Uczestnictwo Bahrajnu i Burundi w konwencjach o ochronie ofiar wojny, podpisanych w Genewie dnia 12 sierpnia 1949 r., oraz wycofanie przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii zastrzeżenia do Konwencji genewskiej o ochronie osób cywilnych podczas wojny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.14.99

Akt jednorazowy
Wersja od: 15 kwietnia 1972 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 11 lutego 1972 r.
w sprawie uczestnictwa Bahrajnu i Burundi w konwencjach o ochronie ofiar wojny, podpisanych w Genewie dnia 12 sierpnia 1949 r., oraz wycofania przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii zastrzeżenia do Konwencji genewskiej o ochronie osób cywilnych podczas wojny.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z artykułem 61 Konwencji genewskiej o polepszeniu losu rannych i chorych w armiach czynnych, artykułem 60 Konwencji genewskiej o polepszeniu losu rannych, chorych i rozbitków sił zbrojnych na morzu, artykułem 140 Konwencji genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych oraz artykułem 156 Konwencji genewskiej o ochronie osób cywilnych podczas wojny, podpisanych w Genewie dnia 12 sierpnia 1949 r. (Dz. U. z 1956 r. Nr 38, poz. 171), został złożony Rządowi Szwajcarskiemu dnia 30 listopada 1971 r. dokument przystąpienia Bahrajnu do powyższych konwencji.
Wymienione konwencje wejdą w życie w stosunku do Bahrajnu w sześć miesięcy po dacie złożenia dokumentu przystąpienia, tj. dnia 30 maja 1972 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, że Rząd Burundi notą z dnia 21 grudnia 1971 r. powiadomił Rząd Szwajcarski, iż uważa się za związany od dnia uzyskania niepodległości, tj. od dnia 1 lipca 1962 r., postanowieniami powyższych konwencji, które zostały rozciągnięte na jego terytorium przez Belgię.

Ponadto podaje się do wiadomości, że Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii notą z dnia 14 grudnia 1971 r. powiadomił Rząd Szwajcarski o wycofaniu zastrzeżenia uczynionego przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii przy podpisaniu Konwencji genewskiej o ochronie osób cywilnych podczas wojny i utrzymanego przy składaniu dokumentu ratyfikacyjnego do tej konwencji.