Rozdział 4 - Wykonywanie budżetu państwa. - Uchwalanie i wykonywanie budżetu państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.50.334

Akt utracił moc
Wersja od: 12 stycznia 1957 r.

Rozdział  IV.

Wykonywanie budżetu państwa.

1.
Wydatki budżetowe mogą być dokonywane w granicach ustalonych w budżecie i tylko na cele szczegółowo określone.
2.
Przy wykonywaniu budżetu państwa należy ponadto stosować zasady:
1)
pełnego i terminowego wykonywania zadań narodowego planu gospodarczego,
2)
pełnego i terminowego realizowania wszystkich dochodów,
3)
dokonywania wydatków tylko w miarę realizacji odpowiadających im zadań oraz w sposób najbardziej gospodarny.

Rada Ministrów czuwa nad wykonywaniem budżetu państwa.

Minister Finansów wykonuje budżet centralny i nadzoruje wykonywanie budżetów terenowych, a w szczególności:

1)
otwiera kredyty budżetowe naczelnym organom administracji państwowej i innym urzędom centralnym,
2)
nadzoruje rozliczenia jednostek organizacyjnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego z budżetem centralnym oraz czuwa nad rozliczeniami takich jednostek z budżetami terenowymi,
3)
kontroluje wykonywanie budżetów terenowych,
4)
zabezpiecza zachowanie dyscypliny budżetowej przez wszystkie organy administracji państwowej oraz instytucje i przedsiębiorstwa finansowane z budżetu państwa,
5)
wykonuje inne czynności przewidziane w dekrecie niniejszym i w przepisach na jego podstawie wydanych.

Prezydia rad narodowych kierują wykonywaniem swych budżetów i czuwają nad wykonywaniem budżetów terenowych niższego stopnia.

1.
Wydziały finansowe prezydiów rad narodowych wykonują jednostkowe budżety swych rad narodowych i nadzorują wykonywanie budżetów terenowych niższego stopnia, a w szczególności:
1)
otwierają kredyty budżetowe poszczególnym wydziałom prezydiów rad narodowych i organom równorzędnym,
2)
nadzorują rozliczenia jednostek organizacyjnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego z budżetem terenowym i kontrolują rozliczenia takich jednostek z budżetami terenowymi niższego stopnia,
3)
kontrolują wykonywanie budżetów terenowych niższego stopnia,
4)
zabezpieczają zachowanie dyscypliny budżetowej przez wszystkie organy administracji państwowej oraz instytucje i przedsiębiorstwa finansowane z budżetu ich rady narodowej i z budżetów terenowych niższego stopnia,
5)
wykonują inne czynności przewidziane w przepisach wydanych na podstawie niniejszego dekretu.
2. 7
Prezydia rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, osiedli oraz gromadzkich rad narodowych wykonują budżety tych miast, osiedli i gromad.
1. 8
Naczelne organy administracji państwowej i inne urzędy centralne, wydziały prezydiów rad narodowych i organy równorzędne, jak również prezydia rad narodowych miast nie stanowiących powiatów i rad narodowych osiedli wykonują swoje preliminarze dochodów, preliminarze wydatków, bilanse dochodów i wydatków, jak również inne preliminarze przewidziane w przepisach wydanych na podstawie niniejszego dekretu.
2.
Organy wymienione w ust. 1 nadzorują wykonywanie preliminarzy i bilansów dochodów i wydatków (ust. 1) przez podporządkowane im organy prezydiów rad narodowych.
3.
Organy wymienione w ust. 1 mogą w przypadkach określonych przez Radę Ministrów przekazać wykonywanie preliminarzy oraz bilansów dochodów i wydatków podległym jednostkom organizacyjnym.

Kasowe wykonywanie budżetu centralnego i budżetów terenowych należy do Narodowego Banku Polskiego.

1.
Budżet centralny i budżety terenowe są wykonywane na podstawie kwartalnych planów wykonywania budżetu.
2.
Kwartalne plany wykonywania budżetu centralnego uchwala Rada Ministrów.
3.
Kwartalne plany wykonywania budżetów terenowych uchwalają prezydia rad narodowych.

Do czasu uchwalenia przez Sejm budżetu państwa oraz do czasu uchwalenia przez rady narodowe budżetów terenowych podstawą pobierania dochodów i dokonywania wydatków są kwartalne plany ustalone na zasadach i w trybie przewidzianych dla uchwalania kwartalnych planów wykonywania budżetu.

