Rozdział 2 - Szczegółowe przeznaczenie i warunki udzielania przedsiębiorcom pomocy finansowej w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego - Udzielanie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.181.1877

Akt utracił moc
Wersja od: 5 sierpnia 2005 r.

Rozdział  2

Szczegółowe przeznaczenie i warunki udzielania przedsiębiorcom pomocy finansowej w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego

§  5.
Agencja może udzielić małemu lub średniemu przedsiębiorcy, posiadającemu siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pomocy finansowej w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego, zwanego dalej "wsparciem":
1)
w zakresie doradztwa dotyczącego:
a)
podnoszenia jakości,
b)
wdrażania przez przedsiębiorcę zaawansowanych rozwiązań technologicznych służących poprawie produktywności oraz jakości produktów i usług,
c)
pozyskiwania przez przedsiębiorcę zewnętrznego finansowania działalności gospodarczej,
d)
wdrażania strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowoczesne technologie, maszyny i urządzenia,
e)
podejmowania przez przedsiębiorcę działalności innowacyjnej;
2)
w zakresie inwestycji.
§  6.
1.
Wsparcie, o którym mowa w § 5, jest udzielane z zachowaniem przepisów rozporządzenia nr 70/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 TWE do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorców.
2.
Wsparcie w zakresie, o którym mowa w § 9 i 10, może być udzielane wyłącznie jako pomoc de minimis, o której mowa w rozporządzeniu nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 TWE do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001), i może być udzielone konkretnemu przedsiębiorcy pod warunkiem, że łącznie z inną pomocą de minimis, otrzymaną w ciągu kolejnych trzech lat z różnych źródeł i w różnych formach, nie przekroczy kwoty 100.000 euro, z uwzględnieniem art. 63 ustawy, o której mowa w § 3.
§  7.
1.
Wsparcie w zakresie doradztwa nie może być udzielone z przeznaczeniem na pokrycie wydatków na zakup usług doradczych, które stanowią element stałej lub okresowej działalności przedsiębiorstwa lub są związane z bieżącymi wydatkami operacyjnymi przedsiębiorcy.
2.
Wsparcie w zakresie doradztwa nie może być również udzielone na działalność w zakresie:
1)
rolnictwa;
2)
rybołówstwa;
3)
rybactwa;
4)
produkcji, przetwarzania oraz wprowadzania do obrotu produktów wymienionych w Załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską;
5)
górnictwa węgla w rozumieniu rozporządzenia nr 1407/2002 z dnia 23 lipca 2002 r. w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego (Dz. Urz. WE L 205/1 z 2.08.2002);
6)
produkcji żeliwa i stali, o których mowa w Aneksie B do Wytycznych wielosektorowych o pomocy regionalnej na duże projekty inwestycyjne (Dz. Urz. WE C 70 z 19.03.2002);
7)
świadczenia usług transportu morskiego oraz przybrzeżnego transportu wodnego;
8)
świadczenia pomocniczych usług transportu morskiego.
3.
Wsparcie, o którym mowa w § 9 i 10, nie może być udzielone przedsiębiorcy wykonującemu działalność w zakresie usług transportowych.
§  8.
1.
Wsparcie w zakresie doradztwa jest przeznaczone na pokrycie części wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, określonych w § 9-13.
2.
Do wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w zakresie doradztwa nie zalicza się:
1)
wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę do dnia zawarcia umowy o udzieleniu wsparcia;
2)
wydatków na zakup usług realizowanych przez wykonawcę nieposiadającego akredytacji Agencji; nie dotyczy to usług realizowanych przez:
a)
jednostki certyfikacyjne lub laboratoria badawcze, akredytowane w Polskim Centrum Akredytacji lub analogicznym systemie zagranicznym,
b)
jednostki naukowe, określone w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 389 oraz z 2003 r. Nr 39, poz. 335),
c)
biegłych rewidentów;
3)
podatku od towarów i usług;
4)
wydatków dokonywanych w formie płatności gotówkowej.
§  9.
1.
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem w zakresie doradztwa dotyczącego podnoszenia jakości są wydatki na zakup usług w zakresie:
1)
uzyskiwania i odnawiania certyfikatów systemów zarządzania jakością, środowiskiem lub bezpieczeństwem i higieną pracy;
2)
uzyskiwania i odnawiania certyfikatów zgodności, w tym deklaracji zgodności producenta, dla wyrobów, usług, surowców, maszyn i urządzeń, aparatury kontrolno-pomiarowej lub kwalifikacji personelu.
2.
Kwota wsparcia w zakresie doradztwa dotyczącego podnoszenia jakości nie może być niższa niż 1.000 euro ani nie może przekroczyć 13.500 euro.
3.
Wsparcie w zakresie doradztwa dotyczącego podnoszenia jakości jest wypłacane po uzyskaniu przez przedsiębiorcę certyfikatu, o którym mowa w ust. 1.
§  10.
1.
