Umundurowanie i uzbrojenie straży więziennej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.109.903

| Akt utracił moc
Wersja od: 10 grudnia 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 grudnia 1932 r.
w sprawie umundurowania i uzbrojenia Straży Więziennej.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia 1932 r. o Straży Więziennej (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 667) zarządzam co następuje:
Umundurowanie i uzbrojenie funkcjonarjuszów Straży Więziennej powinno odpowiadać niżej podanym przepisom i wzorom.
Zasadniczy materjał umundurowania - sukno ciemno - zielone. Oznaki i dystynkcje umundurowania z sukna i aksamitu jasno - zielonego, galony złote i sukienne; guziki z żółtego metalu z orłem państwowym.
Umundurowanie niższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej składa się z kurtki, spodni, płaszcza, czapki, obuwia i pasa głównego.
a)
Kurtka z rozcięciem z tyłu, zapinana na 6 guzików, z wewnętrznemi czterema kieszeniami, z klapami górnemi szerokości 12 - 14 cm i wysokości 6 cm, i dolnemi - szerokości 16 - 18 cm i wysokości 7 cm, zapinanemi na 1 guzik. Długość kurtki taka, aby dół poły z tyłu dotykał do płaszczyzny siedzenia przy postawie siedzącej (rys. 1), z tyłu dwa haki do podtrzymywania pasa. Kołnierz stojąco wykładany, wysokości 5 - 6 cm, z jasno - zieloną wypustką na dolnej krawędzi, z naszytemi patkami sukiennemi koloru jasno - zielonego, szerokości kołnierza, długości 10 cm po dolnym i 7 cm po górnym brzegu, wyciętemi od tyłu w ząb. Mankiety na rękawach okrągłe, szerokości 10 cm, również z wypustkami jasno-zielonemi. Naramienniki z sukna kurtki, szerokości 5 cm, przy wszyciu zwężone ku górze do 31/2 cm, zapięte na mały guzik mundurowy, przyszyty do kurtki przy kołnierzu.
b)
Spodnie z sukna barwy kurtki, kroju bryczesów do długich butów bez wypustki. Poza służbą dopuszczalne jest noszenie długich spodni bez wypustki do czarnych trzewików. Krój długich spodni cywilny, bez mankietów, o szerokości równej w dole i w kolanie.
c)
Płaszcz dwurzędowy z podszewką na plecach, piersiach i w rękawach, po 6 guzików mundurowych z każdej strony, 5-ty guzik na linji stanu. Kołnierz z jasno - zieloną wypustką leżąco-wykładany, szerokości z przodu 11 cm, z tyłu 9 cm, zapięty z przodu na jedną haftkę. Na rogach kołnierza naszyte z obu stron jasno - zielone sukienne patki, szerokości 6 cm, długości 10 cm po dolnym i 7 cm po górnym brzegu, wycięte od tyłu w ząb. Rękawy wszywane z dwoma szwami i mankietami okrągłemi, szerokości 15 cm z wypustkami jasno-zielonemi. Rozcięcia kieszeni skośne, szerokości 18 - 20 cm, przykryte klapami. Naramienniki jak u kurtki. Z tyłu płaszcza, wciętego w stanie, dragonik prostokątny, wysokości 5 cm, a szerokości 20 - 22 cm, zapinany na 2 guziki. Z tyłu płaszcza na środku kontrafałda od dołu ku górze rozcięta, długości od 60 do 75 cm, zapinana na 5 guzików (rys. 2).
d)
Czapka angielska z sukna mundurowego, z daszkiem skórzanym czarnym 5 cm długości, z czarną rzemienną podpinką szerokości 2 cm, Dookoła górnego szwu oraz na górnej części otoku jasno-zielona wypustka. Na czapce srebrny oksydowany orzeł państwowy bzz tarczy, przymocowany do górnej części czapki. Na otoku czapki poniżej orła okrągła gwiazda żółta (rozeta) z literami pośrodku S. W. (rys. 3).