Wydatki nie przewidziane w budżecie państwa pokrywane będą z rezerwy budżetu centralnego na podstawie uchwał Prezydium Rządu.

1.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach wydatki nie przewidziane w budżecie państwa mogą być dokonywane w granicach dodatkowych kredytów uchwalonych przez Radę Ministrów.
2.
Rada Ministrów uchwala kredyty dodatkowe w ramach nadwyżki budżetu państwa.

Wydatki nie przewidziane w budżetach terenowych mogą być na zasadach określonych przez Radę Ministrów pokrywane z rezerwy jednostkowego budżetu wojewódzkiego (m. st. Warszawy i m. Łodzi) lub jednostkowego budżetu powiatowego (miasta stanowiącego powiat) - na podstawie uchwały prezydium właściwej rady narodowej.

1.
Prezydia rad narodowych uchwalają kredyty dodatkowe, jeżeli na skutek powierzenia im przez Radę Ministrów lub prezydia rad narodowych wyższego stopnia dodatkowych zadań konieczne jest powiększenie globalnej kwoty wydatków danego budżetu terenowego.
2.
Przy zleceniu nowych zadań powodujących uchwalenie kredytów dodatkowych Rada Ministrów lub prezydium rady narodowej wyższego stopnia określają źródła pokrycia dodatkowych kredytów.
1.
Prezydia rad narodowych mogą w ramach dochodów, których rodzaj określi Rada Ministrów, dokonywać wydatków nie przewidzianych w budżecie lub w kwotach przekraczających uchwalone w odpowiednim budżecie kredyty.
2.
Rada Ministrów określi również rodzaje wydatków, których dokonywanie będzie dozwolone na podstawie przepisu ust. 1.

Minister Finansów lub prezydium rady narodowej wyższego stopnia może w związku z przeniesieniem wykonywania poszczególnych zadań między różnymi budżetami terenowymi lub między budżetami terenowymi a budżetem centralnym zwiększać lub zmniejszać dochody i wydatki w już uchwalonych budżetach.

1.
Minister Finansów może zmniejszyć przypadające zbiorczym budżetom województw (m. st. Warszawy i m. Łodzi) udziały w dochodach budżetu centralnego i dotacje przekazywane z tego budżetu w przypadku, gdy:
1)
w budżetach terenowych pominięto poszczególne źródła własnych dochodów,
2)
na skutek zmiany przepisów prawnych budżety terenowe otrzymały w ciągu roku nowe źródła dochodów własnych,
3)
budżetom terenowym przyznano inny rodzaj dochodów wyrównawczych (art. 1 ust. 2).
2.
Prezydia rad narodowych wykonują uprawnienia określone w ust. 1 w stosunku do budżetów terenowych niższego stopnia.
1.
Rada Ministrów określi szczegółowe przepisy o wykonywaniu budżetu państwa, a w szczególności:
1)
ustali rodzaje dochodów i wydatków, które wchodzą do budżetu państwa tylko wynikami,
2)
określi zasady i tryb ustalania kwartalnych planów wykonywania budżetu centralnego i budżetów terenowych,
3)
wyda przepisy dotyczące trybu dokonywania zmian w obrębie budżetu centralnego i poszczególnych budżetów terenowych.
2. 10
Rada Ministrów przy określaniu szczegółowych przepisów o wykonywaniu budżetów gromad może uregulować odmiennie sprawy unormowane przepisami art. 23 i 24.
3. 11
Rada Ministrów może uprawnienia, określone w ust. 1, przekazać Ministrowi Finansów.
7 Art. 20 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 7 dekretu z dnia 11 grudnia 1954 r. (Dz.U.54.56.278) zmieniającego nin. dekret z dniem 17 grudnia 1954 r.
8 Art. 21 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 dekretu z dnia 11 grudnia 1954 r. (Dz.U.54.56.278) zmieniającego nin. dekret z dniem 17 grudnia 1954 r.
9 Art. 27 zmieniony przez art. 1 dekretu z dnia 2 czerwca 1954 r. (Dz.U.54.25.94) zmieniającego nin. dekret z dniem 9 czerwca 1954 r.
10 Art. 32 ust. 2 dodany przez art. 1 pkt 9 lit. a) dekretu z dnia 11 grudnia 1954 r. (Dz.U.54.56.278) zmieniającego nin. dekret z dniem 17 grudnia 1954 r.
11 Art. 32 ust. 3 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 9 lit. b) dekretu z dnia 11 grudnia 1954 r. (Dz.U.54.56.278) zmieniającego nin. dekret z dniem 17 grudnia 1954 r.