Udzielanie pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach lub wystawach za granicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.265.2218

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lipca 2008 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 22 grudnia 2005 r.
w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach lub wystawach za granicą

Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206 oraz z 2005 r. Nr 90, poz. 759) zarządza się, co następuje:
1.
 Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy publicznej w ramach poddziałania 2.2.2 Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006, przyjętego rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 (Dz. U. Nr 166, poz. 1744, z 2006 r. Nr 7, poz. 43 oraz z 2007 r. Nr 58, poz. 395), przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach lub wystawach za granicą, udzielanej jako pomoc de minimis, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5).
2.
Pomocy publicznej nie udziela się przedsiębiorcom w zakresie określonym w art. 1 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006, o którym mowa w ust. 1.
1.
Pomoc publiczna może być udzielona przedsiębiorcy uczestniczącemu w wyjazdowej misji gospodarczej związanej z udziałem w targach lub wystawach za granicą, zwanej dalej "misją gospodarczą", który:
1)
wykonuje działalność gospodarczą i ma siedzibę lub oddział - a w przypadku osób fizycznych miejsce zamieszkania - na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) 2
 w bieżącym roku kalendarzowym oraz dwóch poprzedzających go latach kalendarzowych nie otrzymał pomocy de minimis, której wartość brutto łącznie z pomocą, o którą się ubiega, przekracza równowartość w złotych 200 tys. euro, a dla przedsiębiorców działających w sektorze transportu drogowego 100 tys. euro;
3)
nie posiada zaległości podatkowych i zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne;
4)
należycie wypełnia zobowiązania wynikające z innych umów dotyczących przedsięwzięć w zakresie promocji eksportu zawartych z ministrem właściwym do spraw gospodarki.
2.
Przez misję gospodarczą należy rozumieć wyjazd przedsiębiorców na rozmowy handlowe związane z udziałem w targach lub wystawach organizowanych za granicą.
3.
Pomoc publiczna jest udzielana w formie dotacji będącej refundacją części wydatków kwalifikowanych poniesionych w wyniku realizacji projektu, zwana dalej "dofinansowaniem".
 Dofinansowanie może otrzymać przedsiębiorca, który:
1) 4
 podpisał umowę o dofinansowanie z ministrem właściwym do spraw gospodarki, nie później niż do dnia 30 kwietnia 2009 r.;
2)
poniósł wydatki kwalifikowane w okresie od dnia określonego w umowie o dofinansowanie, jednakże nie później niż do dnia 30 czerwca 2008 r.
1.
Dofinansowanie otrzymane na warunkach i w trybie niniejszego rozporządzenia wyłącza możliwość ubiegania się przez przedsiębiorcę o pomoc publiczną na ten sam cel z innego źródła lub w innej formie.
2. 5
 O dofinansowanie na podstawie niniejszego rozporządzenia nie może ubiegać się przedsiębiorca, który otrzymał na ten sam cel pomoc publiczną z innego źródła lub ubiega się jednocześnie o udzielenie mu pomocy publicznej na ten sam cel w trybie i na warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w targach lub wystawach za granicą (Dz. U. Nr 265, poz. 2217, z 2006 r. Nr 186, poz. 1369 oraz z 2007 r. Nr 102, poz. 698).
1.
Organizatorem misji gospodarczej może być:
1)
przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą i mający siedzibę lub oddział - a w przypadku osób fizycznych miejsce zamieszkania - na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
organizacja zrzeszająca przedsiębiorców, prowadząca działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
jednostka samorządu terytorialnego.
2.
Organizator realizuje udział przedsiębiorcy w misji gospodarczej na podstawie odrębnej umowy.
1. 6
 Organizator misji gospodarczej uzgadnia program misji z właściwym wydziałem promocji handlu i inwestycji ambasady lub konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz otrzymuje jego opinię w formie pisemnej. W ambasadach lub konsulatach, w których nie zostały utworzone wydziały promocji handlu i inwestycji, program misji uzgadniany jest z właściwym wydziałem ekonomicznym ambasady lub konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
 Uzgodnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy:
1)
terminu i czasu trwania misji gospodarczej;
2)
liczby uczestników misji gospodarczej;
3)
programu misji gospodarczej;
4)
celu misji gospodarczej;
5)
propozycji planowanych spotkań z potencjalnymi partnerami handlowymi.
1.
Organizator misji gospodarczej składa do ministra właściwego do spraw gospodarki wniosek o objęcie misji gospodarczej dofinansowaniem nie później niż na 9 tygodni przed terminem rozpoczęcia misji gospodarczej.
2.
Wzór wniosku o objęcie misji gospodarczej dofinansowaniem jest określony w załączniku do rozporządzenia.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, organizator misji gospodarczej dołącza:
1)
kopię zaświadczenia o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub kopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, wystawione nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
2)
kopię zaświadczenia o nadaniu numerów w krajowym rejestrze podmiotów gospodarki narodowej REGON;
3)
zaświadczenie za okres z ostatnich trzech miesięcy właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału ZUS o niezaleganiu z należnościami wobec Skarbu Państwa;
4) 7
 opinię wydziału promocji handlu i inwestycji albo wydziału ekonomicznego, o której mowa w § 6 ust. 1.
1.
Wniosek o objęcie misji gospodarczej dofinansowaniem może zostać pozytywnie rozpatrzony, jeżeli:
1)
została wydana pozytywna opinia, o której mowa w § 6 ust. 1;
2)
zagwarantowano optymalną wykonalność finansową projektu;
3)
przedstawiony we wniosku program misji gospodarczej zakłada poprawę konkurencyjności przedsiębiorstw uczestniczących w misji gospodarczej.
2.
Minister właściwy do spraw gospodarki rozpatruje wniosek o objęcie misji gospodarczej dofinansowaniem w terminie 14 dni od dnia jego wpływu.
3.
Wniosek niekompletny, niepoprawny lub złożony po terminie, o którym mowa w § 7 ust. 1, nie podlega rozpatrzeniu.
4.
O pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia minister właściwy do spraw gospodarki informuje organizatora misji gospodarczej w terminie 7 dni od dnia jego wpływu.
1. 8
 (uchylony).
2.
  9  Przedsiębiorca składa wniosek o dofinansowanie do ministra właściwego do spraw gospodarki nie później niż na 6 tygodni przed terminem rozpoczęcia misji gospodarczej.
3.
 Dofinansowanie może otrzymać przedsiębiorca na pokrycie kosztów uczestnictwa w misji gospodarczej jednego swojego przedstawiciela.
4.
Do wniosku o dofinansowanie dołącza się:
1)
kopię zaświadczenia o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej albo kopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, wystawione nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
2)
kopię zaświadczenia o nadaniu numerów identyfikacji w krajowym rejestrze podmiotów gospodarki narodowej REGON;
3) 10
 kopie wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jaką wnioskodawca otrzymał w bieżącym roku kalendarzowym oraz dwóch poprzedzających go latach kalendarzowych;
4)
oświadczenie przedsiębiorcy podpisane przez osobę uprawnioną do reprezentowania podmiotu o liczbie dofinansowanych misji gospodarczych, w których przedsiębiorca brał udział w danym roku kalendarzowym;
5)
oświadczenie o kwalifikowalności VAT - w przypadku przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości odzyskania poniesionego podatku VAT.
1. 11
 Minister właściwy do spraw gospodarki rozpatruje wnioski o dofinansowanie, dokonując ich oceny formalnej, techniczno-ekonomicznej oraz merytorycznej zgodnie z kryteriami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 (Dz. U. Nr 197, poz. 2023, z późn, zm.).
2.
 Wnioski złożone po terminie, o którym mowa w § 9 ust. 2, nie podlegają rozpatrzeniu.
3.
O pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia minister właściwy do spraw gospodarki informuje przedsiębiorcę w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku.
4.
W przypadku gdy złożony wniosek jest niekompletny lub nieprawidłowo wypełniony, minister właściwy do spraw gospodarki może jeden raz wezwać przedsiębiorcę do uzupełnienia lub poprawienia wniosku w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania przez przedsiębiorcę.
5.
Wniosek nieuzupełniony lub niepoprawiony w terminie, o którym mowa w ust. 4, pozostaje bez rozpatrzenia.
1.
Wysokość dofinansowania udzielana przedsiębiorcy nie może przekroczyć 50 % poniesionych i udokumentowanych fakturami oraz dokumentami potwierdzającymi poniesienie wydatków kwalifikowanych netto i nie może wynieść jednorazowo więcej niż 7.500 złotych.
2.
Wysokość dofinansowania nie może przekroczyć kwoty zatwierdzonej we wniosku organizatora, o którym mowa w § 7 ust. 1.
 Do wydatków kwalifikowanych zalicza się wydatki określone w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006, poniesione w okresie od dnia określonego w umowie o dofinansowanie, nie późniejszego jednak niż do dnia 30 czerwca 2008 r.
 Dofinansowaniu podlega udział przedsiębiorcy w maksymalnie 5 misjach rocznie.
Dofinansowanie części kosztów uczestnictwa w misji gospodarczej może być przekazane na rzecz organizatora misji gospodarczej, w drodze cesji, jeżeli przewiduje tak umowa zawarta między przedsiębiorcą i organizatorem.
§ 15. 13
 (uchylony).
 Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 października 2004 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach i wystawach za granicą (Dz. U. Nr 233, poz. 2343).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.

