Umundurowanie dozorców celnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 10 stycznia 1930 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 grudnia 1929 r.
o umundurowaniu dozorców celnych.

Na podstawie art. 35 ust. 2 i art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 164) zarządza się co następuje:
Dozorcy celni, jako organa pomocnicze urzędów celnych, obowiązani są do noszenia w służbie munduru według zasad niniejszego rozporządzenia.
Zasadniczy kolor munduru jest ciemnozielony, zaś dystynkcyj złoty; guziki z żółtego metalu (złote) z orłem państwowym; rozmiary guzików: duży 23 mm średnicy, mały 17 mm średnicy.
Mundur składa się z kurtki, spodni, płaszcza i czapki.
a)
Kurtka jednorzędowa (tabl. 1) bez rozpięcia z tyłu, zapinana na 6 dużych guzików, z wewnętrznemi 4 kieszeniami, 2 u góry, 2 u dołu, z patkami górnemi (szerokość 12 - 14 cm i wysokość 6 cm) i dolnemi (szerokość 16 - 18 cm i wysokość 7 cm), zapinanemi na 1 mały guzik. Długość kurtki taka, aby dół jej z tyłu dotykał płaszczyzny siedzenia przy pozycji siedzącej. Kołnierz stojąco wykładany, wysokości 5 - 6 cm, zapinany na 3 haftki. Na kołnierzu w rogu laska Merkurego w wieńcu z liści laurowych i dębowych długości 2 cm z żółtego metalu (tabl. 2).
b)
Spodnie długie do trzewików, kroju cywilnego, równej szerokości w dole i w kolanie (bez mankietów). Trzewiki czarne.
c)
Płaszcz dwurzędowy (tabl. 3), po 6 dużych guzików z każdej strony z dwiema kieszeniami. Kołnierz leżąco wykładany wysokości 14 cm, zapinany na 1 haftkę. Z tyłu płaszcza, wciętego w stanie, dragon prostokątny, zapinany na 2 duże guziki. Na kołnierzu płaszcza laska Merkurego, jak na kołnierzu kurtki.
d)
Czapka angielska (tabl. 4) (okrągła) z sukna mundurowego z daszkiem i podpinką ze skóry czarnej lakierowanej; podpinka przytwierdzona do czapki na dwóch małych guzikach. Na rondzie czapki nad otokiem orzeł państwowy bez tarczy, z białego metalu (srebrny) (tabl. 5); na otoku nad podpinką laska Merkurego z wieńcem z liści laurowych i dębowych,

Wymiary: wysokość ronda 5 cm, wysokość otoku 5 cm, długość daszka 5 cm, szerokość podpinki 1,5 cm, wysokość orła 4 cm, wysokość laski Merkurego 2 cm.

Oznaki stopni służbowych są następujące: Dozorca celny ma na lewym rękawie kurtki i płaszcza powyżej łokcia 1 galon złoty szerokości 1 cm w kształcie kąta prostego, zwróconego ostrzem do góry o ramionach długości 5 cm; końce ramion ścięte pionowo (tabl. 6 i 8).

Starszy dozorca celny ma na lewym rękawie dwa złote kąty tych samych wymiarów jak u dozorcy celnego, w odstępie 1 cm od siebie (tabl. 7 i 9).

Dozorcom celnym dozwolone jest noszenie munduru także poza służbą.
Dozorcom celnym, przeniesionym w stan spoczynku, nie przysługuje prawo noszenia munduru.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

grafika