Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Ubezpieczenie społeczne rzemieślników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.13.90

Akt utracił moc
Wersja od: 6 kwietnia 1965 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

Obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym rzemieślników, zwanym dalej "ubezpieczeniem", objęci są rzemieślnicy oraz osoby współpracujące z rzemieślnikami.

1. 
Rzemieślnikiem w rozumieniu ustawy jest osoba, która wykonuje samoistnie rzemiosło na podstawie wymaganego uprawnienia przemysłowego (zezwolenia, karty rzemieślniczej).
2. 
Za osoby współpracujące z rzemieślnikiem uważa się jego małżonka oraz najbliższych krewnych i powinowatych, stale pracujących w zakładzie tego rzemieślnika, w wymiarze co najmniej połowy czasu pracy, jaki obowiązuje pracowników gospodarki uspołecznionej.
3. 
Najbliższymi krewnymi lub powinowatymi w rozumieniu ust. 2 są osoby w wieku powyżej 16 lat, wymienione w art. 5 ust. 3 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 97), zwanego w dalszych przepisach ustawy "dekretem z dnia 25 czerwca 1954 r.".

Ubezpieczenie obejmuje:

1)
świadczenia lecznicze,
2)
rentę starczą,
3)
rentę inwalidzką,
4)
rentę rodzinną,
5)
dodatki do rent,
6)
zasiłek pogrzebowy,
7)
świadczenia w naturze dla rencistów.

Koszty ubezpieczenia pokrywa się z funduszu, tworzonego ze składek opłacanych przez rzemieślników.

1. 
Ubezpieczenie nie obejmuje rzemieślników i osób współpracujących z rzemieślnikami, jeżeli równocześnie są:
1)
rencistami z tytułu własnej pracy albo pracownikami w rozumieniu art. 4 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r., zatrudnionymi w wymiarze godzin nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie wymiaru czasu pracy, lub podlegają zaopatrzeniu na podstawie przepisów, o których mowa w art. 6 tegoż dekretu,
2)
właścicielami lub współwłaścicielami przedsiębiorstwa nie związanego z wykonywanym rzemiosłem,
3)
właścicielami, posiadaczami lub użytkownikami gospodarstwa rolnego, którego wysokość przychodu szacunkowego, ustalona dla wymiaru podatku gruntowego, powoduje według przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin zawieszenie w całości prawa do renty.
2. 
Rzemieślnicy uprawnieni do renty inwalidzkiej na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin mogą być objęci ubezpieczeniem, jeżeli w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy lub rozpoczęcia wykonywania rzemiosła wystąpią o objęcie ich obowiązkiem ubezpieczenia.
3. 
W razie równoczesnego wykonywania rzemiosła lub pracy w rzemiośle w dwóch lub więcej zakładach rzemieślniczych, rzemieślnik lub osoba współpracująca z rzemieślnikiem objęci są obowiązkiem ubezpieczenia tylko w jednym zakładzie przez siebie wybranym.
1. 
Obowiązek ubezpieczenia powstaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym rzemieślnik rozpoczął wykonywać rzemiosło lub w którym osoba współpracująca z rzemieślnikiem rozpoczęła pracę w zakładzie rzemieślniczym.
2. 
Obowiązek ubezpieczenia ustaje z końcem miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiło zaprzestanie wykonywania rzemiosła lub pracy w zakładzie rzemieślniczym.

Za okres ubezpieczenia uważa się miesiące kalendarzowe, w których rzemieślnik lub osoba współpracująca z rzemieślnikiem objęci byli obowiązkiem ubezpieczenia, jeżeli za te miesiące zostały opłacone składki na ubezpieczenie.

Do okresu ubezpieczenia wymaganych do uzyskania renty zalicza się okresy:

1)
samoistnego wykonywania rzemiosła i odbywania nauki rzemiosła na obszarze Państwa Polskiego przed dniem wejścia w życie ustawy,
2)
przerw w wykonywaniu rzemiosła lub pracy w rzemiośle po wejściu w życie ustawy, spowodowanych niezdolnością do pracy, nie więcej jednak niż 3 miesiące w roku kalendarzowym,
3)
zatrudnienia w rozumieniu art. 7 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. oraz okresy wymienione w art. 8 tegoż dekretu.

Podstawę wymiaru rent oraz wysokość składek na ubezpieczenie określa w drodze rozporządzenia Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości po zasięgnięciu opinii Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

1. 
Ubezpieczenie wykonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a w zakresie świadczeń leczniczych - Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej.
2. 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala obowiązek ubezpieczenia, wymierza i pobiera składki na ubezpieczenie oraz ustala prawo do świadczeń i wypłaca świadczenia pieniężne z tytułu ubezpieczenia.