Rozdział 5 - Charakterystyka i sposób noszenia głównych przedmiotów umundurowania - Umundurowanie funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.262.2195

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 2005 r.

Rozdział  5

Charakterystyka i sposób noszenia głównych przedmiotów umundurowania

§  25.
1.
Czapka do umundurowania wyjściowego posiada usztywnione denko okrągłe i otok. Czapka jest koloru ciemnozielonego, otok i daszek koloru czarnego. Na czapce nosi się wizerunek orła i oznakę stopnia służbowego. Czapkę do umundurowania wyjściowego nosi się lekko przechyloną w kierunku prawego ucha tak, aby dolna krawędź otoku znajdowała się na wysokości około 2 cm od krawędzi lewego ucha.
2.
Czapka zimowa do umundurowania służbowego jest wykonana z tkaniny koloru ciemnozielonego. Na czapce nosi się wizerunek orła. Nie nosi się oznaki stopnia służbowego. Daszek czapki wykonany jest z tej samej tkaniny co reszta czapki. Wokół czapki, z wyjątkiem miejsca nad daszkiem, doszyty jest ocieplacz koloru czarnego, wykonany z tkaniny futerkowej. Czapkę zimową nosi się podczas dokuczliwych wiatrów i przy temperaturze poniżej 0 °C. Przy temperaturze poniżej -7 °C albo przy dokuczliwym wietrze i temperaturze poniżej -5 °C czapkę zimową nosi się z opuszczonym ocieplaczem. Czapkę zimową nosi się nałożoną na głowę prosto.
3.
Czapka letnia do umundurowania służbowego jest wykonana z tkaniny koloru ciemnozielonego. Na czapce nosi się wizerunek orła. Nie nosi się oznaki stopnia służbowego. Daszek czapki wykonany jest z tej samej tkaniny co reszta czapki. Czapkę letnią nosi się nałożoną na głowę prosto.
4.
Czapka do umundurowania ćwiczebnego wykonana jest z tkaniny "US" koloru ciemnozielonego z nadrukiem ochronnym wzoru "pantera". Na czapce nosi się wizerunek orła. Nie nosi się oznaki stopnia służbowego. Czapkę do umundurowania ćwiczebnego nosi się nałożoną na głowę prosto.
§  26.
Płaszcz do umundurowania wyjściowego wykonany jest z tkaniny ciemnozielonej. Nosi się go z klapami wyłożonymi. Sprzączka po zapięciu paska powinna znajdować się na linii guzików płaszcza. Płaszcz powinien być dopasowany do wzrostu funkcjonariusza tak, aby jego długość sięgała 2-5 cm poniżej kolana. Rękawy płaszcza powinny być dłuższe o 1-2 cm od rękawów kurtki. Płaszcz do umundurowania wyjściowego nosi się w okresie zimowym z podpinką, a w okresie letnim bez podpinki, wyłącznie do tego umundurowania.
§  27.
Kurtka gabardynowa do umundurowania wyjściowego wykonana jest z tkaniny koloru ciemnozielonego, jednorzędowa, z wykładanym kołnierzem. Nosi się ją z klapami wyłożonymi. Długość kurtki powinna być taka, aby w pozycji siedzącej dolna krawędź sięgała do płaszczyzny siedzenia, a krawędzie rękawów do nasady kciuka.
§  28.
Kurtka do umundurowania służbowego wykonana jest z tkaniny nieprzemakalnej koloru ciemnozielonego. Powinna ona być dłuższa od kurtki gabardynowej o około 10 cm. Kurtkę nieprzemakalną nosi się w okresie zimowym z podpinką, a w okresie letnim bez podpinki wyłącznie do umundurowania służbowego.
§  29.
Bluza do umundurowania służbowego wykonana jest z tkaniny koloru ciemnozielonego, zapinana na kryty zamek błyskawiczny. Powinna sięgać dolną krawędzią około 4-6 cm poniżej górnej krawędzi pasa spodni, a krawędź mankietu rękawa powinna sięgać do nasady dłoni przy opuszczonej ręce. Bluzę powinno nosić się zapiętą na całej długości zamka błyskawicznego.
§  30.
1.
Spodnie (spódnica) do umundurowania wyjściowego i służbowego wykonane są z tkaniny koloru ciemnozielonego. Nogawki bez mankietów. Spodnie (spódnicę) do umundurowania wyjściowego nosi się z paskiem do spodni, a spodnie do umundurowania służbowego z pasem (w zestawie z koszulą letnią). Dolna krawędź nogawki spodni powinna sięgać 2-2,5 cm powyżej obcasa półbutów (trzewików-botków). Szerokość nogawek spodni u dołu powinna wynosić, w zależności od wzrostu, 20-25 cm. Dolna krawędź spódnicy powinna sięgać, w zależności od wzrostu, między 5-7 cm powyżej lub poniżej kolan.
2.
Spodnie zimowe do umundurowania służbowego nosi się wyłącznie do butów wysokich sznurowanych. Spodnie te powinny być dopasowane w taki sposób, aby przy postawie zasadniczej nie opadały na górną krawędź butów.
3.
Spodnie do umundurowania wyjściowego i służbowego dla funkcjonariusza w stopniu generała brygady mają przy bocznych szwach dwa lampasy szerokości 2,5 cm każdy, oddzielone wypustką. Lampasy i wypustka są w kolorze czarnym.
§  31.
1.
Koszulę do umundurowania wyjściowego oraz koszulę do umundurowania służbowego nosi się tak, aby górna krawędź kołnierza wystawała ponad kołnierz kurtki (bluzy).
2.
Koszulę letnią nosi się przy temperaturze powyżej 20 °C z wyłożonym kołnierzem, zapiętą na wszystkie guziki. Na naramienniki zakłada się pochewki z oznaką stopni.
3.
Koszulkę bawełnianą nosi się latem do umundurowania służbowego do bluzy i do umundurowania ćwiczebnego.
§  32.
Sweter wykonany z dzianiny koloru ciemnozielonego nosi się z koszulą i krawatem do umundurowania służbowego. Na naramienniki swetra zakłada się pochewki z oznaką stopnia.
§  33.
Krawat nosi się wiązany podwójnym węzłem ściśle przylegającym do kołnierza koszuli. Koniec krawata nie może wystawać spod zapiętej kurtki (bluzy).
§  34.
Szalik letni i zimowy nosi się pod płaszczem do umundurowania wyjściowego w ten sposób, aby jego górna krawędź wystawała nieco ponad kołnierz płaszcza. W zależności od warunków atmosferycznych szalik zimowy może zakrywać odsłoniętą część piersi między klapami płaszcza.
§  35.
Pas główny nosi się do:
1)
bluzy - włożony do wsuwek na ściągaczu bluzy;
2)
spodni noszonych razem z koszulą letnią - włożony do wsuwek koszuli;
3)
kurtki nieprzemakalnej - w przypadku noszenia broni krótkiej.
§  36.
Obuwie skórzane koloru czarnego nosi się:
1)
buty długie sznurowane - do spodni przy umundurowaniu służbowym w okresie zimowym i do umundurowania ćwiczebnego;
2)
trzewiki-botki - do spodni przy umundurowaniu służbowym i wyjściowym w okresie zimowym;
3)
półbuty - do spodni przy umundurowaniu służbowym i wyjściowym w okresie letnim;

