Rozdział 4 - Centralna Komisja do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych - Tytuł naukowy i stopnie naukowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.65.386

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 2001 r.

Rozdział  4

Centralna Komisja do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych

1.
Centralna Komisja działa przy Prezesie Rady Ministrów i w zakresie wydawanych przez siebie decyzji pełni funkcje centralnego organu administracji państwowej.
2.
Przewodniczącego Centralnej Komisji powołuje Prezes Rady Ministrów spośród dwóch kandydatów przedstawionych przez Centralną Komisję z grona jej członków.
3. 1
Prezes Rady Ministrów określa, w drodze rozporządzenia:
1)
sposób obsługi Centralnej Komisji,
2)
sposób ustalania wysokości środków finansowych niezbędnych dla funkcjonowania Centralnej Komisji,
3)
wysokość wynagrodzenia członków Centralnej Komisji,
4)
zakres innych świadczeń przysługujących członkom Centralnej Komisji i powoływanym przez nią recenzentom, uwzględniając w szczególności, że:
a)
obsługę merytoryczną działalności Centralnej Komisji prowadzi Biuro Centralnej Komisji, a w zakresie spraw finansowych i gospodarczych - jednostki organizacyjne Ministerstwa Edukacji Narodowej,
b)
wysokość środków dla Centralnej Komisji planowana będzie corocznie w budżecie Ministerstwa Edukacji Narodowej,
c)
wysokość wynagrodzenia członków Centralnej Komisji ustali w relacji do maksymalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego określonego w przepisach o wynagrodzeniu nauczycieli akademickich obowiązujących w dniu 31 grudnia roku poprzedniego,
d)
przyzna członkom Centralnej Komisji prawo do diet i innych należności za czas odbywanych podróży na zasadach określonych w przepisach w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
1.
Kadencja Centralnej Komisji trwa trzy lata i rozpoczyna się 1 stycznia.
2.
Członkiem Centralnej Komisji może zostać obywatel polski posiadający tytuł naukowy.
3.
Członkowie Centralnej Komisji są wybierani przez osoby posiadające tytuł naukowy. Kandydatów na członków Centralnej Komisji mogą przedstawiać rady jednostek organizacyjnych posiadających uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora.
4.
W skład Centralnej Komisji wchodzi co najmniej trzech przedstawicieli każdej dziedziny nauki i sztuki.
5.
Liczbę członków Centralnej Komisji oraz zasady i tryb ich wyboru określa, w drodze rozporządzenia, Prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii Centralnej Komisji.
1.
Centralna Komisja działa na posiedzeniach plenarnych lub przez swoje organy.
2.
Organami Centralnej Komisji są:
1)
przewodniczący Centralnej Komisji,
2)
prezydium Centralnej Komisji,
3)
sekcje Centralnej Komisji.
3.
Sekcja Centralnej Komisji podejmuje decyzje po zasięgnięciu opinii co najmniej jednego recenzenta. Jeżeli co najmniej jedna opinia jest negatywna, sekcja powołuje recenzenta spoza składu Centralnej Komisji.
4.
Recenzenci, o których mowa w ust. 3, powinni reprezentować daną lub pokrewną dyscyplinę naukową lub artystyczną.
5.
Kompetencje organów Centralnej Komisji, sposób wyboru prezydium Centralnej Komisji, jej organizację i tryb działania oraz sposób powoływania recenzentów określa uchwalony przez nią statut.

Centralna Komisja przesyła jednostkom organizacyjnym roczne sprawozdania ze swojej działalności.

1 Art. 32 ust. 3 zmieniony przez art. 33 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.00.120.1268) z dniem 30 marca 2001 r.