Tryb ujawniania w księgach wieczystych przeliczenia wierzytelności hipotecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.2.13

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 1950 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 stycznia 1951 r.
w sprawie trybu ujawniania w księgach wieczystych przeliczenia wierzytelności hipotecznych.

Na podstawie art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zmianie systemu pieniężnego (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 459) zarządza się, co następuje:
Sądy, prowadzące księgi wieczyste, dokonywają przeliczenia wierzytelności hipotecznych w wykonaniu art. 8 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zmianie systemu pieniężnego (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 459), stosując w odpowiednich przypadkach przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 października 1950 r. w sprawie określenia stosunku przeliczenia niektórych zobowiązań (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 461 i Nr 51, poz. 471), i ujawniają w księgach wieczystych dokonane przeliczenie.
Przeliczenie (§ 1) może być dokonane na wniosek lub z urzędu.
Przeliczenie z urzędu dokonane będzie jedynie, gdy przedmiotem nowego wniosku o wpis jest już istniejąca hipoteka lub gdy przedmiotem wniosku jest wpis hipoteki na mocy aktu zeznanego przed dniem 30 października 1950 r. w złotych dotychczasowych. Przepisu o przeliczeniu z urzędu nie stosuje się, gdy już istniejąca hipoteka jest przedmiotem wniosku o wpis wykreślenia.
Jeżeli zachodzi wątpliwość co do stawki przeliczenia, którą należy zastosować, sąd przeprowadzi stosowne dochodzenie co do okoliczności, od których zależy zastosowanie właściwej stawki.
Postępowanie w przedmiocie przeliczenia z urzędu nie podlega opłacie od wpisu. Przy przeliczeniu na wniosek nie pobiera się opłaty od wpisu, gdy wniosek o przeliczenie jest połączony z innym wnioskiem o wpis.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 30 października 1950 r.