wierzchy trzewików-botków i półbutów nie mogą być dziurkowane ani ozdobnie wyszywane.

§  37.
1.
Funkcjonariusz, w zależności od posiadanego stopnia służbowego, nosi na kurtce do umundurowania wyjściowego sznur wyjściowy:
1)
generała, składający się z dwóch warkoczy ze sznurami i pętli;
2)
oficera, składający się z jednego warkocza ze sznurem i pętli;
3)
chorążego, składający się z jednego warkocza ze sznurem;
4)
podoficera i szeregowca, składający się z jednego warkocza.
2.
Sznur wyjściowy zawiesza się na prawym ramieniu, przypinając go do guzika przyszytego w tym celu pod naramiennikiem. Pętla sznura oficera przewieszona przez ramię zwisa w dół pod pachą. Dłuższy warkocz sznura generała zwisający od tyłu przeprowadza się pod prawą pachą, a jego koniec przypina się na pierwszy od góry guzik kurtki. Warkocz krótszy układa się na prawej piersi tak, aby po obu jego stronach przebiegały pojedyncze części sznura, a jego koniec przypina się do drugiego od góry guzika kurtki. Warkocz sznura oficera i chorążego z przebiegającą poniżej pojedynczą częścią sznura przypina się do pierwszego od góry guzika kurtki.
§  38.
Na płaszczu, kurtce oraz czapce do umundurowania wyjściowego i czapce do umundurowania służbowego nosi się guziki wykonane z masy plastycznej koloru czarnego z wizerunkiem orła ustalonego dla godła państwowego. Guziki wewnętrzne (kryte) są gładkie i wykonane są z masy plastycznej koloru tkaniny, z jakiej wykonany jest dany przedmiot.
§  39.
1.
Kurtkę do umundurowania ćwiczebnego nosi się:
1)
w okresie zimowym - wraz z podpinką, z kołnierzem zapiętym pod szyją; w zależności od warunków atmosferycznych kurtkę można nosić z rozpiętym górnym guzikiem;
2)
w okresie letnim - bez podpinki, z rozpiętym górnym guzikiem i wyłożonymi klapami.
2.
Kurtka do umundurowania ćwiczebnego powinna być dłuższa od bluzy ćwiczebnej o około 10 cm. Krawędź rękawa powinna sięgać do nasady kciuka.
§  40.
Bluzę do umundurowania ćwiczebnego nosi się z klapami wyłożonymi. Jej długość powinna być taka, aby w pozycji siedzącej jej krawędź sięgała do płaszczyzny siedzenia, a krawędzie rękawów do nasady dłoni. W okresie letnim przy wysokich temperaturach można nosić rękawy bluzy podwinięte do łokcia.
§  41.
Koszulo-bluzę do umundurowania ćwiczebnego nosi się przy temperaturze powietrza przekraczającej 20 °C, wpuszczoną w spodnie. Na naramienniki zakłada się pochewki z oznakami stopnia służbowego.
§  42.
Spodnie do umundurowania ćwiczebnego nosi się do butów wysokich sznurowanych w ten sposób, aby przy postawie zasadniczej nie opadały na górną krawędź butów. Spodnie powinny być w tym samym odcieniu co bluza.
§  43.
Pas z tkaniny syntetycznej nosi się przy umundurowaniu ćwiczebnym do:
1)
bluzy i kurtki - włożony do wsuwek na bluzie lub kurtce;
2)
spodni noszonych razem z koszulo-bluzą.
§  44.
Rękawice do umundurowania ćwiczebnego nosi się w okresie zimowym razem z kurtką z podpinką.
§  45.
Podczas opadów atmosferycznych do umundurowania służbowego i umundurowania ćwiczebnego nosi się pelerynę wykonaną z tkaniny impregnowanej koloru ciemnozielonego.