Tryb sprzedaży domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych, ogródków przydomowych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami, wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.2012 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 października 2019 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 marca 1994 r.
w sprawie trybu sprzedaży domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych, ogródków przydomowych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami, wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Na podstawie art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 817 i 1080) zarządza się, co następuje:
1. 
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zwany dalej "Krajowym Ośrodkiem", sporządza wykaz przeznaczonych do sprzedaży domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych, ogródków przydomowych i garaży, wraz z niezbędnymi gruntami, po zebraniu dokumentów niezbędnych do sprzedaży.
2. 
W wykazie podaje się:
1)
oznaczenie przedmiotu sprzedaży,
2)
informację o obciążeniu nieruchomości służebnościami,
3)
cenę rynkową przedmiotu sprzedaży,
4)
imię i nazwisko osoby uprawnionej do nabycia,
5)
informację o zasadach pomniejszania ceny rynkowej ze względu na okres pracy albo najmu.
3. 
Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest obiekt wpisany do rejestru zabytków, w wykazie podaje się datę i numer decyzji o wpisie obiektu do rejestru zabytków oraz informację o obowiązku przestrzegania przepisów o ochronie dóbr kultury.
4. 
W razie wątpliwości co do ceny rynkowej, podstawą do jej ustalenia jest szacunek dokonany przez biegłego lub inną osobę posiadającą uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości.
5. 
Wykaz wykłada się do wglądu w siedzibie jednostki organizacyjnej, która administruje nieruchomościami przeznaczonymi do sprzedaży.
1. 
O przeznaczeniu do sprzedaży nieruchomości, o których mowa w § 1 ust. 1, Krajowy Ośrodek zawiadamia na piśmie osobę uprawnioną do nabycia, zwaną dalej "uprawnionym". Zawiadomienie powinno zawierać informacje, o których mowa w § 1 ust. 1 i 3, a ponadto informacje o:
1)
uprawnieniu do złożenia, w przewidzianym ustawowo terminie dwóch miesięcy, oświadczenia o zamiarze nabycia nieruchomości,
2)
wysokości ulg przysługujących z tytułu lat pracy albo najmu,
3)
cenie sprzedaży,
4)
warunkach spłaty należności,
5)
wielkości udziału nabywcy lokalu we współwłasności gruntu, niezbędnego do korzystania z domu wielomieszkaniowego, wspólnych częściach tego domu i innych urządzeniach,
6)
obowiązku udziału nabywcy w kosztach eksploatacji i remontów domu wielomieszkaniowego.
2. 
Jeżeli uprawniony kwestionuje ustalenia dotyczące okresów zatrudnienia albo najmu, jest obowiązany udowodnić twierdzone okoliczności.
1. 
Po otrzymaniu oświadczenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, Krajowy Ośrodek zawiadamia na piśmie uprawnionego o terminie i miejscu zawarcia umowy.
2. 
Jeżeli nie doszło do zawarcia umowy w wyznaczonym terminie z przyczyn niezależnych od stron, Krajowy Ośrodek zawiadamia na piśmie uprawnionego o nowym terminie i miejscu zawarcia umowy.
3. 
Jeżeli uprawniony bez uzasadnionej przyczyny nie stawił się w wyznaczonym terminie i miejscu zawarcia umowy, uważa się, że odstąpił od zamiaru nabycia.
Przepisy rozporządzenia dotyczące właściwości Krajowy Ośrodek w sprawach sprzedaży stosuje się odpowiednio do państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej.
Dokonane na podstawie przepisów dotychczasowych czynności poprzedzające zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości, o których mowa w § 1 ust. 1, zachowują swoją ważność, o ile nie są sprzeczne z rozporządzeniem.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.