Tryb, sposób i warunki wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną na terenie obiektów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz w stosunku do funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.2017

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 listopada 2021 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 20 października 2021 r.
w sprawie trybu, sposobu i warunków wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną na terenie obiektów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz w stosunku do funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 195) zarządza się, co następuje:
1. 
W ramach realizacji zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej na terenie obiektów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanych dalej "służbami", oraz w stosunku do funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanych dalej "funkcjonariuszami", przeprowadza się kontrole na podstawie informacji o:
1)
budowie, przebudowie, remoncie lub zmianie sposobu użytkowania obiektów służb lub części tych obiektów;
2)
zdarzeniu zagrażającym zdrowiu lub życiu funkcjonariuszy lub zdarzeniu mogącym spowodować zagrożenie stanu sanitarnohigienicznego na terenie obiektów służb;
3)
planowanych kontrolach.
2. 
Nie podlegają przekazaniu informacje, którym została nadana klauzula tajności "ściśle tajne" dotycząca obiektów służb lub części tych obiektów oraz klauzula tajności inna niż "ściśle tajne", jeżeli ze względu na niejawny charakter działań w tych obiektach nie można ujawnić ich nazw lub adresów.
W terminie do dnia 31 stycznia każdego roku Główny Inspektor Sanitarny sporządza i przesyła do Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Agencji Wywiadu i Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego informację o planowanych kontrolach w danym roku kalendarzowym.
1. 
Dokumentami potwierdzającymi prawo do przeprowadzania kontroli, o których mowa w § 1 ust. 1, są:
1)
legitymacja służbowa pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej - w przypadku państwowego inspektora sanitarnego;
2)
legitymacja służbowa pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz upoważnienie państwowego inspektora sanitarnego, o którym mowa w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej - w przypadku pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznej.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, upoważniają do uzyskania przepustki do wstępu na teren kontrolowanych obiektów służb, a w przypadkach określonych w przepisach ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 742) - dodatkowo po okazaniu odpowiedniego poświadczenia bezpieczeństwa.
1. 
Przeprowadzanie kontroli na terenie obiektów jednostki organizacyjnej służb, zwanej dalej "jednostką kontrolowaną", oraz w stosunku do funkcjonariuszy jednostki kontrolowanej następuje po uprzednim pisemnym zawiadomieniu kierującego jednostką kontrolowaną.
2. 
Zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje właściwy państwowy inspektor sanitarny nie później niż w terminie 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia kontroli.
3. 
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
oznaczenie właściwego państwowego inspektora sanitarnego;
2)
datę i miejsce wystawienia;
3)
oznaczenie jednostki kontrolowanej;
3)
termin rozpoczęcia i przewidywany termin zakończenia kontroli;
4)
wskazanie zakresu przedmiotowego kontroli;
5)
imiona i nazwiska oraz stanowiska służbowe pracowników przeprowadzających kontrolę;
6)
podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia.
4. 
W przypadku wystąpienia zdarzeń zagrażających zdrowiu lub życiu ludzkiemu lub zdarzeń mogących spowodować zagrożenie stanu sanitarnohigienicznego obiektów jednostki kontrolowanej kontrola jest przeprowadzana bez zachowania terminu, o którym mowa w ust. 2.
5. 
Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się w przypadku, gdy kontrola jest przeprowadzana na podstawie ratyfikowanej umowy międzynarodowej albo bezpośrednio stosowanych przepisów prawa Unii Europejskiej.
6. 
Nie przeprowadza się kontroli w obiektach, o których mowa w § 1 ust. 2.
1. 
Kontrola odbywa się w obecności kierującego jednostką kontrolowaną lub upoważnionego przez niego pracownika lub funkcjonariusza.
2. 
Nie później niż w terminie 2 dni przed planowanym terminem kontroli kierujący jednostką kontrolowaną lub upoważniony przez niego pracownik lub funkcjonariusz potwierdzają osobiście lub za pomocą telefonu, e-maila, faksu lub listu poleconego obecność podczas kontroli.
3. 
Pracownicy przeprowadzający kontrolę zapoznają się z przepisami porządkowymi obowiązującymi w jednostce kontrolowanej.
4. 
Kontrolę obiektów lub pomieszczeń zaliczonych do strefy ochronnej, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, można przeprowadzić za zgodą Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo Szefa Agencji Wywiadu, albo Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego lub osób przez nich upoważnionych, w odniesieniu do podległych im jednostek organizacyjnych.
1. 
Po zakończeniu kontroli pracownicy przeprowadzający kontrolę sporządzają protokół w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
2. 
Protokół, któremu została nadana klauzula tajności "zastrzeżone", "poufne" lub "tajne", pozostawia się w dwóch egzemplarzach w jednostce kontrolowanej.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, kierujący jednostką kontrolowaną przesyła jeden podpisany egzemplarz protokołu do właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
4. 
Protokół, któremu została nadana klauzula "ściśle tajne", sporządza się w jednym egzemplarzu i pozostawia w jednostce kontrolowanej.
1. 
Po sporządzeniu protokołu kierujący jednostką kontrolowaną lub upoważniony przez niego pracownik lub funkcjonariusz potwierdzają podpisem w protokole stan faktyczny lub odmawiają potwierdzenia stanu faktycznego opisanego w tym protokole.
2. 
W przypadku odmowy kierującego jednostką kontrolowaną lub upoważnionego przez niego pracownika lub funkcjonariusza potwierdzenia stanu faktycznego opisanego w protokole, pracownicy przeprowadzający kontrolę zamieszczają w protokole informację o takiej odmowie.
3. 
Kierujący jednostką kontrolowaną lub upoważniony przez niego pracownik lub funkcjonariusz mają prawo zgłoszenia do właściwego państwowego inspektora sanitarnego, w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu, umotywowanych zastrzeżeń do treści protokołu oraz sposobu przeprowadzenia kontroli.
4. 
Właściwy państwowy inspektor sanitarny informuje w formie pisemnej kierującego jednostką kontrolowaną o uwzględnieniu zastrzeżeń w całości lub w części albo o ich nieuwzględnieniu, ze wskazaniem przyczyn nieuwzględnienia zastrzeżeń.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 maja 2013 r. w sprawie wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na terenie obiektów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz w stosunku do funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. U. poz. 577 oraz z 2018 r. poz. 148), które utraciło moc z dniem 31 maja 2021 r. na podstawie art. 19 ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 322 i 374).