Rozdział 6 - Czasokres ważności zezwolenia. - Udzielanie zezwoleń na publiczny transport drogowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.64.442

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lipca 1961 r.

Rozdział  6.

Czasokres ważności zezwolenia.

§  26. 9
1.
Zezwolenia udziela się na okres ograniczony ustalony przez prezydium właściwej rady narodowej (§§ 14, 15 i 16). W okresie ważności zezwolenie może być cofnięte za miesięcznym pisemnym uprzedzeniem, a jeżeli chodzi o zezwolenie udzielone przedsiębiorstwu spółdzielczemu - za trzymiesięcznym pisemnym uprzedzeniem.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady nagrodowej miasta wyłączonego z województwa) może w przypadku szczególnie uzasadnionym zarządzić cofnięcie zezwolenia bez obowiązku zachowania terminów przewidzianych w ust. 1.
§  27.
1.
Zezwolenie może być odebrane bez pisemnego uprzedzenia, o którym mowa w § 26, jeżeli:
1)
transport wykonywany jest pojazdami nie wymienionymi w zezwoleniu lub pojazdami, które nie są własnością przedsiębiorcy, na którego imię zezwolenie zostało udzielone (§§ 8 i 9),
2)
nastąpi w wykonywaniu transportu, na który opiewa zezwolenie, przerwa dłuższa niż jeden miesiąc, wyjąwszy przypadki spowodowane siłą wyższą, lub jeżeli transport wykonywany jest dłużej niż dwa miesiące - mniejszą ilością pojazdów od wymienionych w zezwoleniu,
3)
przedsiębiorca nie dotrzymuje warunków korzystania z zezwolenia określonych w § 23, a ponadto gdy nie dopuszcza organów kontroli ruchu lub inspekcji gospodarki samochodowej do przeprowadzenia kontroli lub badania, o których mowa w § 25, albo je rozmyślnie uniemożliwia lub też udziela w związku z nimi fałszywych informacji.
2.
Odebranie zezwolenia w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 i 3 powinno być poprzedzone co najmniej jednym pisemnym ostrzeżeniem.
3.
W przypadku wykonywania transportu mniejszą ilością pojazdów od wymienionych w zezwoleniu dłużej niż dwa miesiące, zezwolenie może być, zamiast odebrania, ograniczone do tej ilości pojazdów, jakimi transport jest rzeczywiście wykonywany. Przepisu tego nie stosuje się do zezwolenia na wykonywanie komunikacji autobusowej, chyba że zostanie równocześnie ograniczona ilość linii obsługiwanych przez przedsiębiorcę.
§  28.
1.
Zezwolenie będzie odebrane bez pisemnego uprzedzenia, o którym mowa w § 26, jeżeli posiadacz zezwolenia lub jego pracownik zatrudniony przy wykonywaniu transportu, a nadto w przypadku, gdy zezwolenie uzyskała spółka lub spółdzielnia, jeżeli spólnik albo udziałowiec spółki lub członek spółdzielni został skazany prawomocnie za przestępstwo przeciw bezpieczeństwu Państwa i za przestępstwo popełnione z chęci zysku i pomimo wezwania władzy, która udzieliła zezwolenia, nie został usunięty z pracy, ze spółki lub spółdzielni w ciągu 2 miesięcy od wezwania.
2.
Gdy ustalone zostanie, że wyrok skazujący za przestępstwa, o których mowa w ust. 1, wydany został przed udzieleniem zezwolenia - zezwolenie będzie odebrane.
9 § 26 zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 5 kwietnia 1958 r. (Dz.U.58.25.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1958 r.