Rozdział 2 - Organy Trybunału - Trybunał Konstytucyjny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.293 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 8 marca 2016 r.

Rozdział  2

Organy Trybunału

Organami Trybunału są Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału, zwane dalej "Zgromadzeniem Ogólnym", oraz Prezes Trybunału.

Do kompetencji Zgromadzenia Ogólnego należy:

1)
zatwierdzanie informacji, o której mowa w art. 6 ust. 1;
2)
wybór kandydatów na stanowiska Prezesa i Wiceprezesa Trybunału;
3)
wyrażanie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz pozbawienie wolności sędziego Trybunału;
4) 1
 przygotowanie wniosku do Sejmu o wygaśnięcie mandatu sędziego Trybunału w przypadkach określonych w art. 36 ust. 1;
5)
stwierdzanie utraty statusu sędziego Trybunału w stanie spoczynku;
6)
uchwalanie regulaminu Trybunału;
7)
uchwalanie statutu Biura Trybunału;
8)
uchwalanie projektu dochodów i wydatków Trybunału;
9)
wykonywanie innych czynności, przewidzianych dla Zgromadzenia Ogólnego w ustawie i regulaminie Trybunału.
1. 
Zgromadzenie Ogólne obraduje na posiedzeniach.
2. 
Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego zwołuje Prezes Trybunału, który ustala porządek posiedzenia i przewodniczy obradom.
3. 
O terminie i porządku posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Prezes Trybunału zawiadamia sędziów Trybunału najpóźniej 7 dni przed dniem posiedzenia.
4. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Prezes Trybunału może odstąpić od dochowania terminu, o którym mowa w ust. 3.
1.  2
 Zgromadzenie Ogólne podejmuje uchwały większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej 13 sędziów Trybunału, w tym Prezesa lub Wiceprezesa Trybunału, chyba że ustawa stanowi inaczej.
2. 
Głosowanie jest jawne, o ile żaden z sędziów Trybunału nie zażąda wyłączenia jawności. Głosowanie z wyłączeniem jawności przeprowadza się w sprawach, o których mowa w art. 8 pkt 2-5.
1. 
Prezes Trybunału corocznie zwołuje publiczne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego, podczas którego są omawiane istotne problemy wynikające z działalności i orzecznictwa Trybunału, przedstawione w informacji, o której mowa w art. 6 ust. 1.
2. 
Prezes Trybunału zawiadamia o zwołaniu publicznego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego i zaprasza do udziału w nim w szczególności: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, przedstawicieli organów władzy publicznej, o których mowa w art. 6 ust. 3, a także przewodniczących właściwych komisji sejmowych i senackich.
1.  3
 Prezesa Trybunału powołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne na okres trzech lat. Na stanowisko Prezesa Trybunału można być powołanym dwukrotnie.
2. 
Kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału wybiera Zgromadzenie Ogólne w ostatnim miesiącu kadencji Prezesa Trybunału spośród sędziów Trybunału, którzy w głosowaniu uzyskali kolejno największą liczbę głosów. W razie opróżnienia stanowiska Prezesa Trybunału wyboru kandydatów dokonuje się w terminie 21 dni.
2a. 
Kandydata na stanowisko Prezesa Trybunału może zgłosić co najmniej 3 sędziów Trybunału. Sędzia Trybunału może zgłosić tylko jednego kandydata.
3. 
Obradom, które dotyczą wyboru kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału, przewodniczy najstarszy wiekiem sędzia Trybunału.
3a. 
Głosowanie w sprawie wyboru kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału nie może odbyć się wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia zgłoszenia kandydatów.
3b. 
Na karcie przygotowanej w celu wyboru kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału nazwiska i imiona kandydatów umieszcza się w kolejności alfabetycznej.
3c. 
Sędzia Trybunału może oddać głos tylko na jednego kandydata na stanowisko Prezesa Trybunału.
4. 
Uchwałę o wyborze kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału przekazuje się niezwłocznie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.
5. 
Do Wiceprezesa Trybunału przepisy ust. 1-2a i 3a-4 stosuje się odpowiednio.
1. 
Prezes Trybunału kieruje pracami Trybunału, reprezentuje Trybunał na zewnątrz oraz wykonuje inne czynności określone w ustawie i regulaminie Trybunału.
2. 
Wiceprezes Trybunału zastępuje Prezesa Trybunału w czasie jego nieobecności oraz wykonuje inne czynności wynikające z podziału obowiązków, ustalonego przez Prezesa Trybunału.
3. 
W razie przeszkód w sprawowaniu obowiązków przez Prezesa oraz Wiceprezesa Trybunału, Prezesa Trybunału zastępuje sędzia Trybunału wyznaczony przez Prezesa Trybunału, a jeżeli żaden sędzia Trybunału nie został wyznaczony - najstarszy wiekiem sędzia Trybunału.
1. 
Projekt dochodów i wydatków Trybunału, o którym mowa w art. 8 pkt 8, minister właściwy do spraw finansów publicznych włącza do projektu budżetu państwa.
2. 
W zakresie wykonywania budżetu Trybunału Prezesowi Trybunału przysługują uprawnienia ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
1. 
Wewnętrzną organizację pracy Trybunału i jego organów, w tym wynikające z niej powinności sędziów Trybunału, oraz inne sprawy wskazane w ustawie określa regulamin Trybunału.
2. 
Regulamin Trybunału podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
1 Art. 8 pkt 4 został zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 2217), który został uznany za niezgodny z Konstytucją RP wyrokiem z dnia 9 marca 2016 r., sygn. akt K 47/15 (wyrok nie został opublikowany w dzienniku urzędowym).
2 Art. 10 został zmieniony przez art. 1 pkt 3 ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 2217), który został uznany za niezgodny z Konstytucją RP wyrokiem z dnia 9 marca 2016 r., sygn. akt K 47/15 (wyrok nie został opublikowany w dzienniku urzędowym).
3 Art. 12 ust. 1 zdanie drugie zostało uznane za niezgodne z art. 173 w zw. z art. 10 Konstytucji RP, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. akt K 35/15 (Dz.U.2015.2147). Zgodnie z tym wyrokiem wymieniony wyżej przepis traci moc z dniem 18 grudnia 2015 r.