Umundurowanie i oznaki służbowe funkcjonariuszów administracji lasów państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.40.236

Akt utracił moc
Wersja od: 10 września 1946 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 maja 1946 r.
o umundurowaniu i oznakach służbowych funkcjonariuszów administracji lasów państwowych.

Na podstawie art. 35 ust. 2 i art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 164), zmienionej rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 87, poz. 737), oraz art. 39 ust. 2 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 września 1936 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 75, poz. 533) zarządza się, co następuje:
1.
Umundurowanie funkcjonariuszów administracji lasów państwowych składa się: z czapki (dwóch rodzajów), bluzy (dwóch rodzajów), wiatrówki, spodni (dwóch rodzajów), płaszcza, kurtki, peleryny oraz pasa.
2.
Kolor umundurowania jest brunatnozielony ("khaki").
3.
Opis umundurowania:
a)
Czapka typu maciejówki z daszkiem czarnym o szerokości przedniej 7 cm, o brzegu okutym blachą z białego metalu i z paskiem. Na czapce orzeł państwowy o podwójnym liściu dębowym stylizowanym, osadzony w 2/3 swojej wysokości nad otokiem (rys. Nr 6, 6a).
b)
Czapka zimowa typu narciarki. Daszek o szerokości przedniej 5 cm pokryty tą samą materią, co czapka. Część wywijana nausznikowa może być obszyta barankiem. Na czapce oznaki jak w pkt a).
c)
Bluza o kołnierzu stojąco-wykładanym jednorzędowa, zapinana na siedem guzików dużych z czterema naszytymi kieszeniami. Wymiary górnych łat kieszeniowych: długość 14 cm, szerokość górna 12 cm, dolna 13 cm; klapa kieszeniowa 6 cm szeroka, zapinana na jeden guzik duży. Wymiary dolnych łat kieszeniowych: długość 20 cm, szerokość - górna 17 cm, dolna 19 cm, klapa kieszeniowa 7 cm szeroka zapinana na jeden guzik duży. Patki o kształcie dostosowanym do kroju kołnierza.

Pierwszy guzik górny bluzy osadzony jest o 3 cm niżej od haftki kołnierza, a ostatni - pod pasem. Dziurki od guzików umieszczone są w odległości 2,5 cm od brzegu. Naramienniki, zapinane na jeden guzik mały, posiadają szerokość przy rękawach 5 cm, przy kołnierzu 3 cm, brzegi stebnowane na 2 mm. Plecy gładkie bez szwu z dwoma bocznymi rozcięciami u dołu o długości 8 cm. Końce kołnierza 7 cm długie. Odstęp końców kołnierza 4 cm. Tylna wysokość kołnierza 4 cm. Mankiety rękawów o długości 9 cm z naszytym jednym guzikiem dużym (rys. Nr 1).

d)
Bluza z kołnierzem wykładanym, jednorzędowa, zapinana na 4 guziki duże. Szerokość klapy kołnierza 11 cm. Kołnierz z tyłu 4 cm szeroki, z przodu 5 cm. Wycięcie 14 cm długie. Naramienniki przy rękawach 5 cm, przy kołnierzu 3 cm szerokie, zapinane na jeden guzik mały, brzegi stebnowane na 2 mm. Patki o kształcie dostosowanym do kroju kołnierza (prostokątne) (rys. Nr 2). Do bluzy z kołnierzem wykładanym koszula w kolorze bluzy oraz tegoż koloru krawat lub biała koszula z białym kołnierzykiem stojącym lub wykładanym oraz krawat czarny (długi lub muszka).
e)
Wiatrówka ściągana w stanie pasem. Kołnierz wykładany 5 cm szeroki, w rogu końcowym - 6 cm, odległość końców kołnierza 4 cm. Zapięcie pod szyją na zamek błyskawiczny. Wiatrówka o czterech kieszeniach zapinanych na zamki błyskawiczne, dwie górne poziome o szerokości 11 cm, dolne ukośne o szerokości 16 cm. Mankiety rękawów o szerokości 6 cm, zapinane na dwa guziki (rys. Nr 7).