e)
Obuwie z czarnej skóry; buty z cholewami w służbie i buty z cholewami lub trzewiki poza służbą.
f)
Pas rzemienny koloru ciemno-bronzowego z klamrą żółta metalowa o pojedyńczem zapięciu.
Oznaki stopni służbowych niższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej:
1)
Przodownik Straży Więziennej - na lewym rękawie kurtki i płaszcza naszyty powyżej łokcia kąt rozwartości 60º z galonu złotego, szerokości 11/2 cm o bokach długości 12 cm, zwrócony wierzchołkiem w dół. Na przednim i dolnym boku patek kurtki i płaszcza naszyty złoty galonik szerokości 11/2 cm. Pionowy bok równy szerokości kołnierza (rys. 4 i 4a).
2)
Starszy strażnik więzienny - na lewym rękawie kurtki i płaszcza naszyty powyżej łokcia kąt rozwartości 60° z sukna jasno - zielonego, szerokości 11/2 cm, o bokach długości 12 cm, zwrócony wierzchołkiem w dół. Na przednim brzegu patek kurtki i płaszcza naszyte 2 galoniki złote - brzeżny szerokości 1 cm, wewnętrzny w odstępie 3 mm szerokości 5 mm, oba długości równej szerokości kołnierza (rys. 5 i 5a).
3)
Strażnik więzienny - na przednim brzegu patek kurtki i płaszcza naszyty galonik złoty szerokości 1 cm, długości równej szerokości kołnierza (rys. 6 i 6a),
Umundurowanie wyższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej składa się z kurtki, spodni, płaszcza, czapki, obuwia i pasa głównego.
a)
Kurtka kroju frencza francuskiego, zapinana na 7 guzików, z naszywanemi 4 kieszeniami i kwadratowemi klapami, zapinanemi na 1 guzik każda. Długość kurtki taka, aby dół poły z tyłu dotykał do płaszczyzny siedzenia przy postawie siedzącej; z tylu kurtki rozcięcie od pasa w dół. Kołnierz stojąco - wykładany z jasno - zieloną wypustką dookoła i patkami, jak u niższych funkcjonarjuszów, z tą zmianą, że patki są aksamitne. Mankiety przy rękawach zakończone ostremi kątami i obszyte jasno - zieloną wypustką sukienna. Naramienniki koloru munduru, jak u niższych funkcjonarjuszów (rys. 7).
b)
Spodnie, jak u niższych funkcjonarjuszów, z tą różnicą, że spodnie długie mają jasnozieloną wypustkę.
c)
Płaszcz kroju jak u niższych funkcjonarjuszów, cały na podszewce, zapinający się z przodu na dwa rzędy po 6 guzików, rozchodzących się łukowato od dołu ku górze. Odległość guzików pierwszej górnej pary od środkowej linji (osi) płaszcza około 14 cm, a szóstej pary około 81/2 cm. Na rogach kołnierza naszyte pośrodku równolegle do dolnego brzegu kołnierza jasno - zielone patki długości 11 cm, szerokości 5 cm i guzik u tylnego końca. Mankiety przy rękawach obszyte jasno - zieloną wypustką, wysokości 15 - 18 cm od strony wewnętrznej, od strony zewnętrznej zakończone ostrym kątem wysokości 22 - 25 cm. (rys. 8).
d)
Czapka wzoru jak u niższych funkcjonarjuszów. Daszek z czarnej skóry lakierowanej ze złotą podpinką. Na otoku czapki, poniżej orła - okrągła gwiazda złota (rozeta), jak u niższych funkcjonarjuszów. Krawędź obszyta żółtym sznurkiem (rys. 9).
e)
Obuwie - jak u niższych funkcjonarjuszów.
f)
Pas rzemienny koloru ciemno - bronzowego z klamrą o podwójnem zapięciu. Poza służbą wyżsi funkcjonariusze Straży Więziennej mogą nosić pas z taśmy tkanej jedwabnej, koloru zielonego, na zamszu tegoż koloru z metalową żółtą klamrą z literami srebrnemi S. W. (rys. 10).

