galowyxx

Uwagi:

1.
W razie potrzeby na czas dojazdu (dojścia) do miejsca uroczystości zezwala się na noszenie w składzie ubioru płaszcza wyjściowego całorocznego.
2.
Dopuszcza się noszenie przez kobiety do ubioru wyjściowego spodni wyjściowych.

Ubiór galowy policjanta

 Tabela nr 5

Lp.Nazwa przedmiotuZestawy ubioruUwagi
w okresie zimowymw okresie letnim
12
1Czapka gabardynowaxx
2Kurtka gabardynowa galowaxx
3Koszula wyjściowaxx
4Spodnie wyjściowexxspódnica dla kobiet
5Krawatxx
6Rękawiczkixxnie nosi się w pomieszczeniach zamkniętych
7Półbutyxx
8Sznur galowyxx

Uwagi:

1.
W razie potrzeby na czas dojazdu (dojścia) do miejsca uroczystości zezwala się na noszenie w składzie ubioru płaszcza wyjściowego całorocznego.
2.
Dopuszcza się noszenie przez kobiety do ubioru galowego spodni wyjściowych.

Ubiór ćwiczebny policjanta

 Tabela nr 6

Lp.Nazwa przedmiotuZestawy ubioru
w okresie zimowymw okresie letnim
12345678
1Czapka zimowa służbowaX-------
2Furażerka-XXXXXXX
3Bluza ćwiczebnaXXX--X--
4Spodnie ćwiczebneXXXXXXXX
5Koszulka z krótkim rękawem T-shirt-XXX-XX-
6Koszulka polo z krótkim rękawem----X--X
7PółgolfX-------
8Trzewiki służboweXXXXX---
9Półbuty służbowe-----XXX
10Pas głównyXXXXXXXX
11Rękawiczki skórzaneXX------
12Kurtka służbowa letnia--XXXXXX
13Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polaruXX------

Uwagi:

1.
W celu zachowania jednolitości ubioru zezwala się na noszenie w okresie zimowym jako ocieplacza ubrania treningowego pod mundurem ćwiczebnym.
2.
Kamizelka od kurtki ćwiczebnej może być używana w okresie letnim jako ocieplacz, noszona na elementach ubioru służbowego.

ZAŁĄCZNIK Nr  10  62

NORMY UMUNDUROWANIA POLICJANTÓW

Norma umundurowania nr 1

dotycząca ubioru służbowego, wyjściowego i galowego dla policjantów-mężczyzn mianowanych na stałe

Lp.PrzedmiotJednostka miaryIlośćOkres używalności w latachUwagi
123456
1Czapka gabardynowaszt.13
2Czapka zimowa służbowaszt.131)/4/72)
3Czapka letnia służbowaszt.131)/4/72)
4Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.131)/4/72)
5Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polarukpl.131)/4/72)
6Kurtka służbowa letniaszt.131)/4/72)
7Kombinezon ochronny letnikpl.131)/4/72)
8Kurtka gabardynowa galowaszt.15
9Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.14
10Spodnie wyjścioweszt.13
11Spodnie służbowe letnie do półbutówszt.131)/4/72)
12Spodnie służbowe letnie do trzewikówszt.131)/4/72)
13Spodnie służbowe zimoweszt.131)/4/72)
14Spodnie letnieszt.13
15Sweter służbowyszt.12
16Półgolfszt.22
17Krawatszt.22
18Szalik letniszt.12
19Szalik zimowyszt.13
20Rękawiczki zimowe skórzanepara13
21Rękawiczki letnie skórzanepara13
22Ubranie treningowe (dres)kpl.13
23Oznaki stopnia i służbykpl.1do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
24Baretkikpl.1
25Koszula służbowaszt.22
26Koszula służbowa letniaszt.22
27Koszula wyjściowaszt.12
28Koszula wyjściowa letniaszt.12
29Koszulka polo z krótkim rękawemszt.22
30Koszulka z krótkim rękawem T-shirtszt.22
31Bielizna termoaktywna zimowakpl.23
32Bielizna termoaktywna letniakpl.23
33Podkoszulka (koszulka) gimnastycznaszt.12
34Spodenki gimnastyczneszt.12
35Skarpetki letniepara21
36Skarpetki zimowepara21
37Ręcznik frotteszt.22
38Trzewiki służbowepara131)/4/72)
39Trzewiki-botki ocieplanepara13
40Półbuty służbowepara131)/4/72)
41Półbuty wyjściowepara12
42Pantofle gimnastycznepara12
43Sznur galowyszt.16
44Pas głównyszt.131)/4/72)
45Pasek do spodniszt.131)/4/72)
46Teczka skórzanaszt.16
47Gwizdekszt.12
48Spinka do krawataszt.13
49Znak identyfikacji imiennejkpl.1jednorazowokomplet: znak wykonany z metalu - 1 szt., z taśmy - 2 szt.

