Udzielanie pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach i wystawach za granicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.233.2343

Akt utracił moc
Wersja od: 27 października 2004 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 15 października 2004 r.
w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach i wystawach za granicą

Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206) zarządza się, co następuje:
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy publicznej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006, przyjętego rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 (Dz. U. Nr 166, poz. 1744), przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach i wystawach za granicą, udzielanej jako pomoc de minimis, o której mowa w rozporządzeniu 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001), zwanej dalej "pomocą".
2.
Pomocy nie udziela się przedsiębiorcom prowadzącym działalność w zakresie określonym w art. 1 rozporządzenia 69/2001, o którym mowa w ust. 1.
1.
Pomoc może być udzielona przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach i wystawach za granicą.
2.
Przez misję gospodarczą należy rozumieć wyjazd przedsiębiorców na rozmowy handlowe związane ze zwiedzaniem targów lub wystaw organizowanych za granicą.
3.
Organizatorem misji gospodarczej może być:
1)
przedsiębiorca;
2)
organizacja zrzeszająca przedsiębiorców;
3)
jednostka samorządu terytorialnego.
1.
Pomoc jest udzielana w formie dotacji będącej refundacją części wydatków kwalifikowanych poniesionych w wyniku realizacji projektu, zwanej dalej "dofinansowaniem".
2.
Dofinansowanie może otrzymać przedsiębiorca na pokrycie kosztów uczestnictwa w misji gospodarczej jednego swojego przedstawiciela.
1.
Najpóźniej na 4 miesiące przed terminem rozpoczęcia misji gospodarczej jej organizator składa wniosek do ministra właściwego do spraw gospodarki o objęcie misji gospodarczej dofinansowaniem.
2.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku do rozporządzenia.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, organizator misji gospodarczej dołącza:
1)
kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub kopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, wystawione nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
2)
kopię zaświadczenia o nadaniu numerów w krajowym rejestrze podmiotów gospodarki narodowej REGON i kopię decyzji o nadaniu Numeru Identyfikacji Podatkowej NIP;
3)
zaświadczenie za okres ostatnich trzech miesięcy właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału ZUS o niezaleganiu z należnościami wobec Skarbu Państwa.
1.
Organizator misji gospodarczej uzgadnia program misji z właściwym wydziałem ekonomiczno-handlowym ambasady Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "WEH", oraz uzyskuje jego opinię w formie pisemnej. Opinia kierownika WEH jest dołączana do wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2.
Uzgodnieniu programu misji gospodarczej podlegają:
1)
termin i czas trwania misji gospodarczej;
2)
liczba uczestników;
3)
program misji;
4)
cel wyjazdu misji gospodarczej;
5)
propozycje planowanych spotkań z potencjalnymi partnerami handlowymi.
1.
Wniosek organizatora misji gospodarczej może zostać pozytywnie rozpatrzony, jeżeli:
1)
do uczestnictwa w misji gospodarczej zgłosi się nie mniej niż 5 uczestników;
2)
wydana została pozytywna opinia, o której mowa w § 5.
2.
Minister właściwy do spraw gospodarki rozpatruje wnioski o objęcie misji gospodarczej dofinansowaniem w terminie 14 dni od dnia ich wpływu.
3.
Wnioski niekompletne, niepoprawne lub złożone po terminie, o którym mowa w § 4 ust. 1, nie podlegają rozpatrzeniu.
4.
O pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia minister właściwy do spraw gospodarki informuje organizatora misji gospodarczej.
1.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 1, przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy składa do ministra właściwego do spraw gospodarki wniosek o dofinansowanie sporządzony według wzoru określonego w załączniku nr 7 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 12 października 2004 r. w sprawie trybu składania i wzorów wniosków o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 (Dz. U. Nr 233, poz. 2341).
2.
Wniosek o dofinansowanie powinien być złożony przez przedsiębiorcę nie później niż na 12 tygodni przed rozpoczęciem misji gospodarczej.
3.
Do wniosku o dofinansowanie dołącza się:
