Umundurowanie policjantów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.90.738

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 20 maja 2009 r.
w sprawie umundurowania policjantów

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2-4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Przepis ogólny

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
umundurowanie, dystynkcje i znaki identyfikacyjne policjantów;
2)
zasady i sposób noszenia umundurowania oraz orderów, odznaczeń, medali i odznak;
3)
normy umundurowania.

Umundurowanie policjantów

§  2.  2
 Umundurowanie policjantów składa się z ubiorów: służbowego, wyjściowego i ćwiczebnego.
§  3. 
1. 
Wzory ubioru służbowego policjanta określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wzory ubioru wyjściowego policjanta określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.  3
 (uchylony).
4. 
Wzory ubioru ćwiczebnego policjanta określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  4. 
1.  4
 Beret w kolorze granatowym noszą policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji i komórek organizacyjnych właściwych do spraw minersko - pirotechnicznych:
1)
z oznakami stopni - do ubioru służbowego i wyjściowego;
2)
bez oznak stopni - do ubioru ćwiczebnego.
2. 
Beret nosi się lekko przechylony na prawe ucho. Dolna jego krawędź powinna znajdować się na wysokości około 4 cm nad brwią. Prawą krawędź denka beretu opuszcza się w dół nieco ku tyłowi, tak aby nie przysłaniała ucha.
§  5. 
1.  5
 Czapka gabardynowa jest w kolorze granatowym z otokiem w tym samym kolorze. Rondo czapki zawiera usztywniacz zapewniający regularny owal. Górna część czapki jest zdejmowana. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę. Rozmiar czapki powinien odpowiadać obwodowi głowy. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi. Policjanci, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo w komórkach organizacyjnych właściwych do spraw ruchu drogowego, w jednostkach organizacyjnych Policji albo komórkach organizacyjnych właściwych do spraw prewencji na wodach i terenach przywodnych, oraz policjanci członkowie orkiestr noszą czapkę, której górna część jest w kolorze białym.
2.  6
 Czapka letnia służbowa z daszkiem typu sportowego jest w kolorze ciemnogranatowym. Na klinach bocznych czapki w ich dolnej części są umieszczone odblaskowe napisy "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonane metodą wgrzewania w materiał. Czapkę letnią nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi.
3.  7
 (uchylony).
4.  8
 Czapka zimowa służbowa typu sportowego jest wykonana z polaru w kolorze ciemnogranatowym z wykończeniem z dzianiny w tym samym kolorze. Czapka posiada doszyty nausznik z polaru, który w zależności od warunków atmosferycznych może być wysunięty lub schowany do wewnątrz. Czapkę zimową nosi się prosto nałożoną na głowę. Dolna krawędź czapki powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi.
5.  9
 Czapka zimowa kontrterrorysty jest typu sportowego i jest wykonana z dzianiny w kolorze czarnym. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę.
6.  10
 Furażerka jest w kolorze ciemnogranatowym. Furażerkę nosi się lekko przechyloną w kierunku prawego ucha.
§  6. 
1.  11
 Guziki zewnętrzne do przedmiotów umundurowania z wizerunkiem orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej są wykonane z metalu w kolorze starego srebra.
2. 
Guziki wewnętrzne kryte są wykonane bez wizerunku orła.
§  7. 
1.  12
 Kurtka gabardynowa wyjściowa jest w kolorze granatowym, jednorzędowa, z wykładanym kołnierzem i wykładanymi klapami, zapinana z przodu na cztery guziki. Rękawy kurtki są gładkie. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na przodzie kurtki są cztery kieszenie, po dwie na górze i na dole. Górne kieszenie są naszyte, a dolne są cięte z naszytymi patkami, zapinane na guziki. Długość kurtki powinna być taka, aby w pozycji siedzącej jej dolna krawędź sięgała do płaszczyzny siedzenia, a krawędź rękawów - do nasady kciuka. Kurtkę nosi się z koszulą wyjściową i krawatem.
2.  13
 (uchylony).
3.  14
 Kurtka służbowa letnia jest w kolorze ciemnogranatowym. Kurtka jest zapinana na zamek błyskawiczny kryty podwójną plisą zapinaną na napy. Kurtka posiada dopinany na zamek błyskawiczny kaptur z daszkiem. W szwach bocznych kurtki znajdują się rozcięcia zapinane na zamek błyskawiczny, przystosowane do wkładania i wyjmowania broni służbowej. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na lewej i prawej piersi wszyte są kieszenie wpuszczane, zapinane na zamki błyskawiczne, przykryte karczkiem stanowiącym patki kieszeni. Dół patek jest wykończony wypustką odblaskową w kolorze srebrnym. Na dole kurtki umieszczone są symetrycznie kieszenie wpuszczane z patkami zapinanymi taśmą przyczepną. Patki są wykończone taśmą wypustową odblaskową w kolorze srebrnym. Na lewym rękawie, w górnej części, naszyta jest kieszeń z mieszkami i klapką zapinaną taśmą przyczepną. Na plecach i na patce górnej lewej kieszeni umieszczony jest odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał.
4.  15
 Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polaru jest w kolorze ciemnogranatowym. Kurtka jest zapinana na zamek błyskawiczny, kryty podwójną plisą zapinaną na napy. Kurtka posiada dopinany na zamek błyskawiczny kaptur z daszkiem. W szwach bocznych kurtki znajdują się rozcięcia zapinane na zamek błyskawiczny, przystosowane do wkładania i wyjmowania broni służbowej. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Na lewej i prawej piersi są naszyte kieszenie nakładane z patką, zapinane taśmą przyczepną. Dół patek jest wykończony wypustką odblaskową w kolorze srebrnym. Na dole przodu kurtki są naszyte dwie kieszenie nakładane z patkami zapinanymi na napy. Na lewym rękawie pomiędzy łokciem a barkiem jest naszyta kieszeń nakładana z patką zapinaną taśmą przyczepną, z wykończeniem wypustką odblaskową. Na plecach i patce lewej górnej kieszeni umieszczony jest odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Na patkach kieszeni i dole kurtki są przyszyte od wewnątrz listwy z taśmami odblaskowymi, które po odpięciu zwiększają widoczność policjanta. Ocieplacz z polaru posiada naszyte naramienniki i może stanowić samodzielny element umundurowania. Ocieplacz po odpięciu rękawów może być używany jako kamizelka.
5.  16
 (uchylony).
6.  17
 (uchylony).
7.  18
 Kurtki, o których mowa w ust. 3 i 4, stanowią element ubioru służbowego oraz ubioru ćwiczebnego policjanta.
8.  19
 Kurtka ochronna jest w kolorze granatowym, z kołnierzem typu stójka, zapinana z przodu na zamek błyskawiczny. Na przodzie kurtki, na dole, są dwie wpuszczane kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. W górnej części rękawów są naszyte kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. Z tyłu kurtki i na lewej górnej części przodu kurtki jest umieszczony odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Bezpośrednio nad napisem "POLICJA" umieszczonym na przodzie kurtki jest naszyta taśma przyczepna, na której nosi się oznaczenie stopnia.
§  8. 
1. 
Kamizelka ostrzegawcza jest wykonana z dzianiny z elementami odblaskowymi w kolorze żółtym, zapinana z przodu na klamrę zaciskową. Na górnej części pleców jest naszyty duży napis "POLICJA" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle. Dopuszcza się uzupełnienie napisu o drugi człon z nazwą specjalizacji lub funkcji. Na górnym lewym przodzie jest naszyty napis "POLICJA" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle, na prawym górnym przodzie - pas z taśmy odblaskowej. W dolnej części kamizelki na całym obwodzie są dwa pasy z taśmy odblaskowej.
2. 
Kamizelkę, o której mowa w ust. 1, nosi się na przedmiotach umundurowania służbowego i ćwiczebnego w trakcie wykonywania zadań na drogach, w celu poprawienia widoczności policjanta.
3. 
Kamizelkę, o której mowa w ust. 1, można nosić na przedmiotach umundurowania służbowego i ćwiczebnego w trakcie wykonywania zadań innych niż wymienione w ust. 2, w celu poprawienia widoczności policjanta.
4. 
Dopuszcza się noszenie przez policjanta kamizelki, o której mowa w ust. 1, do ubioru cywilnego podczas wykonywania zadań służbowych.
§  9. 
1.  20
 Koszula służbowa i koszula służbowa letnia są w kolorze ciemnogranatowym. Na lewym rogu kołnierzyka znajduje się napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, haftowany metodą mechaniczną. Na ramionach koszul są umieszczone naramienniki. Na przodach koszul są naszyte dwie nakładane kieszenie z patkami zapinanymi na guzik. Nad lewą kieszenią jest umieszczony odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Koszule nosi się bez krawata, z rozpiętym górnym guzikiem.
2.  21
 Koszula wyjściowa jest w kolorze białym. Do kurtki wyjściowej nosi się koszulę z krawatem, tak aby górna krawędź kołnierzyka wystawała nieco ponad kołnierz kurtki.
3. 
Koszulę wyjściową letnią w kolorze białym nosi się z krawatem. Na ramionach koszuli są umieszczone naramienniki. Na przodach koszuli są naszyte nakładane dwie kieszenie z patkami. Dopuszcza się noszenie spinki do krawata w kolorze srebrnym.
4. 
Koszulka polo z krótkim rękawem jest w kolorze ciemnogranatowym. Kołnierzyk jest wykonany z dzianiny bawełnianej, zapięcie na 3 guziki. Na ramionach są umieszczone naramienniki. Z przodu po lewej stronie jest naszyta kieszeń zewnętrzna z patką zapinaną na guzik. Na plecach, nad patką kieszeni i na obu rękawach znajduje się napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
5. 
Koszulka z krótkim rękawem T-shirt jest wykonana z dzianiny bawełnianej w kolorze ciemnogranatowym. Na plecach, obu rękawach i na wysokości odpowiadającej lewej górnej kieszeni jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
6.  22
 (uchylony).
§  10. 
Krawat w kolorze granatowym nosi się wiązany podwójnym węzłem. Węzeł powinien ściśle przylegać do kołnierzyka koszuli.
§  11.  23
 (uchylony).
§  11a.  24
 Kombinezon kontrterrorysty w kolorze czarnym jest wykonany z tkaniny trudnopalnej. Kombinezon jest zapinany z przodu na dwa zamki błyskawiczne, kryte plisą, które są wszyte wzdłuż całej długości kombinezonu i na dole każdej nogawki są zakończone zapięciem na taśmę przyczepną. Do kombinezonu jest dopinany kaptur. Rękawy i nogawki kombinezonu są wykończone patkami pozwalającymi na regulowanie ich obwodu. Na piersiach kombinezonu i na jego nogawkach, na wysokości ud, są naszyte skośnie kieszenie z patkami zapinanymi taśmą przyczepną. Na rękawach, między łokciem a barkiem, są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi taśmą przyczepną. Z boku kieszeni jest wszyty zamek błyskawiczny. W pasie kombinezonu jest wszyta guma, umożliwiająca dopasowanie kombinezonu do sylwetki.