1) Dotyczy policjantów pełniących służbę w komórkach ruchu drogowego, patrolowo-interwencyjnych, konwojowych, w policji sądowej, w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych oraz policjantów pełniących służbę na stanowiskach: dzielnicowych, starszych dzielnicowych, dyżurnych i przewodników psów służbowych.

2) Dotyczy policjantów służby kryminalnej, śledczej, spraw wewnętrznych i wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym.

Uwagi:

1.
Podoficer Policji i aspirant Policji mianowany na stopień oficerski Policji otrzymuje z dniem mianowania:
-
sznur galowy oficera,
-
daszek do czapki gabardynowej wyjściowej.
2.
Szeregowy Policji i podoficer Policji mianowany na stopień aspiranta Policji otrzymuje z dniem mianowania sznur galowy aspiranta.
3.
Nadkomisarz Policji mianowany na stopień podinspektora Policji otrzymuje z dniem mianowania daszek do czapki gabardynowej wyjściowej.
4.
Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują komplet dystynkcji do ubioru wyjściowego i służbowego.

Norma umundurowania nr 2

dotycząca ubioru służbowego, wyjściowego i galowego dla policjantów-kobiet mianowanych na stałe

Lp.PrzedmiotJednostka miaryIlośćOkres używalności w latachUwagi
123456
1Czapka gabardynowaszt.13
2Czapka zimowa służbowaszt.131)/4/72)
3Czapka letnia służbowaszt.131)/4/72)
4Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.131)/4/72)
5Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polarukpl.131)/4/72)
6Kurtka służbowa letniaszt.131)/4/72)
7Kombinezon ochronny letnikpl.131)/4/72)
8Kurtka gabardynowa galowaszt.15
9Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.14
10Spodnie wyjściowe lub spódnicaszt.13
11Spodnie służbowe letnie do półbutówszt.131)/4/72)
12Spodnie służbowe letnie do trzewikówszt.131)/4/72)
13Spodnie służbowe zimoweszt.131)/4/72)
14Spodnie letnie lub spódnicaszt.13
15Sweter służbowyszt.12
16Półgolfszt.22
17Krawatszt.22
18Szalik letniszt.12
19Szalik zimowyszt.13
20Rękawiczki zimowe skórzanepara13
21Rękawiczki letnie skórzanepara13
22Ubranie treningowe (dres)kpl.13
23Oznaki stopnia i służbykpl.1do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
24Baretkikpl.1
25Koszula służbowaszt.22
26Koszula służbowa letniaszt.22
27Koszula wyjściowaszt.12
28Koszula wyjściowa letniaszt.12
29Koszulka polo z krótkim rękawemszt.22
30Koszulka z krótkim rękawem T-shirtszt.22
31Bielizna termoaktywna zimowakpl.23
32Bielizna termoaktywna letniakpl.23
33Podkoszulka (koszulka) gimnastycznaszt.12
34Spodenki gimnastyczneszt.12
35Skarpetki letniepara21
36Skarpetki zimowepara21
37Rajstopy letnieszt.21
38Rajstopy zimoweszt.21
39Ręcznik frotteszt.22
40Trzewiki służbowepara131)/4/72)
41Trzewiki-botki ocieplanepara13
42Półbuty służbowepara131)/4/72)
43Półbuty wyjściowepara12
44Pantofle gimnastycznepara12
45Sznur galowyszt.16
46Pas głównyszt.131)/4/72)
47Pasek do spodniszt.131)/4/72)
48Teczka skórzanaszt.16
49Gwizdekszt.12
50Spinka do krawataszt.13
51Znak identyfikacji imiennejkpl.1jednorazowokomplet: znak wykonany z metalu - 1 szt., z taśmy - 2 szt.

