Umundurowanie funkcjonarjuszów państwowych pełniących nadzór na rybołówstwem morskiem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.82.611

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 1929 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 listopada 1929 r.
o umundurowaniu funkcjonarjuszów państwowych pełniących nadzór nad rybołówstwem morskiem.

Na podstawie art. 35 ust. 2 i art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 164) zarządza się co następuje:
Urzędnicy i funkcjonarjusze niżsi powołani do nadzorowania rybołówstwa morskiego, mają prawo noszenia munduru, oznak służbowych i uzbrojenia, określonych w niniejszem rozporządzeniu.
Umundurowanie urzędników:
1)
Czapka marynarska kroju międzynarodowego (wzór 4), koloru ciemno-granatowego; daszek skórzany, lakierowany na czarno; otok czapki pokryty czarną morową wstążką. Na otoku, ponad daszkiem - pasek czarny lakierowany z guzikami złotemi z kotwicą (wzór 5), zapinany na sprzączkę złotą (wzór 6). Na przodzie emblemat wielki, złoty, haftowany (wzór 1). Latem górna część czapki z białego lżejszego materjału.
2)
Mundur.
a)
Surdut (wzór 7) koloru ciemno-granatowego, długi do kolan, kołnierz wykładany, dwa rzędy guzików złotych z kotwicą (wzór 14); z tyłu klapy z 4 takiemiż guzikami. Na kołnierzu, w miejscu zaznaczonem punktem na wzorze - emblemat złoty haftowany (wzór 3). Na rękawach oznaki czarne, stosownie do stopnia służbowego (wzory 15).
b)
Kurtka granatowa (wzór 8), kołnierz wykładany, dwa rzędy guzików złotych (wzór 14), z boków dwie kieszenie wewnętrzne z klapami. Na kołnierzu w miejscu zaznaczonem punktem na wzorze - emblemat złoty metalowy (wzór 3). Na rękawach oznaki czarne, stosownie do stopnia służbowego (wzory 15).

Przy surducie obowiązuje biały stojący kołnierzyk z różkami - z czarnym krawatem motylkiem; przy kurtce granatowej kołnierzyk biały dowolny z długim czarnym krawatem.

3)
Spodnie do surduta i kurtki granatowej koloru ciemno-granatowego, długie.
4)
Płaszcz koloru ciemno-granatowego (wzór 9), kołnierz wykładany, otwarty; dwie kieszenie wewnętrzne z klapami, dwa rzędy guzików złotych (14); z tyłu dragon z klapami na dwa guziki. Na kołnierzu, w miejscu zaznaczonem punktem na wzorze - emblemat złoty metalowy (wzór 3). Oznak na rękawach niema.
5)
Broń palna krótka w czarnym futerale na czarnym pasie na wierzchu.
Umundurowanie funkcjonarjuszów niższych:
1)
Czapka - krój, kolor, daszek, otok, pasek i guziki - jak dla urzędników (§ 2 pkt. 1). Emblemat mały, złoty (wzór 2).
2)
Mundur.

Kurtka granatowa - krój, guziki, emblemat na kołnierzu - jak dla urzędników (§ 2 pkt. 2-b), oznak na rękawach niema.

Przy kurtce granatowej - kołnierzyk biały dowolny z długim czarnym krawatem. W czasie zimna koszulka wełniana, granatowa (wzór 13).

3)
Spodnie - jak dla urzędników (§ 2 pkt. 3).
4)
Płaszcz - jak dla urzędników (§ 2 pkt. 4).
5)
Broń - jak dla urzędników (§ 2 pkt. 5).
Umundurowanie załogi statków rybackich strażniczych:
1)
Czapka kroju międzynarodowego, koloru ciemno-granatowego (wzór 10), otok pokryty czarną wstążką z napisem na przodzie, ze złotych liter "M. U. R." Latem górna część czapki z białego lżejszego materjału.
2)
Bluza ciemno-granatowa kroju międzynarodowego (wzór 11), z kołnierzem z tegoż materjału, wykładanym.
3)
Koszulki. Pod bluzą w lecie koszulka wełniana, biała z niebieskiemi poprzecznemi paskami (wzór 12), w zimie wełniana grubsza koloru granatowego (wzór 13).
4)
Spodnie ciemno-granatowe, długie, szerokie, kloszowe.
5)
Płaszcz - jak dla urzędników (§ 2 pkt. 4). Emblematu na kołnierzu niema.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

grafika