Udział inspektorów pracy w czynnościach, dotyczących pozwoleń na otwarcie lub przebudowę zakładów przemysłowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.41.398

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ W POROZUMIENIU Z MINISTREM PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 24 lutego 1928 r.
o udziale inspektorów pracy w czynnościach, dotyczących pozwoleń na otwarcie lub przebudową zakładów przemysłowych.

Na mocy art. 5 punkt a) i art. 36 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 lipca 1927 r. o inspekcji pracy (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 590) zarządza się co następuje:
Do udziału w czynnościach, dotyczących pozwoleń na otwarcie lub przebudowę zakładów przemysłowych, inspektor pracy jest powoływany z urzędu wraz z innemi zainteresowanemi władzami przez właściwą władzę przemysłową.

W wypadkach, gdy ma miejsce postępowanie uproszczone w myśl art. 27 i 28 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 468), władza przemysłowa może nie zasięgać opinji inspektora pracy, jeżeli postępowanie uproszczone dotyczy zakładów poniżej 5 robotników.

Inspektor pracy wydaje opinję w sprawie otwarcia i przebudowy zakładu przemysłowego z punktu widzenia bezpieczeństwa i higjeny pracy.

Opinję inspektor pracy przesyła pisemnie do właściwej władzy przemysłowej, a gdy czynności związane z otwarciem zakładu odbywają się komisyjnie, inspektor pracy wnioski swe zgłasza do protokółu rozprawy komisyjnej. Opinję i wnioski inspektorzy pracy winni przesyłać właściwym władzom przemysłowym w możliwie najkrótszym terminie.

Jeżeli w decyzji władzy przemysłowej I instancji, odnoszącej się do projektu urządzenia zakładu przemysłowego nie uwzględniono opinji lub wniosku inspektora pracy, inspektorowi pracy przysługuje prawo wniesienia w ciągu 7 dni od dnia wydania odnośnej decyzji władzy przemysłowej I instancji umotywowanego przedstawienia do właściwej władzy przemysłowej wojewódzkiej, która decyduje ostatecznie, po wysłuchaniu opinji właściwego okręgowego inspektora pracy. Jeżeli wydanie pozwolenia na otwarcie lub przebudowę zakładu przemysłowego leży w kompetencji władzy przemysłowej wojewódzkiej, jako I instancji, wówczas w razie nieuwzględnienia wniosku okręgowego inspektora pracy przysługuje temuż prawo zgłoszenia przedstawienia do Ministra Przemysłu i Handlu, który decyduje po zasięgnięciu opinji Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
W wypadkach, kiedy przedsiębiorca przedkłada plany i opisy, władza przemysłowa I instancji przesyła ich kopję obwodowemu inspektorowi pracy, a władza przemysłowa wojewódżka - okręgowemu inspektorowi pracy.

W razie zatwierdzania projektu urządzenia zakładu przemysłowego, zatrudniającego poniżej 25 robotników, władze przemysłowe przesyłają plany właściwym inspektorom pracy do opinji z zastrzeżeniem zwrotu; jeżeli zaś przesłanie planów jest niemożliwe, a inspektor pracy ma siedzibę urzędową w miejscu siedziby władzy przemysłowej, to władza przemysłowa umożliwia inspektorowi pracy wgląd w znajdujące się u niej plany i opisy, celem dania możności inspektorowi pracy wypowiedzenia swej opinji.

Do komisyjnych rozpraw na miejscu przy otwieraniu lub przebudowie zakładów przemysłowych w każdym wypadku wzywanym jest inspektor pracy według właściwości, mianowicie, gdy rozprawę komisyjną przeprowadza władza przemysłowa I instancji - obwodowy inspektor pracy, gdy zaś komisyjne badanie przeprowadza władza wojewódzka - okręgowy inspektor pracy.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województwa śląskiego.