Ubezpieczenie społeczne osób prowadzących urządzenia turystyczne i kolektury państwowego przedsiębiorstwa "Totalizator Sportowy" oraz przewodnicy turystyczni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.16.100

Akt utracił moc
Wersja od: 4 czerwca 1968 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 maja 1968 r.
w sprawie ubezpieczenia społecznego osób prowadzących urządzenia turystyczne i kolektury państwowego przedsiębiorstwa "Totalizator Sportowy" oraz przewodników turystycznych.

Na podstawie art. 47 ustawy z dnia 29 marca 1965 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników (Dz. U. Nr 13, poz. 90) zarządza się, co następuje:
1.
Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 1966 r. w sprawie ubezpieczenia społecznego osób prowadzących zakłady gastronomiczne oraz stacje benzynowe na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (Dz. U. Nr 40, poz. 237) rozciąga się na:
1)
osoby, które na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej zawartej na okres dłuższy niż 3 miesiące prowadzą:
a)
podlegające nadzorowi Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki uspołecznione zakłady świadczące usługi w zakresie noclegów i żywienia (pensjonaty, domy wycieczkowe, schroniska, motele, obozowiska turystyczne) oraz wypożyczalnie sprzętu turystycznego i sportowego,
b)
kolektury państwowego przedsiębiorstwa "Totalizator Sportowy",
2)
osoby, które na podstawie umowy zlecenia zawartej z oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wykonują stale czynności przewodników turystycznych,
3)
osoby współpracujące z osobami, o których mowa w pkt 1.
2.
Za osobę stale wykonującą czynności przewodnika turystycznego uważa się osobę, która:
1)
posiada uprawnienie do wykonywania czynności przewodnika turystycznego, uzyskane zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
pozostaje przez cały rok w gotowości do codziennego prowadzenia wycieczek,
3)
prowadzi wycieczki przez co najmniej 6 miesięcy w ciągu roku.

Okoliczności, o których mowa w pkt 1-3, ustala właściwy oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, który zawarł z przewodnikiem turystycznym umowę zlecenia.

Podstawę wymiaru rent oraz wysokość składek na ubezpieczenie społeczne określa Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki po zasięgnięciu opinii Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac oraz Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki określą zasady i tryb zaliczania okresów wykonywania czynności przewodnika turystycznego przed wejściem w życie rozporządzenia do okresów ubezpieczenia społecznego wymaganych do uzyskania renty.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1968 r.