Rozdział 7 - Ustalenie rozmiaru szkody i wypłata świadczenia. - Ubezpieczenia ustawowe komunikacyjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.6.20

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lutego 1985 r.

Rozdział  7

Ustalenie rozmiaru szkody i wypłata świadczenia.

§  41.
1.
Po otrzymaniu wiadomości o wypadku zakład ubezpieczeń przeprowadza postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego wypadku, zasadności roszczeń i wysokości świadczeń oraz informuje posiadacza pojazdu i osobę zgłaszającą roszczenie, jakie dowody są potrzebne do określenia świadczenia.
2.
Jeżeli osoba uprawniona zgłosiła zakładowi ubezpieczeń roszczenie z tytułu jednego z ubezpieczeń ustawowych komunikacyjnych, zakład ubezpieczeń z urzędu przystępuje także do badania i ustalania ewentualnych uprawnień tej osoby do otrzymania świadczeń z tytułu pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych.
§  42.
1.
Świadczenia za szkodę na osobie, wypłacane przez zakład ubezpieczeń z ubezpieczenia OC, nie mogą być niższe od świadczeń przewidzianych w przepisach dotyczących ubezpieczenia ustawowego komunikacyjnego NW.
2.
Niezależnie od świadczeń przewidzianych w rozdziałach 2 i 3 zakład ubezpieczeń zwraca koszty świadectw i orzeczeń lekarskich, wymaganych do uzasadnienia roszczenia, koszty przejazdów w razie skierowania poszkodowanego przez zakład ubezpieczeń na badania pomocnicze lub obserwację kliniczną, koszty uzyskania innych żądanych przez zakład ubezpieczeń dowodów, świadectw, ekspertyz itp., a co do osób nie uprawnionych do bezpłatnego leczenia - koszty badań pomocniczych i obserwacji klinicznej. Zwrot kosztów przejazdów przysługuje również osobie towarzyszącej, jeżeli opieka była uzasadniona wiekiem lub stanem zdrowia poszkodowanego.
§  43.
Niezależnie od świadczeń przewidzianych w rozdziałach 2-4 zakład ubezpieczeń:
1)
zwraca uzasadnione okolicznościami danego wypadku koszty poniesione przez posiadacza (kierowcę) pojazdu mechanicznego w celu zapobieżenia zwiększeniu się szkody,
2)
zwraca niezbędne i uzasadnione koszty transportu uszkodzonego pojazdu do najbliższego od miejsca wypadku zakładu naprawczego albo do zakładu naprawczego w miejscu zamieszkania lub siedziby posiadacza pojazdu, jak również z zakładu naprawczego do innego zakładu specjalistycznego,
3)
w razie powstania szkody za granicą - zwraca niezbędne koszty transportu uszkodzonego pojazdu do najbliższego od miejsca wypadku zakładu naprawczego, a w przypadku transportu uszkodzonego pojazdu do kraju - niezbędne i uzasadnione koszty tego transportu oraz koszty przejazdu z miejsca wypadku do miejsca zamieszkania posiadacza, kierowcy lub osób, które wyjechały z nim z kraju ubezpieczonym pojazdem, jeżeli pojazd został utracony, uległ całkowitemu zniszczeniu lub na skutek uszkodzenia będzie transportowany do kraju,
4)
pokrywa koszty wynagrodzenia rzeczoznawców powołanych przez zakład ubezpieczeń albo za jego zgodą przez osobę zainteresowaną, w celu ustalenia okoliczności lub rozmiaru szkody.
§  44.
Z tytułu ubezpieczeń ustawowych komunikacyjnych zakład ubezpieczeń jest obowiązany tylko do świadczeń pieniężnych i dokonuje ich wypłaty w złotych. W odniesieniu do szkód z ubezpieczeń prowadzonych przez TUiR "WARTA" wypłata świadczeń pieniężnych w walutach obcych następuje w przypadkach określonych przez Ministra Finansów.
§  45.
1.
Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o szkodzie.
2.
Jeżeli w terminie określonym w ust. 1 wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie wypłaca się w terminie 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności. Jednakże bezsporną część świadczenia zakład ubezpieczeń wypłaca w terminie określonym w ust. 1.
3.
Jeżeli świadczenie nie przysługuje, zakład ubezpieczeń informuje o tym na piśmie w terminie, o którym mowa w ust. 1, wskazując na okoliczności i podstawę prawną, uzasadniające odmowę wypłaty świadczenia.
§  46.
1.
Ministrowie Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Finansów w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określą zasady współdziałania zakładów społecznych służby zdrowia z zakładem ubezpieczeń, tryb wyznaczania lekarzy i stawki ich wynagrodzenia za orzeczenia oraz opinie wydawane dla zakładu ubezpieczeń, zasady orzekania przez lekarzy w związku i wypadkami objętymi ubezpieczeniami ustawowymi komunikacyjnymi.
2.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Komunikacji określi szczegółowe zasady ustalania przez zakład ubezpieczeń wartości pojazdu, zasady ustalania wartości pozostałości oraz zakres wyposażenia pojazdu objętego ubezpieczeniem ustawowym auto-casco.