ZAŁĄCZNIK  14

WZÓR

WNIOSEK ORGANIZATORA

wzór

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 2007 r. (Dz.U.07.102.699) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 maja 2007 r. (Dz.U.07.102.699) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 października 2006 r. (Dz.U.06.186.1370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2006 r.
4 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2008 r. (Dz.U.08.236.1638) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2008 r.
5 § 4 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 października 2006 r. (Dz.U.06.186.1370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 maja 2007 r. (Dz.U.07.102.699) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.

6 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 października 2006 r. (Dz.U.06.186.1370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2006 r.
7 § 7 ust. 3 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 10 października 2006 r. (Dz.U.06.186.1370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2006 r.
8 § 9 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 października 2006 r. (Dz.U.06.186.1370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2006 r.
9 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 października 2006 r. (Dz.U.06.186.1370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2006 r.
10 § 9 ust. 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 31 maja 2007 r. (Dz.U.07.102.699) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
11 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 10 października 2006 r. (Dz.U.06.186.1370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2006 r.
12 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 10 października 2006 r. (Dz.U.06.186.1370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2006 r.
13 § 15 uchylony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 10 października 2006 r. (Dz.U.06.186.1370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2006 r.
14 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 10 października 2006 r. (Dz.U.06.186.1370) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2006 r.