Rozdział 3 - Terminy, forma i sposób zawierania umów planowych. - Umowy planowe w gospodarce socjalistycznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.21.180

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 1950 r.

Rozdział  3.

Terminy, forma i sposób zawierania umów planowych.

Umowy generalne powinny być zawarte w ciągu 30 dni od powzięcia przez Radę Ministrów uchwały w sprawie narodowego planu gospodarczego na dany rok, a umowy szczegółowe i bezpośrednie - w ciągu następnych 60 dni.

Umowy planowe powinny być zawarte na piśmie.

Pełnomocnikami do zawierania umów planowych mogą być pracownicy strony lub jednostki zwierzchniej albo władzy, której strona bezpośrednio podlega lub przez którą jest nadzorowana.

Dostawca - a co do umów generalnych jego jednostka zwierzchnia - wystąpi wobec drugiej strony o zawarcie umowy. Niezależnie od tego strona druga wystąpi o zawarcie umowy, jeżeli dostawca lub jego jednostka zwierzchnia nie uczyni tego w przepisanym terminie (art. 16).

1.
Strona, obowiązana do wystąpienia o zawarcie umowy, powinna wyjaśnić wszystkie okoliczności, niezbędne dla ustalenia jej treści i najpóźniej na 21 dni przed upływem terminu zawarcia umowy (art. 12) przesłać stronie drugiej podpisany projekt umowy w dwóch egzemplarzach.
2.
Jeżeli jednostka gospodarcza, której przesłano projekt umowy, nie ma obowiązku jej zawarcia, powinna go niezwłocznie zwrócić nadsyłającemu z odpowiednim wyjaśnieniem pod rygorem odpowiedzialności za szkodę, wywołaną zaniedbaniem wykonania tego obowiązku.
1.
Strona, która otrzymała projekt umowy i ma obowiązek jej zawarcia, zobowiązana jest umowę podpisać i zwrócić ją nadsyłającemu w ciągu dni 7.
2.
Jeżeli strona nie zgadza się na niektóre postanowienia projektu umowy, zobowiązana jest umowę podpisać i zaznaczyć, że zgłasza zastrzeżenia; treść zastrzeżeń powinna być ujęta w formę protokołu rozbieżności, który należy przesłać drugiej stronie wraz z umową w terminie dni 7. Umowa wiąże strony w takim zakresie, w jakim uzyskano porozumienie.
3.
Strona, która otrzymała protokół rozbieżności - w razie wyrażenia zgody na zgłoszone zastrzeżenie - powinna zawiadomić o tym drugą stronę w ciągu dni 7. Jeżeli zaś nie wyraża zgody, powinna podjąć próby uzgodnienia za pośrednictwem jednostki zwierzchniej bądź władzy, której bezpośrednio podlega lub przez którą jest nadzorowana; w przypadku nieosiągnięcia porozumienia strona ta obowiązana jest przed upływem terminów, określonych w art. 12, zgłosić do właściwej państwowej komisji arbitrażowej wniosek o rozstrzygnięcie sporu (spór przedumowny).