1) Dotyczy policjantów pełniących służbę w komórkach ruchu drogowego, patrolowo-interwencyjnych, konwojowych, w policji sądowej, w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych oraz policjantów pełniących służbę na stanowiskach: dzielnicowych, starszych dzielnicowych, dyżurnych i przewodników psów służbowych.

2) Dotyczy policjantów służby kryminalnej, śledczej, spraw wewnętrznych i wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym.

Uwagi:

1.
Podoficer Policji i aspirant Policji mianowany na stopień oficerski Policji otrzymuje z dniem mianowania:
-
sznur galowy oficera,
-
daszek do czapki gabardynowej wyjściowej.
2.
Nadkomisarz Policji mianowany na stopień podinspektora Policji otrzymuje z dniem mianowania daszek do czapki gabardynowi wyjściowej.
3.
Szeregowy Policji i podoficer Policji mianowany na stopień aspiranta Policji otrzymuje z dniem mianowania sznur galowy aspiranta.
4.
Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują komplet dystynkcji do ubioru wyjściowego i służbowego.

Norma umundurowania nr 3

dotycząca ubioru służbowego, wyjściowego i galowego dla nadinspektora Policji

i generalnego inspektora Policji

Lp.PrzedmiotJednostka miaryIlośćOkres używalności w latachUwagi
123456
1Czapka gabardynowaszt.13
2Czapka zimowa służbowaszt.14
3Czapka letnia służbowaszt.14
4Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.14
5Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polarukpl.14
6Kurtka służbowa letniaszt.14
7Kombinezon ochronny letnikpl.14
8Kurtka gabardynowa galowaszt.15
9Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.14
10Spodnie wyjściowe z lampasamiszt.13spódnica z lampasami dla kobiet
11Spodnie letnie z lampasamiszt.13spódnica z lampasami dla kobiet
12Spodnie gabardynowe do butów z lampasami (bryczesy)szt.13
13Spodnie służbowe letnie do półbutówszt.14
14Spodnie służbowe letnie do trzewikówszt.14
15Spodnie służbowe zimoweszt.14
16Sweter służbowyszt.12
17Półgolfszt.22
18Krawatszt.22
19Szalik letniszt.12
20Szalik zimowyszt.13
21Rękawiczki skórzane letniepara13
22Rękawiczki skórzane zimowepara13
23Ubranie treningowe (dres)kpl.13
24Oznaki stopnia i służby, baretkikpl.1do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
25Koszula służbowaszt.22
26Koszula służbowa letniaszt.22
27Koszula wyjściowaszt.22
28Koszula wyjściowa letniaszt.22
29Koszulka polo z krótkim rękawemszt.22
30Koszulka z krótkim rękawem T-shirtszt.22
31Bielizna termoaktywna zimowakpl.23
32Bielizna termoaktywna letniakpl.23
33Podkoszulka (koszulka) gimnastycznaszt.12
34Spodenki gimnastyczneszt.12
35Skarpetki letniepara21
36Skarpetki zimowepara21
37Ręcznik frottészt.22
38Buty z cholewamipara12
39Trzewiki botki ocieplanepara12
40Trzewiki służbowepara14
41Półbuty służbowepara14
42Półbuty wyjściowepara12
43Pantofle gimnastycznepara12
44Sznur galowy nadinspektoraszt.16
45Pas głównyszt.14
46Pasek do spodniszt.14
47Teczka skórzanaszt.16
48Spinka do krawataszt.13
49Znak identyfikacji imiennejkpl.1jednorazowokomplet: znak wykonany z metalu - 1 szt., z taśmy - 2 szt.

