Rozdział 2 - Świadczenia lecznicze i protezowanie. - Ubezpieczenie społeczne rzemieślników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.23.165

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1976 r.

Rozdział 2.

Świadczenia lecznicze i protezowanie.

Osoby objęte ubezpieczeniem oraz członkowie ich rodzin mają prawo do świadczeń leczniczych i położniczych zakładów społecznych służby zdrowia oraz do zaopatrzenia w leki, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze w zakresie i na warunkach przewidzianych dla pracowników i ich rodzin.

1.
Prawo do świadczeń określonych w art. 13 powstaje z dniem dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia, a ustaje z dniem ustania obowiązku ubezpieczenia z uwzględnieniem przepisu ust. 2.
2.
Jeżeli obowiązek ubezpieczenia ustał wskutek niezdolności do pracy rzemieślnika lub osoby współpracującej z rzemieślnikiem, prawo do świadczeń przysługuje nadal, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od ustania obowiązku ubezpieczenia.

Świadczenia określone w art. 13 nie przysługują w wypadku zalegania przez rzemieślnika z zapłatą składek na ubezpieczenie za okres przekraczający 3 miesiące.

1.
Rzemieślnik obowiązany jest zawiadomić właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianie okoliczności mających wpływ na powstanie lub ustanie jego prawa do świadczeń określonych w art. 13, prawa osoby z nim współpracującej oraz członków ich rodzin.
2.
W wypadku korzystania ze świadczeń przez rzemieślnika, osobę współpracującą z rzemieślnikiem lub przez członków ich rodzin bez uprawnienia, rzemieślnik obowiązany jest pokryć właściwemu społecznemu zakładowi służby zdrowia koszty ich świadczeń.