Tworzenie, organizacja i kontrola zakładów opieki zdrowotnej przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", rodzaje dokumentacji medycznej i sposób prowadzenia oraz szczegółowe warunki jej udostępniania w tych zakładach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.103.526

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1992 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 23 grudnia 1992 r.
w sprawie tworzenia, organizacji i kontroli zakładów opieki zdrowotnej przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", rodzajów dokumentacji medycznej i sposobu prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania w tych zakładach.

Na podstawie art. 18 ust. 7 i art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 i z 1992 r. Nr 63, poz. 315) zarządza się, co następuje:
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do zakładów opieki zdrowotnej przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", zwanego dalej "PKP".
2.
Publiczne zakłady opieki zdrowotnej PKP, zwane dalej "zakładami opieki zdrowotnej", tworzy i znosi Dyrektor Generalny PKP, w drodze zarządzenia wewnętrznego, na wniosek Naczelnego Dyrektora Kolejowej Służby Zdrowia.
Dyrektor Generalny PKP nadaje statuty zakładom opieki zdrowotnej.
Nadzór nad zakładami opieki zdrowotnej sprawują, w zakresie ustalonym przepisami o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe":
1)
Dyrektor Generalny PKP za pośrednictwem Naczelnego Dyrektora Kolejowej Służby Zdrowia - w stosunku do zakładów opieki zdrowotnej podporządkowanych bezpośrednio Dyrekcji Generalnej PKP,
2)
naczelni dyrektorzy okręgów kolei państwowych - w stosunku do pozostałych zakładów opieki zdrowotnej.
1.
Kontrolę zakładów opieki zdrowotnej wykonują organy wymienione w § 3, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Kontrola, o której mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności:
1)
realizację zadań z zakresu opieki, a zwłaszcza dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych,
2)
prawidłowość gospodarowania mieniem zakładów,
3)
współdziałanie z innymi zakładami opieki zdrowotnej.
3.
Czynności kontrolne polegające na obserwowaniu działań związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych mogą być wykonywane wyłącznie przez pracowników kolejowej służby zdrowia, wykonujących zawody medyczne.
4.
Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania kontroli, o której mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy.
W zakładach opieki zdrowotnej przeprowadza się postępowanie konkursowe przy obsadzaniu stanowisk:
1)
kierownika zakładu opieki zdrowotnej, a w przypadku gdy kierownikiem nie jest lekarz - także zastępcy kierownika do spraw lecznictwa,
2)
ordynatorów oddziałów,
3)
naczelnych i przełożonych pielęgniarek zakładu oraz pielęgniarek oddziałowych.
1.
Konkursy na stanowiska, o których mowa w § 5 pkt 1, organizują organy określone w § 3.
2.
Konkursy na stanowiska, o których mowa w § 5 pkt 2 i 3, organizują kierownicy zakładów opieki zdrowotnej.
1.
Do trybu przeprowadzania konkursów, o których mowa w § 6, stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 5 marca 1992 r. w sprawie rodzaju stanowisk w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, których obsadzanie następuje w drodze konkursu, oraz trybu przeprowadzania konkursu (Dz. U. Nr 22, poz. 96 i Nr 91, poz. 459) - z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Członkowie komisji konkursowych, wykonujący zawody medyczne, powoływani są spośród osób zatrudnionych w kolejowej służbie zdrowia. Przepis ten nie narusza art. 4 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o izbach lekarskich (Dz. U. Nr 30, poz. 158 i z 1990 r. Nr 20, poz. 120) i art. 4 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. Nr 41, poz. 178).
3.
Jeżeli w wyniku powtórnego konkursu komisja również nie wyłoni kandydata, uprawniony organ powołuje na stanowisko objęte konkursem osobę spełniającą wymogi kwalifikacyjne.
1.
Zakład opieki zdrowotnej prowadzi, przechowuje i udostępnia dokumentację medyczną na zasadach określonych w przepisach ogólnie obowiązujących inne zakłady opieki zdrowotnej, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Odrębnie prowadzi się następującą dokumentację medyczną pracowników PKP:
1)
skierowania na badanie wstępne (kontrolne),
2)
skierowania na badanie okresowe,
3)
świadectwa stanu zdrowia pracownika.
Zakłady służby zdrowia należące w dniu wejścia w życie rozporządzenia do kolejowej służby zdrowia stają się zakładami opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.