Ulgi taryfowe przy przejeździe powrotnym z uzdrowisk krajowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.43.388

Akt jednorazowy
Wersja od: 14 maja 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 5 maja 1927 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa o ulgach taryfowych przy przejeździe powrotnym z uzdrowisk krajowych.

Na mocy art. 4 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczy pospolitej o ustanowieniu urzędu Ministra Komunikacji z dnia 24 września 1926 r. (Dz. U. R. P. № 97, poz. 567) zarządza się co następuje:
W części II w rozdziale I "Taryfy polskich kolei normalnotorowych na przewóz osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych" (Dz. U. R. P. z r. 1925 № 128, poz. 913 i z r. 1926: № 33, poz. 207; № 62, poz. 374; № 106, poz. 621 i № 116, poz. 674) dział F otrzymuje brzmienie następujące:

"F. Ulgi taryfowe przy przejeździe powrotnym z uzdrowisk krajowych,

1. Osoby, które w celach leczniczych lub odpoczynkowych udały się do niżej wymienionych uzdrowisk krajowych, mogą przy powrocie z nich korzystać jednorazowo przy przejeździe pociągami osobowemi lub mieszanemi i ulg następujących:

a) w wagonach klasy III płacą połowę taryfy kl. IV;

b) w wagonach klasy II płacą połowę taryfy kl. III:

c) w wagonach klasy I płacą połowę taryfy kl. II

W razie przejazdu pociągiem pospiesznym, oprócz opłaty ulgowej za przejazd pociągiem osobowym, pobiera się pełną opłatą dodatkową za pociąg pospieszny według taryfy normalnej tej klasy, w której odbywa się podróż.

2. Z ulg powyższych nie mają prawa korzystać:

a) osoby, stale zamieszkujące w danem uzdrowisku;

b) osoby, przebywające czasowo w danem uzdrowisku w celach zarobkowych, z wyjątkiem służby domowej, zatrudnionej u osób, uprawnionych do korzystania z ulgi wedle p. 1 i przybyłej ze swymi pracodawcami;

c) osoby, uprawnione do stałych przejazdów ulgowych kolejami, w tej liczbie dzieci do ukończonych lat 10;

d) osoby, które przejazd do danego uzdrowiska odbyły za opłatą ulgową na zasadzie postanowień, zawartych w rozdziale I, dziale D względnie E, części II taryfy osobowej.

3. Ulgi powyższe stosuje się wyłącznie przy przejeździe od najbliższej stacji danego uzdrowiska (p. 7) i tylko w tym wypadku, gdy odległość taryfowa od tej stacji do stacji powrotnej wynosi co najmniej 100 km.

4 Bilety ulgowe nabywa się na podstawie zaświadczeń, wydanych przez zarządy zdrojowisk lub uzdrowisk względnie komisje uzdrowiskowe, a w braku w danej miejscowości tych instytucyj przez zarządy gmin.

Zaświadczenie takie ma zawierać imię, nazwisko i zawód (zatrudnienie) osoby, powracającej z uzdrowiska, potwierdzenie, że dana osoba przebywała w uzdrowisku w celach leczniczych lub wypoczynkowych bez przerwy w ciągu co najmniej 14 dni, stacją wyjazdu i przeznaczenia, datę wydania zaświadczenia, podpis i stanowisko służbowe wydawcy zaświadczenia, pieczęć zarządu oraz podpis posiadacza zaświadczenia.

Zaświadczanie powinno być dokładnie wypełnione; zaświadczenia wypełnione nienależycie, z opuszczeniami rubryk, z poprawkami, dopiskami i t. p. będą uznane za nieważne i odbierane posiadaczowi.

5. Zaświadczenie powyższe uprawnia do jednorazowego otrzymania biletu ulgowego bądź to do stacji przeznaczenia, wymienionej w zaświadczeniu, bądź to do stacji pośredniej (na odległość co najmniej 100 km.), leżącej na drodze przejazdu do wymienionej w zaświadczeniu stacji przeznaczenia.

Zaświadczenie stempluje kasa kolejowa, wpisuje na niem numer wydanego biletu ulgowego i zwraca właścicielowi, który okazywać je powinien przy kontroli biletów, po ukończeniu zaś podróży oddać łącznie z biletem.

6. W celu stwierdzenia tożsamości osoby kolej może zażądać od okaziciela biletu ulgowego powtórzenia podpisu jak również przedstawienia dowodu osobistego.

