Udzielanie zwolnień od pracy zawodowej pracownikom powołanym do pełnienia funkcji z wyboru w zakładowej organizacji socjalistycznego związku młodzieży.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.2.8

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1987 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 stycznia 1987 r.
w sprawie udzielania zwolnień od pracy zawodowej pracownikom powołanym do pełnienia funkcji z wyboru w zakładowej organizacji socjalistycznego związku młodzieży.

Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 1986 r. o zasadach udziału młodzieży w życiu państwowym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym kraju (Dz. U. Nr 21, poz. 108) zarządza się, co następuje:
Kierownik zakładu pracy, w którym działa zakładowa organizacja socjalistycznego związku młodzieży, zwana dalej "zakładową organizacją", udziela zwolnienia od pracy zawodowej pracownikowi powołanemu do pełnienia funkcji z wyboru w zakładowej organizacji na zasadach określonych w rozporządzeniu.
1.
Zwolnienia od pracy zawodowej udziela się na pisemny wniosek wojewódzkiej instancji socjalistycznego związku młodzieży, statutowo właściwej do pełnienia nadzoru nad zakładową organizacją.
2.
Zwolnienia udziela się na czas określony we wniosku, nie dłuższy niż czas pełnienia funkcji z wyboru w zakładowej organizacji, pracownikowi wskazanemu imiennie przez wojewódzką instancję socjalistycznego związku młodzieży lub przez zakładową organizację.
1.
Zwolnienie od pracy zawodowej przysługuje:
1)
jednemu pracownikowi, jeżeli zakładowa organizacja liczy od 250 do 400 członków będących pracownikami zakładu lub uczniami szkoły przyzakładowej,
2)
dwom pracownikom, jeżeli zakładowa organizacja liczy ponad 400 członków będących pracownikami zakładu lub uczniami szkoły przyzakładowej.
2.
Kierownik zakładu pracy może udzielić zwolnienia od pracy jednemu pracownikowi, jeżeli zakładowa organizacja liczy poniżej 250 członków będących pracownikami zakładu lub uczniami szkoły przyzakładowej, nie mniej jednak niż 100 członków.
3.
Kierownik zakładu pracy może udzielić zwolnienia od pracy więcej niż dwom pracownikom w przypadkach uzasadnionych warunkami organizacyjnymi, wielkością zakładu, liczebnością członków zakładowej organizacji i jej zadaniami programowymi.
1.
Za czas zwolnienia od pracy zawodowej pracownikowi przysługuje od zakładu pracy wynagrodzenie obliczone jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, z wyłączeniem z podstawy obliczania tego wynagrodzenia dodatków za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych.
2.
Na wniosek pracownika zwolnionego od pracy zawodowej z podstawy obliczania wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, może być wyłączona wartość deputatów w naturze i umundurowania służbowego; w takim przypadku deputaty i umundurowanie są wydawane według dotychczasowych zasad.
3.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, ulega ponownemu ustaleniu w razie dokonania w zakładzie pracy zmiany zasad wynagradzania albo regulacji płac ogółu pracowników lub grupy zawodowej, którymi pracownik był objęty.
4.
W okresie zwolnienia od pracy zawodowej na wniosek zakładowej organizacji pracownik może być przeszeregowany na zasadach i w terminach przyjętych w zakładzie pracy.
5.
W okresie zwolnienia od pracy zawodowej pracownik może otrzymywać nagrody i premie z zysku lub innych funduszów, nie wchodzące do podstawy obliczania ekwiwalentu za urlop, jeżeli tak stanowią regulaminy przyznawania tych nagród i premii.
W okresie zwolnienia od pracy zawodowej pracownikowi nie przysługują od zakładu pracy dodatkowe uprawnienia związane z wykonywaniem pracy w określonych warunkach, a także świadczenia przewidziane ze względu na szkodliwe dla zdrowia, szczególnie uciążliwe lub niebezpieczne warunki pracy na stanowisku, na którym był zatrudniony przed udzieleniem zwolnienia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.