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem w zakresie doradztwa dotyczącego wdrażania przez przedsiębiorcę zaawansowanych rozwiązań technologicznych służących poprawie produktywności oraz jakości produktów i usług są wydatki na zakup usług w zakresie:
1)
automatyzacji i optymalizacji procesów projektowania i wykonywania prototypów;
2)
zmian jakościowych procesów i oprzyrządowania wynikających z zastosowania metod modelowania komputerowego;
3)
testowania i diagnostyki;
4)
rozwiązań technicznych i technologicznych stosowanych w prototypach i seriach próbnych;
5)
parametryzacji i kontroli rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorcę w procesie produkcji;
6)
podnoszenia produktywności i jakości produktów i usług.
2.
Kwota wsparcia w zakresie doradztwa dotyczącego wdrażania przez przedsiębiorcę zaawansowanych rozwiązań technologicznych służących poprawie produktywności oraz jakości produktów i usług nie może być niższa niż 1.500 euro ani nie może przekroczyć 15.000 euro.
§  11.
1.
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem w zakresie doradztwa dotyczącego pozyskiwania przez przedsiębiorcę zewnętrznego finansowania działalności gospodarczej są wydatki na zakup usług doradczych w zakresie:
1)
emisji i wprowadzania do obrotu akcji bądź obligacji;
2)
uzyskiwania finansowania z funduszu kapitału wysokiego ryzyka;
3)
pozyskiwania inwestora strategicznego;
4)
pozyskiwania finansowania z innych źródeł zewnętrznych.
2.
Kwota wsparcia w zakresie doradztwa dotyczącego pozyskiwania przez przedsiębiorcę zewnętrznego finansowania działalności gospodarczej nie może przekroczyć 15.000 euro.
§  12.
1. 5
 Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem w zakresie doradztwa dotyczącego wdrażania strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowoczesne technologie, maszyny i urządzenia są wydatki na zakup usług doradczych w zakresie:
1)
audytu technologicznego,
2)
opracowania i realizacji planu rozwoju technologicznego przedsiębiorstwa,
3)
wdrożenia pozyskanych technologii oraz własnych rozwiązań innowacyjnych.
2.
Kwota wsparcia w zakresie doradztwa dotyczącego wdrażania strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowoczesne technologie, maszyny i urządzenia nie może być niższa niż 1.500 euro ani nie może przekroczyć 10.000 euro.
§  13.
1.
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem w zakresie doradztwa dotyczącego podejmowania przez przedsiębiorcę działalności innowacyjnej są wydatki na zakup usług doradczych w zakresie:
1)
prowadzenia przedsiębiorstwa;
2)
oceny potencjału rynkowego;
3)
budowania strategii przedsiębiorstwa;
4)
poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania;
5)
poszukiwania partnerów handlowych;
6)
praw własności przemysłowej;
7)
doradztwa specjalistycznego w takich dziedzinach jak: technologia materiałowa, metody wytwarzania i innych ściśle związanych z zarządzaniem innowacyjnym przedsiębiorstwem.
2.
Kwota wsparcia w zakresie doradztwa dotyczącego podejmowania przez przedsiębiorcę działalności innowacyjnej nie może być niższa niż 3.000 euro ani nie może przekroczyć 30.000 euro.
§  14.
Wielkość wsparcia w zakresie doradztwa nie może przekroczyć 50 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
§  15.
Wsparcie w zakresie inwestycji nie może być udzielone na działalność w zakresie, o którym mowa w § 7 ust. 2, oraz na działalność w zakresie:
1)
formowania lub teksturowania włókien syntetycznych i przędzy z włókien ciągłych powstałych na bazie poliestru, poliamidu, akrylu lub polipropylenu, niezależnie od ich końcowego zastosowania;
2)
polimeryzacji, włącznie z polikondensacją, jeżeli urządzenia do polimeryzacji i formowania włókien i przędzy z włókien ciągłych powstałych na bazie poliestru, poliamidu, akrylu lub polipropylenu, niezależnie od ich końcowego zastosowania, są połączone jedną linią technologiczną;
3)
innym niż wymienione w pkt 1 i 2, związanym z procesem formowania lub teksturowania włókien syntetycznych i przędzy z włókien ciągłych powstałych na bazie poliestru, poliamidu, akrylu lub polipropylenu, niezależnie od ich końcowego zastosowania, jeżeli urządzenia są połączone w jedną linię technologiczną.
§  16.
Wsparcie w zakresie inwestycji jest udzielane pod warunkiem, że przedsiębiorca zobowiąże się do:
1)
utrzymania inwestycji w powiecie, w którym została zrealizowana, przez okres co najmniej 5 lat od dnia zakończenia inwestycji, przy czym za dzień zakończenia inwestycji przyjmuje się dzień złożenia przez przedsiębiorcę w Agencji końcowego rozliczenia wsparcia, potwierdzającego zakończenie realizacji inwestycji;
2)
zapewnienia finansowania inwestycji w części nieobjętej wsparciem, ze środków niepochodzących z pomocy publicznej, przy czym co najmniej 20 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, określonych w § 17 ust. 2, powinno być pokryte środkami niepochodzącymi z zewnętrznych źródeł finansowania.
§  17. 6
 
