Tworzenie Głównych Instytutów Naukowo-Badawczych Przemysłu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.50.388

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 1948 r.

DEKRET
z dnia 25 października 1948 r.
o tworzeniu Głównych Instytutów Naukowo-Badawczych Przemysłu.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 25 czerwca 1948 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 223) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
1.
Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania może w drodze zarządzeń tworzyć lub wydzielać z administracji państwowej Główne Instytuty Naukowo-Badawcze Przemysłu, zwane dalej Głównymi Instytutami.
2.
Zadaniem Głównych Instytutów jest prowadzenie w dziedzinie technicznej, organizacyjnej i prawnej prac badawczych mających na celu rozwój produkcji przemysłowej w gałęziach przemysłu, podległych Ministrowi Przemysłu i Handlu.
1.
Główne Instytuty nabywają osobowość prawną z dniem ogłoszenia zarządzenia o ich utworzeniu w Monitorze Polskim.
2.
Główne Instytuty mają prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym po środku i napisem zawierającym nazwę Głównego Instytutu w otoku.
1.
Główne Instytuty działają na podstawie niniejszego dekretu, zarządzenia o ich utworzeniu oraz statutu.
2.
Statut nadaje Minister Przemysłu i Handlu w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia o utworzeniu Głównego Instytutu.
1.
Zarządzenie o utworzeniu Głównego Instytutu winno zawierać jego nazwę (łącznie z wyrazami "Główny Instytut"), siedzibę, cel i zadania, skład władz, sposób reprezentowania oraz zasady gospodarki finansowej.
2.
Statut Głównego Instytutu winien ustalać jego organizację i zakres działania. Statut może przewidywać istnienie w ramach Głównego Instytutu instytutów specjalnych i zakładów.
3.
Zarządzenia o utworzeniu Głównych Instytutów, statuty Głównych Instytutów, zarządzenia o likwidacji oraz zmiany tych zarządzeń i statutów powinny był ogłaszane w Monitorze Polskim.
1.
Główne Instytuty mają zarząd i użytkowanie majątku nieruchomego oddanego im protokolarnie przez Skarb Państwa.
2.
Majątek ruchomy Głównych Instytutów wyodrębnia się protokolarnie z ogólnego majątku Skarbu Państwa i przekazuje Głównym Instytutom na własność.
3.
Główne Instytuty mogą nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa zatrzymując go w swym użytkowaniu.
4.
Za zobowiązania zaciągnięte przez Główne Instytuty niezależnie od odpowiedzialności Głównych Instytutów odpowiada Skarb Państwa do wysokości wartości majątku nieruchomego, użytkowanego i zarządzanego przez Główne Instytuty.
5.
Rozporządzenie Rady Ministrów określi szczegółowe zasady postępowania przy ustalaniu zakresu odpowiedzialności Skarbu Państwa.

Zwierzchni nadzór nad Głównymi Instytutami sprawuje Minister Przemysłu i Handlu.

Władzami Głównego Instytutu są: Dyrekcja i Rada Naukowa.

1.
Dyrekcja kieruje całokształtem prac Głównego Instytutu i reprezentuje go nazewnątrz.
2.
W skład Dyrekcji wchodzą: Dyrektor Naczelny oraz podlegli mu dyrektorzy w liczbie ustalonej w statucie.
3.
Dyrekcję powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu.
4.
Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu może w drodze zarządzenia zlecić Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej zastępstwo sądowe Głównych Instytutów w odniesieniu do wszystkich albo niektórych spraw.
1.
Dla zakresu działania Rady Naukowej należy nadzór nad działalnością Głównego Instytutu.
2.
Skład, sposób powoływania członków, czas trwania kadencji oraz szczegółowy zakres i sposób działania Rady Naukowej określi statut Głównego Instytutu.

Główne Instytuty wolne są od podatków i opłat państwowych i samorządowych oraz innych danin publicznych.

Pracownicy Głównych Instytutów są pracownikami państwowymi. Główne Instytuty mogą również zatrudniać pracowników kontraktowych.

1.
Likwidacja Głównych Instytutów następuje w drodze zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania.
2.
Rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu określi szczegółowo zasady postępowania przy likwidacji Głównych Instytutów.
1.
Minister Przemysłu i Handlu może powołać w drodze zarządzenia Główną Radę Naukową Przemysłu jako organ doradczy, mający za zadanie:
a)
występowanie z inicjatywą w sprawach naukowo - technicznych i przedkładanie odpowiednich wniosków Ministrowi Przemysłu i Handlu,
b)
opiniowanie i koordynowanie prac Głównych Instytutów oraz inicjowanie na ich terenie prac naukowo-badawczych,
c)
rozpatrywanie i opiniowanie budżetów oraz programów prac i sprawozdań z działalności Głównych Instytutów,
d)
opiniowanie o tworzeniu i likwidacji Głównych Instytutów,
e)
opracowywanie wszelkich zagadnień związanych z działalnością Głównych Instytutów w zakresie zleconym przez Ministra Przemysłu i Handlu.
2.
Zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu określi skład Głównej Rady Naukowej Przemysłu, sposób powoływania członków i czas trwania kadencji. Regulamin prac, uchwalony przez Główną Radę Naukową Przemysłu, zatwierdza Minister Przemysłu i Handlu.
3.
Wydatki Głównej Rady Naukowej Przemysłu pokrywane są z budżetu Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

Wysokość wynagrodzenia dla członków Głównej Rady Naukowej Przemysłu i Rad Naukowych Głównych Instytutów ustala Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Dekret niniejszy stosuje się do głównych instytutów naukowo-badawczych przemysłu utworzonych dotychczas zarządzeniami Ministra Przemysłu i Handlu.

Instytuty te nabywają osobowość prawną z chwilą wejścia w życie niniejszego dekretu.

Statuty tych Głównych Instytutów będą ogłoszone w Monitorze Polskim w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrom Przemysłu i Handlu oraz Skarbu.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.