§  12.  25
 Mundur ćwiczebny jest dwuczęściowy, w kolorze ciemnogranatowym. Bluza ćwiczebna jest zapinana na guziki, kryte plisą. Kołnierz typu stójka jest zapinany taśmą przyczepną. Na ramionach bluzy są umieszczone naramienniki. W górnej części przodów bluzy są naszyte skośnie kieszenie z patkami zapinanymi taśmą przyczepną oraz kryte kieszenie zapinane na suwak. Na rękawach, między łokciem a barkiem, są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi taśmą przyczepną. Z boku kieszeni jest wszyty zamek błyskawiczny. Na plecach bluzy i patkach kieszeni rękawów jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Bluzę nosi się wyłożoną na spodnie ćwiczebne albo włożoną do nich. Spodnie ćwiczebne mają proste nogawki. Na dole spodni jest wszyta taśma umożliwiająca regulację ich obwodu. Spodnie mają dwie boczne, skośne kieszenie wpuszczane. Na bokach nogawek, w ich górnej części, są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na guziki. Na patkach znajduje się napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Spodnie mają szelki przypinane na guziki. Spodnie ćwiczebne nosi się wyłożone na buty.
§  13. 
1. 
Obuwie jest koloru czarnego. Wierzchy obuwia nie mogą być ozdobnie wyszywane, wytłaczane ani dziurkowane.
2. 
Półbuty męskie wyjściowe są z przodu sznurowane.
3. 
Półbuty służbowe są sznurowane. Cholewki półbutów są zakończone kołnierzem, wypełnionym pianką, a podeszwy półbutów są antypoślizgowe.
4. 
Trzewiki służbowe, z cholewkami okrywającymi do połowy łydki nóg, są z przodu sznurowane.
5. 
Trzewiki-botki ocieplane męskie, z cholewkami okrywającymi kostki nóg, są zapinane na zamki błyskawiczne umieszczone w bokach cholewek od wewnętrznych stron nóg.
6. 
Półbuty damskie wyjściowe są bez zapięcia. Obcas typu "słupek" powinien mieć wysokość od 5 do 7 cm.
7. 
Trzewiki-botki ocieplane damskie, z cholewkami okrywającymi kostki nóg, są zapinane na zamki błyskawiczne umieszczone w bokach cholewek od wewnętrznych stron nóg.
8. 
Buty z wysokimi cholewami są bez zapięcia.
9.  26
 Trzewiki specjalne są z cholewkami i są z przodu sznurowane. Podeszwa trzewików jest dostosowana do poruszania się w różnych warunkach terenowych i klimatycznych.
§  14. 
( 27 )
1.  28
 Płaszcz wyjściowy całoroczny jest w kolorze granatowym, jednorzędowy, z wykładanym kołnierzem i wykładanymi klapami, zapinany z przodu na cztery guziki. Rękawy płaszcza są gładkie. Na ramionach płaszcza są umieszczone naramienniki. Z tyłu płaszcza jest wszyty pasek, którego długość jest regulowana, co umożliwia dopasowanie płaszcza do sylwetki. Odległość od podłoża do dolnej krawędzi płaszcza powinna wynosić, w zależności od wzrostu, 42-52 cm. Dolna granica odległości odnosi się do niskiego wzrostu, a górna - do wysokiego. Rękawy płaszcza powinny zakrywać rękawy kurtki, nie sięgając przy opuszczonej ręce dalej niż do nasady palców dłoni. Płaszcz wyjściowy całoroczny nosi się do ubioru wyjściowego.
2.  29
 (uchylony).
§  15.  30
1. 
Pas główny jest w kolorze czarnym. Pas jest wykonany z tkaniny syntetycznej i składa się z dwóch elementów: pasa właściwego i pasa wewnętrznego, który zapobiega przesuwaniu się elementów wyposażenia umieszczonych na pasie właściwym. Pas główny nosi się:
1)
w podtrzymywaczach spodni:
a)
służbowych:
letnich do trzewików,
letnich do półbutów,
zimowych,
b)
ćwiczebnych - przy występowaniu z koszulką z krótkim rękawem T-shirt, koszulką polo z krótkim rękawem oraz z bluzą ćwiczebną włożoną do spodni ćwiczebnych,
c)
wyjściowych - przy występowaniu w koszuli wyjściowej letniej;
2)
w podtrzymywaczach spódnicy - przy występowaniu w koszuli wyjściowej letniej;
3)
na mundurze ćwiczebnym - przy występowaniu w mundurze ćwiczebnym z bluzą ćwiczebną wyłożoną na spodnie ćwiczebne.
2. 
Policjanci, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo w komórkach organizacyjnych, właściwych do spraw ruchu drogowego, noszą do ubioru służbowego i wyjściowego z koszulą wyjściową letnią pas główny skórzany w kolorze białym.
3. 
Dopuszcza się noszenie ubioru ćwiczebnego bez pasa głównego podczas przebywania na terenie jednostki organizacyjnej Policji.
§  16. 
Półgolf jest w kolorze ciemnogranatowym. Na ściągaczu pod szyją jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą haftu komputerowego. Półgolf jest przeznaczony do użytkowania w okresie jesienno-zimowym jako ocieplenie pod kurtkę lub sweter.
§  17. 
Rajstopy damskie są koloru beżowego.
§  18. 
Rękawiczki skórzane letnie i zimowe są koloru czarnego. Rękawiczki zimowe są ocieplane.
§  19. 
1. 
Spodnie służbowe letnie do półbutów są w kolorze ciemnogranatowym. Nogawki spodni są szerokie i proste. W przednich częściach nogawek znajdują się kieszenie boczne (skośne) wpuszczane, a z tyłu kieszeń wpuszczana z wypustką zapinaną na guzik. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości jest wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym.
2. 
Spodnie służbowe letnie do trzewików są w kolorze ciemnogranatowym. Na dole spodni jest wszyta patka umożliwiająca regulację szerokości dołu nogawek. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości spodni jest wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym. W przedniej części spodni na wysokości kolan znajdują się wzmocnienia z tkaniny zasadniczej. Na bokach nogawek są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na napy. Na patkach jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
3. 
Spodnie służbowe zimowe są w kolorze ciemnogranatowym. Spodnie mają odpinaną podpinkę. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości jest wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym. Na bokach nogawek są naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na napy. Na patkach jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
4.  31
 Spodnie wyjściowe są w kolorze granatowym. W przednich częściach nogawek spodni są boczne kieszenie. W prawej tylnej części nogawki jest cięta kieszeń zapinana na guzik. W pasek spodni są wszyte podtrzymywacze. Po bokach paska są naszyte ściągacze zapinane na guzik. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości spodni są naszyte lampasy w kolorze ciemnoniebieskim o szerokości 2,5 cm - dla oficerów Policji albo wszyte wypustki w kolorze ciemnoniebieskim - dla szeregowych Policji, podoficerów Policji i aspirantów Policji. Długość spodni powinna być taka, aby dolna krawędź nogawek z tyłu sięgała 2-2,5 cm powyżej obcasa.
5. 
Spodnie wyjściowe generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji mają przy bocznych szwach naszyte lampasy o szerokości 2,5 cm każdy i wypustki w kolorze ciemnoniebieskim. Dolna krawędź nogawek powinna sięgać 2-2,5 cm powyżej obcasa.
6. 
Spodnie noszone do butów z cholewami - bryczesy, dla generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji, są w kolorze ciemnogranatowym. Przy bocznych szwach są naszyte lampasy o szerokości 2,5 cm każdy i wypustki w kolorze ciemnoniebieskim.
6a.  32
 Spodnie ochronne są w kolorze granatowym. W przednich częściach nogawek, na wysokości ud, są naszyte kieszenie. Prawa kieszeń jest zapinana na zamek błyskawiczny. Na lewej kieszeni jest patka zapinana na taśmę przyczepną, na której jest napis "POLICJA" w kolorze srebrnym. W górnej części nogawek są skośne kieszenie cięte, zapinane na zamek błyskawiczny. Na dole nogawek, wzdłuż szwów bocznych, jest wszyty zamek błyskawiczny, który służy do zwiększenia obwodu nogawki. W pasek spodni są wszyte podtrzymywacze. Z tyłu spodni pasek jest szerszy i ma wszytą od wewnątrz tkaninę termostabilizacyjną.
7.  33
 Spódnica jest w kolorze ciemnogranatowym, o prostym kroju z rozcięciem z tyłu o długości do 15 cm od dolnej jej krawędzi. Dolna krawędź spódnicy powinna sięgać między 5 cm powyżej kolan a 5 cm poniżej kolan. W pasek spódnicy są wszyte podtrzymywacze. Policjant-kobieta nosi spódnicę do ubioru wyjściowego.
8.  34
 Spódnica dla policjanta-kobiety w stopniu generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji ma naszyte wzdłuż bocznych szwów po dwa lampasy o szerokości 2,5 cm każdy oraz wypustki, w kolorze ciemnoniebieskim.
§  20. 
Sweter w kolorze ciemnogranatowym jest wykonany z dzianiny, wzmocniony tkaniną na barkach i łokciach. Z tej samej tkaniny są naszyte naramienniki oraz kieszeń z patką na lewej piersi. Na patce jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym. Sweter nosi się wyłożony na pas do ubioru służbowego. W okresie zimowym może być noszony jako element ocieplający pod okrycia wierzchnie.
§  21. 
Szalik letni i zimowy w kolorze ciemnoniebieskim nosi się pod płaszczem, tak aby jego górna krawędź wystawała nieco ponad kołnierz. W zależności od warunków atmosferycznych szalik zimowy może zakrywać całkowicie odsłoniętą część piersi między klapami płaszcza.
§  22. 
Skarpetki letnie i zimowe są koloru czarnego lub ciemnogranatowego.
§  23. 
1.  35
 Sznur galowy jest koloru srebrnomatowego. Nosi się go na prawym ramieniu, przypinając do guzika przyszytego w tym celu pod naramiennikiem kurtki wyjściowej.
2. 
Sznur galowy generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji składa się z:
1)
pojedynczego sznura w kształcie pętli przewieszonego przez ramię pod naramiennikiem i ułożonego pionowo pod pachą rękawa;
2)
splecionego odcinka w formie warkocza z dwoma pojedynczymi sznurkami po obu jego stronach, zakończonego metalowym wisiorkiem, ułożonego na prawym przodzie kurtki wyjściowej i przypiętego do drugiego od góry guzika przodu;
3)
splecionego odcinka w formie warkocza zakończonego metalowym wisiorkiem, przewieszonego od naramiennika przez tył kurtki wyjściowej pod prawą pachę rękawa i przypiętego na górny guzik przodu.
3. 
Sznur galowy oficera starszego Policji i oficera młodszego Policji składa się z:
1)
pojedynczego sznura w kształcie pętli przewieszonego przez ramię pod naramiennikiem i ułożonego pionowo pod pachą rękawa;
2)
splecionego odcinka w formie warkocza z jednym pojedynczym sznurkiem na dole warkocza, zakończonego metalowym wisiorkiem, ułożonego na prawym przodzie kurtki wyjściowej i przypiętego do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
4. 
Sznur galowy aspiranta Policji tworzy spleciony odcinek w formie warkocza i ułożony przy nim jeden pojedynczy sznurek, zakończony metalowym wisiorkiem i przypięty do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
5. 
Sznur galowy podoficera Policji tworzy spleciony odcinek w formie warkocza zakończony metalowym wisiorkiem, przypięty do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
6.  36
 (uchylony).
7.  37
 (uchylony).

