Tytuł 17 - KONTROLA ZAPASOWYCH, REZERWISTÓW I SŁUŻĄCYCH W OBRONIE KRAJOWEJ. - Tymczasowa ustawa o powszechnym obowiązku służby wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz. Praw Kr. Pol.1918.13.28

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lutego 1922 r.

TYTUŁ  XVII.

KONTROLA ZAPASOWYCH, REZERWISTÓW I SŁUŻĄCYCH W OBRONIE KRAJOWEJ.

Zaliczenie do zapasu, rezerwy i obrony krajowej, wykreślenie zapasowych, rezerwistów i służących w obronie krajowej, kontrolę ich podczas pozostawania w służbie, powoływanie ich do przepisanych ćwiczeń - należą do powiatowych komend uzupełnień.

Zapasowi, rezerwiści i służący w obronie krajowej, którzy staną się niezdolnymi do służby wojskowej i skutkiem tego mają prawo do odroczenia, względnie zupełnego zwolnienia, mają co do tego przy przedstawieniu odpowiednich zaświadczeń lekarza wojskowego albo powiatowego zgłosić się o rozstrzygnięcie do właściwej powiatowej komendy uzupełnień.

W wypadkach śmierci wykreślenia z listy dokonać może powiatowa komenda uzupełnień jedynie na podstawie aktu zejścia.

Minister Spraw Wojskowych może zarządzić zebrania kontrolne zapasowych, rezerwistów i służących w obronie krajowej.

Każdą zmianą miejsca zamieszkania obowiązany jest zapasowy, rezerwista i służący w obronie krajowej zgłosić w powiatowej komendzie uzupełnień swego nowego miejsca zamieszkania bezpośrednio lub przez urząd gminny.

Komenda ta zawiadamia o tej zmianie tę powiatową komendę uzupełnień, w której listach jest wpisany meldujący się.

37 Art. 107 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 stycznia 1922 r. (Dz.U.22.9.60) zmieniającego nin. ustawę z dniem 9 lutego 1922 r.