Jeśli z biletu ulgowego korzystać będzie inna, niż wymieniona w zaświadczeniu osoba lub też osoba, nie mająca prawa do ulg powyższych w myśl punktu 2 postanowień niniejszych, uważa się ją za podróżnego, jadącego bez biletu. Podróżny taki ponosi wszelkie prawem przewidziane skutki oraz uiszcza opłaty, przewidziane taryfą w wypadku przejazdu bez biletu.

Za nieprawidłowe wydanie zaświadczenia odpowiada wydawca, na którym kolej może dochodzić odszkodowania, prawnie przewidzianego.

7. Wykaz uzdrowisk, z których powracający mają prawo do korzystania z ulg powyższych, obejmuje następujące miejscowości:

w województwie białostockiem: Druskieniki;

w województwie warszawskiem: Ciechocinek; Otwock; Rudka (stacja kolejowa Mrozy);

w województwie kieleckiem: Busko (st. kol. Kielce, Jędrzejów lub Szczucin); Czarniecka Góra (st. kol. Niekłań); Ojców i Pieskowa Skała (st. kol. Kraków lub Olkusz); Solec (st. kol. Kielce, Jędrzejów lub Szczucin);

w województwie lubelskiem: Kazimierz nad Wisłą (st. kol. Puławy); Nałęczów (st. kol. Nałęczów lub Sadurki);

w województwie pomorskiem: wszystkie miejscowości, położone nad morzem w powiecie morskim, oraz Kartuzy (miejscowości te położone są przy stacjach kolejowych z wyjątkiem Karwi i Karwińskich Błot, dla których stacją kolejową jest Krokowo, oraz Orłowa, dla którego stacją kolejową jest Kack Mały); Czerniewice (st. kol. Stawki);

w województwie poznańskiem: Inowrocław; Miłowody (st. kol. Oborniki); Powidz (st. kol. Gniezno); Smukała (st. kol. Bydgoszcz);

w województwie krakowskiem: Bukowina (st. kol. Poronin); Bystra w powiecie Bialskim (st. kol. Wilkowice Bystra); Czarny Dunajec; Jabłonka; Lipnica Mała; Lipnica Wielka i Orawka (st. kol. Czarny Dunajec, Jordanów lub Chabówka); Jurgów, Rzepiska, Łapszanka, Dursztyn, Niedzica, Łapsze-Niżne, Kacwin oraz Czorsztyn (st. kol. Nowy Targ, Czarny Dunajec, Poronin lub Zakopane); Krościenko (st. kol. Nowy Targ lub Stary Sącz); Krynica; Krzeszowice; Muszyna; Piwniczna; Porąbka (st. kol. Kęty); Poronin; Rabka; Rytro (st. kol. Rytro lub Piwniczna), Swoszowice; Szczawnica (st. kol. Nowy Targ lub Stary Sącz); Wysowa (st. kol. Grypów); Zakopane; Jaszczurówka (st. kol. Zakopane); Żegiestów; Żegiestów Zdrój i Żegiestów Wieś (st. kol. Żegiestów lub Żegiestów Zdrój); Raycza; Zubrzyca Górna, Zubrzyca Dolna, Podwilk i Podszkle (st. kol. Czarny Dunajec lub Raba Wyżna) oraz Marcinkowice;

w województwie lwowskiem: Hołosko Wielkie (st. kol. Lwów); Horyniec; Iwonicz; Lubień Wielki; Niemirów (st. kol. Rawa Ruska lub Jaworów); Rymanów; Truskawiec;

w województwie stanisławowskiem: Delatyn; Diłok; Dora; Hrebenów; Hryniawa; Jamna; Jaremcze; Kosów i Kuty (st. kol. Kołomyja lub Zabłotów); Morszyn; Mikuliczyn; Korczyn (st. kol. Synowódzko Wyżne); Osmołoda i Podlute (st. kol. Broszniów lub Rożniatów Krechowice); Tatarów; Tuchla; Worochta; Zełemianka; Skole; Żabie (st. kol. Worochta);

w województwie tarnopolskiem: Zaleszczyki;

w województwie śląskiem: Bystra w powiecie bielskim (st. kol. Wilkowice Bystra); Goczałkowice; Istebna (st. kol. Ustroń); Jastrzębie; Jaworze (st. kol. Jaworze Jasienice); Moszczenica; Ustroń; Wisła (st. kol. Ustroń)".

8.
Ulgi powyższe bada stosowane do dnia 31 października 1927 r.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 maja 1927 r.