Uwagi:

1.
Oficer Policji mianowany na stopień nadinspektora Policji otrzymuje jednorazowo:
-
czapkę gabardynową,
-
płaszcz całoroczny,
-
kurtkę gabardynową galową lub wyjściową,
-
kurtkę gabardynową wyjściową z tkaniny "Adria",
-
spodnie do butów z lampasami z tkaniny "Adria" (bryczesy),
-
spodnie wyjściowe z lampasami z tkaniny "Adria",
-
sznur galowy nadinspektora,
-
buty z cholewami.
2.
Nadinspektorowi Policji i generalnemu inspektorowi Policji przysługują oznaki stopnia i służby haftowane bajorkiem.
3.
Oficer Policji kobieta mianowana na stopień nadinspektora Policji otrzymuje dodatkowo spódnicę z lampasami z tkaniny "Adria" oraz przedmioty wymienione w normie umundurowania nr 2 w lp. 37 i 38.

Norma umundurowania nr 4

dotycząca ubioru służbowego dla policjantów-mężczyzn mianowanych na okres służby przygotowawczej

Lp.PrzedmiotJednostka miaryIlośćOkres używalności w latachUwagi
123456
1Czapka gabardynowaszt.13
2Czapka zimowa służbowaszt.14
3Czapka letnia służbowaszt.14
4Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.14
5Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polarukpl.14
6Kurtka służbowa letniaszt.14
7Kombinezon ochronny letnikpl.14
8Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.14
9Spodnie wyjścioweszt.13
10Spodnie służbowe letnie do półbutówszt.14
11Spodnie służbowe letnie do trzewikówszt.14
12Spodnie służbowe zimoweszt.14
13Sweter służbowyszt.13
14Półgolfszt.23
15Krawatszt.1jednorazowo
16Szalik zimowyszt.1jednorazowo
17Rękawiczki zimowe skórzanepara1jednorazowo
18Ubranie treningowe (dres)kpl.13
19Oznaki stopnia i służbykpl.1do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
20Koszula służbowaszt.2jednorazowo
21Koszula służbowa letniaszt.2jednorazowo
22Koszula wyjściowaszt.1jednorazowo
23Koszulka polo z krótkim rękawemszt.2jednorazowo
24Koszulka z krótkim rękawem T-shirtszt.2jednorazowo
25Bielizna termoaktywna zimowakpl.2jednorazowo
26Bielizna termoaktywna letniakpl.2jednorazowo
27Podkoszulka (koszulka) gimnastycznaszt.2jednorazowo
28Spodenki gimnastyczneszt.2jednorazowo
29Skarpetki zimowepara4jednorazowo
30Skarpetki letniepara4jednorazowo
31Ręcznik frottészt.33
32Trzewiki służbowepara14
33Trzewiki-botki ocieplanepara13
34Półbuty służbowepara14
35Półbuty wyjściowepara13
36Pantofle gimnastycznepara1jednorazowo
37Pas głównyszt.16
38Pasek do spodniszt.16
39Gwizdekszt.1jednorazowo
40Znak identyfikacji imiennejkpl.1jednorazowokomplet: znak wykonany z metalu - 1 szt., z taśmy - 2 szt.

Uwagi:

1.
Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki zabierają ze sobą przedmioty umundurowania określone w normie.
2.
Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują komplet dystynkcji do ubioru służbowego i kurtki gabardynowej wyjściowej.
3.
W przypadku mianowania na stałe policjanci nie zwracają przedmiotów wymienionych w normie umundurowania oraz otrzymują przedmioty ubioru wyjściowego i galowego określone w normie umundurowania nr 1 w lp.: 8, 14, 18, 21, 28, 43, 46 - w ilości 1 szt.