Dystynkcje i znaki identyfikacyjne policjantów

§  24. 
Policjanci na ubiorach umundurowania oraz na nakryciach głowy noszą dystynkcje i znaki identyfikacyjne.
§  25.  38
1. 
Dystynkcje na ubiorach umundurowania są w kolorze srebrnym, haftowane mechanicznie na nasuwkach w kolorze granatowym.
2. 
Dopuszcza się dystynkcje haftowane - ręcznie bajorkiem albo mechanicznie - bezpośrednio na naramiennikach ubioru wyjściowego.
3. 
Wzory dystynkcji określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  26. 
1. 
Dystynkcje umieszcza się na:
1)
naramiennikach:
a)
kurtki:
służbowej letniej,
służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru,
gabardynowej wyjściowej,
39
 (uchylony),
40
 (uchylony),
b)
płaszcza wyjściowego całorocznego,
c) 41
 (uchylona),
d)
swetra służbowego,
e)
koszuli:
służbowej,
służbowej letniej,
wyjściowej letniej,
f)
koszulki polo z krótkim rękawem,
g)
ocieplacza z polaru,
h) 42
 bluzy ćwiczebnej,
i) 43
 kurtki 3/4 z podpinką;
1a) 44
 taśmie przyczepnej kurtki ochronnej;
2)
taśmie otokowej czapki gabardynowej;
3) 45
 berecie noszonym przez policjanta Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego Policji i komórki organizacyjnej właściwej do spraw minersko-pirotechnicznych.
2.  46
 Na otoku czapki gabardynowej:
1)
oficerowie starsi Policji noszą dwa galony o szerokości 5 mm, umieszczone jeden nad drugim, z których jeden jest naszyty na taśmę otokową w jej górnej części;
2)
oficerowie młodsi Policji noszą jeden galon o szerokości 5 mm, naszyty na taśmę otokową w jej górnej części.
3.  47
 Policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji i komórek organizacyjnych właściwych do spraw minersko-pirotechnicznych noszą dystynkcje na beretach w następujący sposób:
1)
podoficerowie Policji i aspiranci Policji noszą takie same dystynkcje jak na taśmie otokowej czapki gabardynowej;
2)
oficerowie młodsi Policji noszą jeden pasek na lewej stronie beretu, o długości 3 cm i o szerokości 5 mm, umieszczony pod kątem 45° w stosunku do dolnej krawędzi beretu, oraz odpowiednią ilość gwiazdek w zależności od posiadanego stopnia; gwiazdki rozmieszcza się w linii prostej nad środkiem paska - prostopadle do jego położenia; pierwszą gwiazdkę umieszcza się w odległości 5 mm od paska do podstawy jej ramion, drugą i następne w odległości 5 mm od wierzchołka ramienia pierwszej gwiazdki do kąta własnego ramion drugiej gwiazdki;
3)
oficerowie starsi Policji noszą dwa paski o długości 3 cm i szerokości 5 mm w odstępie 4 mm oraz odpowiednią ilość gwiazdek, w zależności od posiadanego stopnia; sposób rozmieszczania pasków i gwiazdek jest taki sam jak dla oficerów młodszych Policji.
§  27.  48
1. 
Na nakryciach głowy policjanta, o których mowa w § 4 i § 5 ust. 1, 2, 4 i 6, znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej z napisem "POLICJA", zwany dalej "wizerunkiem orła z napisem "POLICJA" ", w kolorze srebrnym, umieszczony na wstędze w kolorze ciemnoniebieskim, który jest:
1)
wykonany z metalu - na czapce gabardynowej;
2)
haftowany mechanicznie - na czapce służbowej letniej, czapce służbowej zimowej, berecie i furażerce.
2. 
Wzór wizerunku orła z napisem "POLICJA" jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§  28. 
1. 
Znakami identyfikacyjnymi policjanta są:
1)
znak identyfikacji indywidualnej;
2)
znak identyfikacji imiennej;
3)
znak rodzaju służby Policji;
4) 49
 (uchylony);
5)
napis "POLICJA";
6) 50
 znak korpusu Policji;
7) 51
 znak przynależności państwowej.
2.  52
 Znak identyfikacji indywidualnej ma postać metalowej gwiazdy składającej się z ośmiu pęków promieni mieszczącej się w kole o średnicy 76 mm, w kolorze srebrnym, a w jego górnej części jest umieszczony napis "POLICJA", natomiast w dolnej - wstęga w kolorze ciemnoniebieskim, na której znajduje się numer identyfikacyjny policjanta wyrażony cyframi arabskimi. Nosi się go na środku lewej górnej kieszeni ubioru służbowego i ćwiczebnego, z wyjątkiem okoliczności występowania w pododdziale zwartym.
3.  53
 Znak identyfikacji imiennej, obejmujący pierwszą literę imienia oraz nazwisko policjanta, w postaci:
1)
metalowej tabliczki w kształcie prostokąta o szerokości 13 mm i długości 80-100 mm, w kolorze granatowym z obramowaniem w kolorze starego srebra, na której są litery, o wysokości 5 mm i grubości 1 mm, oraz kropka w kolorze starego srebra, z zapięciem umożliwiającym przyleganie do tkaniny wierzchniej,
2) 54
 taśmy przyczepnej w kształcie prostokąta o szerokości 25 mm i długości 130 mm, w kolorze granatowym, na której znajdują się litery o wysokości 8,5 mm i grubości 1 mm oraz kropka w kolorze srebrnym haftowane mechanicznie

- nosi się na elementach umundurowania, z wyjątkiem gdy policjanci występują w pododdziale zwartym, kompanii reprezentacyjnej Policji i kompanii honorowej Policji.

3a.  55
 Znak identyfikacji imiennej w postaci:
1)
metalowej tabliczki - nosi się na kurtce gabardynowej wyjściowej, koszuli wyjściowej letniej, koszuli służbowej i koszuli służbowej letniej - bezpośrednio nad prawą górną kieszenią;
2)
taśmy przyczepnej - nosi się na:
a)
bluzie ćwiczebnej - nad prawą górną kieszenią,
b)
koszulce polo z krótkim rękawem - po prawej stronie na wysokości odpowiadającej położeniu lewej górnej kieszeni,
c)
kurtce służbowej letniej oraz na kurtce służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru - na patce prawej górnej kieszeni,
d)
kurtce ochronnej oraz na ocieplaczu z polaru, jeśli występuje on jako samodzielny element ubioru służbowego - po prawej stronie na wysokości odpowiadającej napisowi "POLICJA" znajdującemu się po lewej stronie,
e)
swetrze służbowym - po prawej stronie na wysokości odpowiadającej położeniu lewej górnej kieszeni.
4.  56
 (uchylony).
4a.  57
 Na ubiorze służbowym i ćwiczebnym policjant nosi znak identyfikacji indywidualnej lub znak identyfikacji imiennej.
5.  58
 Znak rodzaju służby Policji w postaci naszywki w kształcie rombu o wymiarach 104 x 70 mm, w kolorze granatowym, na którym jest obramowanie w kolorze srebrnym oraz umieszczony centralnie symbol ustalony dla danego rodzaju służby Policji, haftowany mechanicznie, nosi się na lewym rękawie kurtki służbowej letniej, kurtki ochronnej i kurtki służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru.
6.  59
 (uchylony).
7.  60
 Znak identyfikacyjny "POLICJA" ma postać:
1)
naszywki w kształcie wycinka koła o szerokości 28 mm i długości 116 mm na górze i 90 mm na dole w kolorze granatowym z napisem "POLICJA" w kolorze srebrnym, haftowanym mechanicznie, znajdującej się na prawym rękawie kurtki gabardynowej wyjściowej i płaszcza wyjściowego całorocznego, w odległości 50 mm od wszycia kuli rękawa;
2)
napisu "POLICJA" w kolorze srebrnym wykonanego na elementach ubioru służbowego i mundurze ćwiczebnym.
7a.  61
 Znakiem korpusu Policji jest:
1)
wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej haftowany mechanicznie - dla policjantów w korpusie generałów Policji;
2)
naszywka w postaci:
a)
wężyka w kolorze srebrnym haftowanego mechanicznie na taśmie w kolorze granatowym - dla policjantów w korpusie generałów Policji,
b)
paska haftowanego mechanicznie na taśmie, w połowie załamanego pod kątem 105°, którego wierzchołek jest zwrócony do góry, w kolorze:
srebrnym, o szerokości 15 mm - dla policjantów w korpusie oficerów starszych Policji,
srebrnym, o szerokości 10 mm - dla policjantów w korpusie oficerów młodszych Policji,
ciemnoniebieskim i srebrnym, o szerokości 15 mm - dla policjantów w korpusie aspirantów Policji,
ciemnoniebieskim, o szerokości 15 mm - dla policjantów w korpusie podoficerów Policji,
ciemnoniebieskim, o szerokości 10 mm - dla policjantów w korpusie szeregowych Policji;
3)
patka czworokątna o wymiarach 35 x 50 mm w kolorze ciemnoniebieskim, na której znajduje się stylizowany liść palmy w kolorze srebrnym oraz obramowanie haftowane mechanicznie w kolorze srebrnym - dla policjantów w korpusie oficerów Policji albo ciemnoniebieskim - dla policjantów w korpusie aspirantów Policji, podoficerów Policji i szeregowych Policji.
7b.  62
 Znak korpusu Policji, o którym mowa w ust. 7a:
1)
pkt 1 i 3 - nosi się na kołnierzu kurtki gabardynowej wyjściowej;
2)
pkt 2 - nosi się na rękawach kurtki gabardynowej wyjściowej i płaszcza wyjściowego całorocznego, w odległości 8,5 cm od krawędzi rękawa.
7c.  63
 Znak przynależności państwowej w postaci naszywki w kolorach odpowiadających barwom Rzeczypospolitej Polskiej, o wymiarach 55 x 38 mm, nosi się na lewym rękawie kurtki gabardynowej wyjściowej i płaszcza wyjściowego całorocznego, w odległości 10 cm od wszycia kuli rękawa.
8.  64
 Wzory znaków identyfikacyjnych policjanta określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
9.  65
 Sposób umieszczenia na ubiorze policjanta znaków identyfikacyjnych policjanta jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia.

