Tytuł inżyniera.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.90.823

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1933 r.

USTAWA
z dnia 21 września 1922 r.
w przedmiocie tytułu inżynierii.

Tytuł inżyniera jest stopniem akademickim, nabywanym w wydziałach technicznych Szkół akademickich z ewentualnem oznaczeniem specjalności, zależnie od rodzaju wydziału akademickiego, jak np.: "inżynier dróg i mostów", "inżynier hydrotechniki", "inżynier górniczy", "inżynier wojskowy" i t. d.

Szczegółowe warunki, pod któremi inżynier uprawniony będzie do wykonywania samodzielnej praktyki zawodowej, określi osobna ustawa.

(uchylony).

(uchylony).

Dyplomy inżynierskie (świadectwa złożonego drugiego egzaminu państwowego), uzyskane w szkołach akademickich państw zaborczych przed 1 listopada 1918 r., nie są uważane jako zagraniczne, nie potrzebują nostryfikacji i uprawniają do używania tytułu inżyniera.

Absolwenci wydziałów technicznych w szkołach akademickich b. monarchji austrjackiej, którzy ukończyli studja przed wprowadzeniem egzaminów państwowych w tych szkołach, osoby, które nabyły prawo do tytułu inżyniera na podstawie § 5 rozporządzenia cesarskiego z 14 marca 1917 r. (austr. Dz. Ust. № 130), wreszcie dotychczasowi autoryzowani inżynierowie i geometrzy cywilni w b. zaborze austrjackim będą i nadal uprawnieni do używania tytułu inżyniera.

Kto ukończył przed upływem roku 1918 przynajmniej średnią szkołą techniczną w Rzeszy Niemieckiej i do dnia wydania niniejszej ustawy nosi tytuł inżyniera, będzie mógł wyjątkowo zachować go nadal po stwierdzeniu przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, że tego tytułu używał legalnie.

Rady wydziałów technicznych w szkołach akademickich mogą wyjątkowo nadawać tytuł inżyniera osobom, które ukończyły średnią techniczną szkołą zawodową, a przytem:

1)
odznaczyły się. wybitną działalnością w zawodzie technicznym.
2)
wykażą się praktyką conajmniej pięcioletnią po otrzymaniu ostatecznego stopnia zawodowego w średniej szkole technicznej,
3)
wykażą się, w odnośnej szkole akademickiej dowodami ukończenia średniej szkoły zawodowej, przedstawią sprawozdanie z prac, dokonanych w czasie praktyki zawodowej, oraz wykażą na egzaminie, nawiązującym do złożonego sprawozdania, że poziom ich wiedzy dorównywa temu, jaki jest wymagany od absolwentów akademickich szkół lub wydziałów technicznych.

 Nadawanie lub używanie tytułu służbowego, w skład którego wchodzi słowo "inżynier", czy to w służbie publicznej, czy prywatnej, jest wzbronione, o ile funkcjonarjuszowi nie przysługuje prawo do tytułu inżyniera w myśl niniejszej ustawy.

Przepisy prawne niezgodne z tą ustawą, a w szczególności rozporządzenie cesarskie z 14 marca 1917 r. (austr. Dz. Ust. № 130) tracą moc obowiązującą z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Wykonanie tej ustawy poleca się. Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z interesowanymi ministrami.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 3 uchylony przez art. 62 ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o szkołach akademickich (Dz.U.33.29.247) z dniem 1 września 1933 r.
2 Art. 4 uchylony przez art. 62 ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o szkołach akademickich (Dz.U.33.29.247) z dniem 1 września 1933 r.
3 Art. 8:

- zmieniony przez art. 5 § 1 pkt 5 rozp. z mocą ustawy z dnia 11 lipca 1932 r. Przepisy wprowadzające kodeks karny i prawo o wykroczeniach (Dz.U.32.60.573) z dniem 1 września 1932 r.

- zmieniony przez art. 62 ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o szkołach akademickich (Dz.U.33.29.247) z dniem 1 września 1933 r.