f)
Spodnie do butów z cholewami (breechesy) o pasie biodrowym z kieszeniami bocznymi. Rozcięcie na sznurowanie umieszczone z przodu (rys. Nr 3).
g)
Spodnie długie do bucików kroju cywilnego o pasie biodrowym, bez mankietów, szerokości równej w dole i kolanie (rys. Nr 3a).
h)
Płaszcz jednorzędowy, wcięty w stanie, zapinany na sześć guzików dużych, umieszczonych w odległości 5,5 cm od brzegu płaszcza, z kołnierzem leżąco-wykładanym o szerokości tylnej 7 cm, przedniej 12 cm. Pierwszy guzik osadzony 4 cm od haftki kołnierza, ostatni guzik - poniżej pasa. Odstęp końców kołnierza 6 cm. Z każdego boku płaszcza po jednej wpuszczonej kieszeni, umieszczonej skośnie z listewką u góry 5 cm, u dołu 6 cm szeroką, 23 cm długą. Z tyłu płaszcza pęto 23 cm długie, 7 cm szerokie, zapinane na dwa guziki duże. Poniżej pęta w odległości 10 cm aż do dołu rozpór, zapinany na cztery guziki małe, o odległości fałdy 24 cm. Po bokach dwie fałdy 4 cm głębokie. Naramienniki przy rękawach 5 cm, przy kołnierzu 3 cm szerokie, zapinane na jeden guzik mały, brzegi stebnowane na 2 mm. Patki o kształcie dostosowanym do kroju kołnierza. Rękawy zakończone mankietami o szerokości 19 cm z naszytymi na nich pateczkami 11 cm długimi, 6 cm szerokimi. Zarówno mankiety, jak i pateczki, zaopatrzone są w pojedynczy guzik duży. Długość płaszcza taka, aby dolny brzeg był oddalony o 25 cm od stopy (rys. Nr 4, 4a).
i)
Kurtka dwurzędowa, lekko wcięta w stanie, zapinana na trzy guziki z każdej strony, z kołnierzem leżąco-wykładanym o szerokości 7 cm, szerokość klapy 14 cm. Naramienniki przy rękawach 5 cm, przy kołnierzu 3 cm szerokie, zapinane na jeden guzik mały, o brzegach stebnowanych na 2 mm. Patki o kształcie dostosowanym do kroju kołnierza. Z każdego boku kurtki po jednej kieszeni wpuszczonej osadzonej skośnie, bez klap. Z tyłu kurtki pęto prostokątne o długości 23 cm, szerokości 7 cm, zapinane na dwa guziki duże. Pod pętem po obu stronach dwie podłużne listewki. Całość stebnowana na 1,5 cm (rys. Nr 5).
j)
Peleryna z kapturem zapinanym pod szyję o pięciu guzikach krytych materiałem. Z boków peleryny rozcięcie pionowe o długości 40 cm, szerokości obszywek (listewek) 3 cm (rys. Nr 8).
k)
Pas typu wojskowego.
l)
Guziki mundurowe z godłem państwowym duże o wymiarze 23 mm i małe 17 mm z białego metalu.
Oznaki służbowe przywiązane są do zajmowanych stanowisk. Oznaki te umieszczane są na patkach kołnierzy, bluzy, płaszcza i kurtki. Patki mają obramowanie ze srebrnej taśmy szerokości 3 mm (rys. 11, 11a, 11b, 11c, 12, 12a, 13, 13a, 13b, 14, 14a, 14b, 14c, 14d, 15, 15a).
Funkcjonariusze niżsi noszą patki z sukna zielonego (zieleń szmaragdowa); na przednim narożu patki umieszczony jest pojedynczy liść dębowy srebrny, a na tylnym - paski z błyszczącej materii srebrnej o szerokości 5 mm, naszyte przez całą szerokość patki w odstępach 3 mm i odległości 5 mm od brzegów: a) strażnik i hamulczy ma jeden pasek, b) gajowi, szofer, dozorca, woźny, prowadzący pociąg, maszynista kolejki i inni niżsi funkcjonariusze mają dwa paski (rys. Nr 11, 11a, 11b, 11c).