Zasady i sposób noszenia umundurowania oraz orderów, odznaczeń, medali i odznak

§  29.  66
1. 
Ubiór służbowy nosi się w czasie wykonywania obowiązków służbowych, z zastrzeżeniem § 32 ust. 1 pkt 2.
2. 
Policjanci, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo komórkach organizacyjnych, właściwych do spraw ruchu drogowego, oraz w jednostkach organizacyjnych Policji lub komórkach organizacyjnych, właściwych do spraw prewencji na wodach i terenach przywodnych, mogą nosić do ubioru służbowego czapkę gabardynową zamiast czapki letniej służbowej lub czapki zimowej służbowej.
3. 
Dopuszcza się noszenie przez policjantów spodni wyjściowych albo przez policjantów-kobiety spódnicy oraz:
1)
półbutów wyjściowych w zestawie ubioru służbowego z koszulą służbową, koszulą służbową letnią lub swetrem, w okresie letnim,
2)
trzewików-botków ocieplanych w zestawie ubioru służbowego w okresie zimowym - w czasie pełnienia służby w jednostkach organizacyjnych Policji, o których mowa w § 30 ust. 2, lub podczas wystąpień służbowych w charakterze przedstawiciela danej jednostki organizacyjnej Policji.
§  30. 
1. 
Ubiór wyjściowy nosi się:
1)
podczas wystąpień w charakterze przedstawiciela Policji na oficjalnych spotkaniach lub uroczystościach, jeżeli nie zachodzi konieczność występowania w ubiorze wyjściowym ze sznurem galowym;
2)
przy meldowaniu się przełożonym po przybyciu do nowej jednostki organizacyjnej Policji lub przed odejściem na inne stanowisko służbowe.
2. 
Policjanci mogą nosić ubiór wyjściowy bez sznura galowego w czasie pełnienia służby w:
1)
Komendzie Głównej Policji;
2) 67
 Akademii Policji w Szczytnie, szkole policyjnej i ośrodku szkolenia Policji, jeżeli nie występują w szyku i na placu ćwiczeń;
3)
jednostkach organizacyjnych Policji, jeżeli służbę pełnią w pomieszczeniach biurowych;
4) 68
 (uchylony).
§  31. 
1.  69
 Ubiór wyjściowy ze sznurem galowym z odznaczeniami, medalami i odznakami nosi się podczas:
1)
uroczystości w dniach świąt państwowych;
2)
uroczystości wręczania sztandarów, orderów i odznaczeń, zaprzysiężenia, mianowania na stopień lub ślubowania policjantów;
3) 70
 innych ważnych uroczystości na polecenie Komendanta Głównego Policji, Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie, komendanta szkoły policyjnej lub Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
2. 
Ubiór wyjściowy ze sznurem galowym, z baretkami orderów, odznaczeń i medali, gdy nie ma obowiązku noszenia pełnych odznak, oraz z innymi odznakami policjanci mogą nosić podczas:
1)
uroczystych przedstawień w teatrach, salach koncertowych i oficjalnych spotkań, jeżeli w tym zakresie nie zostały wydane inne polecenia;
2)
uroczystości rodzinnych oraz w innych okolicznościach, w których w środowisku cywilnym przyjęty jest zwyczajowo strój wieczorowy, jeżeli policjant występuje w umundurowaniu;
3)
uczestniczenia w uroczystościach pogrzebowych policjantów lub pracowników z udziałem policyjnych asyst honorowych.
3.  71
 Komendant Główny Policji, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie, komendant szkoły policyjnej i Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji mogą zarządzić noszenie ubioru wyjściowego ze sznurem galowym również w innych okolicznościach niż okoliczności określone w ust. 1.
§  32. 
1. 
Ubiór ćwiczebny nosi się:
1) 72
 na zajęciach realizowanych w ramach szkoleń zawodowych i doskonalenia zawodowego w jednostkach organizacyjnych Policji;
2) 73
 w czasie pełnienia służby - w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji "BOA" i samodzielnych pododdziałach kontrterrorystycznych Policji;
3)
w czasie wykonywania zadań o charakterze specjalnym na polecenie kierownika jednostki organizacyjnej Policji;
4)
w czasie szkolenia osób powołanych na ćwiczenia do jednostek organizacyjnych Policji.
1a.  74
 Dopuszcza się noszenie ubioru ćwiczebnego przez policjantów:
1)
pełniących służbę w:
a)
komórkach organizacyjnych właściwych do spraw:
patrolowych,
interwencyjnych,
patrolowo-interwencyjnych,
konwojowych,
b)
oddziałach prewencji Policji lub samodzielnych pododdziałach prewencji Policji,
c)
pomieszczeniach dla osób zatrzymanych;
2)
sprawujących opiekę nad psem służbowym;
3) 75
 w innych przypadkach niż wymienione w pkt 1 i 2, wynikających z potrzeb służby.
2.  76
 (uchylony).
§  33. 
Użytkowane przedmioty umundurowania powinny być należycie dopasowane, czyste i wyprasowane.
§  34.  77
1. 
Przedmioty umundurowania wchodzące w skład ubiorów, o których mowa w § 3, policjanci noszą, z uwzględnieniem okresu letniego trwającego od dnia 1 maja do dnia 31 października i okresu zimowego trwającego od dnia 1 listopada do dnia 30 kwietnia, zgodnie z zestawami przedmiotów umundurowania, stanowiącymi załącznik nr 9 do rozporządzenia.
2. 
Dopuszcza się noszenie przedmiotów umundurowania stosownie do warunków atmosferycznych, niezależnie od okresów wymienionych w ust. 1.
3. 
Decyzję w sprawie noszenia przedmiotów umundurowania stosownie do warunków atmosferycznych podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej Policji w stosunku do podległych funkcjonariuszy.
§  34a.  78
 Dopuszcza się noszenie umundurowania bez nakrycia głowy przez policjantów pełniących służbę:
1)
na stanowiskach rzeczników prasowych lub przez policjantów upoważnionych przez komendantów powiatowych, miejskich lub rejonowych Policji do wykonywania działalności prasowo-informacyjnej - w czasie udzielania informacji środkom masowego przekazu;
2)
z wykorzystaniem pojazdu służbowego - w czasie przebywania w pojeździe.
§  35. 
Dopuszcza się noszenie przez policjantów umundurowanych:
1)
okularów przeciwsłonecznych i zdrowotnych z przyciemnionymi szkłami;
2)
symbolu żałoby według zasad określonych w praktykowanym przez policjanta obrządku religijnym;
3)
oznaczeń specjalistycznych (specjalności zawodowych).
§  36. 
Zabrania się policjantom:
1)
noszenia przedmiotów umundurowania niezgodnie z obowiązującym zestawem przedmiotów umundurowania albo niezgodnie z ich przeznaczeniem;
2)
noszenia przedmiotów umundurowania o nieestetycznym wyglądzie lub o znacznym stopniu ich zużycia;
3)
noszenia przedmiotów umundurowania w połączeniu z przedmiotami ubioru cywilnego;
4)
samowolnego dokonywania przeróbek, poprawek i zniekształcania przedmiotów umundurowania.
§  37. 
Ordery, odznaczenia, medale i odznaki nosi się, z zastrzeżeniem § 39, na wstążkach na lewej stronie piersi od prawej do lewej strony, w kolejności określonej w przepisach ustanawiających order, odznaczenie, medal lub odznakę. Ordery i odznaczenia państw obcych nosi się w sposób określony przez te państwa, odpowiednio po orderach i odznaczeniach polskich.
§  38. 
Ordery i odznaczenia zawiesza się na wstążkach o długości 6-6,5 cm każda. Górna krawędź wstążek wszystkich orderów i odznaczeń powinna tworzyć równą linię poziomą.
§  39.  79
 Na kurtce gabardynowej wyjściowej ordery i odznaczenia nosi się na wysokości 3,5 cm powyżej klapy górnej kieszeni w następujący sposób:
1)
jeden order lub odznaczenie - nad środkiem kieszeni;
2)
od dwóch do czterech orderów lub odznaczeń - w jednym rzędzie bez przerw między wstążkami, z tym że przy trzech i więcej - wstążkę pierwszego orderu lub odznaczenia podkłada się do odpowiedniej szerokości niezbędnej do zachowania symetrii pod klapę kurtki;
3)
od pięciu do ośmiu orderów lub odznaczeń - w jednym rzędzie, tak aby zajęły szerokość czterech wstążek umieszczonych obok siebie, przy czym wstążkę drugiego orderu lub odznaczenia i kolejnych orderów lub odznaczeń podkłada się częściowo pod wstążkę poprzedniego orderu lub odznaczenia;
4)
powyżej ośmiu orderów lub odznaczeń - umieszcza się tylko w dwóch rzędach maksymalnie po sześć w rzędzie,

tak aby górny rząd krył wstążki dolnego rzędu w całości, a odznaczenia dolnego rzędu - do połowy.

§  40. 
1.  80
 Odznaki policyjne nosi się w następujący sposób:
1)
"Zasłużony Policjant" - na lewej stronie piersi, po orderach, medalach i odznaczeniach nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Medalu za Zasługi dla Policji;
2)
"Absolwent Szkoły" - na środku prawej górnej kieszeni kurtki wyjściowej;
3)
"Instruktor Wyszkolenia Policyjnego" - na prawej górnej kieszeni kurtki wyjściowej;
4)
"Policyjna Odznaka Sprawności Fizycznej" - na prawym brzegu patki prawej górnej kieszeni kurtki wyjściowej;
5)
zwycięzcy konkursu lub turnieju z wiedzy i sprawności zawodowej - centralnie między wyłogiem a wszyciem rękawa kurtki wyjściowej, 5 cm nad górną krawędzią lewej górnej kieszeni, w taki sposób, aby oś podłużna odznaki tworzyła z tą krawędzią kąt 60°;
6)
"Pilot Lotnictwa Policji" - centralnie między wyłogiem a wszyciem rękawa kurtki wyjściowej, na wysokości wycięcia wyłogu na lewej stronie piersi, lub centralnie nad lewą kieszenią koszuli wyjściowej letniej;
7)
"Mechanik Lotnictwa Policji" - centralnie między wyłogiem a wszyciem rękawa kurtki wyjściowej, na wysokości wycięcia wyłogu na lewej stronie piersi, lub centralnie nad lewą kieszenią koszuli wyjściowej letniej;
8)
"Skoczek Spadochronowy Policji" - centralnie między wyłogiem a wszyciem rękawa kurtki wyjściowej, na wysokości wycięcia wyłogu na lewej stronie piersi, lub centralnie nad lewą kieszenią koszuli wyjściowej letniej;
9) 81
 "Odznaka Honorowa Służby Kontrterrorystycznej" - centralnie między wyłogiem a wszyciem rękawa kurtki wyjściowej, 6 cm nad górną krawędzią prawej górnej kieszeni, lub centralnie nad prawą kieszenią koszuli wyjściowej letniej, 6 cm nad jej górną krawędzią.
2.  82
 (uchylony).
3.  83
 Spośród odznak, o których mowa w ust. 1 pkt 3, 4 i 8, nosi się odznakę najwyższego stopnia, a w przypadku posiadania przez policjanta więcej niż jednej odznaki, o której mowa w ust. 1 pkt 5, nosi się jedną, w zależności od uznania policjanta.
4.  84
 Oznaki szkolne noszą słuchacze Akademii Policji w Szczytnie - na naramiennikach kurtek i płaszczy. Oznaką szkolną jest naramiennik obszyty dookoła, z wyjątkiem wszycia przy rękawie, sznurkiem plecionym koloru srebrnomatowego o średnicy 3 mm.
§  41. 
Odznaki inne niż wymienione w § 40 ust. 1 nosi się w sposób określony w przepisach ustanawiających te odznaki.
§  42. 
1. 
Na prawej górnej kieszeni kurtki policjant może nosić, z zastrzeżeniem ust. 2, najwyżej dwie odznaki, w następujący sposób:
1)
jedną odznakę - na środku między guzikiem klapy a dolną krawędzią prawej górnej kieszeni;
2)
dwie odznaki - rozmieszczone na środku wysokości między guzikiem klapy a dolną krawędzią prawej kieszeni w jednej linii poziomej, w odstępie 3 cm; jeżeli jedna z odznak ma kształt wydłużony poziomo, to odznaki nosi się na środku kieszeni w linii pionowej, przy czym odznakę wydłużoną nosi się tuż pod odznaką pierwszą.
2. 
W zależności od uznania policjanta i okoliczności można nosić jedną wybraną odznakę organizacji społecznych, zawodowych lub sportowych na klapie prawej górnej kieszeni, na wysokości guzika, na środku lewej połowy klapki. Jeżeli wielkość odznaki organizacji społecznych przekroczy wymiary 3,5 cm x 3,5 cm, nosi się ją w sposób określony w ust. 1 pkt 1.
§  43. 
1. 
W przypadkach gdy nie ma obowiązku noszenia orderów, odznaczeń, medali i odznak, nosi się ich baretki wykonane ze wstążki barwy przewidzianej dla danego orderu, odznaczenia, medalu lub odznaki. Długość baretki równa się szerokości wstążki stosowanej w najniższej klasie danego orderu lub odznaczenia. Szerokość baretki wynosi 8 mm. Baretki nakłada się na podkładkę sukienną koloru czarnego. Podkładka powinna być o 2 mm dłuższa i szersza od baretki.
2. 
Policjanci noszą baretki wszystkich orderów i odznaczeń nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kolejności określonej w przepisach ustanawiających dany order lub odznaczenie. W odniesieniu do pozostałych nosi się baretki każdego odznaczenia, medalu lub odznaki najwyższego stopnia.
3.  85
 Baretki nosi się na kurtce gabardynowej wyjściowej nad lewą górną kieszenią, od prawej do lewej strony w linii poziomej.
4. 
W jednym rzędzie nosi się nie więcej niż trzy baretki umieszczone obok siebie bez przerw między nimi. Dolny rząd baretek powinien być umieszczony bezpośrednio nad klapą górnej kieszeni kurtki wyjściowej, przy czym:
1)
pojedynczą baretkę umieszcza się symetrycznie nad środkiem kieszeni;
2)
od dwóch do trzech baretek umieszcza się w jednym rzędzie obok siebie symetrycznie nad środkiem kieszeni;
3)
więcej niż trzy baretki umieszcza się w dwóch lub więcej rzędach bezpośrednio jeden pod drugim, w każdym rzędzie po trzy baretki:
a)
w rzędzie dolnym mniej niż trzy baretki nosi się w taki sposób, aby znajdowały się one pod środkiem bezpośredniego rzędu górnego,
b)
gdy klapa kurtki zakrywa całkowicie pierwszą baretkę najwyższego orderu lub odznaczenia górnego rzędu, wówczas nosi się w tym rzędzie tylko dwie baretki umieszczone w taki sposób, aby były one widoczne.
5. 
Baretki nosi się do wysokości kołnierza z wyłogiem (wycięcia), przy czym w przypadku posiadania ponad sześciu rzędów baretek - dwa dolne rzędy mogą być wykonane z czterech i więcej baretek do całkowitego wypełnienia przestrzeni nad klapą lewej górnej kieszeni a wyłogiem. Lewą krawędź zestawu baretek, składającego się z sześciu i więcej rzędów, należy umieszczać ukosem - równolegle do wszycia rękawa, przy czym każdy rząd baretek powinien być wysunięty o 1-1,5 mm w stosunku do poprzedniego.
6.  86
 (uchylony).

