Uiszczanie gotówką opłat sądowych w b. dzielnicy austrjackiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.82.578

Akt utracił moc
Wersja od: 14 października 1921 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI I SKARBU
z dnia 28 września 1921 r.
o uiszczaniu gotówką opłat sądowych w b. dzielnicy austrjackiej.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 1 marca 1921 r. (Dz. Ust. № 26 poz. 143) o podwyższeniu opłat sądowych w b. dzielnicy austrjackiej zarządza się co następuje:
Należytości sądowe przepisane austr. ces. rozporządzeniem z 15 września 1915 (Dz. p. p. № 279) i ustawą z 1 marca 1921 (Dz. Ust. № 26 poz. 143), o ile w myśl art. 9 tej ustawy opłacane będą w gotówce, należy składać u urzędnika sądowego prowadzącego księgę pieniężną.

Urzędnik ten wpisuje wpłaconą należytość do prowadzonego w 2 egzemplarzach "Dziennika należytości stemplowych" a na odnośnym akcie potwierdza w miejscu przeznaczonem na przytwierdzenie stempla: "należytość stemplową w kwocie ...... uiszczono gotówką do poz. .... Dz. N. St. №. ...... z r. ...........".

Powyższy dziennik będzie pisany na luźnych arkuszach tygodniowych i ma zawierać w nagłówku kolejną numerację rozpoczynającą się z początkiem każdego roku kalendarzowego, oznaczenie odnośnego sądu i przeciąg czasu, (tydzień), który obejmuje; w treści zaś swej ma podawać: pozycję bieżącą dziennika, liczbę czynności i rodzaj aktu wraz z danemi służącemi do obliczenia należytości wreszcie kwotę pobranej należytości.

Strona wnosząca podanie bezpośrednio do sądu winna przed oddaniem go do biura podawczego złożyć gotówkę przypadającą tytułem należytości stemplowej, do rąk prowadzącego księgę pieniężną, który potwierdzi złożenie należytości w sposób wskazany w § 1.
Gdy pismo nadejdzie pocztą, a równocześnie należytość zostanie przesiana w gotówce, urzędnik biura podawczego skieruje odnośne pismo, przed oddaniem go do oddziału kancelaryjnego, do prowadzącego księgę pieniężną w celu umieszczenia na nim potwierdzenia uiszczenia należytości (§ 1).
Należytości sądowe złożone w gotówce winien sąd odsyłać miejscowemu urzędowi podatkowemu co 8 dni, dołączając podsumowane i podpisane oba egzemplarze dziennika, z których jeden zatrzymuje urząd podatkowy u siebie a drugi zwraca z potwierdzeniem przyjęcia wymieniając artykuł i daty zarachowania.
Artykuł 9 ustawy z 1 marca 1921 r. (Dz. Ust. № 26 poz. 143) nie zmienia przepisów o bezpośrednim wymiarze należytości przez władze skarbowe i o obowiązku sądów donoszenia władzom skarbowym o wypadkach podlegających bezpośredniemu wymiarowi.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.