Rozdział 9 - Pomoc dla klastrów innowacyjnych - Udzielenie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.2133 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2022 r.

Rozdział  9

Pomoc dla klastrów innowacyjnych

§  32. 
1. 
Pomoc dla klastrów innowacyjnych jest udzielana koordynatorowi klastra.
2. 
Pomoc ma charakter:
1)
pomocy operacyjnej, której czas trwania nie przekracza dziesięciu lat od dnia udzielenia pomocy, lub
2)
pomocy inwestycyjnej.
§  33. 
Do kosztów kwalifikowalnych w ramach pomocy operacyjnej zalicza się koszty wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy, w tym składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, personelu koordynatora klastra zatrudnionego przy realizacji projektu w części, w jakiej wynagrodzenia te są bezpośrednio związane z jego realizacją, i koszty administracyjne, w tym koszty ogólne, bezpośrednio związane z realizacją projektu, dotyczące:
1)
aktywizacji klastra w celu ułatwienia współpracy, dzielenia się informacjami oraz świadczenia lub kierowania specjalistycznych i dopasowanych usług wsparcia dla biznesu;
2)
marketingu klastra w celu zwiększenia udziału nowych przedsiębiorstw lub organizacji oraz zwiększenia rozpoznawalności klastra;
3)
zarządzania zapleczem klastra, organizacji programów szkoleniowych, warsztatów i konferencji w celu wsparcia dzielenia się wiedzą, tworzenia sieci kontaktów i współpracy transnarodowej.
§  33a. 
1. 
Kosztami kwalifikowalnymi w ramach pomocy inwestycyjnej są koszty przeznaczone na utworzenie lub modernizację infrastruktury badawczej lub infrastruktury demonstracyjnej, umożliwiającej fizyczną prezentację całości lub części procesu produkcyjnego, niezbędnej do świadczenia przez koordynatora klastra nowej usługi.
2. 
Do kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w ust. 1, zalicza się koszty w celu świadczenia przez koordynatora klastra nowej usługi:
1)
nabycia albo wytworzenia środków trwałych, z wyłączeniem prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności nieruchomości;
2)
nabycia robót i materiałów budowlanych;
3)
nabycia wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
a)
będą wykorzystywane wyłącznie w celu świadczenia przez koordynatora klastra nowej usługi,
b)
będą podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości,
c)
będą nabyte od osób trzecich niepowiązanych z koordynatorem klastra na warunkach rynkowych,
d)
będą stanowić aktywa koordynatora klastra i pozostaną związane z projektem, na który przyznano pomoc, przez co najmniej 5 lat lub 3 lata w przypadku koordynatora klastra będącego MŚP, od dnia zakończenia realizacji projektu;
4)
rat spłaty kapitału środków trwałych, z wyłączeniem nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych, poniesione przez korzystającego do dnia zakończenia realizacji projektu, do wysokości kapitału z dnia zawarcia umowy leasingu albo spłaty kapitału środków trwałych, z wyłączeniem nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych, należnej finansującemu z tytułu umowy leasingu, o ile we wniosku o udzielenie pomocy finansujący jest wskazany przez wnioskodawcę jako podmiot upoważniony do poniesienia kosztu, przy czym umowa leasingu prowadzi do przeniesienia własności tych środków na korzystającego, z wyłączeniem leasingu zwrotnego.
§  34. 
Intensywność:
1)
pomocy operacyjnej nie przekracza 50% łącznych kosztów kwalifikowalnych w okresie, na który przyznawana jest pomoc;
2) 7
 pomocy inwestycyjnej określa się zgodnie z art. 27 ust. 6 rozporządzenia Komisji nr 651/2014.
§  35. 
1. 
Dostęp do pomieszczeń, zaplecza oraz działań klastra jest zapewniany na przejrzystych i niedyskryminacyjnych zasadach. Członkom klastra, którzy finansują co najmniej 10% kosztów inwestycji klastra. można przyznać preferencyjny dostęp na bardziej korzystnych warunkach, przy czym dostęp ten musi być proporcjonalny do wkładu członka klastra w koszty inwestycji, a warunki te należy podawać do wiadomości publicznej.
2. 
Opłaty pobierane za korzystanie z zaplecza klastra i za udział w działaniach klastra odpowiadają cenom rynkowym lub odzwierciedlają ich koszty.
7 § 34 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2021 r. (Dz.U.2021.2423) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2022 r.