1.
Wsparcie w zakresie inwestycji jest przeznaczone na pokrycie części wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, określonych w ust. 2, związanych z inwestycją polegającą na:
1)
rozbudowie przedsiębiorstwa lub na zasadniczych zmianach produktów lub procesu produkcyjnego, w szczególności poprzez racjonalizację prowadzonej działalności gospodarczej, wdrożenie innowacji lub nowych technologii;
2)
wdrożeniu innowacji lub nowych technologii przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż jeden rok od dnia uzyskania wpisu do właściwego rejestru albo ewidencji.
2.
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem w zakresie inwestycji są wydatki na zakup:
1)
nowych urządzeń i maszyn oraz sprzętu z oprzyrządowaniem, wyszczególnionych w grupie nr 3, 4, 5, 6 oraz rodzajach nr 800, 801, 802 Klasyfikacji Środków Trwałych;
2)
nowych urządzeń oraz wyposażenia biurowego, wyszczególnionych w rodzaju 803 Klasyfikacji Środków Trwałych;
3)
wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii drogą nabycia praw patentowych, licencji, know-how, w tym nieopatentowanej wiedzy technicznej;
4)
usług transportowych związanych z zakupami, o których mowa w pkt 1 i 2;
5)
innych usług, związanych z instalacją środków trwałych, o których mowa w pkt 1.
3.
Wartość nabywanych środków trwałych w ramach jednego rodzaju Klasyfikacji Środków Trwałych, bez uwzględnienia podatku od towarów i usług, nie może przekroczyć 30.000 euro. Ograniczenie to dotyczy również łącznej wartości nabywanych wartości niematerialnych i prawnych.
3a.
Wydatki, o których mowa w ust. 2 pkt 4 i 5, nie mogą przekroczyć łącznie 15 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
4.
Do wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w zakresie inwestycji nie zalicza się wydatków określonych w § 8 ust. 2 pkt 1, 3 i 4.
§  18.
Kwota wsparcia w zakresie inwestycji nie może być niższa niż 2.000 euro ani nie może przekroczyć 100.000 euro.
§  19.
1.
Wielkość wsparcia w zakresie inwestycji nie może przekroczyć:
1)
30 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem - jeżeli przedsięwzięcie objęte wsparciem jest realizowane w powiecie miasta Warszawa lub miasta Poznań;
2)
40 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem - jeżeli przedsięwzięcie objęte wsparciem jest realizowane w powiecie miasta Wrocław, miasta Kraków, miasta Gdańsk, miasta Gdynia lub miasta Sopot;
3)
50 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem - jeżeli przedsięwzięcie objęte wsparciem jest realizowane w innym powiecie.
2.
Wielkość wsparcia w zakresie inwestycji na działalność gospodarczą w zakresie produkcji, naprawy oraz konserwacji statków pełnomorskich o pojemności nie mniejszej niż 100 GT oraz przebudowy statków pełnomorskich o pojemności nie mniejszej niż 1.000 GT nie może przekroczyć 22,5 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
5 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 lipca 2005 r. (Dz.U.05.127.1064) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2005 r.
6 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 lipca 2005 r. (Dz.U.05.127.1064) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2005 r.