Norma umundurowania nr 5

dotycząca ubioru służbowego dla policjantów-kobiet mianowanych na okres służby przygotowawczej

Lp.PrzedmiotJednostka miaryIlośćOkres używalności w latachUwagi
123456
1Czapka gabardynowaszt.13
2Czapka zimowa służbowaszt.14
3Czapka letnia służbowaszt.14
4Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.14
5Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polarukpl.14
6Kurtka służbowa letniaszt.14
7Kombinezon ochronny letnikpl.14
8Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.14
9Spodnie wyjściowe lub spódnicaszt.13
10Spodnie służbowe letnie do półbutówszt.14
11Spodnie służbowe letnie do trzewikówszt.14
12Spodnie służbowe zimoweszt.14
13Sweter służbowyszt.13
14Półgolfszt.23
15Krawatszt.1jednorazowo
16Szalik zimowyszt.1jednorazowo
17Rękawiczki zimowe skórzanepara1jednorazowo
18Ubranie treningowe (dres)kpl.13
19Oznaki stopnia i służbykpl.1do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
20Koszula służbowaszt.2jednorazowo
21Koszula służbowa letniaszt.2jednorazowo
22Koszula wyjściowaszt.1jednorazowo
23Koszulka polo z krótkim rękawemszt.2jednorazowo
24Koszulka z krótkim rękawem T-shirtszt.2jednorazowo
25Bielizna termoaktywna zimowakpl.2jednorazowo
26Bielizna termoaktywna letniakpl.2jednorazowo
27Podkoszulka (koszulka) gimnastycznaszt.2jednorazowo
28Spodenki gimnastyczneszt.2jednorazowo
29Skarpetki zimowepara4jednorazowo
30Skarpetki letniepara4jednorazowo
31Rajstopy letnieszt.2jednorazowo
32Rajstopy zimoweszt.2jednorazowo
33Ręcznik frottészt.33
34Trzewiki służbowepara14
35Trzewiki-botki ocieplane damskiepara13
36Półbuty służbowepara14
37Półbuty wyjściowepara13
38Pantofle gimnastycznepara1jednorazowo
39Pas głównyszt.16
40Pasek do spodniszt.16
41Gwizdekszt.1jednorazowo
42Znak identyfikacji imiennejkpl.1jednorazowokomplet: znak wykonany z metalu - 1 szt., z taśmy - 2 szt.

Uwagi:

1.
Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki zabierają ze sobą przedmioty umundurowania określone w normie.
2.
Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują komplet dystynkcji do ubioru służbowego i kurtki gabardynowej wyjściowej.
3.
W przypadku mianowania na stałe policjanci nie zwracają przedmiotów wymienionych w normie umundurowania oraz otrzymują przedmioty ubioru wyjściowego i galowego określone w normie umundurowania nr 2 w lp.: 8, 14, 18, 21, 28, 45, 48 - w ilości 1 szt.

Norma umundurowania nr 6

dotycząca ubioru służbowego dla policjantów-mężczyzn mianowanych na okres służby kandydackiej

Lp.PrzedmiotJednostka miaryIlośćOkres używalności w latachUwagi
123456
1Czapka zimowa służbowaszt.14
2Kombinezon ochronny letnikpl.14
3Sweter służbowyszt.14
4Półgolfszt.2jednorazowo
5Rękawiczki zimowe skórzanepara1jednorazowo
6Ubranie treningowe (dres)kpl.13
7Oznaki stopnia i służbykpl.1do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
8Koszulka polo z krótkim rękawemszt.2jednorazowo
9Bielizna termoaktywna letniakpl.1jednorazowo
10Bielizna termoaktywna zimowakpl.1jednorazowo
11Podkoszulka (koszulka) gimnastycznaszt.2jednorazowo
12Spodenki gimnastyczneszt.2jednorazowo
13Skarpetki zimowepara4jednorazowo
14Skarpetki letniepara4jednorazowo
15Ręcznik frottészt.33
16Trzewiki służbowepara1na okres służby
17Pantofle gimnastycznepara1jednorazowo
18Pas głównyszt.16
19Pasek do spodniszt.16
20Gwizdekszt.1jednorazowo

Uwagi:

1.
Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują komplet dystynkcji do ubioru służbowego.
2.
Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki zabierają ze sobą przedmioty umundurowania określone w normie.