Urzędnicy noszą patki z aksamitu koloru zieleni szmaragdowej z następującymi oznakami:
1)
emblemat z 2 liści dębowych i gwiazdek w kształcie kwadratów:
a)
praktykant leśny - jedna gwiazdka (rys. Nr 12, 12a),
b)
podleśniczy i pomocnik (kancelaryjny, rachunkowy, techniczny), magazynier, laborant - dwie gwiazdki (rys. Nr 12, 12a),
c)
kierownik sekretariatu, podreferendarz leśniczy, sekretarz, kasjer, intendent, zawiadowca kolejki - trzy gwiazdki (rys. Nr 12, 12a, 13, 13a, 13b),
2)
emblemat z 3 liści dębowych oraz srebrny galon 5 mm szeroki na tylnym brzegu patki przez całą jej szerokość i gwiazdki:
a)
praktykant techniczno-leśny - jedna gwiazdka (rys. Nr 14, 14a),
b)
adiunkt leśny, zastępca kierownika tartaku (innego zakładu przemysłowego) - dwie gwiazdki (rys. 14, 14a),
c)
nadleśniczy, kierownik tartaku (innego zakładu przemysłowego), kierownik zarządu kolejki, referendarz, asystent Instytutu Badawczego Leśnictwa i inni na równorzędnych stanowiskach - trzy gwiazdki (rys. Nr 14, 14a, 14b, 14c, 14d),
3)
emblemat z 3 liści dębowych oraz srebrny wężyk 10 mm szerokości na tylnym brzegu patki przez całą jego szerokość i gwiazdki:
a)
kierownik oddziału, kierownik referatu, radca, inspektor, kierownik zakładu Instytutu Badawczego Leśnictwa i inni na równorzędnych stanowiskach - jedna gwiazdka (rys. Nr 15, 15a),
b)
kierownik biura, naczelnik wydziału i inni na równorzędnych stanowiskach - dwie gwiazdki (rys. Nr 15, 15a),
c)
dyrektor lasów, dyrektor departamentu, dyrektor biura, dyrektor Gabinetu Ministra i inni na równorzędnych stanowiskach - trzy gwiazdki (rys. Nr 15, 15a).
Urzędnicy i funkcjonariusze niżsi zatrudnieni w dyrekcji lasów państwowych noszą na tylnej krawędzi patki wypustkę o szerokości 5 mm koloru "siena palona", a zatrudnieni w Ministerstwie Leśnictwa - koloru złotego.
1.
Funkcjonariusze niżsi noszą czapki (maciejówki) o otoku z sukna zielonego koloru patki, a urzędnicy - z aksamitu koloru patki.
2.
Urzędnicy wymienieni w § 4 pkt 1) i 2) lit. a) i b) noszą na czapce na górnej krawędzi otoku naszyty jeden sznurek srebrny, zaś wymienieni w pkt 2) lit. c) i pkt 3) - dwa sznurki w odległości 3 mm jeden od drugiego.
3.
Funkcjonariusze niżsi i urzędnicy wymienieni w § 4 pkt 1) i 2) noszą na czapce pasek czarny ze skóry, wymienieni zaś w § 4 pkt 3) - pasek srebrny.
1.
Spośród niższych funkcjonariuszów administracji lasów państwowych są obowiązani do noszenia munduru w służbie: gajowy, strażnik, woźny i szofer wozu osobowego.
2.
Funkcjonariuszów niższych obowiązuje w czasie pełnienia służby noszenie bluzy o kołnierzu stojącym wykładanym; poza służbą mogą oni nosić bluzę o kołnierzu wykładanym. Inni funkcjonariusze mogą nosić bluzę jednego lub drugiego rodzaju.
Posiadany mundur kroju dawnego wolno nosić do czasu jego zużycia, jednak oznaki dotychczasowe powinny być zastąpione oznakami przewidzianymi w niniejszym rozporządzeniu.
Watowanie i podszywanie futrem płaszczów i kurtek, nakładanie kołnierzy futrzanych oraz noszenie kożuchów jest dozwolone.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Leśnictwa.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 marca 1930 r. o umundurowaniu i oznakach służbowych funkcjonariuszów administracji lasów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 222).