Normy umundurowania

§  44. 
Policjanci są obowiązani do posiadania kompletu umundurowania zapewniającego wykonywanie obowiązków służbowych.
§  45. 
1. 
Policjanci otrzymują umundurowanie i rozliczani są z przedmiotów umundurowania, zgodnie z normami umundurowania.
2.  87
 Normy umundurowania określa załącznik nr 10 do rozporządzenia.
3.  88
 Policjant otrzymuje znak identyfikacji imiennej, o którym mowa w § 28 ust. 1 pkt 2, również po zmianie imienia lub nazwiska.
§  46.  89
 Przedmioty umundurowania ubioru służbowego i wyjściowego policjantów mianowanych na stałe nie podlegają zwrotowi, z zastrzeżeniem § 50 ust. 1.
§  47.  90
 Przedmioty umundurowania ubioru wyjściowego i służbowego wydane policjantom mianowanym na okres służby przygotowawczej oraz przedmioty ubioru służbowego wydane policjantom mianowanym na okres służby kandydackiej podlegają zwrotowi, z wyłączeniem przedmiotów wydawanych jednorazowo, półgolfu i obuwia.
§  48. 
1. 
Policjantom można wydać na połowę okresu używalności używane przedmioty umundurowania, jeżeli posiadają one wartość użytkową.
2. 
Policjantom można wydać przedmioty umundurowania przed upływem okresu ich używalności w przypadku:
1)
utraty wartości użytkowej przedmiotu lub jego utraty powstałej z przyczyn niezależnych od policjanta:
a)
w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych lub wypadkiem losowym,
b)
wskutek stwierdzonych wad produkcyjnych;
2)
utraty wartości użytkowej przedmiotu lub jego utraty powstałej z winy policjanta;
3)
innym niż określony w pkt 1 i 2 - po uiszczeniu jego wartości według cen detalicznych obowiązujących w dniu wydania nowego przedmiotu.
3. 
Policjantom wydaje się nowe umundurowanie lub jego część:
1)
bezpłatnie, z przyjęciem okresu używalności od dnia jego wydania, na podstawie raportu policjanta zaopiniowanego przez kierownika komórki organizacyjnej, w której policjant pełni służbę, w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1;
2)
odpłatnie, w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 2, po wpłaceniu równowartości według ceny detalicznej obowiązującej w dniu wydania umundurowania, pomniejszonej o stopień amortyzacji wydanego uprzednio przedmiotu.
4. 
Policjantom, którzy na podstawie odrębnych przepisów mogą w czasie służby nosić ubranie cywilne, w przypadku utraty przedmiotu lub jego wartości użytkowej można, zgodnie z zasadą określoną w ust. 3 pkt 1, wypłacić równowartość pieniężną odpowiadającego mu przedmiotu umundurowania, obliczoną według aktualnej ceny detalicznej.
§  49. 
1. 
Okres używalności przedmiotów umundurowania wydawanych w naturze liczy się od dnia ich wydania policjantowi.
2.  91
 Okres używalności dystynkcji, wizerunku orła z napisem "POLICJA" oraz znaków identyfikacyjnych policjanta, o których mowa w § 28 ust. 1 pkt 3 i 5-7, jest równy okresowi używalności przedmiotów umundurowania, do których zostały one wydane.
§  50. 
1.  92
 Policjanci mianowani na stałe w przypadku zwolnienia ze służby zwracają:
1)
przedmioty ubioru służbowego wydane w naturze, których okres używalności nie upłynął, z wyłączeniem:
a)
bielizny termoaktywnej,
b)
skarpet,
c)
obuwia,
d)
koszuli służbowej i służbowej letniej,
e)
półgolfu,
f)
koszulki polo z krótkim rękawem,
g)
koszulki z krótkim rękawem T-shirt;
2)
przedmioty ubioru ćwiczebnego, z wyłączeniem obuwia i zasobnika osobistego.
2.  93
 W przypadku zwolnienia ze służby policjanci mianowani na okres służby:
1)
przygotowawczej - zwracają przedmioty ubioru ćwiczebnego, z wyłączeniem obuwia i zasobnika osobistego oraz przedmioty ubioru wyjściowego i służbowego, z wyłączeniem przedmiotów wydawanych jednorazowo, półgolfu i obuwia;
2)
kandydackiej - zwracają przedmioty ubioru ćwiczebnego, z wyłączeniem obuwia oraz przedmioty ubioru służbowego, z wyłączeniem przedmiotów wydawanych jednorazowo i obuwia.
3. 
Obowiązek określony w ust. 1 i 2 nie dotyczy rodzin zmarłych policjantów.
§  51.  94
1.  95
 Policjanci przenoszeni do innych jednostek Policji zabierają ze sobą przedmioty umundurowania ubioru służbowego, wyjściowego i ćwiczebnego.
2. 
Policjanci skierowani na szkolenie zawodowe albo doskonalenie zawodowe centralne zabierają ze sobą umundurowanie wymagane przez jednostkę organizacyjną Policji przeprowadzającą to szkolenie lub doskonalenie.
§  52. 
Policjantom zawieszonym w czynnościach służbowych wstrzymuje się na okres tego zawieszenia wydawanie nowych przedmiotów umundurowania, które należałyby się im w związku z upływem okresu używalności przedmiotów dotychczas użytkowanych.
§  53. 
1. 
Policjantom w okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego trwającego powyżej sześciu miesięcy nie przysługuje zaopatrzenie mundurowe.
2. 
Policjantom po zakończeniu urlopu bezpłatnego lub wychowawczego zalicza się na poczet należności przedmioty umundurowania, których okres używalności nie upłynął do miesiąca rozpoczęcia tego urlopu.

Przepisy przejściowe i końcowe

§  54.  96
 Do dnia 31 grudnia 2015 r. dopuszcza się noszenie przez policjantów:
1)
umundurowania, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia wymienionego w § 55 niniejszego rozporządzenia;
2)
pasa głównego skórzanego, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 8 oraz § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia wymienionego w § 55 niniejszego rozporządzenia, zamiast pasa głównego w kolorze czarnym, o którym mowa w § 15 ust. 1 niniejszego rozporządzenia;
3)
w okresie letnim, w zestawie ubioru ćwiczebnego policjanta, koszuli służbowej letniej do spodni wchodzących w skład munduru ćwiczebnego;
4)
ubioru ćwiczebnego w czasie pełnienia służby:
a)
patrolowo-interwencyjnej,
b)
w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych,
c)
w komórkach interwencyjnych,
d)
w komórkach konwojowych, z wyjątkiem wykonywania konwojów do sądu lub prokuratury,
e)
przez przewodników psów służbowych,
f)
patrolowej w ramach pododdziału alarmowego przez policjantów oddziałów prewencji Policji.
§  55. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie umundurowania policjantów (Dz. U. z 2002 r. Nr 3, poz. 29, z 2003 r. Nr 8, poz. 101 oraz z 2007 r. Nr 80, poz. 544 i Nr 210, poz. 1533).
§  56. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZORY UBIORU SŁUŻBOWEGO POLICJANTA

wzór

Ubiór policjanta w koszuli służbowej

wzór

Ubiór policjanta w koszuli służbowej letniej

wzór

Ubiór policjanta w koszulce polo z krótkim rękawem

wzór

Ubiór policjanta w koszulce z krótkim rękawem T-shirt

wzór

Ubiór policjanta w kurtce służbowej letniej

wzór

Ubiór policjanta w kurtce służbowej letniej

wzór

Ubiór policjanta w kurtce służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru

wzór

Ubiór policjanta w kurtce służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru (z podniesionym kapturem)

wzór

Ubiór policjanta w swetrze służbowym

wzór

Ubiór policjanta w ocieplaczu od kurtki służbowej zimowej

wzór

Ubiór policjanta w półgolfie

ZAŁĄCZNIK Nr  2  97

WZÓR UBIORU WYJŚCIOWEGO POLICJANTA

wzór

Ubiór policjanta w kurtce gabardynowej wyjściowej

wzór

Ubiór policjanta-kobiety w kurtce gabardynowej wyjściowej

wzór

Ubiór policjanta w płaszczu wyjściowym całorocznym

wzór

Ubiór policjanta-kobiety w płaszczu wyjściowym całorocznym

ZAŁĄCZNIK Nr  3 98

 (uchylony).

ZAŁĄCZNIK Nr  4  99

WZORY UBIORU ĆWICZEBNEGO POLICJANTA

wzór

a)

wzór

b)

Ubiór policjanta w mundurze ćwiczebnym z pasem głównym:

a) z bluzą ćwiczebną włożoną do spodni ćwiczebnych,

b) z bluzą ćwiczebną wyłożoną na spodnie ćwiczebne

wzór

Ubiór policjanta w mundurze ćwiczebnym bez pasa głównego

wzór

Ubiór policjanta w spodniach ćwiczebnych i koszulce polo z krótkim rękawem

wzór

Ubiór policjanta w spodniach ćwiczebnych i koszulce z krótkim rękawem T-shirt

wzór

Ubiór policjanta w kurtce służbowej letniej

wzór

Ubiór policjanta w kurtce służbowej zimowej z podpinką i ocieplaczem z polaru

ZAŁĄCZNIK Nr  5  100

WZORY DYSTYNKCJI

I. Na naramiennikach

1. Korpus generałów Policji

wzór

generalny inspektor Policji

wzór

nadinspektor Policji

2. Korpus oficerów starszych Policji

wzór

inspektor Policji

wzór

młodszy inspektor Policji

wzór

podinspektor Policji

3. Korpus oficerów młodszych Policji

wzór

nadkomisarz Policji

wzór

komisarz Policji

wzór

podkomisarz Policji

4. Korpus aspirantów Policji

wzór

aspirant sztabowy Policji

wzór

starszy aspirant Policji

wzór

aspirant Policji

wzór

młodszy aspirant Policji

5. Korpus podoficerów Policji

wzór

sierżant sztabowy Policji

wzór

starszy sierżant Policji

wzór

sierżant Policji

6. Korpus szeregowych Policji

wzór

starszy posterunkowy

wzór

posterunkowy

II. Na kurtce ochronnej

1. Korpus generałów Policji

wzór

generalny inspektor Policji

wzór

nadinspektor Policji

2. Korpus oficerów starszych Policji

wzór

inspektor Policji

wzór

młodszy inspektor Policji

wzór

podinspektor Policji

3. Korpus oficerów młodszych Policji

wzór

nadkomisarz Policji

wzór

komisarz Policji

wzór

podkomisarz Policji

4. Korpus aspirantów Policji

wzór

aspirant sztabowy Policji

wzór

starszy aspirant Policji

wzór

aspirant Policji

wzór

młodszy aspirant Policji

5. Korpus podoficerów Policji

wzór

sierżant sztabowy Policji

wzór

starszy sierżant Policji

wzór

sierżant Policji

6. Korpus szeregowych Policji

wzór

starszy posterunkowy

wzór

posterunkowy

III. Na czapce gabardynowej

1. Korpus generałów Policji

wzór

generalny inspektor Policji

wzór

nadinspektor Policji

2. Korpus oficerów starszych Policji

wzór

inspektor Policji

wzór

młodszy inspektor Policji

wzór

podinspektor Policji

3. Korpus oficerów młodszych Policji

wzór

nadkomisarz Policji

wzór

komisarz Policji

wzór

podkomisarz Policji

4. Korpus aspirantów Policji

wzór

aspirant sztabowy Policji

wzór

starszy aspirant Policji

wzór

aspirant Policji

wzór

młodszy aspirant Policji

5. Korpus podoficerów Policji

wzór

sierżant sztabowy Policji

wzór

starszy sierżant Policji

wzór

sierżant Policji

6. Korpus szeregowych Policji

wzór

starszy posterunkowy

wzór

posterunkowy

ZAŁĄCZNIK Nr  6  101

WZÓR WIZERUNKU ORŁA Z NAPISEM "POLICJA"

