Udzielanie zwolnień od pracy i wynagradzanie oraz inne świadczenia przysługujące członkom Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej w czasie obowiązywania stanu wojennego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.1.7

Akt utracił moc
Wersja od: 12 grudnia 1981 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 stycznia 1982 r.
w sprawie udzielania zwolnień od pracy i wynagradzania oraz innych świadczeń przysługujących członkom Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej w czasie obowiązywania stanu wojennego.

Na podstawie art. 104 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91 i z 1981 r. Nr 6, poz. 23), w związku z art. 6 ust. 1 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154), na czas i na obszar obowiązywania stanu wojennego zarządza się, co następuje:
1.
Zakład pracy obowiązany jest zwolnić od pracy pracownika będącego członkiem Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej do wykonywania zadań należących do zakresu działania Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej na czas niezbędny do wykonywania tych zadań.
2.
Zwolnienie pracownika do wykonywania zadań, o których mowa w ust. 1, następuje na wniosek kierownika właściwej terytorialnie jednostki Milicji Obywatelskiej.
1.
Za czas zwolnienia od pracy do wykonywania zadań, o których mowa w § 1 ust. 1, pracownik zatrudniony w uspołecznionym zakładzie pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia z zakładu pracy, obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za okres odbywania ćwiczeń wojskowych, określonych w art. 123 ust. 2-4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111) oraz prawo do zasiłku rodzinnego.
2.
Właściwa terytorialnie jednostka Milicji Obywatelskiej wypłaca z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych osobom, o których mowa w ust. 1, wynagrodzenie uzupełniające do wysokości wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia jak za urlop wypoczynkowy.
3.
W razie gdy wynagrodzenie obliczone na zasadach określonych w ust. 1 i 2 byłoby niższe od kwoty 220 złotych dziennie, właściwa terytorialnie jednostka Milicji Obywatelskiej wypłaca z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wyrównanie do kwoty 220 złotych.
1.
Członkom Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, którzy nie są zatrudnieni w uspołecznionym zakładzie pracy, za czas wykonywania zadań, o których mowa w § 1 ust. 1, przysługuje wynagrodzenie wypłacane przez właściwą terytorialnie jednostkę Milicji Obywatelskiej z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się w wysokości 220 złotych za każdy dzień wykonywania zadań określonych w § 1 ust. 1.
3.
Osobom, o których mowa w ust. 1, posiadającym na utrzymaniu członków rodziny wynagrodzenie zwiększa się na wniosek osoby zainteresowanej o 20 złotych dziennie na każdego członka rodziny.
4.
Członkami rodziny, o których mowa w ust. 3, są osoby określone w § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 września 1979 r. w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin (Dz. U. z 1981 r. Nr 3, poz. 17).
Świadczenia, o których mowa w § 2 ust. 2 i 3 oraz § 3, są wypłacane miesięcznie z dołu i są wolne od podatku od wynagrodzeń i składki na cele emerytalne.
Członkom Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej wykonującym zadania, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą być przyznawane z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych za szczególne osiągnięcia nagrody, a w wypadkach losowych - zapomogi.
1.
W razie wykonywania zadań, o których mowa w § 1 ust. 1, członkom Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przysługuje ponadto:
1)
skoszarowanym - bezpłatne zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie na zasadach obowiązujących osoby pełniące służbę w jednostkach zmilitaryzowanych,
2)
nie skoszarowanym - zwrot kosztów noclegu lub ryczałt za każdy nocleg oraz bezpłatne wyżywienie lub diety, a także zwrot kosztów przejazdu na zasadach ustalonych dla funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, jeżeli zadania te wykonują poza miejscem zamieszkania.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, pokrywane są przez właściwą terytorialnie jednostkę Milicji Obywatelskiej z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
3.
Minister Spraw Wewnętrznych określa szczegółowe zasady i tryb przyznawania świadczeń, o których mowa w ust. 1.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia wprowadzenia stanu wojennego.