1)
kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej albo kopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, wystawione nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
2)
kopię zaświadczenia o nadaniu numerów identyfikacji w krajowym rejestrze podmiotów gospodarki narodowej REGON i kopię decyzji o nadaniu Numeru Identyfikacji Podatkowej;
3)
zaświadczenie za okres ostatnich trzech miesięcy właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z należnościami wobec Skarbu Państwa;
4)
kopię zgłoszenia udziału w misji gospodarczej potwierdzoną przez jej organizatora;
5)
kopie wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jaką wnioskodawca otrzymał w ciągu 3 ostatnich lat poprzedzających datę wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie, wydanych na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, a także dane o pomocy de minimis otrzymanej przed dniem 31 maja 2004 r.
4.
Minister właściwy do spraw gospodarki rozpatruje wnioski o dofinansowanie w terminie umożliwiającym podpisanie umowy o dofinansowanie, o której mowa w § 11.
5.
W trakcie rozpatrywania wniosków minister właściwy do spraw gospodarki dokonuje ich oceny formalnej, ekonomiczno-technicznej oraz merytorycznej zgodnie z kryteriami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 (Dz. U. Nr 197, poz. 2023).
6.
Wnioski niekompletne, niepoprawne lub złożone po terminie, o którym mowa w ust. 2, nie podlegają rozpatrzeniu.
7.
O pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia minister właściwy do spraw gospodarki informuje przedsiębiorcę, którego wniosek dotyczy.
Pomoc może być udzielona przedsiębiorcy, który w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie nie otrzymał pomocy de minimis, której wartość brutto łącznie z pomocą, o którą się ubiega, przekraczałaby równowartość 100 tys. euro.
Wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 50 % poniesionych i udokumentowanych fakturami oraz dokumentami potwierdzającymi dokonanie płatności wydatków kwalifikowanych netto, o których mowa w § 10, i nie może wynieść jednorazowo więcej niż 7.500 złotych.
Do wydatków kwalifikowanych zalicza się wydatki określone w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006.
Dofinansowanie może otrzymać przedsiębiorca na podstawie podpisanej i doręczonej do ministra właściwego do spraw gospodarki co najmniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem misji gospodarczej, nie później jednak niż dnia 15 listopada danego roku, umowy o dofinansowanie zawartej między przedsiębiorcą a ministrem właściwym do spraw gospodarki.
Przedsiębiorca może otrzymać w okresie jednego roku kalendarzowego dofinansowanie części kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą w ramach uczestnictwa w maksymalnie pięciu misjach gospodarczych.
1.
Dofinansowanie otrzymane na warunkach i w trybie niniejszego rozporządzenia wyłącza możliwość ubiegania się przez przedsiębiorcę o pomoc publiczną na ten sam cel z innego źródła lub w innej formie.
2.
O pomoc nie może ubiegać się na podstawie niniejszego rozporządzenia przedsiębiorca, który wcześniej otrzymał na ten sam cel pomoc publiczną z innego źródła lub ubiega się jednocześnie o udzielenie mu pomocy publicznej na udział w danych targach lub wystawie za granicą w trybie i na warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 października 2004 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w targach i wystawach za granicą (Dz. U. Nr 233, poz. 2342).
1.
Wnioski organizatorów misji gospodarczej o objęcie jej dofinansowaniem oraz wnioski przedsiębiorców o dofinansowanie kosztów ich uczestnictwa w misji gospodarczej, dotyczące misji gospodarczych organizowanych w 2004 r., złożone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, podlegają rozpatrzeniu na zasadach i w trybie określonych w tym rozporządzeniu.
2.
Jeżeli wnioski, o których mowa w ust. 1, nie spełniają wszystkich wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu, a wnioski przedsiębiorców o dofinansowanie nie są zgodne także z wzorem, o którym mowa w § 7 ust. 1, minister właściwy do spraw gospodarki wezwie wnioskodawcę do ich uzupełnienia lub poprawy, wskazując zakres, w jakim wniosek wymaga uzupełnienia lub poprawienia, wyznaczając termin do wykonania tych czynności, nie krótszy niż 7 dni.
3.
Wnioski nieuzupełnione lub niepoprawione w terminie, o którym mowa w ust. 2, nie podlegają rozpatrzeniu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).