I. Do czapki gabardynowej

wzór

II. Do czapki służbowej letniej, czapki służbowej zimowej, furażerki i beretu

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  7  102

WZORY ZNAKÓW IDENTYFIKACYJNYCH POLICJANTA

I. Znak identyfikacji indywidualnej

wzór

II. Znak identyfikacji imiennej

wzór

1. W postaci metalowej tabliczki

wzór

2. W postaci taśmy przyczepnej

III. Znak rodzaju służby Policji

wzór

służba kryminalna

wzór

służba śledcza

wzór

służba spraw wewnętrznych

wzór

służba zwalczania cyberprzestępczości

wzór

służba prewencyjna

(z wyłączeniem komórek organizacyjnych ruchu drogowego)

wzór

służba prewencyjna

(komórki organizacyjne ruchu drogowego)

wzór

oddziały prewencji

wzór

policja sądowa

wzór

służba kontrterrorystyczna

wzór

służba wspomagająca, Akademia Policji w Szczytnie,

szkoły policyjne i ośrodki szkolenia Policji

IV. Napis "POLICJA"

wzór

1. Do elementów ubioru służbowego i munduru ćwiczebnego

wzór

2. Do kurtki gabardynowej wyjściowej i płaszcza wyjściowego całorocznego

V. Znak korpusu Policji

1. Noszony na kołnierzu kurtki wyjściowej

wzór

a) policjanta w korpusie generałów Policji

wzór

b) policjanta w korpusie oficerów starszych Policji i oficerów młodszych Policji

wzór

c) policjanta w korpusie aspirantów Policji, podoficerów Policji i szeregowych Policji

2. Noszony na rękawie kurtki gabardynowej wyjściowej i płaszcza wyjściowego całorocznego

wzór

a) policjanta w korpusie generałów Policji

wzór

b) policjanta w korpusie oficerów starszych Policji

wzór

c) policjanta w korpusie oficerów młodszych Policji

wzór

d) policjanta w korpusie aspirantów Policji

wzór

e) policjanta w korpusie podoficerów Policji

wzór

f) policjanta w korpusie szeregowych Policji

VI. Znak przynależności państwowej

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  8  103

SPOSÓB UMIESZCZENIA NA UBIORZE POLICJANTA ZNAKÓW IDENTYFIKACYJNYCH POLICJANTA

wzór

1) znaku identyfikacji indywidualnej

wzór

2) znaku identyfikacji imiennej

3) napisu "POLICJA"

wzór

a)

wzór

b)

wzór

c)

a) na koszuli służbowej i koszuli służbowej letniej

b) na kołnierzyku koszuli służbowej i koszuli służbowej letniej

c) na rękawie kurtki gabardynowej wyjściowej i płaszcza wyjściowego całorocznego

4) znaku korpusu Policji

wzór

a)

wzór

b)

a) na kołnierzu kurtki gabardynowej wyjściowej

b) na kołnierzu kurtki gabardynowej wyjściowej generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji

wzór

c)

wzór

d)

c) na rękawie kurtki gabardynowej wyjściowej i płaszcza wyjściowego całorocznego

d) na rękawie kurtki gabardynowej wyjściowej i płaszcza wyjściowego całorocznego generalnego inspektora Policji i nadinspektora Policji

ZAŁĄCZNIK Nr  9  104

ZESTAWY PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA

Ubiór służbowy policjanta w okresie letnim

 Tabela nr 1

Lp.Nazwa przedmiotuZestawy ubioru
1234
1Czapka letnia służbowaxxxx
2Koszula letnia służbowax
3Koszula służbowax
4Koszulka polo z krótkim rękawemx
5Koszulka T-shirtx
6Spodnie służbowe letnie do trzewikówxx
7Spodnie służbowe letnie do półbutówxx
8Kurtka służbowa letniaxxxx
9Półbuty służbowexx
10Trzewiki służbowexx
11Pas głównyxxxx

Uwagi:

1.
W zależności od warunków atmosferycznych do ubioru służbowego nosi się sweter, ocieplacz z polaru od kurtki służbowej zimowej lub kurtkę służbową letnią.
2.
Koszulę służbową i koszulę służbową letnią można nosić w zestawie ze spodniami służbowymi letnimi do trzewików oraz z trzewikami służbowymi.
3.
Koszulkę polo z krótkim rękawem i koszulkę T-shirt można nosić w zestawie ze spodniami służbowymi letnimi do półbutów oraz z półbutami służbowymi.
4.
(uchylona).

Ubiór służbowy policjanta w okresie zimowym

 Tabela nr 2

Lp.Nazwa przedmiotuZestawy ubioru
123
1Czapka zimowa służbowaxxx
2Koszula służbowax
3Półgolfx
4Sweterx
5Spodnie zimowe do trzewikówxxx
6Trzewiki służbowexxx
7Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polaruxxx
8Pas głównyxxx
9Rękawiczki zimowe skórzanexxx

Ubiór wyjściowy policjanta - bez sznura galowego

 Tabela nr 3

Zestawy ubioru
w okresie zimowymw okresie letnim
123
1Czapka gabardynowaxxx
2Płaszcz wyjściowy całoroczny lub kurtkaxx-
3Kurtka gabardynowa wyjściowaxx-
4Koszula wyjściowaxx-
5Koszula wyjściowa letnia--x
6Spodnie wyjściowexxxspódnica dla kobiet
7Krawatxxx
8Szalikxx-w zestawie 2-letni
9Rękawiczkixx-w zestawie 2-letnie
10Trzewiki-botki ocieplanex--
11Półbuty wyjściowe-xx

Uwagi:

1.
Policjanci pododdziałów honorowych oraz pocztów sztandarowych noszą do kurtki wyjściowej pas główny skórzany lub pas główny skórzany z koalicyjką. Na kurtce dolna krawędź pasa powinna znajdować się 5-7 cm powyżej bioder, a środek klamry na linii guzików.
2.
W okresie letnim w przypadku występowania w koszuli wyjściowej letniej nosi się pas główny.
3.
Dopuszcza się noszenie przez kobiety do ubioru wyjściowego spodni wyjściowych.

Ubiór wyjściowy policjanta - ze sznurem galowym

 Tabela nr 4

Zestawy ubioru
w okresie zimowymw okresie letnim
12
1Czapka gabardynowaxx
2Kurtka gabardynowa wyjściowaxx
3Koszula wyjściowaxx
4Spodnie wyjściowexxspódnica dla kobiet
5Krawatxx
6Rękawiczkixxnie nosi się w pomieszczeniach zamkniętych
7Półbutyxx
8Sznur galowyxx

Uwagi:

1.
W razie potrzeby na czas dojazdu (dojścia) do miejsca uroczystości zezwala się na noszenie w składzie ubioru płaszcza wyjściowego całorocznego.
2.
Dopuszcza się noszenie przez kobiety do ubioru wyjściowego spodni wyjściowych.

Ubiór galowy policjanta

 Tabela nr 5 (uchylona)

Ubiór ćwiczebny policjanta

 Tabela nr 6

Lp.Nazwa przedmiotuZestawy ubioru
w okresie zimowymw okresie letnim
12345678
1Czapka zimowa służbowaX-------
2Furażerka-XXXXXXX
3Bluza ćwiczebnaXXX--X--
4Spodnie ćwiczebneXXXXXXXX
5Koszulka z krótkim rękawem T-shirt-XXX-XX-
6Koszulka polo z krótkim rękawem----X--X
7PółgolfX-------
8Trzewiki służboweXXXXX---
9Półbuty służbowe-----XXX
10Pas głównyXXXXXXXX
11Rękawiczki skórzaneXX------
12Kurtka służbowa letnia--XXXXXX
13Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polaruXX------

Uwagi:

1.
W celu zachowania jednolitości ubioru zezwala się na noszenie w okresie zimowym jako ocieplacza ubrania treningowego pod mundurem ćwiczebnym.
2.
Kamizelka od kurtki ćwiczebnej może być używana w okresie letnim jako ocieplacz, noszona na elementach ubioru służbowego.

ZAŁĄCZNIK Nr  10  105

NORMY UMUNDUROWANIA POLICJANTÓW

Norma umundurowania nr 1

dotycząca ubioru służbowego i wyjściowego dla policjantów-mężczyzn mianowanych na stałe

Lp.PrzedmiotJednostka miaryLiczbaOkres używalności w latachUwagi
123456
1Czapka gabardynowaszt.15
2Czapka zimowa służbowaszt.131)/4/72)
3Czapka letnia służbowaszt.131)/4/72)
4Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.17
5Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polarukpl.131)/4/72)
6Kurtka służbowa letniaszt.131)/4/72)
7Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.15
8Spodnie wyjścioweszt.15
9Spodnie służbowe letnie do półbutówszt.131)/4/72)
10Spodnie służbowe letnie do trzewikówszt.131)/4/72)
11Spodnie służbowe zimoweszt.131)/4/72)
12Sweter służbowyszt.12
13Półgolfszt.22
14Krawatszt.22
15Szalik letniszt.12
16Szalik zimowyszt.13
17Rękawiczki zimowe skórzanepara13
18Rękawiczki letnie skórzanepara13
19Ubranie treningowe (dres)kpl.13
20Oznaczenie stopnia policyjnego, korpusu Policji i rodzaju służby Policjikpl.1do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
21Baretkikpl.1
22Koszula służbowaszt.22
23Koszula służbowa letniaszt.22
24Koszula wyjściowaszt.12
25Koszula wyjściowa letniaszt.12
26Koszulka polo z krótkim rękawemszt.22
27Koszulka z krótkim rękawem T-shirtszt.22
28Bielizna termoaktywna zimowakpl.23
29Bielizna termoaktywna letniakpl.23
30Podkoszulka (koszulka) gimnastycznaszt.12
31Spodenki gimnastyczneszt.12
32Skarpetki letniepara21
33Skarpetki zimowepara21
34Ręcznik frottészt.22
35Trzewiki służbowepara131)/4/72)
36Trzewiki-botki ocieplanepara13
37Półbuty służbowepara131)/4/72)
38Półbuty wyjściowepara12
39Pantofle gimnastycznepara12
40Sznur galowyszt.16
41Pas głównyszt.131)/4/72)
42Pasek do spodniszt.131)/4/72)
43Teczka skórzanaszt.16
44Gwizdekszt.12
45Spinka do krawataszt.13
46Znak identyfikacji imiennejkpl.1jednorazowokomplet: znak wykonany z metalu - 1 szt., z taśmy - 2 szt.

1) Dotyczy policjantów pełniących służbę w komórkach organizacyjnych właściwych do spraw ruchu drogowego, patrolowo-interwencyjnych, konwojowych, w policji sądowej, w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, starszych dzielnicowych, dzielnicowych, dyżurnych i przewodników psów służbowych.

2) Dotyczy policjantów służby kryminalnej, śledczej, spraw wewnętrznych, zwalczania cyberprzestępczości i wspomagającej.

Uwagi:

1. Policjantom, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo w komórkach organizacyjnych właściwych do spraw ruchu drogowego oraz w jednostkach organizacyjnych Policji albo w komórkach organizacyjnych właściwych do spraw prewencji na wodach i terenach przywodnych, górną część czapki wydaje się w kolorze białym.

2. Podoficer Policji i aspirant Policji mianowani na stopień oficerski Policji otrzymują z dniem mianowania:

1) sznur galowy oficera,

2) pasek do czapki gabardynowej,

3) galon do czapki gabardynowej,

4) spodnie wyjściowe oficera Policji,

5) znak korpusu oficerów Policji.

3. Szeregowy Policji i podoficer Policji mianowani na stopień aspiranta Policji otrzymują z dniem mianowania sznur galowy aspiranta Policji.