Norma umundurowania nr 7

dla policjantów różnych służb

Lp.PrzedmiotJednostka

miary

IlośćOkres używalności w latachUwagi
123456
I. Dla policjantów członków orkiestr
1Czapka gabardynowaszt.12
2Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.12
3Spodnie wyjścioweszt.12
4Spodnie typu narciarskiegoszt.12
5Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.12
6Krawatszt.12
7Koszula wyjściowaszt.11
8Szalik zimowyszt.12
9Trzewiki służbowe nieocieplanepara12
10Półbutypara12
11Pas główny skórzanyszt.12
12Sznur galowy oficeraszt.12
13Szelki do spodniszt.12
14Rękawiczki letnie białepara22
15Łapki na kule rękawówpara22
II. Dla policjantów motocyklowej eskorty honorowej
1Czapka gabardynowaszt.13
2Kask biały z osłoną twarzyszt.13
3Kombinezon skórzanykpl.13
4Buty motocyklistypara13
5Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.13
6Spodnie typu narciarskiegoszt.13
7Spodnie bryczesyszt.13
8Koszula wyjściowaszt.22
9Pas biały z poprzeczkąszt.13
10Rękawice motocyklistypara13
III. Dla policjantów pododdziałów honorowych oraz pocztów sztandarowych
1Czapka gabardynowaszt.12
2Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.11
3Spodnie wyjścioweszt.12
4Spodnie typu narciarskiegoszt.11
5Spodnie do butówszt.13tylko dla policjantów w służbie stałej
6Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.12
7Krawatszt.11
8Koszula wyjściowaszt.21
9Szalik zimowyszt.13
10Trzewiki na podeszwie skórzanejpara12
11Buty z cholewkamipara13tylko dla policjantów w służbie stałej
12Półbuty wyjściowepara11
13Pas główny skórzanyszt.11
14Pas główny skórzany z koalicyjkąszt.13tylko dla policjantów w służbie stałej
15Sznur galowy oficeraszt.13
16Szelki do spodniszt.11
17Rękawiczki skórzane zimowepara12
18Rękawiczki skórzane letniepara12

dotycząca ubioru ćwiczebnego dla policjantów

Lp.PrzedmiotJednostka miaryCentralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA", samodzielne pododdziały kontrterrorystyczne Policji i komórki organizacyjne właściwe do spraw minersko-pirotechnicznychCentralne Biuro Śledcze PolicjiOddziały prewencji Policji, samodzielne pododdziały prewencji Policji oraz Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, szkoły policyjne i ośrodki szkolenia PolicjiPozostałe jednostki organizacyjne

Policji

liczbaokres używalności w latachliczbaokres używalności w latachliczbaokres używalności w latachliczbaokres używalności w latach
1234567891011
1Beretszt.13------
2Czapka zimowa kontrterrorystyszt.1212----
3Furażerkaszt.12121do

zużycia

(3)

1do

zużycia

(3)

4Mundur ćwiczebnykpl.1do

zużycia

(1)

1do

zużycia

(1)

1do

zużycia

(1)

1do

zużycia

(3)

5Kombinezon kontrterrorystyszt.22------
6Kombinezonszt.--12----
7Zasobnik osobistyszt.--1do

zużycia

(6)

1do

zużycia

(6)

1do

zużycia

(6)

8Trzewiki specjalnepara1212----
9Oznaki stopniakpl.zgodnie z przepisami rozporządzeniazgodnie z przepisami rozporządzeniazgodnie z przepisami rozporządzeniazgodnie z przepisami rozporządzenia

Uwagi:

1. Policjantom w służbie kandydackiej nie przysługuje zasobnik osobisty.

2. Policjantom oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji przysługują 2 kpl. umundurowania - furażerka i mundur ćwiczebny, w tym policjantom służby kandydackiej można wydać 1 kpl. używany.