ZAŁĄCZNIK

Nr wniosku i data wpływu
WZÓR

WNIOSEK ORGANIZATORA

o objęcie dofinansowaniem misji gospodarczej w .............

(kraj/miasto)

związanej z udziałem w ....................... organizowanej

(nazwa targów/wystawy)

w dniach ................................................ r.

I. Informacje o Wnioskodawcy - Organizatorze misji

gospodarczej wyjazdowej na targi/wystawy za granicę:

1. Nazwa Wnioskodawcy
2. Adres zgodnie z dokumentami rejestrowymi
3. Data rozpoczęcia działalności4. Forma prawna1)
5. Numery: REGON NIP PKD
6. Siedmiocyfrowy identyfikator siedziby przedsiębiorstwa2)
7. Wskazanie osoby upoważnionej ze strony Wnioskodawcy do kontaktów z urzędem

obsługującym ministra właściwego do spraw gospodarki

II. Wnioskowana kwota dofinansowania części kosztów udziału

..............przedsiębiorców prowadzących działalność

(liczba)

gospodarczą na terytorium RP - w organizowanej misji

gospodarczej na targi w ................ na łączną kwotę

............................... złotych.

III. Charakterystyka misji gospodarczej (nazwa misji,

program, termin, nazwa targów, planowana liczba

uczestniczących przedsiębiorców, reprezentowana branża)

IV. Informacje na temat uzgodnień programu z Wydziałem

Ekonomiczno-Handlowym Ambasady RP w kraju, do którego

planowany jest wyjazd

V. Kosztorys misji gospodarczej w przeliczeniu na jednego

przedsiębiorcę (kwoty netto)

VI. Sposób finansowania Kwota w złotych

Środki własne Wnioskodawcy
Środki uzyskane od sponsorów
Środki z wpłat dokonywanych przez uczestników

VII. Wydatki, które proponuje się objąć dofinansowaniem

Rodzaj wydatkówKwota w złotych

na łączną kwotę ..................... złotych w przeliczeniu

na jednego przedsiębiorcę

VIII. Inne informacje

............................ .....................

(miejscowość, data) (podpis, pieczęć)

Uwaga!

Dane podane w części I oraz IV powinny być potwierdzone

załączonymi do wniosku dokumentami zgodnie z § 4 ust. 3 i § 5

rozporządzenia (kopia zaświadczenia o wpisie do ewidencji

działalności gospodarczej lub kopia z Krajowego Rejestru

Sądowego, kopia zaświadczenia o nadaniu numerów w krajowym

rejestrze podmiotów gospodarki narodowej REGON, kopia o nadaniu

Numeru Identyfikacji Podatkowej NIP, opinia WEH).

Adnotacje (wypełnia MGiP)
Data rozpatrzenia/podpis pracownikaDecyzja

______

1) Wpisać właściwy kod: 1A - przedsiębiorstwo państwowe; 1B - jednoosobowa spółka Skarbu Państwa; 1C - spółka, w której jednostka samorządu terytorialnego posiada 100 % akcji lub udziałów; 1D - spółka akcyjna albo spółka z o.o., w stosunku do których Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego oraz państwowa lub komunalna jednostka organizacyjna są podmiotami dominującymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi; 2 - przedsiębiorca inny niż wymieniony w pkt 1A do 1D, w tym: 2A - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, 2B - płatnik zryczałtowanego podatku od niektórych przychodów; 2C - osoba prawna; 3 - inne.

2) Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 157, poz. 1031, z 2000 r. Nr 13, poz. 161, z 2001 r. Nr 12, poz. 100 i Nr 157, poz. 1840, z 2002 r. Nr 177, poz. 1459 oraz z 2003 r. Nr 208, poz. 2022).