4. Nadkomisarz Policji mianowany na stopień podinspektora Policji otrzymuje z dniem mianowania galon do czapki gabardynowej.

5. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują komplet dystynkcji do ubioru wyjściowego i służbowego.

Norma umundurowania nr 2

dotycząca ubioru służbowego i wyjściowego dla policjantów-kobiet mianowanych na stałe

Lp.PrzedmiotJednostka miaryLiczbaOkres używalności w latachUwagi
123456
1Czapka gabardynowaszt.15
2Czapka zimowa służbowaszt.131)/4/72)
3Czapka letnia służbowaszt.131)/4/72)
4Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.17
5Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polarukpl.131)/4/72)
6Kurtka służbowa letniaszt.131)/4/72)
7Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.15
8Spodnie wyjściowe lub spódnicaszt.15
9Spodnie służbowe letnie do półbutówszt.131)/4/72)
10Spodnie służbowe letnie do trzewikówszt.131)/4/72)
11Spodnie służbowe zimoweszt.131)/4/72)
12Sweter służbowyszt.12
13Półgolfszt.22
14Krawatszt.22
15Szalik letniszt.12
16Szalik zimowyszt.13
17Rękawiczki zimowe skórzanepara13
18Rękawiczki letnie skórzanepara13
19Ubranie treningowe (dres)kpl.13
20Oznaczenie stopnia policyjnego, korpusu Policji i rodzaju służby Policjikpl.1do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
21Baretkikpl.1
22Koszula służbowaszt.22
23Koszula służbowa letniaszt.22
24Koszula wyjściowaszt.12
25Koszula wyjściowa letniaszt.12
26Koszulka polo z krótkim rękawemszt.22
27Koszulka z krótkim rękawem T-shirtszt.22
28Bielizna termoaktywna zimowakpl.23
29Bielizna termoaktywna letniakpl.23
30Podkoszulka (koszulka) gimnastycznaszt.12
31Spodenki gimnastyczneszt.12
32Skarpetki letniepara21
33Skarpetki zimowepara21
34Rajstopy letnieszt.21
35Rajstopy zimoweszt.21
36Ręcznik frottészt.22
37Trzewiki służbowepara131)/4/72)
38Trzewiki-botki ocieplanepara13
39Półbuty służbowepara131)/4/72)
40Półbuty wyjściowepara12
41Pantofle gimnastycznepara12
42Sznur galowyszt.16
43Pas głównyszt.131)/4/72)
44Pasek do spodniszt.131)/4/72)
45Teczka skórzanaszt.16
46Gwizdekszt.12
47Spinka do krawataszt.13
48Znak identyfikacji imiennejkpl.1jednorazowokomplet: znak wykonany z metalu - 1 szt., z taśmy - 2 szt.

1) Dotyczy policjantów pełniących służbę w komórkach organizacyjnych właściwych do spraw ruchu drogowego, patrolowo-interwencyjnych, konwojowych, w policji sądowej, w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, starszych dzielnicowych, dzielnicowych, dyżurnych i przewodników psów służbowych.

2) Dotyczy policjantów służby kryminalnej, śledczej, spraw wewnętrznych, zwalczania cyberprzestępczości i wspomagającej.

Uwagi:

1. Policjantom, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo w komórkach organizacyjnych właściwych do spraw ruchu drogowego oraz w jednostkach organizacyjnych Policji albo komórkach organizacyjnych właściwych do spraw prewencji na wodach i terenach przywodnych, górną część czapki wydaje się w kolorze białym.

2. Podoficer Policji i aspirant Policji mianowani na stopień oficerski Policji otrzymują z dniem mianowania:

1) sznur galowy oficera,

2) pasek do czapki gabardynowej,

3) galon do czapki gabardynowej,

4) spodnie wyjściowe oficera Policji,

5) znak korpusu oficerów Policji.

3. Szeregowy Policji i podoficer Policji mianowani na stopień aspiranta Policji otrzymują z dniem mianowania sznur galowy aspiranta Policji.

4. Nadkomisarz Policji mianowany na stopień podinspektora Policji otrzymuje z dniem mianowania galon do czapki gabardynowej.

5. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują komplet dystynkcji do ubioru wyjściowego i służbowego.

Norma umundurowania nr 3

dotycząca ubioru służbowego i wyjściowego dla nadinspektora Policji i generalnego inspektora Policji

Lp.PrzedmiotJednostka miaryLiczbaOkres używalności w latachUwagi
123456
1Czapka gabardynowaszt.13
2Czapka zimowa służbowaszt.14
3Czapka letnia służbowaszt.14
4Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.14
5Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polarukpl.14
6Kurtka służbowa letniaszt.14
7Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.14
8Spodnie wyjściowe z lampasamiszt.13spódnica z lampasami dla kobiet
9Spodnie gabardynowe do butów z lampasami (bryczesy)szt.13
10Spodnie służbowe letnie do półbutówszt.14
11Spodnie służbowe letnie do trzewikówszt.14
12Spodnie służbowe zimoweszt.14
13Sweter służbowyszt.12
14Półgolfszt.22
15Krawatszt.22
16Szalik letniszt.12
17Szalik zimowyszt.13
18Rękawiczki skórzane letniepara13
19Rękawiczki skórzane zimowepara13
20Ubranie treningowe (dres)kpl.13
21Oznaczenie stopnia policyjnego, korpusu Policji i rodzaju służby Policjikpl.1do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
22Baretkikpl.1
23Koszula służbowaszt.22
24Koszula służbowa letniaszt.22
25Koszula wyjściowaszt.22
26Koszula wyjściowa letniaszt.22
27Koszulka polo z krótkim rękawemszt.22
28Koszulka z krótkim rękawem T-shirtszt.22
29Bielizna termoaktywna zimowakpl.23
30Bielizna termoaktywna letniakpl.23
31Podkoszulka (koszulka) gimnastycznaszt.12
32Spodenki gimnastyczneszt.12
33Skarpetki letniepara21
34Skarpetki zimowepara21
35Ręcznik frottészt.22
36Buty z cholewamipara12
37Trzewiki botki ocieplanepara12
38Trzewiki służbowepara14
39Półbuty służbowepara14
40Półbuty wyjściowepara12
41Pantofle gimnastycznepara12
42Sznur galowy nadinspektoraszt.16
43Pas głównyszt.14
44Pasek do spodniszt.14
45Teczka skórzanaszt.16
46Spinka do krawataszt.13
47Znak identyfikacji imiennejkpl.1jednorazowokomplet: znak wykonany z metalu - 1 szt., z taśmy - 2 szt.

Uwagi:

1. Oficer Policji mianowany na stopień nadinspektora Policji otrzymuje jednorazowo:

1) czapkę gabardynową,

2) płaszcz wyjściowy całoroczny,

3) kurtkę gabardynową wyjściową,

4) kurtkę gabardynową wyjściową z tkaniny "Adria",

5) spodnie do butów z lampasami z tkaniny "Adria" (bryczesy),

6) spodnie wyjściowe z lampasami z tkaniny "Adria",

7) sznur galowy nadinspektora,

8) buty z cholewami,

9) znak korpusu generałów Policji.

2. Nadinspektorowi Policji i generalnemu inspektorowi Policji przysługują oznaki stopnia i służby haftowane bajorkiem.

3. Oficer Policji kobieta mianowana na stopień nadinspektora Policji otrzymuje dodatkowo spódnicę z lampasami z tkaniny "Adria" oraz przedmioty wymienione w normie umundurowania nr 2 w wierszach oznaczonych lp. 34 i 35.

Norma umundurowania nr 4

dotycząca ubioru służbowego i wyjściowego dla policjantów-mężczyzn mianowanych na okres służby przygotowawczej

Lp.PrzedmiotJednostka miaryLiczbaOkres używalności w latachUwagi
123456
1Czapka gabardynowaszt.15
2Czapka zimowa służbowaszt.14
3Czapka letnia służbowaszt.14
4Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.17
5Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polarukpl.14
6Kurtka służbowa letniaszt.14
7Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.15
8Spodnie wyjścioweszt.15
9Spodnie służbowe letnie do półbutówszt.14
10Spodnie służbowe letnie do trzewikówszt.14
11Spodnie służbowe zimoweszt.14
12Sweter służbowyszt.13
13Półgolfszt.23
14Krawatszt.1jednorazowo
15Szalik zimowyszt.1jednorazowo
16Rękawiczki zimowe skórzanepara1jednorazowo
17Ubranie treningowe (dres)kpl.13
18Oznaczenie stopnia policyjnego, korpusu Policji i rodzaju służby Policjikpl.1do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
19Koszula służbowaszt.2jednorazowo
20Koszula służbowa letniaszt.2jednorazowo
21Koszula wyjściowaszt.1jednorazowo
22Koszulka polo z krótkim rękawemszt.2jednorazowo
23Koszulka z krótkim rękawem T-shirtszt.2jednorazowo
24Bielizna termoaktywna zimowakpl.2jednorazowo
25Bielizna termoaktywna letniakpl.2jednorazowo
26Podkoszulka (koszulka) gimnastycznaszt.2jednorazowo
27Spodenki gimnastyczneszt.2jednorazowo
28Skarpetki zimowepara4jednorazowo
29Skarpetki letniepara4jednorazowo
30Ręcznik frottészt.33
31Trzewiki służbowepara14
32Trzewiki-botki ocieplanepara13
33Półbuty służbowepara14
34Półbuty wyjściowepara13
35Pantofle gimnastycznepara1jednorazowo
36Pas głównyszt.16
37Pasek do spodniszt.16
38Gwizdekszt.1jednorazowo
39Znak identyfikacji imiennejkpl.1jednorazowokomplet: znak wykonany z metalu - 1 szt., z taśmy - 2 szt.

Uwagi:

1. Policjantom, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo w komórkach organizacyjnych właściwych do spraw ruchu drogowego oraz w jednostkach organizacyjnych Policji albo komórkach organizacyjnych właściwych do spraw prewencji na wodach i terenach przywodnych, górną część czapki wydaje się w kolorze białym.

2. Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki organizacyjnej Policji zabierają ze sobą przedmioty umundurowania określone w normie.

3. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują komplet dystynkcji do ubioru służbowego i wyjściowego.

4. W przypadku mianowania na stałe policjanci nie zwracają przedmiotów wymienionych w normie umundurowania oraz otrzymują przedmioty ubioru wyjściowego określone w normie umundurowania nr 1 w wierszach oznaczonych lp.: 15, 18, 25, 40 i 43 - w liczbie 1 szt.

Norma umundurowania nr 5

dotycząca ubioru służbowego i wyjściowego dla policjantów-kobiet mianowanych na okres służby przygotowawczej

Lp.PrzedmiotJednostka miaryLiczbaOkres używalności w latachUwagi
123456
1Czapka gabardynowaszt.15
2Czapka zimowa służbowaszt.14
3Czapka letnia służbowaszt.14
4Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.17
5Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polarukpl.14
6Kurtka służbowa letniaszt.14
7Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.15
8Spodnie wyjściowe lub spódnicaszt.15
9Spodnie służbowe letnie do półbutówszt.14
10Spodnie służbowe letnie do trzewikówszt.14
11Spodnie służbowe zimoweszt.14
12Sweter służbowyszt.13
13Półgolfszt.23
14Krawatszt.1jednorazowo
15Szalik zimowyszt.1jednorazowo
16Rękawiczki zimowe skórzanepara1jednorazowo
17Ubranie treningowe (dres)kpl.13
18Oznaczenie stopnia policyjnego, korpusu Policji i rodzaju służby Policjikpl.1do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
19Koszula służbowaszt.2jednorazowo
20Koszula służbowa letniaszt.2jednorazowo
21Koszula wyjściowaszt.1jednorazowo
22Koszulka polo z krótkim rękawemszt.2jednorazowo
23Koszulka z krótkim rękawem T-shirtszt.2jednorazowo
24Bielizna termoaktywna zimowakpl.2jednorazowo
25Bielizna termoaktywna letniakpl.2jednorazowo
26Podkoszulka (koszulka) gimnastycznaszt.2jednorazowo
27Spodenki gimnastyczneszt.2jednorazowo
28Skarpetki zimowepara4jednorazowo
29Skarpetki letniepara4jednorazowo
30Rajstopy letnieszt.2jednorazowo
31Rajstopy zimoweszt.2jednorazowo
32Ręcznik frottészt.33
33Trzewiki służbowepara14
34Trzewiki-botki ocieplane damskiepara13
35Półbuty służbowepara14
36Półbuty wyjściowepara13
37Pantofle gimnastycznepara1jednorazowo
38Pas głównyszt.16
39Pasek do spodniszt.16
40Gwizdekszt.1jednorazowo
41Znak identyfikacji imiennejkpl.1jednorazowokomplet: znak wykonany z metalu - 1 szt., z taśmy - 2 szt.