3. (uchylony).

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).
2 § 4 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

3 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
4 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
5 § 5 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
6 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
7 § 5 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 lit. e rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
8 § 5 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 2 lit. e rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
9 § 7 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
10 § 7 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r., z tym że w brzmieniu nadanym rozporządzeniem zmieniającym stosuje się do dnia 31 grudnia 2018 r.
11 § 7 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
12 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
13 § 9 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
14 § 11a:

- dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

15 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
16 § 13 ust. 9 dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
17 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r., z tym że w brzmieniu nadanym rozporządzeniem zmieniającym ust. 2 stosuje się do dnia 31 grudnia 2018 r.
18 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
19 § 19 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
20 § 19 ust. 8:

- dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 lipca 2015 r. (Dz.U.2015.1003) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2015 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

21 § 26 ust. 1 pkt 1 lit. a tiret piąte uchylone przez § 1 pkt 11 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
22 § 26 ust. 1 pkt 1 lit. h dodana przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
23 § 26 ust. 1 pkt 1 lit. i dodana przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r., z tym że w brzmieniu nadanym rozporządzeniem zmieniającym stosuje się do dnia 31 grudnia 2018 r.
24 § 26 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
25 § 26 ust. 3 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
26 § 27 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
27 § 28 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
28 § 28 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
29 § 28 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
30 § 28 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. d rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
31 § 28 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 4 lit. e rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
32 § 29 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
33 § 30 ust. 2 pkt 4 uchylony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
34 § 31 ust. 1 pkt 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.175.1047) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 19 września 2014 r. (Dz.U.2014.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 26 stycznia 2018 r. r. (Dz.U.2018.252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

35 § 31 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.175.1047) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 19 września 2014 r. (Dz.U.2014.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 26 stycznia 2018 r. r. (Dz.U.2018.252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

36 § 32 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
37 § 32 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
38 § 32 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 15 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
39 § 32 ust. 1a pkt 3 dodany przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
40 § 32 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 15 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
41 § 34 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. (Dz.U.11.70.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2011 r.
42 § 34a dodany przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
43 § 40 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2015 r. (Dz.U.2015.946) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2015 r.
44 § 40 ust. 1 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
45 § 40 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2015 r. (Dz.U.2015.946) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2015 r.
46 § 40 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
47 § 40 ust. 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2015 r. (Dz.U.2015.946) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2015 r.
48 § 45 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. (Dz.U.11.70.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2011 r.
49 § 45 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
50 § 46 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. (Dz.U.11.70.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2011 r.
51 § 47 zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
52 § 49 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
53 § 50 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. (Dz.U.11.70.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

54 § 50 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
55 § 51 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
56 § 54 zdanie wstępne:

- zmienione przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 grudnia 2012 r. (Dz.U.12.1483) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.

- zmienione przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 września 2014 r. (Dz.U.2014.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2015 r.

57 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r., z tym że w brzmieniu nadanym rozporządzeniem zmieniającym stosuje się do dnia 31 grudnia 2018 r.
58 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
59 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
60 Załącznik nr 8:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 września 2014 r. (Dz.U.2014.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 stycznia 2018 r. r. (Dz.U.2018.252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

61 Załącznik nr 9 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
62 Załącznik nr 10:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. (Dz.U.11.70.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 września 2014 r. (Dz.U.2014.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 lipca 2015 r. (Dz.U.2015.1003) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2015 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 stycznia 2018 r. r. (Dz.U.2018.252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.