Funkcjonariusze Straży Więziennej mogą w porze zimowej watować płaszcze lub podszywać futrem oraz przyszywać lub nakładać kołnierz futrzany.

Oznaki stopni służbowych wyższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej:
1)
Główny Inspektor Straży Więziennej - wewnętrzny koniec patki na kołnierzu kurtki zakończony wyhaftowanym złotym kątem z potrójnym węzłem szerokości 0,6 cm. Na obu rękawach kurtki i płaszcza przy mankietach kąt z potrójnym węzłem ze złotego galonu szerokości 1 cm (rys. 11).
2)
Inspektor Straży Więziennej - na patce kołnierza kurtki wyhaftowane dwa złote kąty, z których pierwszy zewnętrzny o szerokości 0,6 cm zakończony pojedynczym węzłem, a drugi wewnętrzny zwykły szerokości 0,4 cm. Na obu rękawach kurtki i płaszcza przy mankietach dwa kąty ze złotego galonu, z których zewnętrzny o szerokości 1 cm zakończony węzłem, a drugi zwykły szerokości 0,5 cm (rys. 12).
3)
Nadkomisarz - wewnętrzny koniec patki na kołnierzu kurtki zakończony wyhaftowanym złotym kątem z jednym węzłem szerokości 0,6 cm. Na obu rękawach kurtki i płaszcza przy mankietach kąt z jednym węzłem ze złotego galonu szerokości 1 cm (rys. 13).
4)
Komisarz - na patce kołnierza 3 wyhaftowane złote kąty, z których pierwszy zewnętrzny szerokości 0,6 cm, a drugi i trzeci wewnętrzny szerokości 0,4 cm każdy. Na obu rękawach kurtki i płaszcza przy mankietach 3 kąty, zwrócone ostrzem do góry, ze złotego galonu, z których zewnętrzny szerokości 1 cm, a drugi i trzeci wewnętrzny szerokości 0,5 cm każdy (rys. 14).
5)
Podkomisarz - na patce kołnierza dwa wyhaftowane złote kąty, z których pierwszy zewnętrzny szerokości 0,6 cm, drugi 0,4 cm. Na obu rękawach kurtki i płaszcza przy mankietach dwa kąty, zwrócone ostrzem do góry, ze złotego galonu, z których zewnętrzny szerokości 1 cm, a drugi wewnętrzny 0,5 cm (rys. 15).
6)
Aspirant - wewnętrzny koniec patki na kołnierzu kurtki zakończony wyhaftowanym złotym kątem szerokości 0,6 cm. Na obu rękawach kurtki i płaszcza przy mankietach jeden kąt, zwrócony ostrzem do góry, ze złotego galonu, szerokości 1 cm (rys. 16).
Uzbrojenie:
a)
Niżsi funkcjonariusze Straży Więziennej - karabin z bagnetem lub bagnet w pochwie skórzanej przy pasie z lewej strony i rewolwer w pochwie przy pasie z prawej strony; wielkość pochwy dostosowana do kalibru rewolweru 7,65 mm.
b)
Wyżsi funkcjonarjusze - rewolwer w pochwie przy pasie z prawej strony; pochwa - jak u niższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej.

Przy wystąpieniach funkcjonarjuszów Straży Więziennej w szyku zwartym, dowódca oddziału i plutonowi występują przy szablach prostych w pochwie metalowej białej, w pasach na skórzanej żabce ciemno - bronzowego koloru, z rewolwerami w pochwie z prawej strony.

Poza służbą niżsi funkcjonarjusze Straży Więziennej noszą wyłącznie bagnety.

Okres używalności kurtki, spodni, czapki i obuwia ustala się na przeciąg jednego roku, a płaszcza na 3 lata.
Po upływie okresu używalności przechodzi umundurowanie (kurtka, spodnie, płaszcz, czapka i obuwie) na własność funkcjonarjusza Straży Więziennej.

W razie utraty lub zniszczenia umundurowania, albo jego części przed upływem okresu używalności z winy funkcjonarjusza Straży Więziennej, otrzymuje on nowe umundurowanie lub jego części za opłatą pełnej wartości.

Jeżeli utrata lub zniszczenie umundurowania, albo jego części nastąpiła bez winy funkcjonarjusza Straży Więziennej, w związku ze służbą lub wskutek nieszczęśliwego wypadku, otrzymuje on nowe umundurowanie lub jego części bezpłatnie.

W razie wystąpienia, zwolnienia lub wydalenia funkcjonariusza ze służby w Straży Więziennej przed upływem okresu używalności, umundurowanie ma być zwrócone i może być wydane innemu funkcjonarjuszowi z odpowiednio skróconym okresem używalności. Na prośbę funkcjonarjusza umundurowanie może mu być pozostawione za opłatą odpowiedniej kwoty, obliczonej w stosunku do kosztu, wyłożonego na umundurowanie ze Skarbu Państwa, i czasu używania.

W razie przejścia funkcjonarjusza Straży Więziennej na emeryturę, oraz w razie jego śmierci, umundurowanie (kurtka, spodnie, płaszcz, czapka i obuwie) nie podlega zwrotowi.

W wypadkach, wskazanych w ust, 4 i 5 niniejszego paragrafu, mają być odjęte od umundurowania oznaki służbowe i guziki z godłem państwowem.

W czasie pełnienia służby funkcjonarjusze Straży Więziennej winni być umundurowani.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1933 r.

Z dniem tym tracą moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 lutego 1924 r. (Dz. Urz. Min. Sprawiedliwości Nr. 3, poz. 6) i z dnia 1 października 1924 r. (Dz. Urz. Min. Sprawiedliwości Nr. 19, poz. 28).

Do wyczerpania posiadanych zapasów sukna bronzowego, zezwala się na noszenie umundurowania z sukna koloru bronzowego.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK