Art. 8. - Ubezpieczenie społeczne członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.27.255

Akt utracił moc
Wersja od: 4 listopada 1971 r.
Art.  8.
1.
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku rodzinnego za wszystkie miesiące roku obrachunkowego, jeżeli w poprzednim roku obrachunkowym przepracował w spółdzielni co najmniej: mężczyzna - 240 dni, kobieta - 150 dni, a jeżeli użytkował działkę przyzagrodową, to co najmniej: mężczyzna - 220 dni, a kobieta - 130 dni.
2.
Jeżeli ubezpieczony przepracował w poprzednim roku obrachunkowym mniejszą liczbę dni niż określona w ust. 1, nabywa prawo do zasiłku rodzinnego za odpowiednią liczbę miesięcy, licząc za jeden miesiąc 20 dni pracy mężczyzny lub 13 dni pracy kobiety, a w przypadku użytkowania działki przyzagrodowej - 18 dni pracy mężczyzny lub 11 dni pracy kobiety.
3.
Liczbę dni pracy w roku obrachunkowym oblicza się, dzieląc sumę godzin pracy ubezpieczonego w ciągu roku obrachunkowego przez liczbę 8.
4.
Ubezpieczony, który podjął pracę w spółdzielni, nabywa prawo do zasiłku rodzinnego:
1)
od pierwszego miesiąca pracy - jeżeli zachował ciągłość pracy w rozumieniu przepisów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2,
2)
od czwartego miesiąca pracy - w pozostałych przypadkach.
5.
W roku, w którym ubezpieczony podjął pracę w spółdzielni, i w roku następnym nabywa on prawo do zasiłku rodzinnego za te miesiące, w których przepracował liczbę dni określoną w ust. 2.
6.
Ubezpieczony traci prawo do zasiłku rodzinnego za miesiąc, w którym był nieobecny w pracy bez usprawiedliwienia choćby przez jeden dzień, a także od następnego miesiąca po miesiącu, w którym zaprzestał pracy w spółdzielni.