Art. 37e. - [Ocena wniosku o dofinansowanie projektu] - Ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.2189 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 kwietnia 2023 r. do: 31 marca 2024 r.
Art.  37e.  [Ocena wniosku o dofinansowanie projektu]
1. 
Zakład dokonuje oceny formalnej wniosku o dofinansowanie projektu, która obejmuje w szczególności ocenę spełnienia warunków, o których mowa w art. 37d, oraz ocenę kompletności i prawidłowości złożonego wniosku.
2. 
Wniosek o dofinansowanie projektu zawiera:
1)
imię i nazwisko lub nazwę płatnika składek oraz numer rachunku składkowego;
2)
liczbę osób, za które płatnik składek opłaca składki na ubezpieczenia społeczne na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu, oraz liczbę osób, które obejmie projekt;
3)
rodzaj, opis, cel i sposób realizacji działań w ramach projektu;
4)
oświadczenie płatnika składek o spełnianiu warunków, o których mowa w art. 37d ust. 1.
3. 
Do wniosku o dofinansowanie projektu płatnik składek dołącza dokument przedstawiający poziom czynników uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia na stanowisku pracy oraz ocenę ryzyka zawodowego.
4. 
W przypadku gdy wniosek o dofinansowanie projektu zawiera braki formalne, Zakład wzywa płatnika składek do ich usunięcia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
5. 
W przypadku gdy braki formalne nie zostaną usunięte w terminie, o którym mowa w ust. 4, wniosek o dofinansowanie projektu nie podlega rozpatrzeniu.
6. 
Zakład przekazuje Instytutowi wnioski o dofinansowanie projektu spełniające wymagania formalne.
7. 
Instytut dokonuje oceny merytorycznej projektów, która obejmuje w szczególności:
1)
ocenę, czy wskazane cele są szczegółowo opisane, mierzalne, realne, określone w czasie;
2)
ocenę adekwatności proponowanych we wniosku o dofinansowanie projektu działań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy do poziomu czynników ryzyka występujących u płatnika składek;
3)
sprawdzenie zgodności rozwiązań ujętych we wniosku o dofinansowanie projektu z obowiązującymi przepisami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
4)
ocenę niezbędności i efektywności wydatków projektu;
5)
ocenę, w jaki sposób osiągnięcie celów projektu przełoży się bezpośrednio na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy u płatnika składek.
8. 
Zakład przygotowuje listę rankingową projektów, które uzyskały pozytywną ocenę merytoryczną. Lista rankingowa jest udostępniana na stronie podmiotowej Zakładu w Biuletynie Informacji Publicznej.
9. 
Dofinansowanie projektu, o którym mowa w ust. 8, następuje w drodze umowy o dofinansowanie zawartej między Zakładem a płatnikiem składek w ramach posiadanych przez Zakład środków finansowych na realizację projektu.