Tryb udzielania koncesyj na zakładanie nowych przedsiębiorstw w gałęziach przemysłu i komunikacji przejętych na własność Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.63.347

Akt utracił moc
Wersja od: 11 sierpnia 1958 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 października 1946 r.
o trybie udzielania koncesji na zakładanie nowych przedsiębiorstw w gałęziach przemysłu i komunikacji przejętych na własność Państwa. *

Na podstawie art. 4 i art. 10 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) zarządza się, co następuje:
Do założenia nowych przedsiębiorstw, należących do kategorii podlegających przejęciu przez Państwo na zasadzie art. 3 ust. 1 lit. A i C ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17), wymagane jest uzyskanie koncesji.

Jeżeli przepisy szczegółowe nie stanowią inaczej, koncesja nie jest wymagana na założenie przedsiębiorstwa, które będzie prowadzone w takim rozmiarze lub kategorii, w jakim istniejące przedsiębiorstwa w myśl art. 3 ust. 1 lit. A pkt 11, 13, 14, 16 i 17 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) nie podlegają przejęciu przez Państwo.

Podanie o koncesję składać należy właściwemu ze względu na rodzaj przedsiębiorstwa ministrowi z odpisem dla Prezesa Centralnego Urzędu Planowania.

Do podania dołączyć należy:

a)
wyciąg z rejestru handlowego albo projekt umowy spółki lub statutu, o ile dla prowadzenia przedsiębiorstwa koncesjonowanego ma być utworzona osoba prawna,
b)
opis planowanego przedmiotu przedsiębiorstwa i zakresu produkcji,
c)
plan finansowania produkcji z podaniem rodzaju i wysokości kapitałów przeznaczonych dla założenia i prowadzenia przedsiębiorstwa.

Cudzoziemiec lub osoba prawna, mająca siedzibę za granicą, ubiegający się o uzyskanie koncesji, winni nadto złożyć zaświadczenie konsulatu polskiego stwierdzające, że na terenie danego państwa firmy polskie korzystają z takich samych uprawnień jak firmy krajowe, o ile wzajemność nie wynika z umowy międzynarodowej.

Akt koncesji wydaje właściwy minister w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania, przy czym w akcie tym wymienia się firmę, miejsce położenia przedsiębiorstwa, jego zakres i przedmiot działania oraz szczegółowe warunki udzielenia koncesji.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom: Przemysłu, Komunikacji oraz Aprowizacji i Handlu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 11 sierpnia 1958 r. rozporządzenie traci moc w stosunku do jednostek gospodarki nie uspołecznionej, które na mocy przepisów ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.45.224) obowiązane są uzyskać zezwolenia, zgodnie z § 33 pkt 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.49.242).