Uwagi:

1. Policjantom, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych Policji albo w komórkach organizacyjnych właściwych do spraw ruchu drogowego oraz w jednostkach organizacyjnych Policji albo komórkach organizacyjnych właściwych do spraw prewencji na wodach i terenach przywodnych, górną część czapki wydaje się w kolorze białym.

2. Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki organizacyjnej Policji zabierają ze sobą przedmioty umundurowania określone w normie.

3. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują komplet dystynkcji do ubioru służbowego i wyjściowego.

4. W przypadku mianowania na stałe policjanci nie zwracają przedmiotów wymienionych w normie umundurowania oraz otrzymują przedmioty ubioru wyjściowego określone w normie umundurowania nr 2 w wierszach oznaczonych lp.: 15, 18, 25, 42 i 45 - w liczbie 1 szt.

Norma umundurowania nr 6

dotycząca ubioru służbowego dla policjantów-mężczyzn mianowanych na okres służby kandydackiej

Lp.PrzedmiotJednostka miaryLiczbaOkres używalności w latachUwagi
123456
1Czapka zimowa służbowaszt.14
2Sweter służbowyszt.14
3Półgolfszt.2jednorazowo
4Rękawiczki zimowe skórzanepara1jednorazowo
5Ubranie treningowe (dres)kpl.13
6Oznaczenie stopnia policyjnego i rodzaju służby Policjikpl.1do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
7Koszulka polo z krótkim rękawemszt.2jednorazowo
8Bielizna termoaktywna letniakpl.1jednorazowo
9Bielizna termoaktywna zimowakpl.1jednorazowo
10Podkoszulka (koszulka) gimnastycznaszt.2jednorazowo
11Spodenki gimnastyczneszt.2jednorazowo
12Skarpetki zimowepara4jednorazowo
13Skarpetki letniepara4jednorazowo
14Ręcznik frottészt.33
15Trzewiki służbowepara1na okres służby
16Pantofle gimnastycznepara1jednorazowo
17Pas głównyszt.16
18Pasek do spodniszt.16
19Gwizdekszt.1jednorazowo

Uwagi:

1. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują komplet dystynkcji do ubioru służbowego.

2. Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki zabierają ze sobą przedmioty umundurowania określone w normie.

Norma umundurowania nr 7

dla policjantów różnych służb

Lp.PrzedmiotJednostka miaryLiczbaOkres używalności w latachUwagi
123456
I. Dla policjantów członków orkiestr
1Czapka gabardynowaszt.12
2Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.12
3Spodnie wyjścioweszt.12
4Spodnie typu narciarskiegoszt.12
5Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.12
6Krawatszt.12
7Koszula wyjściowaszt.11
8Szalik zimowyszt.12
9Trzewiki służbowe nieocieplanepara12
10Półbutypara12
11Pas główny skórzanyszt.12
12Sznur galowy oficeraszt.12
13Szelki do spodniszt.12
14Rękawiczki letnie białepara22
15Łapki na kule rękawówpara22
II. Dla policjantów motocyklowej eskorty honorowej
1Czapka gabardynowaszt.13
2Kask biały z osłoną twarzyszt.13
3Kombinezon skórzanykpl.13
4Buty motocyklistypara13
5Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.13
6Spodnie typu narciarskiegoszt.13
7Spodnie bryczesyszt.13
8Koszula wyjściowaszt.22
9Pas biały z poprzeczkąszt.13
10Rękawice motocyklistypara13
III. Dla policjantów pododdziałów honorowych oraz pocztów sztandarowych
1Czapka gabardynowaszt.12
2Kurtka gabardynowa wyjściowaszt.11
3Spodnie wyjścioweszt.12
4Spodnie typu narciarskiegoszt.11
5Spodnie do butówszt.13tylko dla policjantów w służbie stałej
6Płaszcz wyjściowy całorocznyszt.12
7Krawatszt.11
8Koszula wyjściowaszt.21
9Szalik zimowyszt.13
10Trzewiki na podeszwie skórzanejpara12
11Buty z cholewkamipara13tylko dla policjantów w służbie stałej
12Półbuty wyjściowepara11
13Pas główny skórzanyszt.11
14Pas główny skórzany z koalicyjkąszt.13tylko dla policjantów w służbie stałej
15Sznur galowy oficeraszt.13
16Szelki do spodniszt.11
17Rękawiczki skórzane zimowepara12
18Rękawiczki skórzane letniepara12

Norma umundurowania nr 8

dotycząca ubioru ćwiczebnego dla policjantów

Lp.PrzedmiotJednostka miaryCentralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA", samodzielne pododdziały kontrterrorystyczne Policji i komórki organizacyjne właściwe do spraw minersko - pirotechnicznychCentralne Biuro Śledcze PolicjiOddziały prewencji Policji i samodzielne pododdziały prewencji PolicjiAkademia Policji w Szczytnie, szkoły policyjne i ośrodki szkolenia PolicjiPozostałe jednostki organizacyjne Policji
liczbaokres używalności w latachliczbaokres używalności w latachliczbaokres używalności w latachliczbaokres używalności w latachliczbaokres używalności w latach
12345678910111213
1Beretszt.13--------
2Czapka zimowa kontrterrorystyszt.1212------
3Furażerkaszt.12122do zużycia (3)1do zużycia (3)1do zużycia (3)
4Mundur ćwiczebnykpl.1do zużycia (1)1do zużycia (1)2do zużycia (1)1do zużycia (1)1do zużycia (3)
5Kurtka ochronnaszt.----1do zużycia (3)----
6Spodnie ochronneszt.----1do zużycia (3)----
7Kombinezon kontrterrorystyszt.22--------
8Kombinezonszt.--12------
9Zasobnik osobistyszt.--1do zużycia (6)1do zużycia (6)1do zużycia (6)1do zużycia (6)
10Trzewiki specjalnepara1212------
11Oznaki stopnia policyjnegokpl.zgodnie z przepisami rozporządzenia

U w a g a:

Policjantom w służbie kandydackiej przysługują 2 kpl. umundurowania - furażerka i mundur ćwiczebny. Można wydać 1 kpl. używany.

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
3 § 3 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
4 § 4 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

- zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

5 § 5 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

6 § 5 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

7 § 5 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
8 § 5 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

9 § 5 ust. 5:

- dodany przez § 1 pkt 2 lit. e rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.

10 § 5 ust. 6:

- dodany przez § 1 pkt 2 lit. e rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

11 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
12 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
13 § 7 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
14 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
15 § 7 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
16 § 7 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
17 § 7 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.
18 § 7 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
19 § 7 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 6 lit. c rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
20 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
21 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
22 § 9 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
23 § 11 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.
24 § 11a:

- dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

25 § 12:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

26 § 13 ust. 9 dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
27 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r., z tym że w brzmieniu nadanym rozporządzeniem zmieniającym ust. 2 stosuje się do dnia 31 grudnia 2018 r.
28 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
29 § 14 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.
30 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
31 § 19 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
32 § 19 ust. 6a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
33 § 19 ust. 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

34 § 19 ust. 8:

- dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 lipca 2015 r. (Dz.U.2015.1003) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2015 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

35 § 23 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
36 § 23 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
37 § 23 ust. 7 uchylony przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
38 § 25 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
39 § 26 ust. 1 pkt 1 lit. a tiret czwarte uchylone przez § 1 pkt 13 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
40 § 26 ust. 1 pkt 1 lit. a tiret piąte uchylone przez § 1 pkt 11 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
41 § 26 ust. 1 pkt 1 lit. c uchylona przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.
42 § 26 ust. 1 pkt 1 lit. h dodana przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
43 § 26 ust. 1 pkt 1 lit. i dodana przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r., z tym że w brzmieniu nadanym rozporządzeniem zmieniającym stosuje się do dnia 31 grudnia 2018 r.
44 § 26 ust. 1 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 13 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
45 § 26 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
46 § 26 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
47 § 26 ust. 3 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
48 § 27:

- zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

49 § 28 ust. 1 pkt 4 uchylony przez § 1 pkt 15 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
50 § 28 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 15 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
51 § 28 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 15 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
52 § 28 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

53 § 28 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
54 § 28 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. c rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
55 § 28 ust. 3a:

- dodany przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. d rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

56 § 28 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 15 lit. e rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
57 § 28 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 4 lit. e rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
58 § 28 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. f rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
59 § 28 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 15 lit. g rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
60 § 28 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. h rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
61 § 28 ust. 7a dodany przez § 1 pkt 15 lit. i rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
62 § 28 ust. 7b dodany przez § 1 pkt 15 lit. i rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
63 § 28 ust. 7c dodany przez § 1 pkt 15 lit. i rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
64 § 28 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. j rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
65 § 28 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. j rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
66 § 29 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
67 § 30 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.
68 § 30 ust. 2 pkt 4 uchylony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
69 § 31 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 16 lit. a rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
70 § 31 ust. 1 pkt 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.175.1047) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 19 września 2014 r. (Dz.U.2014.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 26 stycznia 2018 r. r. (Dz.U.2018.252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 11 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.737) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.

71 § 31 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.175.1047) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 19 września 2014 r. (Dz.U.2014.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 26 stycznia 2018 r. r. (Dz.U.2018.252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 11 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.737) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 16 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.

72 § 32 ust. 1 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.

73 § 32 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
74 § 32 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 15 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
75 § 32 ust. 1a pkt 3 dodany przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
76 § 32 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 15 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
77 § 34 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. (Dz.U.11.70.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2011 r.
78 § 34a dodany przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
79 § 39 zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
80 § 40 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2015 r. (Dz.U.2015.946) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2015 r.
81 § 40 ust. 1 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
82 § 40 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
83 § 40 ust. 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2015 r. (Dz.U.2015.946) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2015 r.
84 § 40 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.
85 § 43 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. a rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
86 § 43 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 19 lit. b rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
87 § 45 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. (Dz.U.11.70.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

88 § 45 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.
89 § 46:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. (Dz.U.11.70.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

90 § 47 zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
91 § 49 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

92 § 50 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. (Dz.U.11.70.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

93 § 50 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
94 § 51 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
95 § 51 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
96 § 54 zdanie wstępne:

- zmienione przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 grudnia 2012 r. (Dz.U.12.1483) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.

- zmienione przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 września 2014 r. (Dz.U.2014.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2015 r.

97 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r., z tym że w brzmieniu nadanym rozporządzeniem zmieniającym stosuje się do dnia 31 grudnia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

98 Załącznik nr 3uchylony przez § 1 pkt 25rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
99 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.
100 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.
101 Załącznik nr 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

102 Załącznik nr 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 listopada 2023 r.

103 Załącznik nr 8:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 września 2014 r. (Dz.U.2014.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 stycznia 2018 r. r. (Dz.U.2018.252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

104 Załącznik nr 9:

- zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

105 Załącznik nr 10:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. (Dz.U.11.70.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 września 2014 r. (Dz.U.2014.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 lipca 2015 r. (Dz.U.2015.1003) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2015 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 27 września 2017 r. (Dz.U.2017.1879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 stycznia 2018 r. r. (Dz.U.2018.252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.651) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 29 rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 r. (Dz.U.2022.1176) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 11 października 2023 r. (Dz.U.2023.2275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.